Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 31.03.2021, 16:02   #11
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 33 min 10 s
Domyślnie

Plany zagospodarowania są często online, chociaż czasem trzeba się naszukac.

Są też gminy, gdzieś nie ma planu.

Ogólnie - zaczęlabym od telefonu do gminy - tam się dowiesz wszystkiego.
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2021, 16:06   #12
teddy-boy
 
teddy-boy's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Warszawa
Posty: 1,305
Motocykl: nie mam AT jeszcze
teddy-boy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 15 godz 22 min 25 s
Domyślnie

OK, dziekuję wszystkim.
teddy-boy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2021, 16:12   #13
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

Ok roku szukałem działki pod budowę domu i wszystkie, które mnie zainteresowały, były rolne, natomiast plan zagospodarowania terenu mówił o tym co tam można co nie. Jakby były jakieś rolne/zagrodowe wg planu, to byłyby za ułamek ceny, a że były budowlane, to już kosztowały jak budowlane.
Druga sprawa - zależy co tam chcesz działać. Większość działek, jakie oglądałem, były w planie jako MN, a mnie najbardziej interesowały MNU, czyli z możliwością prowadzenia usług.
W końcu taką działkę nabyłem, udałem się do urzędu zgłosić zakup coby podatek zapłacić i póki co płacę jakieś total grosze, bo to nadal jest działka rolna. Dopiero jak coś tam wybuduję, to zacznie to być działką z innym przelicznikiem podatku. Mogę ją też podzielić na dwie części, bo jest długa i tą drugą część, pod ogród, zostawić nadal jako rolną, tylko tam potem dochodzą jakieś tematy odnośnie powierzchni biologicznie czynnej - mogę się wtedy udupić na cacy i nawet nie będę mógł dojazdu do garażu kostką wyłożyć

Z tego co zrozumiałem, to co jakiś czas dana gmina zmienia plan zagospodarowania terenu, co pozwala rolnikom zmienić typ działki i sprzedać je za kosmos wyższą cenę Wiąże się to oczywiście z $$$ które muszą oddać z tego tytułu i wszyscy są szczęśliwi. Działka, którą kupiłem jeszcze 5 lat temu była działką rolną bez możliwości budowy.

Jeszcze patrz na to, czy będziesz miał dojazd do danej działki. Bo to, że jest droga nic nie znaczy - musi ona należeć do gminy lub działkę trzeba zakupić wraz ze służebnością drogi dojazdu, co znowu wiąże się z kosztami. Przez pół roku bujałem się z zakupem dużej, pięknie położonej działki. Coś mi nie pasowało z ceną, ale brnąłem w temat. No i wyszło, że mimo, że za nią były pobudowane domy i mimo, że na tą działkę było pozwolenie na budowę dwóch domów, w którym wyraźnie pisało "dostęp do drogi publicznej", to taki wał - trzeba było przejechać przez trzy działki prywatnych osób, a one nigdy nikomu żadnej służebności nie wydały i co jakiś czas orają drogę jak leci. Długo by pisać, temat dosłownie się nadaje do programu "UWAGA".
W każdym razie, jakbym przypadkiem jednak zakupił tą nieruchomość, to właściciele wspomnianych działek nie zezwoliliby na przejazd ciężarówkom i innym koparkom, nie zezwoliliby na podłączenie się do sieci wodociągowej, a w drugą stronę miałbym dobre 400m do przekopania. Ogólnie to byłbym na dzień dobry na noże z delikwentami, bo oczywiście sądowo można uzyskać taką służebność, ale nie po to chcę się budować, żeby się od razu fightować z tubylcami.
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2021, 16:21   #14
PokemonTC
 
