Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.06.2010, 13:56   #1
Marcin-BB

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Bielsko Biała
Posty: 1,613
Motocykl: TA 600/rd03
Przebieg: 48ooo
Marcin-BB jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 4 dni 16 godz 27 min 30 s
Domyślnie Akcja "Bezpieczeństwo- forum TA"- potrzebna pomoc!!!

Witam Szanowne Grono Czarnuchów!
Chciałbym Was zainteresować akcją mającą na celu poprawę naszego bezpieczeństwa na drodze.
Ta zapoczątkowana na forum TA zaczęła się we wrześniu zeszłego roku dzięki zaangażowaniu kilku osób z forum TransalclubPolska- w tym pomysłodawcy i głównemu kierownikowi- dr Wojciechowi Kuleszy z SWPS
w W-wie.
Link do wątku na forum:
http://forum.transalpclub.pl/viewtopic.php?f=17&t=3226

Wiem, że takich działań było już wiele i że nie przyniosły jak dotąd jakiegoś spektakularnego wyniku i znaczącej poprawy bezpieczeństwa motocyklistów. Jednak nie robienie niczego, bo "i tak się nie uda"- to nie jest wyjście. Nawet jeśli dotrzemy z tym problemem do kilku osób to już będzie jakiś sukces, jeśli przekonamy kilka osób na stanowiskach, które mogą coś zmienić- to będzie duży sukces.

W skrócie dla tych, którzy nie mają czasu na czytanie wielostronicowego wątku:
Wojtek Kulesza jest wykładowcą psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Na forum TA rozpoczął akcję mającą na celu stworzenie kampanii społecznej zmieniającej postrzeganie motocyklistów przez innych kierowców i walkę ze stereotypami- słowem- że nie wszyscy kierowcy jednośladów to świry i "dawcy", "warzywa" ale w większości normalni ludzie jadący do pracy czy na wakacje czy po prostu chcący się przejechać dla frajdy a nie szukając śmierci w starciu z zamyślonym czy pijanym kierowcą "puszki", w starciu z którym nie mają najmniejszych szans. Bezpośrednią przyczyną powstania wątku była śmierć naszego forumowego kolegi Mario, który zginął właśnie w takim bezsensownym wypadku (było na forum TA). Po wypadku ukazało się kilka notek w prasie i internecie i to właśnie komentarze pod tymi artykułami, pełne nienawiści i niezrozumienia w stosunku do motocyklistów, tak zagotowały krew kilku osobom, że zdecydowali się na całe przedsięwzięcie.
Obecnie, bo blisko roku zbierania pomysłów i planów cała akcja jest na najtrudniejszym etapie- czyli realizacji wybranych, najlepszych projektów. Jeśli przejrzycie wątek to przekonacie się, że niektóre są naprawdę super! Brakuje oczywiście jednego czyli kasy. Bez tego cała akcja umrze śmiercią naturalną od zapomnienia i zaniechania. Nie oczekuję od kogoś z forum że sypnie nam tu milionami na relizację spotów reklamowych, kampanii plakatowych czy innych formach realizacji. Szukamy osób chętnych poświęcić czas na pracę ze studentami oraz osób, które pomogą nam dotrzeć do firm i instytucji mogących wyłożyć pieniążki na realizację- czyli do SPONSORÓW. Szukamy specjalistów od marketingu, reklamy i PR-u, które pomogą w realizacji gotowych projektów. Jeśli choć jeden będzie zrealizowany i wyemitowany w TV czy w internecie to będzie wielka zachęta dla studentów biorących w tym udział i dla samych organizatorów akcji, którym powoli opadają skrzydła. Zdaję sobie sprawę, że to duże koszty i w czasach tak szeroko promowanego i popularnego "Kryzysu" takie akcje wszyscy odsuwają na dalszy plan. Niemniej jestem optymistą- podobnie jak Wojtek i reszta ekipy tworzącej ten projekt.
Dzięki zainteresowaniu Miśka z "Motocykla" jest duża szansa, że sprawa trafi na łamy tego czasopisma. Mam nadzieję, że to nagłośni cały temat i pomoże rozpocząć etap, tak potrzebnej teraz, realizacji wybranych pomysłów.
Zastanawiamy się nad uderzeniem z całą tą sprawą do działu reklamy i promocji firmy Honda w Polsce. W końcu to wszystko wyrosło z forum użytkowników motocykli Hondy, z głów ludzi zafascynowanych takimi motocyklami jak Transalp czy Afryka i podróżami na nich. Wiem, że Honda często angażuje się w takie akcje- bo choć nie przynoszą jakichś namacalnych korzyści finansowych to są fantastyczną promocją marki - budują obraz firmy troszczącej się o klientów, ich bezpieczeństwo. Nam by to w niczym nie przeszkadzało jakby w reklamach czy na plakatach pojawiło się logo Hondy czy innego producenta- wiadomo coś za coś. Chodzi by ruszyć z tematem na dużą skalę, dotrzeć do jak największej ilości ludzi, kierowców.
Jeśli ktoś z Was ma jakikolwiek kontakt z ludźmi z Hondy, lub w jakikolwiek sposób może pomóc w tym kontakcie to bardzo prosimy o pomoc!
W wątku są tylko w skrócie wspomniane projekty i pomysły. Całe gotowe prezentacje multimedialne, z którymi można uderzać do sponsorów ma Wojtek- wraz z konieczną zgodą autorów(studentów) na wykorzystanie ich do wybranych celów.

