Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04.03.2021, 23:32   #1
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,027
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 8 godz 46 min 39 s
Domyślnie Ugór przygotowanie pod trawnik/łakę

80 arów takiego niby ugoru/nieużytku, teren nieznacznie nachylony na południowy wschód, praktycznie równy, w obrysie prostokąta ok. 40x200, przy samym lesie a dokładnie lasem otoczony z trzech stron. Szkodnik zaczyna budowę, nieco zryli 4x4 przy wierceniu studni i zakładaniu przyłącza elektrycznego /aktualnie robią drogę cirka 100m. przed działkę pod docelowy garaż i budynek mieszkalny/. Przez ostatnie 30 lat zero aktywności rolniczej, wcześniej było intensywnie uprawiane i z tego co wiem ostatnio jakieś zboża. Gleba średnia, nieco gliniasta ale bez tragedii, stok z nieznacznym nachyleniem, dość mocno nasłoneczniony /stary las od północy i zachodu, od wschodu młodnik ale tylko do 1/2 dłuższego boku prostokąta - reszta odsłonięta czyli ekspozycja południowowschodnia/. Wypleniłem wszystkie samosiejki i praktycznie całą jeżynę, która jak to przy lesie zaczynała zagłuszać wszystko. Aktualnie jest niby trawa, niby chwast, niby nieużytek. Chcemy zrobić z tego naturalny trawnik czyli coś na kształt łąki, która będzie koszona z cztery/sześć razy na sezon. I tu pytanie do "chłopów małorolnych", jak się zabrać za temat tak aby koleiny zrównać, mieć w miarę płaski "jak stół" teren i co wysiać Jakaś orka, glebogryzarka, bronowanie i walcowanie Jak temat ugryźć co by po taniości a zarazem efektywnie sukces osiągnąć Przy samym budynku to mniej więcej wiemy ale to w porywach 6-8 arów a reszta
Będę zobowiązany za porady
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.03.2021, 23:57   #2
bigboykr
 
bigboykr's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2014
Miasto: Kraków
Posty: 657
Motocykl: nie mam AT jeszcze
bigboykr jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 17 godz 42 min 34 s
Domyślnie

U mnie wziąłem lokalnego guru z ciągnikiem. Był cztery razy od jesieni do wiosny. Najpierw grubo odwrócona ziemia, na wiosnę równo, trawa zasiana z traktora (siewnikiem?) w dwóch kierunkach (wschód zachód i północ południe). Trawa najtańsza z allegro (gsrden24 mieszanka t1 do wygooglania). Rośnie jak powalona.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
__________________
Wolniej ale dalej
Cierpliwości
bigboykr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2021, 08:14   #3
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 8 min 35 s
Domyślnie

Kurczę - jest okazja, aby zrobic coś dobrego dla świata - nie rób trawnika
Koszenie 5-6 razy do roku - chce Ci się?


Pomyśl o łące kwietnej - dla mnie to opcja win-win - ratujesz świat zapylaczy, nie przemęczasz się z koszeniem [kosisz po kwitnieniu i wysianiu się nasion głównego pozytku oraz na jesień].

Polecam posłuchać tego odcinka podcastu "Naturalnie o ogrodach" [są tez na spotify]
https://www.youtube.com/watch?v=_d9BTGWT7jU

Ale generalnie - jeśli chcesz, aby u Ciebie rosło to co sobie wybierzesz, t rzeczywiście trzeba zaorać, zbronować/ztalerzować - i posiać. Czy to trawnik, czy łąkę.

Ja wybrałam inną opcję - pozwalam rosnąć roślinom jak chcą. Te które mi odpowiadają pod względem owadowym [kwietne], użytkowym [zioła - mięta, wrotycz, krwawnik, szczaw, chrzan] i wizualnym - zostawiam do przekwitnięcia i wysiania. A resztę koszę w trakcie kwitnięcia Z tym, że ja sobie koszę ręcznie, kosą, to łatwiej jest wybierać - tutaj trochę podkoszę, tutaj zostawię. Mam tego moje półużytku jakieś 25 arów, więc spoko ograniam.
Może w tym roku spróbuję miejscowo odsłonić kawałek gleby i dosiać coś fajnego [wyka, łubin, facelia, żmijowiec, piołun]. Inna opcja, bez przekopywania, to wyściółkować.
A może dosadzę jakąś lawendę, wiesiołka, żywokost... W okolicy rośnie tego w cholerę, więc prawdopodobnie i u mnie będzie im dobrze.
Ogólnie - staram się za bardzo nie walczyć z przyrodą i naturą. Jestem leniwa, a walka wymaga ciągłego nakładu sił i czasu. Obserwuję i delikatnie próbuję sterować w moją stronę. Jeśli coś nie chce rosnąć, to odpuszczam - widocznie warunki nie sprzyjają, a ja z koniem się kopać nie zamierzam
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2021, 10:03   #4
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Popieram temat łąki.
Możesz to przeorać itd ale kup mieszankę nasion i zrób z tego po prostu łąkę. Ona się sama ureguluje po paru latach.
I w perspektywie tych paru lat będzie i tanio i ładnie i pożytecznie.

