Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Regularne czynności serwisowe

Regularne czynności serwisowe Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.07.2013, 20:53   #1
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,329
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 16 godz 7 min 59 s
Domyślnie Papierowy filtr powietrza kontra gąbkowy

Testy porównawcze zrobione , wypada się podzielić spostrzeżeniami.
Zastosowany filtr gąbkowy jest wykorzystywany w citroenie , czyli gąbka przeznaczona do filtrowania.
Został popsikany olejem w spreju ( nie tym przeznaczonym niby do K&Nów ale zwykłym uniwersalnym).
Przebieg testowy papierowego i gabkowego to 220 i 240km , to niby mało ale już dało obraz ich możliwości.
Aby naocznie się przekonać o czystości powietrza wpadającego do silnika zastosowałem przekładkę z włókniny stosowanej jako filtr kabinowy w autobusie. Ma na tyle luźną strukturę że opory przepływu są raczej znikome.
Oczywiście obydwie przekładki zostały psikięte olejem w celu lepszego wyłapywania kurzu a jednoczesnie wizualizacji czystości powietrza.

Na zamieszczonym zdjeciu widać że przekładka współpracująca z papierowym filtrem powietrza jest mniej zabrudzona niż ta która była z filtrem gąbkowym.
Wniosek oczywisty iż papierowy lepiej oczyszcza powietrze.
Dla kontrastu obok leży kawałek włókniny czystej.

Co do różnic w jeździe to da się odnieść wrażenie że na gąbkowym jakby lepiej się zbiera a osiągnięta vmax była o 5km/h większa.
Oczywiście pomiar vmax był robiony w różnych miejscach także mogły zaistnieć rożne warunki drogowe.

Teraz trochę liczb. Porównajmy objętości elementów filtrujących.
- filtr papierowy - 81
- filtr gąbkowy - 397 ( 13mm grubości)
- K&N - 162 ( nie pamiętałem grubości gąbki przyjąłem 1mm )

Cóż z tego wynika , ano to że skoro mój gąbkowy który ma niemal 2.5 raza więcej objętości niż K&N i puszcza tyle kurzu to aż strach myśleć ile brudu puszcza do silnika filtr K&Nowski.

Jeśli ktoś mi użyczy zalecanego spreju do psikania K&Nów to moge ponowić test w celu sprawdzenia czy sprej dedykowany coś więcej daje czy to tylko naciaganie klientów.

Oczywistą zaletą gąbkowego jest 2 min mycia ludwikiem pod kranem i chwila suszenia suszarką. Czyli w 5 minut mamy nowy/czysty filtr.


Teraz słowo odn filtra sprzedawanego w pudełku Hilfo.
Te czerwone sa ok , ale mi się trafił z papierem żółtym.
To jest jakaś porażka , po zrobieniu jakiś 250-300km całkowicie się zapchał i uniemożliwił dalszą jazdę.
Po porządnym przedmuchaniu nadal sprawiał problemy a max możliwe do uzyskania obr silnika to ok 4-4.5 tys z tendencją spadkową.
Nie wiem co to za papier. Z całą pewnością nigdy wiecej takiego nie zastosuję.
Załączam fotkę żółtej papierowej porażki , wygląda na prawie nowy ale powietrza puszczać nie chce.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg Filtry powietrza do afryki4.jpg (684.6 KB, 16 wyświetleń)
Typ pliku: jpg Filtry powietrza do afryki3.jpg (409.5 KB, 16 wyświetleń)
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.07.2013, 22:22   #2
lezan81
 
lezan81's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: WARSZAWA
Posty: 174
Motocykl: RD04
lezan81 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 13 godz 21 min 9 s
Domyślnie

Dzieju,do KN jest zupełnie inny spray niż do filtrów gąbkowych.
Podjedź do mnie to Ci dam na testy jeden i drugi.
lezan81 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.07.2013, 22:23   #3
PUFF
Very Old Member ;)
 
PUFF's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2004
Miasto: Kielce
Posty: 316
Motocykl: RD04
PUFF jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 15 godz 25 min 9 s
Domyślnie

Dzieju, swietny tescik, ale ja bym poszedl dalej. Problem k&N, stozkow, turbinek Kowalskiego jest dosc stary. Aby go rozwiazac przydalby sie dostep do hamowni. Moze ktos z nas ma cos takiego?

P.S. Objetoscia gabki filtra "Citroenowego" i porownywaniem jej do objetosci k&n'a bym sie nie sugerowal (przynajmniej do czasu poznanie gestosci obu).
__________________
Pawel RD04 '92
PUFF jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.07.2013, 22:28   #4
ramoneza
 
ramoneza's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: gubin
Posty: 559
Motocykl: RD04
Przebieg: 70000
ramoneza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 5 dni 11 godz 51 min 5 s
Domyślnie

Podepne i ja sie pod temat,nie wiem czy u mnie cuś nie banga,ale po przejechaniu około 200- 300km na filtrze w górnej części piasku jest tyle że się po prostu obsypuje na dół,nie wiem czy to jest normą w rd04 czy mam coś nie tak z wlotem powietrza,jeżdzę na filtrze papierowym czerwonym filtra nie pryskam olejem ,tylko czyszczę powietrzem
ramoneza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.07.2013, 22:33   #5
KORNIK
 
