Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01.06.2010, 21:19   #1
Stolek
11110111101
 
Stolek's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 167
Motocykl: RD07
Stolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 2 godz 40 min 16 s
Domyślnie Podłączenie przekaźnika świateł dla dwóch reflektorów

Witam



Posiadam AT RD07'93 sprowadzoną z Francji. Pewnie z powodu tamtejszych przepisów przy włączonych światłach mijania pali się tylko jeden (lewy) reflektor, przy światłach drogowych (długich) zapalają sie oba. W obu jest taka sama żarówka h4 (tylko w prawym górny styk jest niepodłączony). Mój egzemplarz posiada tylko jeden przekaźnik załączający światła drogowe. Światła mijania są załączane bezpośrednio przez włącznik świateł. I tu jest problem.

Po podłączeniu drugiego reflektora (zwarłem po prostu górne styki żarówek) po pewnym czasie przepalił się włącznik świateł (dało się go oczyścić i teraz działa). Muszę jakoś podłączyć drugi przekaźnik do załączania światel mijania. Mam coś takiego:




Moje pytanie jest takie: gdzie najlepiej się wpiąć? Czy ktoś mógłby mi jakoś pomóc?
Zaznaczam ze jestem laikiem w elektryce i prosiłbym raczej łopatologicznie Mniej wiecej łapie zasadę działania i wiem co do czego powinno się to podłączyć (W TEORII). Chciałbym wiedzieć tylko jak najlepiej to zrobić żeby nie prowadzić wielu kabli ani nie wpiąć się tam gdzie się nie powinno... No i żeby było bezpiecznie! Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę?
Pomocne mi będą też wskazówki tych z Was którzy mają AT z 2 przekaźnikami - chciałbym to podłączyć najbardziej podobnie do oryginału.

pozdrawiam
__________________
Lukasz, LC8, było RD07'93
Stolek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2010, 21:37   #2
daniel_87
 
daniel_87's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: łódź
Posty: 411
Motocykl: R 1100 GS
daniel_87 jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 22 godz 27 min 57 s
Domyślnie

daniel_87 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2010, 21:47   #3
klanol
:O
 
klanol's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: warszawa
Posty: 683
Motocykl: RD07
Przebieg: 38000
Galeria: Zdjęcia
klanol jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 21 godz 22 s
Domyślnie

rozumiem, że chodzi gdzie wpiąć a raczej skąd zaciągnąć zasilanie, bo tu jest problem. nie jest to takie proste jak ktoś nie zna się za bardzo na elektryce. najlepiej pociągnąć przewód 2,5mm spod regulatora napięcia aż do przekaźnika. koniecznie przez bezpiecznik. odciążysz wtedy instalację, która to w afryce nie jest za mocno przemyślana nie będę wchodził w szczegóły. ja mam wersję włoską bez przekaźników i po wymianie na h4 zrobiłem dokładnie tak jak wyżej napisałem. zasilanie długich też bym podłączył pod nowy przewód. weź pod uwagę, że sprzęt ma swoje lata i kabelki są trochę pośniedziałe. koniecznie połączenie musi być zalutowane i zabezpieczone termokurczką przed wilgocią. moim zdaniem kombinowanie z podłączeniami pod np wiatrak to lipa. bezpośrednio pod aku też nic się nie podłącza, a dlaczego? dlatego!
__________________
:O
klanol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2010, 21:51   #4
Stolek
11110111101
 
Stolek's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 167
Motocykl: RD07
Stolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 2 godz 40 min 16 s
Domyślnie

dzieki klanol za info... nie wiedzialem ze bede musial przeprowadzac kabel aż spod siedzenia (z aku) - trzeba bedzie sporo rozbebeszać wiązki... miałem nadzieje ze moze jest gdzies łatwiejszy dostęp. np pozostałości po wersjach "dwu-reflektorowych"
__________________
Lukasz, LC8, było RD07'93

Ostatnio edytowane przez Stolek : 01.06.2010 o 21:54
Stolek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2010, 22:01   #5
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,725
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 23 godz 17 min 20 s
Domyślnie

Tak naprawdę to po co ci dwa światła? Nawet nie "przeszło mi do głowy", żeby to przerabiać.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2010, 22:26   #6
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

No co dwie lampy to nie jedna, choć pewnie Stołek ma jedną HR a drugą HCR
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.06.2010, 23:22   #7
Alpak


Zarejestrowany: Sep 2009
Miasto: Gdynia
Posty: 70
Motocykl: RD04
Alpak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 17 godz 26 min 50 s
Domyślnie

Ladniej wyglada
U siebie zastosowalem przekaznik i podciagnolem dodatkowy + bezposrednio z regulatora.
Alpak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.06.2010, 07:12   #8
klanol
:O
 
klanol's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: warszawa
Posty: 683
Motocykl: RD07
Przebieg: 38000
Galeria: Zdjęcia
klanol jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 21 godz 22 s
Domyślnie

dwie lampy świecą o wiele mocniej niż jedna. a co do przeróbki to podałem najbardziej korzystne rozwiązanie. musu nie ma aby tak robić zadecydujesz sam. nie musisz nic pruć. przewód umieszczasz w rurce (taka w jaką wkłada się kable albo nawet w jakiś wężyk gumowy) i ciągniesz z lewej strony po ramie. przekażnik montujesz przy lampach po lewej stronie - zwróć uwagę, że na stelażu są oryginalne zaczepy pod przekaźniki robione pod wersję z dwoma przekaźnikami.
podane przeze mnie rozwiązanie eliminuje efekt grzania się głównego przewodu zasilającego całą instalację i stąd moja propozycja. podłącz dwie żarówki h4 pod przewód 1,5mm i zobaczysz jaki będzie ciepły po kilkudziesięciu sekundach.
__________________
:O
klanol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.06.2010, 09:42   #9
Stolek
11110111101
 
Stolek's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 167
Motocykl: RD07
Stolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 2 godz 40 min 16 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał rambo Zobacz post
pewnie Stołek ma jedną HR a drugą HCR
tak, prawy reflektor jest do świateł drogowych... ale na razie spróbuje go ustawić tak zeby nikogo nie oslepiało. moze przy okazji da sie kupic odpowiedni.

po co ta zabawa? bo fajniej wygląda i jest jaśniej...
__________________
Lukasz, LC8, było RD07'93
Stolek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.06.2010, 17:57   #10
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,725
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 23 godz 17 min 20 s
Domyślnie

Kiedyś spytałem kierowcę tira po co mu taka bateria świateł dalekosiężnych (z resztą niezgodna z przepisami) na dachu działa to ?
Nie działa, ale fajnie wygląda
Wydawało mi się, że Polska od Indii się różni......
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Podłączenie przekaźnika do pompy - łopatologicznie MaRP Uklad paliwowy i wydechowy 57 04.07.2022 19:52
Elektronika przekaznika.... Scorpi Układ elektryczny i zapłonowy 5 31.03.2014 21:17
Podłaczenie wskażnika cieczy puszek Inne tematy 5 05.03.2011 22:57
osłona reflektorów barthez Wszystko dla Afryki 24 24.12.2008 21:16


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.