Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Wszystko co chciałbyś wiedzieć o motocyklach innych niż AT > Honda - inna niż AT & NAT

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.08.2018, 23:19   #11
robur
 
robur's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Łask
Posty: 18
Motocykl: RD07a
robur jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 11 godz 3 min 51 s
Domyślnie

http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=27665

W tym temacie powyżej po krótce opisalem swoją przygodę z dziwnymi stukami, również nasuwając koledze pewien trop do sprawdzenia . Nadmienie że problem stuków puków to temat rzeka, ktory nie jednokrotnie był poruszany na forum.
Łańcuszki rozrządu masz ewidentnie do wymiany. Przy naciagnietym napinaczu łańcuszek ma przylegać ciasno do koła zębatego. Wskaźnik na napinaczu max 6mm, tak przynajmniej podaje serwisówka ( u ciebie 9mm). Tutaj oczywiscie po drodze kłaniają sie same napinacze i ślizgi. Oczywiście wymiana samych łańcuszków nie załatwi sprawy ,bo piszesz że stukot ustaje po nagrzaniu silnika?
Oczywiście na twoim miejscu sprawdziłbym za koleją wałki i klawiaturę czy się tam coś nie dzieję. W moim przypadku po zdjęciu dekli i zdemontowaniu klawiatury w pierwszej głowicy było praktycznie gołym okiem widać że wałek kontra dźwigienki zaworowe nie mają dobrego smarowania. Ale to był tylko objaw bo przyczyna leżała w przytkanym kanale olejowym. Na zimnym stukało powiedzmy "bardzo" natomiast jak się "rozgrzał" a w tym przypadku gdy trochę więcej tego oleju podała pompa na głowicę to stuki prawie ustawały.
robur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.08.2018, 09:48   #12
dominatorek
 
dominatorek's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2014
Posty: 61
dominatorek jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 7 godz 57 min 53 s
Domyślnie

Dzięki. Wszystkie sugestie mile widziane. Po urlopie wydrę czapkę i sprawdzam po kolei wałki, ich stan wizualny, pomiary, stan łańcucha to wiadomo. Co do stanu napinacza hmm.
Obadam jak wyglądają ślizgi i trzeba podjąć decyzję.
Jeszcze jedno pytanie.
Czy ten cypelek na napinaczu powinien być 1 czy 2 i czy powinien chodzić góra dół podczas pracy silnika?
Wciska się go lekko bez oporu w dół a widzę na innych starszych trampkach i afrykach jest ten gruby wystający cypelek i jak by drugi klin obok.
Ktoś tam pchał paluchy i nie wiem czy czegoś nie zamotał. Może po prostu założył napinacz nie tak jak trzeba?
Dotychczas grzebałem w singlach (jeżeli chodzi o motocykle) a tam całkiem inne napinacze były.
Raczej ten cienki idzie w dół podczas zużycia łańcucha i widać tylko ten gruby wtedy.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/903553848a1ce24b

Ostatnio edytowane przez dominatorek : 14.08.2018 o 15:11
dominatorek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.08.2018, 22:15   #13
robur
 
robur's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Łask
Posty: 18
Motocykl: RD07a
robur jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 11 godz 3 min 51 s
Domyślnie

Screenshot_20180814-204244.png

Screenshot_20180814-204225.png

Ten grubszy "cypelek" jak piszesz jest to wskaznik zużycia łańcuszka. Natomiast ten cienki jest do zwalniania napinacza. Czyli np.wciskasz śrubokrętem ten gruby i wysuwasz zarazem do góry ten cienki i zabezpieczasz np. jakaś zawleczką. Wtedy napinacz jest zwolniony.
Żaden "cypelek" nie powinien chodzić góra dół podczas kręcenia silnikiem. Tam w napinaczu jest sprężyna która odpowiada za napięcie, no chyba że jest uwalona. Sprawdź czy napinacz jest dobrze przykrecony do glowicy. Na poniższym rysunku "śruba nr 10". Zwróć uwagę czy pomiedzy napinaczem a karterem głowicy jest gumowa "podkladka nr 6"

Ostatnio edytowane przez robur : 15.08.2018 o 00:24
robur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.08.2018, 22:28   #14
robur
 
robur's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Łask
Posty: 18
Motocykl: RD07a
robur jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 11 godz 3 min 51 s
Domyślnie

Screenshot_20180814-212246.png
robur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.08.2018, 23:35   #15
dominatorek
 
dominatorek's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2014
Posty: 61
dominatorek jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 7 godz 57 min 53 s
Domyślnie

Teraz nie ogarnę bo jestem na urlopie i fizycznie nie ma mnie w domu. W poniedziałek postaram się zaatakować temat. Jak miałem zdjęte pokrywy zaworów kręciłem bez świec rozrusznikiem to te grube wskaźniki chowały się praktycznie całe i wychodziły. Można je wciskać palcem swobodnie pod małym oporem i od razu po puszczeniu wracają w swoje miejsce czyli te 9mm wystają. Tego cienkiego do zwalniania napinacza nie widziałem. Napinacz przykręcony jest ponieważ ustawiałem łańcuch na 1 cylindrze bo był przeskoczony o siedział napinacz sztywno. Dzięki.

A więc wszystko jest kompletne wraz z podkładkami.
Definitywnie zużyte łańcuchy i raczej one tak dudnią.
Po osłuchaniu silnika na 100% słychać rzężenie na górze w głowicach.
Zatem trzeba kompletować części i dłubnąć. JAk wymienię łańcuchy dam znać jak to działa.

Ostatnio edytowane przez dominatorek : 26.08.2018 o 13:10
dominatorek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Łańcuchy śniegowe sambor1965 Wszystko dla Afryki 59 14.12.2022 19:49
ślizgi, zużyte golenie Mecia Rama, zawieszenia, napęd 8 21.06.2012 16:26


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.