Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.06.2010, 16:48   #1
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,720
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 20 godz 26 min 25 s
Domyślnie Test regulatora RAFWRO

Sporo ludzi naciskało mnie na przetestowanie reglera od RAFWRO. Główną sprawą jaka mnie interesowała, to jest to, czy regler pracuje zgodnie z tym co napisał autor:
„Co różni od tradycyjnych – główne zalety:
- nie oddaje nadwyżki do masy czyli – nie zwiera, nie grzeje przewodów.
- działa odwrotnie = im większe obciążenie (dużo odbiorników) tym pracuje intensywniej”

http://africatwin.com.pl/showpost.ph...21&postcount=1

„Nie oddaje nadwyżki bo jej NIE MA.
Regulator, w przeciwieństwie do tradycyjnych, pobiera z uzwojeń prądnicy ile aktualnie potrzebują podłączne na jego wyjściu odbiorniki”

http://africatwin.com.pl/showpost.ph...50&postcount=8

To słowa. Jak sprawdzić czy to prawda? Pomyślałem sobie, że jak wepnę się amperomierzem w fazę (między jeden z trzech żółtych przewodów fazowych), to chyba znajdę odpowiedź na to pytanie.

Pomiar jednoznacznie pokazał, że ten opis można sobie między „bajki włożyć”.
Regler pobiera prąd (fakt trochę mniejszy). Obciążenie wzrasta wraz z obrotami (przy stałym obciążeniu odbiornikiem) czyli nadwyżka nie wisi na uzwojeniach tylko jest zwierana do masy.
http://africatwin.com.pl/showpost.ph...5&postcount=10

Po włączeniu świateł drogowych prąd wynosił około 5 A / 1500 obr/min, po zwiększeniu do 5000 obr/min prąd niestety nie pozostał przy tej wartości, a wzrósł do 14A…..?

Drugim niepokojącym zjawiskiem jest wyraźna pulsacja przy stałych podwyższonych obrotach. Widać to patrząc na snop światła mijania/ drogowych (moto stało w garażu z otwartymi drzwiami więc nie było super ciemno). Nie jestem pewien, ale na to zwracał uwagę chyba R2D2. Nie jest to też objaw naładowanego aku. Test robiłem na swojej królowej, której nie odpalałem od dwóch tygodni.

Może być to upierdliwe podczas jazdy nocą na długiej trasie. Przypomniały mi się czasy z PRL-u. Wypuszczono pierwsze elektroniczne regulatory (nie pamiętam państwowe czy prywatne) do Fiata 125p. Podobnie falowały światła podczas jazdy, ale to inna bajka inny układ ładowania.


Trzecią sprawą jest mocowanie. Problematyczne wręcz niewykonalne na płaskiej powierzchni równej powierzchni alu płytki. Są niektórzy co mają zamontowane regulatory w zupełnie innym miejscu. Patrząc na ten post potwierdza się moja uwaga.

http://africatwin.com.pl/showpost.ph...6&postcount=53

Kilka uwag na koniec. Nie pisałem tego w celu osłabienia sprzedaży - nie produkuje regulatorów, ani nie reklamuję oryginałów. Sam jak wiecie jestem za usprawnieniami „mocno idącymi” lecz rzetelnymi. Jest kilka osób tu na Forum które mogły by sprawdzić moje pomiary i tu prośba o potwierdzenie lub inne uwagi. Miałem niestety tylko jeden egzemplarz. Opinie interesują mnie w tej jednej kwestii. Nie analizowałem napięcia ładowania, ciepła wydzielanego, wodoszczelności itp.

Powiem tak: gdybym był Sławkiem nie zasłaniałbym się tajemnicą konstrukcji bo gdyby taki regler powstał, to byłby montowany w liniach produkcyjnych na całym świecie. Pewnie jest możliwe zbudowanie takiego mądrego regulatora, tylko ile by kosztował?. To moje zdanie. Wolałbym dać schemat elektryczny, opisać zasadę działania, powiedzieć, że powodem pulsacji jest to i to , że nie ma to wpływu na żywotność całego układu ładowania itd..