Kontakt do nas albo przez forum, albo bezpośrednio:
Marcin; mar-rut@wp.pl, tel.607-745-227
Wojtek: wkulesza@swps.edu.pl

Pozdrawiam i czekam na odzew!!!
Marcin-BB jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.06.2010, 19:58   #2
Uriel


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 230
Motocykl: RD03
Przebieg: Cofany
Uriel jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 21 godz 4 min 25 s
Domyślnie

Nie wiedziałem, że Wojtek jest motocyklistą i to do tego ujeżdzającym trampka

Bardzo fajny pomysł, choć jedyne co poprawi to postrzeganie motocyklistów. Zamysleni puszkarze jadacy jak Boeing z pasem między kołami będą zawsze :/

Napiszę maila, mogę zaoferować studentów i ich czas (tak wiele za tak niewiele ;-) ). Mamy blueboxa, jakieś kamery i może ktoś by chciał zrobić spoty na dyplom. Albo grę flashową gdzie trzeba przejechac do pracy AT w korku w deszczu i wściekli puszkarze rzucają ci w kask kiepy gdy ich mijasz.
__________________
Piszę poprawnie po polsku.
Uriel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.06.2010, 20:03   #3
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Uriel Zobacz post
Nie wiedziałem, że Wojtek jest motocyklistą i to do tego ujeżdzającym trampka
Tu Wojtek - "Akutalnie nie jestem ujeżdżającym". Niestety. Ale mam nadzieję, że wkrótce dwa pierwsze słowa wykasuje bieg przyszłych wydarzeń i zostanie "jest"
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.06.2010, 20:18   #4
Uriel


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 230
Motocykl: RD03
Przebieg: Cofany
Uriel jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 21 godz 4 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wojtekk Zobacz post
Tu Wojtek - "Akutalnie nie jestem ujeżdżającym". Niestety. Ale mam nadzieję, że wkrótce dwa pierwsze słowa wykasuje bieg przyszłych wydarzeń i zostanie "jest"
Hej, wysłałem maila :-)
__________________
Piszę poprawnie po polsku.
Uriel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.06.2010, 20:28   #5
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Hej,

jeżeli ktoś nie ma sił kopać całego forum TA by odszukac pomysłu studentów powstałe po spotkaniach z kolegami z klubu (mam nadzieję, że nikogo nie pominę ale pamięć bywa zwodnicza: Kriss_ch, Wojs, Sky, Wolfsburg, Misiek, Marcin_BB, żona Maria - Kasia, Wacek, Marcin z Policji) to wklejam tutaj:

21.11.2009, 19:18 Re: Akcja: BEZPIECZEŃSTWO - TA
No to jazda... Będzie długo, za co przepraszam, ale nie wiem jak to skracać :/


Witajcie,
Przedstawiam produkty, które powstały na zajęciach – najlepiej oceniane przez klubowiczów. Część sam wymyśliłem na bazie tego co słyszałem od klubowiczów. Dajcie znać co sądzicie. Co jest realne? Trafione? Nietrafione? Bez sensu? Z sensem.

Za każdym razem starałem się podać autorów / ojców / matki pomysłu. Jak nie ma podanych, to mój pomysł. Mam nadzieje, że nie pominąłem. Jeżeli tak – koniecznie proszę o autorów o zgłoszenie tego faktu! Dopiszę!!!!!

Czy widzicie jakieś do rozwijania w ramach klubu / innych klubów / wśród braci motocyklowej?

I na koniec pytanie: widzicie sens kontynuowania w następnych semestrach ze studentami (będą generować następne pomysły aż do stworzenia kompleksowego pomysłu), czy też nie widzicie sensu?

By łatwiej było dyskutować albo cytujcie fragment do którego się odnosicie, albo podajcie numer pomysłu – łatwiej będzie zrozumieć Waszą uwagę.

Ukryty sens jest następujący – 50 młodych ludzi inaczej zaczęło patrzeć na wiele spraw związanych z motocyklami. 

