Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Trochę dalej

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.12.2013, 11:01   #1
sambor1965
 
sambor1965's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,666
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
sambor1965 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 2 dni 3 godz 2 min 56 s
Domyślnie Azja 2013: Pamir, Chiny, Kirgizja i okolice

W tym roku mija 20 lat od czasu mojej pierwszej wizyty w Azji Centralnej. Nie byłem tam co roku, bywały lata wyjątkowe, gdy akurat tam nie zaglądałem. Ten rok też zapowiadał się wyjątkowo: uznałem że dość już tego jeżdżenia. Zlikwidowałem warszawskie mieszkanie, swoje niepotrzebności spakowałem do kilku kartonów, a niezbędności trafiły do świeżo zakupionego auta: mitsubishi delica rocznik 1993. Motocykle moje i klientów trafiły do dwóch tirów i wyruszyliśmy na wschód. W zamierzeniu na dłużej, rok, dwa, a może i trzy... Życie pisze jednak swoje scenariusze i piszę tę relację z Warszawy. Mniejsza o powody.
Rok jest inny od poprzednich. Również motocyklowo. W tym większość azjatyckich kilometrów nawinąłem samochodem. Prawie 20 000 km. Motocyklami na pewno mniej, ale były wyjątkowo fajne. Najwięcej jeździłem tym razem na BMW: Xchallengu i 1200 GSA, trochę tylko na suzuki dr650se, sporo na yamaha ...250 tricker i troszkę na hondach xr400 i xr650. Mniej tu jednak będzie o motocyklach, a więcej o miejscach przez które jeździłem, czy raczej jeździliśmy.
Zdjęcia w większości są moje, sporo jednak będzie też fot innych uczestników. Mam nadzieję, że się Wam relacja spodoba i stanie się inspiracją do dalszych podróży. Być może również do odwiedzenia Azji Centralnej. "Na rybkę" wrzucam trochę fot, by pobudzić w Was trochę apetytu.
Relację wrzucam na kilka forów równocześnie. mam nadzieję, że nie macie nic przeciwko.







































cdn...
__________________
Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację.
sambor1965 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.12.2013, 11:06   #2
igi
Ciśnienie rośnie ;)
 
igi's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2012
Miasto: Opole
Posty: 636
Motocykl: RD07a była... :(
Przebieg: 58000
Galeria: Zdjęcia
igi jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 6 dni 11 godz 56 s
Domyślnie

no to będzie co czytać i oglądać na zimę . Może mnie to zmobilizuje do dokończenie dwóch zalegających relacji.
__________________
Lepiej przeżyć małą przygodę, niż siedziec w domu i czytać o dużej.
igi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.12.2013, 12:23   #3
bajrasz
świeżym warto być:)
 
bajrasz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DWR
Posty: 1,241
Motocykl: RD07a
bajrasz jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 9 godz 55 min 46 s
Domyślnie

Zdjęcie na Trickerze...klasa, prawie jak ja kiedyś na ośle
__________________
pozdrawiam
Pan Bajrasz





bajrasz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.12.2013, 12:26   #4
Mat7
 
Mat7's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2013
Miasto: Wawa
Posty: 146
Mat7 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 dni 7 godz 53 min 4 s
Domyślnie

Super

Czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg
Mat7 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.12.2013, 14:37   #5
Miedziany
 
Miedziany's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: Świątkowa Wlk.
Posty: 205
Motocykl: RD07a
Przebieg: 92 tys.
Miedziany jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 dni 9 godz 38 min 40 s
Domyślnie

No to się będzie działo. Znów będzie można storpedować swój wewnętrzny głos rozsądku przemyśleniami typu "a może rzucić wszystko w pi..du i też tak pojechać"

Super, że Ci się chce!
Miedziany jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.12.2013, 15:09   #6
trzykawki


Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 509
Motocykl: Brak
trzykawki jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 1 godz 46 min 45 s
Domyślnie