U mnie jest jak pisze Mygosia - trochę może bardziej cywilizowanie ale jednak nie mam zamiaru walczyć. Niech rośnie to co chce i to co się nadaje na lokalne warunki.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2021, 10:24   #5
florentino
 
florentino's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2015
Miasto: Garwolin
Posty: 65
Motocykl: NAT
florentino jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 4 godz 22 min 41 s
Domyślnie

Tak, przy temacie zapytam. Jak robicie drogę na działce, która była polem?
__________________
RD
florentino jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2021, 10:46   #6
szarik
 
szarik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: ? nie Wieś kole Bełchatowa
Posty: 473
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43000
szarik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 14 godz 38 min 18 s
Domyślnie

Mygosia pewnie wbije parę szpil-ek w moją kukłę , ale ... jak chcesz żeby łąka dookoła domu wyglądała naturalnie to posiej najzwyklejszą trawę i dogadaj się z rolnikiem aby kosił i zabierał trawę/siano za free. To będzie 2-3 razy w sezonie.
Dzikie łąki , kwiatowe łąki - przerabiałem... i nigdy więcej. Fajnie to wyglada w pierwszym roku i tylko wiosna/lato , potem jak tego nie skosisz wygląda jak zwykly ugór przez następne pół roku. A jak zostawisz ugór , to wiesz jak to wygląda bo już coś tam wyrywałeś i czyściłeś na działce.
szarik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2021, 10:55   #7
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,145
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 22 min 40 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał florentino Zobacz post
Tak, przy temacie zapytam. Jak robicie drogę na działce, która była polem?
Korytować na min. 50cm w zależności co tam ma jeździć. Kamień gruby sortowany, kamień cienki i na to może iść kostka. Możesz dać też geowłókninę drogową na dół aby dodatkowo wzmocnić aby nie siadało.

Jak cię stać to wynajęcie firmy z maszyną do mieszania ziemi z cementem. Możesz czołgiem jeździć:
http://www.bhtec.pl/stabilizacja-gruntu-cementem/
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2021, 11:38   #8
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,212
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 1 godz 49 min 50 s
Domyślnie

Czy wysypanie żwiru 16-32 na już ujeżdżony przez lata wjazd ma sens czy nadal trzeba korytować ?
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2021, 11:42   #9
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,027
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 8 godz 46 min 39 s
Domyślnie

50cm. w dół z wyprofilowaniem spadków na zewnątrz od osi drogi, włóknina wywinięta jakieś 30 cm. na boki "koryta" ale taka jak idzie na drogi /chyba grubsza i mocniejsza niż pospolita, marketowa geowłóknina/, gruba a raczej nawet b. gruba pospóła w której pewnie z 80% to spory kamień prosto ze żwirowni, tłuczeń frakcja ok. 50-80, kliniec drobniejszy. Nie dajemy obrzeży, na wierzch, jeśli się uda "załatwić" pójdzie odzysk czyli sfrezowany asfalt. Generalnie dojazd przez działkę ma ok. 100x3m + to co za bramą czyli podjazd i plac przed samym domem pewnie kolejne 150-200m2. Przed domem zostanie kliniec z jakimś nawierzchniowym sortowanym/ozdobnym i tam też damy obrzeża z którymi startujemy dopiero od bramy.
Ps.
Aadamusie w/g mnie żwir nie ma sensu bezpośrednio na nawet mocno ujeżdżoną ziemię /chyba, że masz tam jakąś "ujeżdżoną" podbudowę np. gruz wtedy wystarczy choć zamiast żwiru dałbym kliniec/, wytrzyma przy dobrym układzie 2/3 sezony i błoto wyjdzie a żwir utonie. Jak dobrze ubite i nie będą ciężkie jeździć to pewnie wystarczy +/-30cm. koryta a bliżej 40cm. to już będzie b. dobrze.
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2021, 12:12   #10
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,784
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 5 godz 59 min 36 s
Domyślnie

Mam dalej podobny dylemat ale już trochę mniejszy. W zeszłym roku wysiałem łąkę i teraz sytuacja jest następująca. Przy domu trawa, na zdjęciu na pierwszym planie, drugi nieregularny kształt o brązowym odcieniu to łąka, a na trzecim planie coś co miało być łąką pastwiskową. Był czas że sąsiadka miała krowę to chciałem zrobić coś dla krowy i zostało zaorane, wyrównane, póżniej strączkowe i znowu zaorane a na koniec trawa pastwiskowa. Niestety w mieszance przeważała traw która narobiła kępek i żadna krowa nie chciała tego jeść. W zeszłym roku miało być zaorane ale nie wyszło. Teraz zastanawiam się czy łąka nie wzięła by tego po pewnym czasie w swoje władanie. Trawa przy domu zaczyna mnie denerwować
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg 59D720EE-CFBB-4052-A11D-72D96C8CA6FA.jpg (1.08 MB, 11 wyświetleń)
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Przygotowanie Polska-Grecja MotoGdyniaMariusz Przygotowania do wyjazdów 12 29.07.2015 17:34
ABC przygotowanie motocykla + Lista załadunkowa podos Przygotowania do wyjazdów 39 27.05.2015 10:17


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.