Na dzień dzisiejszy ja mógłbym zapłacić te 150PLN. Kupując go jednak jako awaryjny, a nie docelowy regulator, ponieważ jest wiele znaków zapytania i nieścisłości przede wszystkim z opisem. To moje zdanie podparte tylko pomiarami na jednym egzemplarzu. Czekam na wieści w tej sprawie.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.06.2010, 14:42   #2
puntek
 
puntek's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Raczyce/Wrocław
Posty: 2,013
Motocykl: RD04
Przebieg: 3 ....
puntek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 20 godz 24 min 31 s
Domyślnie

tyle subiektywne oceny w garage... a co powiedzą ci co zanabyli i latają ?
__________________
AKTUALNIE SZUKAM PRACY!!! ale nadaję się tylko na szefa
puntek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.06.2010, 15:14   #3
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

subiektywne? to są badania poparte pomiarami. Reszta poszła na Marketing. Brawo Kazmir!
A teraz prosimy producenta na dywanik
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.06.2010, 16:30   #4
randal 76
 
randal 76's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1,015
Motocykl: nie mam AT jeszcze
randal 76 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 3 dni 10 godz 4 min 32 s
Domyślnie

Kazmir przyjacielu ! ,zauważ też plusy
cena ,brak zwrotów i reklamacji,nie gotujące się akumulatory ,brak smażenia inst.ele.

Efekt mrugającej lampy można zdzierżyć (mniejsze zło ,coś za coś )
To że producent chroni schemat budowy regla też mona zrozumieć .
pozdro.
randal 76 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.06.2010, 18:13   #5
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,720
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 20 godz 26 min 25 s
Domyślnie

Cena na pewno nie.
Brak zwrotów i reklamacji? I niech tak zostanie!!! Kilka osób nabyło i mam nadzieję, że będą służyły.Gotujące aku i smażenia kostki reglera jeśli ta będzie zaśniedziała (czyt. nieprzeglądana w porę) niestety będą - przy tej wartkości prądu usmaży.

Inne plusy:
Długie przewody do podłączenia - jak pisałem nie każdy ma ten regler w "fabrycznym miejscu".
Końcówki, dodatki montażowe.

Problem Randal 76 "leży w innym miejscu"
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.06.2010, 20:04   #6
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,006
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 11 godz 26 min 22 s
Domyślnie

Kazmir niniejszym nadaje ci tytuł POGROMCY MITÓW
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.06.2010, 20:35   #7
klanol
:O
 
klanol's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: warszawa
Posty: 683
Motocykl: RD07
Przebieg: 38000
Galeria: Zdjęcia
klanol jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 21 godz 22 s
Domyślnie

potwierdzam, że przy braku/minimalnym obciążeniu się nie grzeje. przy włączonych długich światłach jest ciepły ale nie gorący. nie grzeje żółtych przewodów od prądnicy zarówno przy włączonych jak i przy wyłączonych światłach. obciążenia nie badałem miernikiem. światła troche pulsują przy 3000obr ale napięcie trzyma się w normie. na razie przejechałem na nim ok 1000km i nic niepokojącego się nie dzieje. nie robiłem jednak jakiś precyzyjnych pomiarów na porządnej aparaturze.
__________________
:O

Ostatnio edytowane przez klanol : 15.06.2010 o 20:44
klanol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2010, 14:43   #8
RAFWRO
 
RAFWRO's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: WROCŁAW
Posty: 655
Motocykl: RD07
RAFWRO jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 dni 2 godz 10 min 10 s
Domyślnie

Witajcie,
Widzę, że temat żywy, to dobrze.
Korespondowałmem z Kaźmirem przed tym, jak napisał swoje uwagi.
Pojawiło się kilka nowych rzeczy. Wywołani do tablicy do wszystkich punktów chętnie się ustosunkujemy /piszę w liczbie mnogiej, bo zaprosiłem do dyskusji Sławka - producenta. Uznałem, że w kwestiach ściśle technicznych to Sławek się wypowie, i sam uzna na ile chce wchodzić w konstrukcję.
odezwiemy się
R

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 30.07.2010 o 01:33
RAFWRO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2010, 00:15   #9
TENKU


Zarejestrowany: Jun 2010
Posty: 8
Motocykl: RD03
TENKU jest na dystyngowanej drodze
Online: 53 min 8 s
Domyślnie