Nie wiem skąd bierzesz tyle energii i szczęścia aby móc żyć tak jak żyjesz, ale wiedz jedno, że pomimo tego, że na pewno nie jest to tak piknie jak nam się wydaje, to jednak, dla mnie osobiście, masz w ryj....
trzykawki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.12.2013, 13:05   #7
Kuba
 
Kuba's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Częstochowa
Posty: 1,376
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Kuba jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 godz 47 min 14 s
Domyślnie

eh....
Kuba jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.12.2013, 17:51   #8
sambor1965
 
sambor1965's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,666
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
sambor1965 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 2 dni 3 godz 2 min 56 s
Domyślnie

Droga do Biszkeku była monotonna. 3 dni na wschód, później dwa na południe i byłem na miejscu. 5800 km nawinięte na koła. Nie byłem spragniony przygód, jechałem sam, nieznanym mi jeszcze samochodem. Zabierałem wciąż autostopowiczów, których zmuszałem do opowiedzenia mi historii swego życia, do zrobienia wpisu w moim pokładowym dzienniku lub głośnego czytania tego co akurat mieli w ręku. Najstarszy z nich miał chyba 82 lata i jechał autostopem z Rygi do Moskwy. 900 kilometrów to sporo jak na ten wiek. Ale to człowiek radziecki, wiadomo - litr nie alkohol i tysiąc kilometrów nie odległość.
Na granicy rosyjskiej zrobiło się trochę śmiesznie a trochę strasznie. Okazało się, że w moich dokumentach nie zgadza się jeden szczegół: numer VIN. Jakiś roztrzepany urzędnik pominął literkę W. No i miałem ja swoją godzinę W na granicy. Dość długo trwało zanim wytłumaczyłem, że to nieważna litera. Jakby była ważna to by się załapała do ruskiego alfabetu. A ponieważ jej nie maâ...
Argumentacja całkiem zgrabna, ale nie trafiła celniczce do rozumu. Była noc i wszyscy mieliśmy dużo czasu. Nie było żadnych propozycji korupcyjnych – po prostu trwaliśmy na swoich pozycjach. Ona że "nie lzja", a ja że "€žni ch..."€ - nie wracam. Dziadek spał na przednim fotelu i w końcu musiałem użyć wpojonego Rosjanom szacunku do bohaterów Wojny Ojczyźnianej. Nawet nie wiem czy mój autostopowicz był weteranem, ale niech mi inni weterani wybaczą – musiałem użyć go jako orężu w zmaganiach z celniczką. VIN wkrótce przestał być problemem, a stał się nim nadmiar mojego bagażu. Z tym jednak sobie poradziłem szybko. Zacząłem wyrzucać karton za kartonem i pani bezwzględna pozwoliła jechać.