P.S. jak coś nie jasne – dawajcie znać. Ale to jest wyciąg z kilku godzin dyskusji na uczelni, kilkunastu prac studentów etc. Starałem się wyciągnąć esencję. A, że wrzucam na szybko może coś być niejasne (sorki za wszelkie błędy – dysgrafia i ortografia się kłania).


1. Problemem nie jest tyle stosunek kierowców samochodów do motocyklistów (co skutkuje zachowaniami agresywnymi i niebezpiecznymi w ich kierunku), ale problem jest większy. Jesteśmy na siebie nawzajem wściekli, nie umiemy ze sobą rozmawiać, akceptować różnic i „człowiek człowiekowi wilkiem”. A droga i prowadzenie to nauczenie innych moresu, upuszczenie pary z buzującego się czajnika. Jedno z rozwiazań: zajęcia w szkołach – kultura w komunikacji i życiu osobistych. A’la Przygotowanie Do Życia. Autorki studenckie: Radomska, Redlicka, Stokowska. Mówił o tym również Marcin Sygowski (policjant) oraz Wojs i chyba wszyscy obecni.
a. Praktycznie w każdej szkole podstawowej są zajęcia dot. stereotypów. Zamiast omawiać na abstrakcyjnych albo ekstremalnych przykładach: postrzeganie motocyklistów przez społeczeństwo. Szkolenie a’propos stereotypów – dlaczego są stereotypy, czy ulegamy = uczenie na motocyklistach, zamiast na innych przykładach Tomczyk, sajniak, Rebejko + nieco przeze mnie rozbudowany.
b. Uczenie o zgubnym etykietowaniu ludzi / grupowaniu postrzeganych ludzi w jakieś złe grupy które trzeba zwalczać. Na przykładzie motocyklistów (Ewelina Stępniak, Marika Teledzińska, Karelona Skerczyńska)
c.
2. Pokazywanie, że inni kierowcy też jeżdżą jak wariaci. Rozszerzenie pojęcia dawców, wariatów wiozących śmierć – to również niektórzy kierowcy TIR’ów, autobusów, osobówek, dostawczaków, quadów etc. Równocześnie pokazania, że wszędzie są fajni, mądrzy ludzie (o pokazywaniu „ludzkiej” twarzy będzie dalej a’propos kamizelek i napisów na plecach)
a. Ja+ty=my – my jako społeczność użytkowników dróg. Koło motocyklowe oraz samochodu razem – propozycja logo (Radomska, Redlicka, Stokowska)
b. Hasło na naklejkach, bilbordach etc. „Dla asflatu jestesmy równi. Niezależnie od ilości kół które prowadzimy.” Aleksandra Pawliszak, Katarzyna Wysocka, Magdalena Purzycka
c.
3. Tomczyk, sajniak, Rebejko:
a. Zaprojektowanie wyścigów motocyklowo – samochodowych. Jednak druzyny są mieszane, a zadania nie da się wykonać bez współpracy różnych środków transportu
b. Wprowadzenie by wszyscy motocykliści jeździli w kamizelkach. A na plecach różne napisy:
i. Np. nie jestem dawcą
ii. Personalizujące (pokazujące, że za tą szybką w kasku jest człowiek, a nie jakiś gówniarz-wariat) i/ub redukujące agresję i złe postrzeganie: jestem tatą, mam 2 dzieci, mam dziecko w drodze (dedykuję Marcinowi BB ), jestem nauczycielem, jestem doktorem, lubię ludzi, dawca krwi, nie atakuj mnie etc.
iii. Spot reklamowy (nieco przeze mnie rozbudowany, ale body scenariusza należy do studentów):
1. Jedzie moto. Ludzie na niego trąbią, plują, wygrażają mu, on się przeciska między samochodami. Leci na niego tekst: „O! Dawca. Jak zwykle”. Moto skręca nagle i podjeżdża pod szpital. Motocyklista hamuje przed wejściem, czeka na niego pielęgniarka i wita go słowami: „Dzień dobry doktorze. Całe szczęście, że tak szybko Pan dojechał. Ten mały chłopiec już czeka na przeszczep. Właśnie dojechał i możemy zaczynać operację”