PokemonTC's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Dziki Wschód (podlasie)
Posty: 351
Motocykl: RD07B
PokemonTC jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 7 godz 16 min 47 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał teddy-boy Zobacz post
OK, dzięki. A przemiana działki rolno-budowlanej w zwykłą budowlaną jest skomplikowane?
Z chwilą uzyskania pozwolenia na budowę będzie dxialką budowlaną i zapłacisz kilkukrotnie większy podatek. Przekształcenie niemal samoistne. Podaj meila na PW to podeślę Tobie umowę notarialną na działkę rolno budowlaną. Tam jest dużo napisane co i jak
PokemonTC jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2021, 18:32   #15
teddy-boy
 
teddy-boy's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Warszawa
Posty: 1,305
Motocykl: nie mam AT jeszcze
teddy-boy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 15 godz 22 min 25 s
Domyślnie

ja szukam działki na skraju małej wsi, w jakiejś kolonii itp. O dojeździe i drodze oczywiście będę pamiętał.
Nie rozumiem co znaczy że muszę mieć możliwość podprowadzenia wszystkich mediów. No np. mam jedną na oku, ma 2100 metrów, położona jest w małej kolonii, jest droga, jest prąd.

Co do budowy na tej działce, klasycznie, nieduży dom i garaż. Więc ani działki dużej nie szukam pod to, ale też nie w granicach miasta/miasteczka tylko właśnie trochę na zadupiu.
Tylko chcę uniknąć sytuacji że się za parę lat okaże że nie mogę wybudować domu piętrowego, albo tylko do jakiejś tam powierzchni, garażu, itd. itp.
Wolę mieć full opcję, czyli nie być ograniczonym metrażami czy warunkami. Oczywiści w planach to jest nieduży domek z przyległym garażem i kawałek działki w koło, ale że do tej pory to kupowałem tylko mieszkania to działki i te labirynty przepisów są dla mnie zagadką.
Przyznam że kiedyś to myślałem że jak widzę nad rzeczką tabliczkę sprzedam działkę, to kupuję ją, buduję sobie co chcę bo przecież to moje i yolo
teddy-boy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2021, 19:30   #16
krakus
 
krakus's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Sulejówek
Posty: 1,000
Motocykl: Fiddle
krakus jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 1 tydzień 1 dzień 2 godz 59 min 28 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał teddy-boy Zobacz post
Czyli ja jeszcze przed zakupem mogę w gminie sprawdzić co można na niej budować i jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego? Sprzedający nie jest mi do tego potrzebny?
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są na geoportalu
krakus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2021, 20:24   #17
teddy-boy
 
teddy-boy's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Warszawa
Posty: 1,305
Motocykl: nie mam AT jeszcze
teddy-boy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 15 godz 22 min 25 s
Domyślnie

Nie potrafię tego znaleźć na tym portalu :/
teddy-boy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2021, 20:51   #18
krakus
 
krakus's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Sulejówek
Posty: 1,000
Motocykl: Fiddle
krakus jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 1 tydzień 1 dzień 2 godz 59 min 28 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał teddy-boy Zobacz post
Nie potrafię tego znaleźć na tym portalu :/
Znajdujesz teren, który Cię interesuje i włączasz warstwę z planem zagospodarowania. O ile istnieje dla tego rejonu.
Podobne dane uzyskasz na e-mapa.net
Możesz wrzucić pinezke na maps Google i zobaczymy
krakus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2021, 23:56   #19
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

Aaaa właśnie Odnośnie możliwościfull wypas - kilka działek odpuściłem, bo plan zagospodarowania mówił np. o tym, że dach ma być dwuspadowy. A ja chcę dach płaski Na wiosce raczej nie będzie z czymś takim problemu.
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2021, 23:57   #20
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 5 min 57 s
Domyślnie

Jak ktos ma w statusie rolno- budowlaną to zgłaszać do odrolnienia tylko minimalną cześć wymaganą pod budynek bo za grunt rolny przeważnie podatek jest b. Niski lub 0zł w gminach wiejskich a za budowlany duzo $.
U mnie geodeta robiać inwentaryzację powykonawczą budynku "wykroił" minimalną wymaganą przepisami powierzchnie do odrolnienia a reszte zostawił rolną.
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Szukam ekipy remontowo-budowlanej / do układania kostki wojtekk Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 0 07.09.2020 19:40
Koszenie działki/łąki 2000m. Piękny Maryjan Inne tematy 21 27.12.2018 13:30
Zakup akumulatora do RD 04 . DRAGON76 Wszystko dla Afryki 11 01.01.2015 20:06


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.