KORNIK's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Piwniczna-Zdrój
Posty: 1,008
Motocykl: RD04
Przebieg: 53000
KORNIK jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 4 dni 6 godz 29 min 5 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ramoneza Zobacz post
jeżdzę na filtrze papierowym czerwonym filtra nie pryskam olejem ,tylko czyszczę powietrzem
Filtra papierowego nie pryska się niczym i nie czyści się powietrzem tylko wymienia.
KORNIK jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.07.2013, 22:39   #6
Misza
22.10.2006, DTN :)
 
Misza's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kąty Wrocławskie
Posty: 3,778
Motocykl: RD07
Przebieg: IIszlif
Galeria: Zdjęcia
Misza jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 3 tygodni 2 dni 15 godz 44 min 51 s
Domyślnie

Coś mi się obiło o uszy, że na politechnice wrocławskiej mają chłopaki hamownię i brak chętnych na pomiary ale to tylko typowe obicie o uszy, trzba by kogoś z apanonaru chwycić i zorganizować akcję Ktoś by sobie dodatkowo pracę magisterską trzasnął na tym
__________________
Real adventure starts where road ends...

-AT RD07 Big Bore 'Troll Bagnisty, ziejący ogniem z regulatora Diabeł Pustynny'


http://www.youtube.com/user/Miszapoland
Misza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.07.2013, 23:05   #7
Rector
 
Rector's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2013
Miasto: WWL
Posty: 84
Motocykl: RD07
Rector jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 20 godz 48 min 29 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał PUFF Zobacz post
Dzieju, swietny tescik, ale ja bym poszedl dalej. Problem k&N, stozkow, turbinek Kowalskiego jest dosc stary. Aby go rozwiazac przydalby sie dostep do hamowni.
Należy zadać sobie pytanie po co zmieniamy filtr na inny niż papierowy fabryczny ?

Zmiany w fabrycznym układzie dolotowym wykonywane są zazwyczaj aby zmniejszyć restrykcje w/w. A więc zmiana filtrów na KN faktycznie zmniejsza restrykcyjność układu.



Restrykcyjność zmienia się też poprzez modyfikację airboxów.

Czy przełoży się to na KM ? na to pytanie odpowiada faktycznie hamownia, ale tutaj niestety przypadki traktuje się indywidualnie. Sam układ dolotowy to jeden element układanki, jak coś wleci to musi wylecieć, a więc zawory, kolektory, tłumiki, mapy/gaźniki itp czynniki będą miały na to wpływ. Paradoksalnie zdarza się, że bez dodatkowych modyfikacji układ fabryczny działa dobrze, natomiast modyfikacje podnoszą poziom hałasu, zmieniają wykres nie zawsze tak jak chcemy (duży spadek mocy w pewnym zakresie obrotów, potem powrót do normy może być subiektywnie bez pomiarów odbierany jako wzrost mocy silnika).

Inną kwestią jest to czy filtr np. KN jest wystarczającą filtracją. W sporcie wyczynowym z pewnością patrzy się na to inaczej, inaczej w użytkowaniu długodystansowym.
__________________
Impossibility is only one of the possibilities.
Rector jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.07.2013, 23:06   #8
mishieck
Łowcy z Łopola
 
mishieck's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: O! Pole...
Posty: 1,219
Motocykl: Szwenduro
mishieck jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 6 dni 20 godz 9 min 53 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał KORNIK Zobacz post
Filtra papierowego nie pryska się niczym
Popularny błąd. Filtr w afrze i w transalpie ma w górnej części gąbkę, którą należy potraktować olejem/sprayem do filtrów.
http://africatwin.com.pl/showpost.ph...4&postcount=62
mishieck jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.07.2013, 23:08   #9
wolly


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Łódź
Posty: 1,279
Motocykl: RD01
wolly jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 15 godz 53 min 3 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał KORNIK Zobacz post
Filtra papierowego nie pryska się niczym i nie czyści się powietrzem tylko wymienia.
nie poprawiajmy fabryki ale jak ktoś musi to inna sprawa ; do 04 fabryka nie przewidziała gąbek , nie mylić z XR600 ;; gąbkowy się czyści po każdym większym off-ie czy częściej tym lepiej / jak ktoś napisał jak dbasz tak masz / nadmienię ze tę nieszczęsną gąbkę też się wymienia z czasem , nie czekamy aż się zacznie kruszyć do k&N nie będę się wypowiadał bo nieużywam ale pewnie robi robotę tylko do tych wszystkich przeróbek trzeba zestroić moto nie wspominając o przeróbkach wydechu , Niestety czerpnia powietrza w 04 nie jest w najlepszym miejscu ale to moto turystyczne z małym naciskiem na OFF/szuter/ *bynajmniej takie było fabryczne założenie i papier robi robotę
wolly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.07.2013, 23:46   #10
RAVkopytko
 
RAVkopytko's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Kamieniec Wrocławski
Posty: 3,125
Motocykl: XT660Z-konik garbusek
Przebieg: Ł
RAVkopytko jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 4 dni 18 godz 49 min 26 s
Domyślnie

Hilfo z żółtawym papierem potwierdzam,szit jakich mało miałem w Dominatorze i po 300 km od założenia czarna świeca i nie wkręcał się na obroty.Może to podróba.
Będę chciał zrobić gąbkowy do trójki
__________________
Stary nick: Raviking GSM 505044743
Żądam przywrócenia formuły "starego" Forum AfricaTwin......
RAVkopytko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Filtr powietrza Babel Uklad paliwowy i wydechowy 66 16.10.2010 18:28
filtr powietrza? kamol Regularne czynności serwisowe 22 27.05.2008 10:52


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.