iv. Ode mnie – jak wszyscy będą jeździć w kamizelkach to kierowcy samochodów, przechodnie częściej będą zauważali. Dlaczego? Bo zauważają tylko głośnych, niebezppiecznie jeżdżacych. A jak są kamizelki to zauważą, że jedzie spokojnie, przepuszcza na pasac etc. Czyli coś w rodzaju: zobaczcie nas (w Wawie jak policja na ulicach założyła kamizelki to ludziom się wydawało, że nagle wyległy ich rzesze na ulice i jest bezpieczniej. Coś w tym rodzaju).
4. Zmiana prawna: Radomska, Redlicka, Stokowska a przeredagowane przez Krissa-ch: zdając na prawo jazdy kat B najpierw trzeba zrobić prawo jazdy na moto (ew. ode mnie: mniejsza pojemność) – kat. A. To nauczy ile niebezpiecznych zachowań preznetują kierowcy samochodów. W przyszłości będą lepiej rozumieć potrzeby motocyklistów (np. dawanie możliwości przejazdu gdy jest korek)
a. Albo w ramach kursu prawa jazdy na B obowiązkowe jazdy jako plecaczek – z instruktorem.
5. Edukacja co motocyklowi wolno (Marcin Sygowski - policjant). Wściekłość kierowców wzbudza korek. A tym bardziej, jak „motocykl, skuter” „przepycha” się między samochodami. Raz, że stoję w korku i to wnerwia (zjawisko road rage). Dwa, że czuję, że są cwaniaczki, które się przemykają, kiedy wszyscy stoją. No to rozwiązaniem jest uczenie przepisów drogowych. Taki manewr nazywa się omijaniem i jest dozwolony prawnie. Co więcej, pokazywanie, że im więcej będzie motocykli – to będzie mniej korków (a o tym więcej w innym pomyśle dalej), bo więcej osób przesiądzie się na moto. Więc myślenie jest takie: przepuszczam moto → zachęcam by bylo ich więcej →ja się nie przesiadam → w przyszłości więcej moto, a mniej auto → mniej korków.
a. Chyba Wojs mówił, że na zachodzie jest umowa, że samochody stając w korku, albo na światłach (lewy i środkowy – przy trzech pasach, prawy i lewy przy dwóch pasach ruchu) rozjeżdżają się na boki by robić miejsce dla EWENTUALNIE przejeżdżających na dwóch kołach. Nauczenie tego w Polsce (uwaga! Oduczenie, że wjeżdża się na dużej prędkości między samochody. Bardzo powoli i CICHO! – Ma być manewr omijania, i wtedy nie obowiązuje zasada 1 – 1,5 metra)
b. Jak zobrazowac, że wszyscy skorzystają jak będzie więcej moto (pod warunkiem, że na boki się rozstępują stojąc w korki.? Wyszukały: Aleksandra Pawliszak, Katarzyna Wysocka, Magdalena Purzycka www.omijamkorki.pl POLECAMY KLIKNĄĆ I ZOBACZYĆ!!! HIT!!! I rozsyłamy znajomym z prośbą o rozesłanie. Nic nie kosztuje a wiele osób to widząc, zrozumie ideę.
c. Barbara Rahm, Toruń, Totuonchi – proszenie by w filmach umieszczać pozytywne wzorce zachowań / wpisywać w scenariusze. Np. rozjeżdżanie się na boki, gdy korek.
d. Ewelina Stępniak, Marika Teledzińska, Karelona Skerczyńska – w ramach kursu na prawo jazdy B, jazda jako plecaczek w korkach
6. Scalenie się przeciwko piratom drogowym – i kierowcy motocykli i samochodziarzy walczą o bezpieczeństwo na drodze. Np. nagradzanie dobrze jeżdżących, wykluczenie ze zlotu pijanych kierowców, niezapraszanie na wycieczki wariatów, wzajemne się upominanie jeżeli widzi sie niebezpieczne zachowanie - Aleksandra Pawliszak, Katarzyna Wysocka, Magdalena Purzycka oraz trochę rozbudowany przeze mnie
a. Martyna Szulińska, Moika Paderek, Wątroba – w nagrodę motocykl!!!!
b. Np. walka by nie wsiadać na moto bez pełnego rysztunku i zabezpieczenia. Bo nawet jak z mojej winy (kierowcy np. auta) zrobiłem wypadek z motocyklistą, to zamiast jego śmierci jest ciężkie uszkodzenia ciała; zamiast ciężkiego uszkodzenia – otarcia (patrz – jazda bez rękawiczek). Inna sprawa to to, że jak inni ludzie widzą człowieka na moto, w kasku, klapkach – to mają święte prawo, że to idioci. Autorów wielu 
7. Liwia Tyfa, Marek Szeliski, Bartek Stoiński – pokazywanie jak najwięcej przykładów pozytywnych zachowań związanych z motocykami. Np. pokazanie, że motocykle są wykorzystywane. To można rozbudować do spotu. Np. widizmy obrotomierz i prędkościomierz moto i widzimy jak lawiruje. Gwałtownie rusza, skręca, lawiruje. Myślimy – wariat. Ale coś nie gra, bo wszyscy mu zjeżdżają z drogi. I na koniec pokazanie, że to jest lekarz przedzierający się przez korek wraz z defiblyratorem. Albo, że to organ do przeszczepu, krew itd.
a. „Czy wyborażasz sobie życie bez szybiej pizzy” – dzięki moto / skuterowi szybciej zamówienie dojedzie 
8. Piętnować brak posiadania prawa jazdy Mikołaj Markiewcz, Artur Lewicki. Zwiększenie kary, ale również wykluczenie z klubów, zlotów, spotkań takich osób. To również podnosił Marcin BB – np. zamiast mandatów wyrok sądu. To może być dotkliwsze i bardziej wstydliwe (nie dostanę pewnych rodzajów pracy, kredytów etc).
9. Marcin Sygowski – policjant. Nauczenie, by kierowcy samochodów szybciej włączali kierunkowskaz. Wtedy daje szanse motocykliście zareagować i przygotować się (innym kierowcom też, że przytarcie dla motocyklisty może być śmiertelne).
10. Mówić, mówić, tłumaczyć. Np. podając link do omijania korków, ale również jak jedziemy autem (na moto nie za często jest CB) i widzimy fajne zachowanie moto – komentowanie. Jak lecą przekleństwa na moto – jak zasłużone to wyjasnienie, że nie wszyscy tacy, a jak niezasłużne – tłumaczenie. Czyli – nieobecni / niemówiący o swoich potrzebach nie mają racji (Ryznar Andżelika, Jystuna Szczyko, Maricin daszkiewicz oraz trochę rozszerzyłem)
11. Kilka moich luźnych pomysłów skąd wziąć pieniądze? Na spot, nagrody?
a. Krew. Program dawcy. Jak jest zlot, albo i jego nie ma – motocykliści często oddają krew („zobaczcie ile robimy dla ludzi!”). Za każdy litr oddanej krwi (a więc dwa oddania, lub tzw. „płytki” wystarczy jedna wizyta) jest odliczenie podatkowe. Czyli albo mniej podatku mamy do zaopłacenia, albo państwo zwraca nam nadpłatę. Tę w następnym roku wpłacamy na konto fundacji która to co ma byś finansowane realizuje. Ona ma uprawnienia do przyjmowania darowizn. A tę następnie w następnym roku sobie odpisujemy – więc i tak korzystamy podatkowo.
b. Granty. Są granty aplikacyjne naukę w teorii. A więc wiele takich pomysłów, wraz z obudowaniem np. psychologicznym można opłacić. Gdyby ktoś miał firmę (współpraca między nauką a biznesem) i / lub wiedziałby o źródle finansowania, ja bym nakłaniał moją uczelnię by w to weszła.