Witam wszystkich biorących udział w dyskusji na temat testu mojego regulatora - tak się składa, że jestem jego producentem. RAFWRO prosił mnie o przedstawienie własnej opinii, tak więc:
1. Nie ukrywam, że kwestia pulsacji napięcia objawiająca się migotaniem żarówek miała miejsce w kilku motocyklach (nie tylko w africach) i do tej pory nie wiem co może być tego przyczyną. Chciałbym to poprawić, tylko nie potrafię zdiagnozować problemu.
2. Mocowanie w wersji "gołej" zakupionej u mnie jest na pewno problemem, choć wiadomo, że polacy to ludzie myślący i RAFWRO proponuje gotowe rozwiązanie mocowania do Waszych motorów.
3. Co do ceny, to każdy ma prawo do własnej oceny, ale biorąc pod uwagę trwałość mojego produktu (zajmuję się tym zagadnieniem już piąty sezon) i gwarancję, której prawdopodobnie nikt oprócz mnie nie wystawi na sprzedawany regulator, jest to więc pomijając omówione powyżej w pkt. 1 i 2 zagadnienia niezła alternatywa dla innych regulatorów. Zastanawiam się również bardzo poważnie nad wzmocnieniem pozycji mojego produktu i wprowadzeniem od przyszłego sezonu euro-gwarancji 24m-ce. Takie plany jak sami więc widzicie muszą mieć swoje podłoże .......

4. Co do zasady działania i konstrukcji, to proszę uwierzcie mi, że trudno abym po kilku miesiącach prób i poszukiwań optymalnego rozwiązania podzielił się z Wami tajemnicą mojej konstrukcji (przecież nie jestem wariatem), natomiast zapewniam wszystkich - nie jest to typowe rozwiązanie jakie bez problemu można znaleźć w internecie lub w serwisówce, czyli z tyrystorami działającymi jako zwieracze nadmiaru prądu do masy. Niedowiarkom proponuję wykonanie bardzo prostego testu porównawczego temperatury pracy pomiędzy regulatorami w dowolnym motocyklu. Już po kilku minutach każdy zauważy różnicę, jak nagrzewa się oryginał, a jak moja konstrukcja.

pozdrawiam wszystkich
TENKU
TENKU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2010, 01:19   #10
RAFWRO
 
RAFWRO's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: WROCŁAW
Posty: 655
Motocykl: RD07
RAFWRO jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 dni 2 godz 10 min 10 s
Domyślnie

Ja też wariatem nie jestem i mocno się napracowałem aby sam się najpierw przekonać. Reputacja to rzecz najważniejsza, a ryzyko jazdy samemu mi się nie uśmiechało, gdybym naraził na szwank wasze portfele i motory.
Nieźle suszyłem głowę Sławkowi zanim kupiłem od niego pierwszą sztukę i wszczepiłem do swojej Afryki. Działa po dziś dzień, i choć sam jestem ciekaw co powoduje, że działa sprawniej od dostępnych oryginałów i zamienników, pozostaje mi się cieszyć, że najprawdopodobniej skończył się problem z "malarią" afrykańską nr 1. I czy nie o to chodziło? Z telefonów, które od Was otrzymałem dobiega entuzjastyczny głos, że inni (około 35 osób które kupiły regler do Afryk) też są zadowoleni. Kilka osób przypomniało sobie, że na starym reglerze, światła też nie świeciły równo...ale nie sprawdzałem.
Sznuję oczywiście chęć poznania zasad działania, biję się w pierś jeśli mój pierwszy opis reglera nie satysfakcjonuje wszystkich. Jestem przekonany, że regler działa dobrze i z czystym sumieniem wysyłam kolejne sztuki, bo i ja i kilkudziesięciu z Was już go przetestowało.
Jednocześnie zapraszam innych użytkowników do podzielenia się opinią tutaj i poczytania wyników "drogowych i błotnych" testów w wątku sprzedażowym w dziale PID.
Jestem do dyspozycji.
Raf
RAFWRO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Chłodzenie regulatora Franz Inne tematy 2 08.03.2010 12:02
Przerobienie regulatora motomik79 Układ elektryczny i zapłonowy 14 04.05.2009 12:12


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.