Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Szpej turystyczny - Produkty i Porady > GPS

GPS Wszystko co związane z elektronicznymi pomocami nawigacyjnymi. Sprzęt, mapy, porady.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06.02.2024, 00:08   #1
Roxi
 
Roxi's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2012
Miasto: Wodzisław Śląski
Posty: 172
Przebieg: 5555
Roxi jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 2 dni 11 godz 21 min 30 s
Domyślnie Planowanie trasy na kompie

Hej, pewnie temat 100 razy przerabiany, ale teraz jest taki dynamiczny rozwój aplikacji, że trudno to ogarnąć

Planuję w tym roku kilka wycieczek w Europie po czarny i chciałbym zaplanować w kompie trasy, dobry czas na to. Wcześniej używałem Garmina, ale sprzedałem i rozglądam się za jakimś rozwiązaniem. Czy postawić na Tom Toma czy coś innego. Ewentualnie teraz chyba są jakieś serwisy w których planuje się trasy i można wgrać do urządzania niezależnie czy to Garmin czy Tom Tom.

Reasumując pytanie dotyczy sowtware na komputer lub table obecnie polecanego, które jest na czasie Swoją drogą CHAT GPT jest tu bardzo pomocny w planowaniu tras i atrakcji, ale samych tras jeszcze chyba nie wytycza z gotowym śladem. Chyba, że są jakieś wtyczki do GPT które można wgrać do niego i ktoś zna.
Roxi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.02.2024, 08:03   #2
Danny
Moderator
 
Danny's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2019
Miasto: Trójmiasto
Posty: 1,209
Motocykl: CRF1000D, CRF300L
Przebieg: 60k+20k
Danny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 2 dni 23 godz 47 min 18 s
Domyślnie

Jeśli sprzedałeś Garmina to ja osobiście nie wchodziłbym w TomToma któremu (Rider 550) za chwilę stuknie 10 lat a producent właśnie wycofuje się z oferowania wszystkich swoich urządzeń na niektórych rynkach.

Rozumiem że chcesz zaplanować trasę i się jej w miarę sztywno trzymać ze względu na jakieś konkretne odcinki które chcesz zrobić po drodze. Jeśli mowa o planowaniu tras po czarnym w Europie to ja bym chyba zaczął od zaplanowania wszystkiego "na grubo" w Google Maps - najpierw kliknąłbym punkt docelowy do którego chcesz dojechać i sprawdził odległość z punktu startu. Potem podzieliłbym to sobie na dzienne odcinki, zależnie od tego na ile km dziennie masz apetyt/możliwości. Takie dzienne odcinki wyklikałbym sobie w https://gpx.studio uwzględniając już konkretne miejscówki które chcesz odwiedzić i zapisałbym sobie jako pliki .gpx.

To byłoby dobrym punktem wyjścia do wyboru urządzenia do nawigacji. Europa po czarnym mówisz? Osobiście zabrałbym drugi telefon dedykowany do nawigacji, zapiąłbym go w uchwyt z ładowaniem indukcyjnym (np. Quad Lock) i jechał po tych wyklikanych śladach w OsmAndzie - do wyboru wersja darmowa lub płatna z miesięcznymi subskrypcjami zawierająca m.in. poziomice, prognozy pogody na trasie, informacje o ilości czasu pozostałego do zachodu słońca, etc. A w zapasie, na wytyczanie trasy do konkretnego celu gdybym się pogubił lub niespodziewanie kończył się dzień miałbym na tym telefonie Google Maps z pobraną wczorajszego wieczora mapą offlinę bieżącego obszaru.
__________________
"Jeżeli ktoś ci mówi że jesteś koniem to za pierwszym razem możesz się obrazić, za drugim razem dać w gębę, ale za trzecim razem już kup sobie siodło."
Danny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.02.2024, 08:22   #3
WojtasA
 
WojtasA's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Piaseczno
Posty: 1,172
Motocykl: ATAS 1100 DCT
WojtasA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 22 godz 12 min 9 s
Domyślnie

Hej
Ja ze względu na osobistą niechęć do wszelkich urządzeń nawigacji i posiadania w afrze i autach apple car, używam google map ze ściągniętymi offline obszarami w które się wybieram. Niestety google mapy mają ograniczoną ilość way pointow, co utrudnia użytkowanie, bo ja ich bardzo dużo planuje w jednej trasie aby wymuszać dokładnie te drogi które mnie interesują. Rozwiązuje to robiąc wiele tras na jeden wyjazd które wysyłam sobie na jakimś komunikatorze i po prostu klikam na kolejnej po skończeniu aktualnej. Natomiast to niestety wymaga zatrzymania się, co oczywiście nie jest jakimś wielkim problemem ale czasami mnie wkur…a. Do planowania używam też streetview co bardzo ułatwia.

Natomiast podpatrzyłem u jednego youtubera stronę i apke mapy.cz
Działa to naprawdę dobrze i od tego sezonu zacznę tego częściej używać.





A do RTka bez apple car zakładam w uchwyt starego Samsung Galaxy Note też działa super. Jedyny feler to rękawice dotykowe potrzebne bo znowu mankament google map ze same nie przechodzą do kolejnego way pointa za to apka mapy.cz już tak
WojtasA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.02.2024, 08:41   #4
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 56 min 12 s
Domyślnie

Tak czytam i myślę sobie że ja to jestem beton straszny

Garmin od lat kilkunastu i do przodu. I wcale nie mówię że to najlepsze rozwiązanie, po prostu przyzwyczajenie i odmiennie od Wojtasa mam jakąś niechęć na wieszanie telefonu na moto. Choć jak rzecz idzie o np. miasto to bez dwóch zdań - mapy google robią robotę online.
Natomiast mapy.cz używałem w górach turystycznie i są świetne. Polecam zapoznać tą aplikację.