I drugi wyciąg:
28.04.2010, 10:56 Re: Akcja: BEZPIECZEŃSTWO - TA
Oto wybrane pomysły trzech grup warszawskich (z nieocenioną pomocą Marcina z Policji, Wojsa oraz SKY'a z Klubu TA):

Oracz, Sochanska, Grabinska.
1. Robić wywiady z ludźmi, rozmawiać z nimi (lub zrobić taki spot): pytanie do jakiejś osoby spotkanej na ulicy - "czy lubi Pani motocyklistów?"; Odp: "Oczywiście, że nie.". "A zna Pani jakiś osobiście?". Cel? Personalizować osobę. Nie osoba za ciemną szybką kasku, ale znacząco sie różniący, "nie wszyscy są źli"
2. Pokazywanie jak wiele pożytecznych motocykłów jest wokół ludzi: ratownicy medyczni, transport krwi i transplantacji (nie jestem dawcą, ale dowożę organy - ratuję życie). Funkcjonariusze Policji (np. ostatnio rzucili się w oczy przy asyście konduktów...)

Nowosad Krzysztof, Kruszewski Jakub, Dawid Stuligłowa
1. Hasło: "„Jak jadę zostawiam mały slad. Jak mnie zabijesz – zostanie duży slad na Twoim sumieniu.”
2. Wyczulić kierowców, że 30/h i zderzenie z motocyklem jest dla niego śmiertelny zagrożenie
3. Do części kat B teoretycznej dodatkowe pytania dot. bezpieczeństwa motocyklistów