Drogi ku Moskwie nie pamiętam zbyt dobrze. Byłem zmęczony i kazałem dziadkowi pilnować mnie żebym nie zasnął. W samochodzie nie było już miejsca, ale wziąłem jeszcze dwóch autostopowiczów, młodych Moskwian, którzy wracali z jakichś prawosławnych klasztorów, gdzie medytowali kilka dni. Padałem już za kierownicą - jeden z Moskwian wiedział, że to Mitsubishi Delica, więc uznałem jego kwalifikacje za dostateczne i przesiadłszy się na tył auta powierzyłem mu kierownicę każąc budzić się w Moskwie. Nocowałem już stoparedziesiąt kilometrów za stolicą, w haszczach nad rzeką, wśród komarów i w otoczeniu rozbujanych nagimi ciałami samochodów.
Ural pojawił się trzeciego dnia i poszedł gładko. Było gorąco i wiele samochodów zatrzymywało się, by ostudzić silniki. Delica nawet nie jęknęła i wskaźnik wciąż stał niepokojąco nisko. W Czelabińsku postanowiłem pojechać do Kazachstanu na południe, przez Kustanaj. Dawno nie jechałem tą drogą. Granica poszła gładko, zrobiłem mała szopkę udając że nie znam rosyjskiego, a gdy celnicy zaczęli mnie kląć odwzajemniłem im się w mowie Puszkina. Zrobiła się afera, że czemu tak, że tak nie wolno etc.
To nie był dobry wybór, droga była podła i musiałem uważać, by zaoszczędzenie stu kilometrów nie przyniosło w efekcie problemu z zawieszeniem. Kolejna noc już w stepie była wyjątkowa. Spałem w śpiworze obok samochodu. Obudziło mnie słońce i nieznośne bzyczenie. Nade mną unosił się rój. Zerwałem się na równe nogi i w 3 sekundy byłem w samochodzie, zamknięty zacząłem zabijać to co wleciało za mną. To nie były pszczoły ani osy. To były muchy. Wielkie i naprawdę mega agresywne. Nie widziałem niczego podobnego. Wygniotłem je o szyby i czekałem aż reszta sobie poleci bym mógł zabrać śpiwór i karimatę. Ale gdzie tam -€“ towarzystwo obsiadło mi auto i naprawdę bałem się wyjść. W końcu wylazłem w kominiarce i rękawicach i szybko wrzuciłem moje skarby do auta. Ruszyłem ale rój podążył za mną. Jakiś absurd, ale czułem się jak w jakimś horrorze. Odjechałem ze dwa, trzy kilometry i wytłukłem resztę dziadostwa. To było najdziwniejsze i najbardziej nieprzyjemne zdarzenie tego roku.







Na południu było strasznie. Termometry pokazywały +43 stopnie. Byłem jak zombie, gdy po pokonaniu 5600 km dotarłem do kirgiskiej stolicy. Przyjaciele nie mieli litości. Codziennie był czyjś dień rażdienija, rocznica ślubu lub chociaż urodziny kochanki. Nie piłem wódki od pół roku, wiedziałem że wakacje przyjmę dwuletnią normę. Zamieszkałem u znajomego Włocha motocyklisty. Moje motocykle tłukły się jeszcze po kazachskich stepach więc w okolicy ujeżdżaliśmy jego xrki. W końcu dotarły oba tiry i tę sobotnią noc kilku celników spędziło inaczej niż zamierzali.
Nazajutrz wyruszyły ekipy, którym dowiozłem sprzęt. 6 Słowaków ruszyło na quadach na podbój Tien Szaniu i Pamiru, kilka grup motocyklistów rozjechało się po kraju.
Następnego dnia wyruszyłem i ja z moją grupą. W planach 21 dni, Kirgistan, Tadżykistan i Chiny. Ludzie fajni, ekipa nie za duża. 4 duże beemki, dwie deerki 650 i moja delica jako support. Darek i Jarek z Łowicza, Jankes i Ron z Wrocka, Marek z Krakowa i Filip z Hamburga. No i ja, nie wiadomo skąd. Chyba jednak już miejscowy z Biszkeku. Pognali w stronę Susamyru. Ja zostałem z Ronem. On wsiadł na moją deerkę, a ja robiłem backup Delicą. Jeszcze nie dojechaliśmy do Kara Bałty jak dowiedzieliśmy się o problemach. Jedna beemka umarła, stoją na 133 kilometrze. Wjechaliśmy na trzyipółtysięczną przełęcz, zrobiło się chłodno, ale ogrzewanie w aucie miałem włączone już wcześniej, by zapobiec przegrzewaniu się silnika. Znaleźliśmy ekipę na poboczu przy jakimś sklepie. Do zachodu była godzina, trzeba było szukać noclegu.