A sam chętnie tu poczytam, dowiem się więcej, może poeksperymentuję

Pozdrawiam
zimny
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.02.2024, 09:02   #5
tommi

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Łazy k/Magdalenki
Posty: 1,434
Motocykl: RD03
Przebieg: 65496
tommi jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 dni 19 godz 13 min 16 s
Domyślnie

Kiedyś korzystałem tylko z google maps/śladów znalezionych w necie, a teraz 99% tras robię sobie sam: na jednej karcie google maps, na drugiej https://www.gpsvisualizer.com/draw/ W google maps wyznaczam wstępnie trasę od odcinka do odcinka, a ja maluje sobie ten ślad na podanej stronie z z wszelkimi modyfikacjami (tu pomocna trzecia karta z google maps i street view, żeby ocenić czy warto). Na koniec zapisuje kompletną trasę jako gpx'a i korzystam na osmandzie/garminie.
tommi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.02.2024, 11:02   #6
ctomch

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2020
Miasto: Chrząstawa Wielka
Posty: 261
Motocykl: Yamaha 1VJ/Huska FE501
Przebieg: rośnie
ctomch jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 8 godz 7 min 19 s
Domyślnie

Sprawdź sobie kurviger.de
Całkiem ciekawy silnik planowania tras automatycznie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ctomch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.02.2024, 11:59   #7
Roxi
 
Roxi's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2012
Miasto: Wodzisław Śląski
Posty: 172
Przebieg: 5555
Roxi jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 2 dni 11 godz 21 min 30 s
Domyślnie

Dzięki za propozycje. Część znam, a część muszę się zapoznać

1. Idealnie byłoby gdyby ten soft/serwis był możliwie prosty i intuicyjny.
2. Najlepiej aby planowanie, tworzenie i eksport był w jednym serwisie.
3. Była tam historia tego, co już planowałem
4. Możliwość wgrania przejechanych tras. Nie wiem, czy aplikacje na telefon tak dokładnie zapisują trasy jak było to w garminie. Może to sprawa softu, bo google tego nie robi.

Z dodatkowych udogodnień możliwość wygenerowania filmu jak w relieve i podgląd tras innych użytkowników

Swoją drogą, to nie wiem, czy są już jakieś rozwiązania dedykowane, że wybieram punkt startowy np. Bormio i proszę o propozycje różnych tras o określonej długości i wybieram różne opcje.

Aktualnie używam iPhone / quad lock, ale chciałbym to usprawnić. Może jednak najprościej będzie wrócić do Garmina

Idealnie byłaby możliwość tworzenia propozycji tras po podaniu punktu startowego i zadanej długości z uwzględnieniem preferencji typu rodzaj atrakcji i zapisania tego jako trasę. Wprawdzie opcja ta może być oburzająca dla tradycjonalistów wytyczających wszystko z łapy, ale ja nie miałbym nie przeciwko temu. Nie chodzi o wytyczanie na podstawie wybranego punktu docelowego, ale taki random Jak wspomniałem Idealnie robi to CHAT, bo generuje fajne propozycje, ale może gdzieś jest to już zintegrowane, bo teraz dużo jest tych nakładek i to pewnie kwestia krótkiego czasu.
Roxi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.02.2024, 12:49   #8
Ronin78
 
Ronin78's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2020
Posty: 1,359
Ronin78 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 13 godz 45 min 23 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał WojtasA Zobacz post
Natomiast podpatrzyłem u jednego youtubera stronę i apke mapy.cz
Działa to naprawdę dobrze i od tego
Mapy.cz są rewelacyjne, dzięki nim nawet wokół komina można wiele odkryć "na nowo" i po pobraniu funkcjonują offline.
Ronin78 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.02.2024, 12:51   #9
Danny
Moderator
 
Danny's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2019
Miasto: Trójmiasto
Posty: 1,209
Motocykl: CRF1000D, CRF300L
Przebieg: 60k+20k
Danny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 2 dni 23 godz 47 min 18 s
Domyślnie

Do randomów całkiem niezłe jest Calimoto.
__________________
"Jeżeli ktoś ci mówi że jesteś koniem to za pierwszym razem możesz się obrazić, za drugim razem dać w gębę, ale za trzecim razem już kup sobie siodło."
Danny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.02.2024, 13:11   #10
Roxi
 
Roxi's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2012
Miasto: Wodzisław Śląski
Posty: 172
Przebieg: 5555
Roxi jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 2 dni 11 godz 21 min 30 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Danny Zobacz post
Do randomów całkiem niezłe jest Calimoto.
Ta chyba ma najwięcej z tego o co pytałem.Na pierwszy rzut oka wygląda profesjonalnie. Wieczorem się tam zarejestruje i sprawdzę.
Ta nawigacja, co polecałeś OsmAnd z tego, co widzę jest też na iphona. Dzięki

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Mapy.cz są rewelacyjne, dzięki nim nawet wokół komina można wiele odkryć "na nowo" i po pobraniu funkcjonują offline.
Widziała, że kilka osób na YT ją poleca i ma niewątpliwą zaletę "bezpłatności" Próbowałem wczoraj na tablecie wyklikać trasy i jakoś mi to nie szło. Sprawdzę jeszcze na kompie

Ostatnio edytowane przez Novy : 06.02.2024 o 21:24 Powód: Połączenie postów
Roxi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Furkot - planowanie podróży Miszel GPS 17 30.04.2020 21:12
Maroko- planowanie Lakrua Przygotowania do wyjazdów 15 20.02.2019 12:55
Planowanie wycieczki w Google Maps lorsol Kwestie różne, ale podróżne. 20 12.03.2014 22:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.