Matylda Oleks, Skotnicka, Anna Sołtyska
1. Billboard. Jestem taki jak wy (na zdjęciu mężczyzna, 60 lat, z rodziną i psem). Wzbudzenie mechanizmu podobieństwa. Pokazanie, że za czarną szybą kasku jest człowiek. A na koniec pokazanie, że to też motocyklista. Można tez na filmach. Np. Halejcio, Sokołowska - zdejmuje kask i mówi, że jest księdzem ( a to często jest autorytet w Polsce)
2. Motomobilni – facebook, nasza klasa dla zmotoryzowanych. Dyskutować: powiedzieć co monotyckliści potrzebują, wylać żale, pochwalić z kolei, kierowcy samochodów moga powiedzieć co ich denerwuje. Dwustronna ulotka – wizytówki z hasłami - to ostatnie to pomysł Wojs'a. Z jednej strony czego potrzebują motocykliści względem zachowania kierowców samochodów, a z drugiej vice versa. Etc.
3. Napisy na kamizelkach:. „Wracam do domu” , "Wracam do rodziny"
4. Film reklamowy. Pokazanie różnych ludzi jadących – jedzie człowiek w czarnym kasku. na koniec reklamy zdejmują kask i mówią coś o sobie (studentka, prawnik, chłopak jadący do szpitala do matki, dziadek podróżujący do wnuka).

Strzelecki, Prządka
a. Razem zajęcia z teorii dla motocyklistów oraz kierowców samochodów. Wspólne poznanie zasad. Już podczas nauki osobno sie uczy i tworzy sie grupy. Szkolenie z dobrych nawyków na drodze: wpuszczanie się w korku, zostawianie przestrzeni motocyklistom. Rozszerzenie przez inną grupę: Szewczyk, Pietkun - jak się wzajemnie poznają, to mniejsza szansa na wzajemną agresję,. nieuprzejmość (swoich przecież nie krzywdzę; "ich" tak).
b. Film: Połączenie spotów reklamowych. Krótkie filmy. Jest chłopak i dziewczyna, zakochana para. Pokazanie ich bliskiej relacji. Umówili sie na randkę. Impreza. Dziewczyna jedzie samochodem, rozmawia przez telefon, maluje się – przelatuje motocyklsta z głośnym wydechem / niebezpiecznym zachowaniem i ja wystraszyl. Jest wkurzona i pali papierosa. Wyrzuca niedopałek za okno na innego motocyklistę. Jest wypadek i ofiarą jest jej chłopak. Z innej perspektywy: Chłopak mówi do kolegi –ja cię podwiozę na tę imprezę.. I to jest ta ekipa w którą leci niedopałek.
c. Ciężarówki vs. samochody. Motocyjklista czuje się przy samochodzie jak samochód przy ciężarówce.

Jagoda Smoleńska, Dominika Pijarska
1. Z jakimikolwiek akcjami docieranie jednak przez radio – często się słucha radia jadąc.
2. Naklejki na samochodach: „Motocyklisto – uważaj na innych”
3 Na Przysposobieniu Obronnym poszerzyć o kurs o bezpieczeństwie ruchu drogowego. O Agresji na drodze.

Starzyński, Sobolewski, Łukasz Łojkowski
1. Film pt: "Przyjaciele nie tylko na drodze"
a. Wychodzą z klatki, gadają rano. Jeden siada na moto, drugi do samochodu.
b. Dalej jadą.
c. Pan w samochodzie widząc motocyjllistę, rzuca papierosa w niego / owarcie drzwi, jest wypadek, ściąga kask, pokazanie, że jechał nim jego kolega
d. Personalizacja ofiary. Kierowca samochodu nigdy nie wie, czy przypadkiem nie jest osoba jego znajoma. I voce versa.

Sierpińska, Pitroczuk, Pawlina
1. Fajne logo akcji: wpisane w siebie kontury samochodu i motocykla a w środku nichsymbol podanych rąk. I fiom do tego, jak kierowca samochodu na skrzyżowaniu robi miejsce czekając na czerwone światło. Jak moto dojeżdża to podziękowanie / podanie sobie rąk.

Pluta Katarzyna
1. Poszerzenie idei parkingów P+R (park and ride - jadąc z obrzeży miasta, zaparkuj na parkingu i przesiądź się do komunikacji miejskiej). Wypożyczalnie skuterów. Dzięku temu kierowcy samochodów uczą się perspektywy jednośladów i będą lepiej rozumieli ich idee. A dwa, że wszsycy się przyzwyczają , że jednośladów jest więcej i będą do nich przyzwyczajeni cały rok, a nie tylko w "wakacje". Będą bardziej czujni (ode mnie - to można zrobić razem z użytkownikami rowerów. I nie tylko ten pomysł).