Ron znalazł kawał równej trawy nad czyściutkim strumykiem i tam próbowaliśmy kirgiskich koniaków wpatrując się w susamyrskie gwiazdy. Chłopaki z Łowicza wykonywali jakieś telefony do Polski, próbując porozumieć się w sprawie adwenczera. Chłopaki szarpali się z GS-911, beema wciąż wyrzucała jakieś nowe błędy i nie sposób było zrozumieć co padło. Samo się zepsuło więc samo się naprawi. Po nocy nie było sensu tego robić. Piwa było dużo, a ciepłe koniaki dobrze smakowały. Jednostajnie łomoczące ciężarówki zmierzające do Osz lub do Biszkeku ululały nas.
Ranek nie przyniósł przełomu, sprawdzaliśmy różne rzeczy, aż w końcu ktoś poruszył wiązką pod zbiornikiem i zagadała pompa. Moto ożyło. Tego dnia umierało jednak jeszcze kilka razy i w końcu podjęliśmy decyzję o kolejnym biwaku. Tym razem nad Naryniem w okolicy elektrowni w Taszkomurze. Dla porządku dodam, że padła też deerka i to dwa razy. Za pierwszym razem skończyło się na wymianie świec, a za drugim na odkręceniu kranika. Były to jedyne awarie tych motocykli w czasie całej imprezy. Dla porządku dodam, że żadna z beemek też nie miała problemów. Nie mówię oczywiście o gumach etc…














Feralna beemka przez kolejne dni to jechała z całą mocą, to przerywała niespodziewanie. Jarek jechał z odkręconym zbiornikiem i z obu stron miał wyprowadzone „szarpaki”, coś jakby lejce. Gdy beemka przerywała Jarek ciągnął za sznurki. Czasem przynosiło to efekt, a czasem nie. Porzuciliśmy ją ostatecznie po wjeździe do Tadżykistanu. Została w Karakol, czekając na nasz powrót. Szutrowa droga z „kurwikami” działała jak przerywacz co rusz rozłączając i załączając cycaty motocykl. Goniły nas terminy, mieliśmy określonego dnia wjechać do Chin, nie mogliśmy sobie już pozwolić na stratę jakiegokolwiek dnia. Na dodatek w beemce coś zaczęło megachrobotać i skończył się rozrusznik. To skończyło nasze wątpliwości. Kilkanaście kilometrów za Karakol zarządziłem jej odwrót, Jarek z kwaśną miną zajął miejsce w Delice i chyba tego dnia się już nie odezwał. Widoki, jak to w Pamirze: było pięknie, ale my gnaliśmy do Chorogu nadrabiając stracony czas.











__________________
Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację.

Ostatnio edytowane przez sambor1965 : 16.12.2013 o 18:00
sambor1965 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.12.2013, 22:17   #9
RAVkopytko
 
RAVkopytko's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Kamieniec Wrocławski
Posty: 3,125
Motocykl: XT660Z-konik garbusek
Przebieg: Ł
RAVkopytko jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 4 dni 18 godz 49 min 26 s
Domyślnie

Pisz,Pisz.
Napisz coś więcej o Delice skoro wyprawa na czterech kółkach
Sambor,te skutery terenowe to ze Słowacji albo Czech ? Coś tam Kowal opowiadał o nich troche.
__________________
Stary nick: Raviking GSM 505044743
Żądam przywrócenia formuły "starego" Forum AfricaTwin......
RAVkopytko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.12.2013, 22:31   #10
PARYS
Mam przerąbane :)
 
PARYS's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: WTA
Posty: 1,656
Motocykl: RD07a
Przebieg: stoi
Galeria: Zdjęcia
PARYS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 14 godz 55 min 9 s
Domyślnie

Jest klimat.
Czytamy.
__________________
Motto nr 1: Uważać na mokre pieńki i siekiery
PARYS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Azja 2013 zielony Przygotowania do wyjazdów 49 11.04.2014 10:57
O Damie w Kirgistanie, czyli Azja Centralna lipiec 2013 kowal73 Trochę dalej 37 19.09.2013 15:44
kazachstan/kirgizja/tadzykistan - 15 czerwca - 10 lipca 2013 robinson Umawianie i propozycje wyjazdów 1 08.04.2013 11:19
Kirgizja-Chiny 2012 część pierwsza kowal73 Trochę dalej 33 10.12.2012 00:12
Pamir w 4x4 Elwood Umawianie i propozycje wyjazdów 3 07.04.2012 07:30


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.