Rasinski, Łapinski, Kaczmarzyk
1. Filmik. Budzą sie domownicy mrówkowca. Jedni w czapkach (a na nich znaczki samochodów), a drudzy w kaskach. Już podczas wstawania dźwięki włączania silników. Jak idą dźwięk jadącego pojazdu. POkazywanie, że jak się nie przepuszczą w korytarzu w domu, to jest nieprzyjemnie. Że dwaj "otyli - np. ciężarówki" jak rozstąpią się, to jeden w kasku myknie środkiem i podziękuje. A na koniec pokazanie, że i tak wszyscy dojechali na czas do wyjścia z domu

Zalecka i Bratek, Zarankiewicz
1. Wspolpraca w wydziałach komunikacji (prawo jazdy, papiery rejestracyjne) otrzymuja ankiete z kilkoma ankietami i potem oddaja wypelniona. A tam są kwestie motocyklowe (np. czy masz styczność z motycklami, czy widziałeś ze ktos komus zajechal droge – czy widziałeś ze cos zlego się dzialo). A potem pytanie jak to rozwiązać. To zmusza do zastanowienia nad problemem. Wzbudza zaangażowanie. Sami Pisza uzasadnienia – to powoduje również zmianę postaw samego piszącego

Powyżej podaje nazwiska studentów, którzy są autorami danych koncepcji. Niektóre trochę rozszerzyłem.

I trzecia porcja:
Poniżej przedstawiam wybrane pomysły wraz z nazwiskami autorów.

Pytanie co dalej? Ktoś jest chętny to kontynuować? Jaka formuła na przyszłość jeżeli działamy dalej?

Honisz Martyna, Jasiak Łukasz
1. Kampania kreskówkowa, na bilbboardach, ulotki, naklejki. Znak ostrzegawczy a w środku samochodzik kreskówkowy z motocyklem trzymają się za ręce. Hasło „Walczmy z pijanymi – a nie ze sobą”. Byśmy mieli wspólny cel a nie walczyli między sobą.
a. Wszyscy jesteśmy kierowcami. Równy status, brak podziału na my i oni.
2. Reklama TV, billborad. „Jestem Marian. Mam 27 lat.” Pokazanie ich w ubraniach autorytetów: Sędzia, lekarz, strażak – w swoim zawodowym stroju i ma kask w ręce. Pokazanie, że to różni ludzie. Autorytet i równy status (wszyscy moga być kierowcami). Pokazanie miejsca pracy i tam leży kask.
a. ale inacze inni – znani celebryci. Z seriali. Np. Grabowski. Że ludzie jeżdżący na moto są bardzo różni od siebie nawzajem. (Mikołajczak, Kasprolewicz)
3. Naklejki, naszywki na kurtki. „Też mam dzieci”., lub „Tez jestem Ojcem.” „Tez mam rodzinę” - równy status i personalizacja człowieka w kasku (walka z depersonalizacją = to poprostu dawca, debil etc)

Tomczak, Dewódzki.
1. Kontrowersyjne hasło – „Warzywo czy człowiek?”
2. Motocykliści na codzień. Pokazać, jak pomagają ludziom.

Jermakow Natalia, Arteta Lamch, Jaskółka Marta, Trizna Iwona.

3. Na billboardzie motocyklista oddaje krew / stoi w kolejce do rejestracji szpiku kostnego i podpis dawca (element zaskoczenia) Mówienie w sposób pozytywny o dawcach.


Mikołajczak, Kasprolewicz.
1. Uczyć kultury na drodze – ale samych motocyklistów. BY dziękowali jak przepuścił ich samochód etc. Wtedy – nagradzamy tego co przepuścił i on pewnie znów to zrobi, lepiej zacznie postrzegać moto. Dwa – inni kierowcy zobaczą, że ci na moto „to mili ludzie” i może też potem ustąpią.

Pluta Małgorzata, Ziółkowska Agata
1. W egzaminie teoretycznym na rysunkach w znaczącej większości są pokazane: samochody osobowe, tramwaje etc. Dużo częściej pokazywać motocykle. Wtedy jest oswajanie kierowców, że motocykle istnieją, są powszechne.
2. Hasło: „Moja krew Twoja uwaga”. Naklejki na kaskach oraz dostępne dla kierowców samochodów. Promowanie krwiodawstwa. Ale i kierowcy moto i aut to robią, więc wytworzenie MY - dawców krwi.
3. Montaż na zdjęciach: Billbnoard – przecięty na pół motocykl i kierowca- i skleić z połową samochodu. Wtedy tworzy się zarys sylwetki jednego człowieka. Nasze drogi nasze bezpieczeństwo. To od nas zależy czy będzie bezpieczeństwo czy nie. Wytworzenie My
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.06.2010, 21:16   #6
Uriel


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 230
Motocykl: RD03
Przebieg: Cofany
Uriel jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 21 godz 4 min 25 s
Domyślnie

Zgodnie z prośbą wklejam tutaj plus kilka nowych pomysłów. W ogóle to brzmi jak temat do założenia stowarzyszenia i pewnie wtedy można by zorganizować środku z Unii, 1% lub [tu wstawcie nazwę funduszy na cele społeczne o których nie wiem ale na pewno są].

Kilka pomysłów, które przyszły mi do głowy:

- Mogę zainteresować studentów gier wykonaniem małej gry o tej
tematyce. Na przykład prosta flashowa gra gdzie przeciskamy się
motocyklem przez korek w drodze do pracy a zdenerwowani puszkarze
rzucają w nas kiepami przez okna, podjeżdzają. Albo lepiej, nie do pracy tylko do rodzącej żony :-)

- Mogę zainteresować tematem studentów specjalizacji związanych z
wideo. Może ktoś chciałby na projekt zaliczeniowy zrealizować
profesjonalny spot.

- Mamy cały wydział Sztuki Nowych Mediów. Mam tam kilku znajomych,
może udałoby się ich przekonać, żeby w przyszłym semestrze na
zaliczenie zadali wykonanie plakatów. Co roku potem organizują na
uczelni wystawę najlepszych plakatów więc może można by z tego zrobić
większy event.

- Proponuję twist pomysłu z nalepką "Motocyklisto uważaj na innych". Nalepka na kufry dla motocyklistów z hasłem typu "Motocyklisto uważaj na lusterka innych - są wszędzie" lub coś w tym klimacie, zabawna parafraza hasła "motocykle są wszędzie".

- Z tego co słyszałem ten facet który po wypadku na motocyklu jest sparaliżowany i jakiś czas temu prosił o eutanazję teraz robi maturę i chce studiować filozofię. Byłby dobrym przykładem na to, że nawet po wypadku motocykliści to nie warzywka i nie każdy motocyklista to młotek. Gdyby się zgodził można by wyprodukować spot. Jak ktoś rechoczący z hasełka o warzywach zobaczy osobę sparaliżowaną to mu się zrobi głupio bo takie żarty są zabawne dopuki się ich nie skonfrontuje z rzeczywistością.
__________________
Piszę poprawnie po polsku.
Uriel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.06.2010, 23:31   #7
Marcin-BB

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Bielsko Biała
Posty: 1,613
Motocykl: TA 600/rd03
Przebieg: 48ooo
Marcin-BB jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 4 dni 16 godz 27 min 30 s
Domyślnie

Uriel- super pomysły! Liczymy na więcej!!!!
Ten z naklejkami o różnej wesołej-trochę przewrotnej treści był właśnie na Wojtka zajęciach- widać jest nas wielu myślących podobnie!
Można by właśnie zacząć od rzeczy małych- takich jak te sympatyczne naklejki- które każdy z nas mógłby sobie nakleić na kufer, jako znak sympatii dla całej akcji. Jest na forum kilka osób, które takie gadżety produkują- może zgodziłyby się takie coś dla forum zrobić Cenę za naklejkę tak ustawić by producent nie dokładał a i coś kasy zostało np. na realizację reklamy społecznej?
Marcin-BB jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.06.2010, 17:12   #8
baggins
 
baggins's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 404
Motocykl: KTM 640 advR
Przebieg: rosnący
baggins jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 3 godz 53 min 20 s
Domyślnie

Ja tylko ze swojej strony dodam, że dysponuję sprzętem i możliwościami wykonania materiałów foto na poziomie pro. Studio graficzne do kampanii z siatkami outdoor włącznie wraz z przygotowaniem do druku, multimediów i internetu też dostępne.
W razie potrzeby email na codzień sprawdzany.
pozdrawiam,
Karol
baggins jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2010, 11:36   #9
Marcin-BB

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Bielsko Biała
Posty: 1,613
Motocykl: TA 600/rd03
Przebieg: 48ooo
Marcin-BB jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 4 dni 16 godz 27 min 30 s
Domyślnie

Dziękujemy za ofertę Karol! Będziemy w kontakcie!
Jest kilka super pomysłów na plakaty, które warto by było zrealizować. A na rozgrzewkę może by zrobić jakiś plakacik z logo akcji i zachęcający motocyklistów do wzięcia w niej udziału? Potem bym to rozprowadzał po zlotach i innych imprezach, których teraz mnóstwo!?
Wojtek- wśród pomysłów studenciaków było kilka projektów graficznych- może spróbujemy
Marcin-BB jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2010, 11:49   #10
baggins
 
baggins's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 404
Motocykl: KTM 640 advR
Przebieg: rosnący
baggins jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 3 godz 53 min 20 s
Thumbs up

Zapraszam,
jestem do 1 lipca we Wawie, potem mały wypad do Sącza i powrót 5 lipca.
szerokości!
baggins jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Pomnik Ashanti - Akcja "chcemy innych barier" sambor1965 Inne tematy 150 08.04.2017 15:46
" jedź tak, jakby każdy chciał Ciebie zabić " - bezpieczeństwo na drodze kamilltee Inne tematy 87 24.07.2014 20:11


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.