Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18.12.2020, 08:15   #301
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

A pizza - robiłeś w domu jako bazę skoro nie udało się w pizzeri?
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2020, 08:37   #302
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Bez pieca dającego 400 stopni nie da się zrobić w domu prawdziwej pizzy, nawet łudziłem się, że może 300 da radę (i zapłaciłem sporo więcej za taki piekarnik) - ale to nie to.
Ciasto da się uzyskać, ale a) musi być włoska mąka "00", b) ciasto fermentuje parę godzin a potem odpoczywa w lodówce dobę. Kumpel ma piec do pizzy w domu, jak się zrobi tak, jak piszę, to ciasto wychodzi takie samo, jak w najlepszej pizzeri.

Co do kawy to mam tak samo jak Adagiio, rozciągnąłbym tę tezę na Portugalię i Hiszpanię. Tyle że, jak wszędzie, świat schodzi na psy (w tym przypadku tanie ekspresy i nienajlepszą kawę). Na pewno w małych trattoriach dla lokalesów espresso będzie dobre.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2020, 08:43   #303
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Narobiliście smaka aby tam jechać!

Nieco się boję Miałem w Sylwestra - walnęła Etna. Miałem w kwietniu do pólnocnych Włoch - walnął COVID. Współpracownicy mówią, że jak będę leciał to mam informować ich rząd
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2020, 08:54   #304
Lis
 
Lis's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2017
Posty: 756
Motocykl: Jeżeli będę miał AT, to RD04
Lis jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 8 godz 44 min 56 s
Domyślnie

Daj czasem z wyprzedzeniem znać o swoich planach...
Lis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2020, 09:05   #305
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Nie lecę- śmiało można jechać

P.S. Połączyłem dwa wątki o kawie w jeden.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2020, 09:29   #306
bigboykr
 
bigboykr's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2014
Miasto: Kraków
Posty: 657
Motocykl: nie mam AT jeszcze
bigboykr jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 17 godz 49 min 16 s
Domyślnie

Nie tylko z pizzą jest tak, że smakuje najlepiej na miejscu. Ja mam podobnie z winem
Myślę, że na to odczuwanie smaku ma wpływ nie tylko sam produkt, ale też okoliczności, w jakich go spożywamy. Samo miejsce dla mnie osobiście "dodaje smaku". Tego nie zastąpimy najlepszymi nawet składnikami.
Cholera, jak ja bym sobie już gdzieś pojechał. Mam nadzieje, że 2021 pozwoli na jakieś wypady, dla mnie obecny rok był totalnie stracony.
__________________
Wolniej ale dalej
Cierpliwości
bigboykr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2020, 11:54   #307
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Z tą pizzą jest tak że smakuje tam gdzie słońce i woda, ale nasza córka doprowadza do perfekcji receptury i wszystko jest robione na miejscu a pizza odejmując istotne składniki otoczenia, jest lepsza niż we Włoszech. Oczywiście jest to subiektywna opinia, twierdzę wręcz że w większości wypadków pizza nawet jest lepsza niż przeciętna jakość tych robionych w Italii. Co potwierdza spostrzeżenia kolego Adagio, człowiek i jego doświadczenie jest istotnym składnikiem. Tylko ten wpływ pizzy na wagę jest czynnikiem mocno hamującym spożycie, zresztą to ma być święto. Może w niedalekiej przyszłości są jacyś chętni do testowania, bo dla nas zaczyna to być niezdrowe. Zasadniczo eksperymenty w kuchni są fajne, córka produkuje combuchę, kisimy kimchi i nawet zrobiła mi ocet jabłkowy który po ośmiu tygodniach smakuje świetnie
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg image.jpg (934.0 KB, 20 wyświetleń)
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2020, 14:11   #308
Borewicz
 
Borewicz's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2011
Miasto: Mińsk Mazowiecki
Posty: 528
Motocykl: KTM 1190 adv
Borewicz jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 10 godz 59 min 57 s
Domyślnie

Jeśli chodzi o dobrą pizze w PL to przypadkowo znalazłem taką w Wyszkowie https://www.facebook.com/pizzagiovanniwyszkow, pizza na kilogramy, prawie jak w Rzymie
__________________
Raz na wozie, raz w nawozie

CUinHell na forum TA
Borewicz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2020, 17:49   #309
Adagiio
Zakonserwowany
 
Adagiio's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2005
Miasto: Biecz
Posty: 4,933
Motocykl: XRV Rally
Adagiio will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 19 godz 37 min 23 s
Domyślnie

Dwie zasadnicze różnice jeśli chodzi o pizzę, pizza w prostokątnych dużych formach krojona na kawałki, na wagę, to nic innego jak szybka kanapka w porze obiadowej. Spożywana na stojąco bez zagłębiania się w szczegóły, np. grubość i konsystencja ciasta. Bazą jest taka sama, jak pizza binaca sprzedawana na wagę, na stoiskach z pieczywem w supermarketach. I jest robiona w elektrycznych industrialnych piekarnikach.
Okrągła pizza na talerzu, spożywana jest przeważnie wieczorem i traktowana jak wyjście na kolację z kumplami, czy rodziną. Baza ma być cienka, chrupiąca i po drugim kawałku nie ma się ciągnąć jak stara guma do żucia z chodnika przyklejona do buta. Przynajmniej w Romie tak to jest klasyfikowane.
Zdradzę jak zrobić dobrą pizzę w domowych warunkach, bez prawdziwego pieca jakie mają w szanujących się pizzeriach.
Trzeba zaopatrzyć się we wkład szamotowy do pizzy, ma to wymiary w środku na pizzę o średnicy 30 cm, ściany sa grube około 6/7 cm. Wkładamy to do grilla latem na około 40 minut na duży ogień, aby równomiernie się nagrzało. W zimie nikt nie będzie stał na zimnie paląc grilla, więc pakujemy wkład do piekarnika, na najniższe położenie ustawiamy max temperaturę na 40 minut. Trzeba mieć do tego drewnianą cienką łopatkę do pizzy, żeby można było obrócić. Bo od wewnętrznej strony temperatura jest wyższa więc musimy obrócić placka.
Pizza robiona w grillu polanym drewnem posiada bardziej wyrazisty smak w moje ocenie, tej z piekarnika też niczego nie brakuję.
W przeciwieństwie do kawy, która w Romie w większości barów dal tubylców jest dobra. Z pizzą nie jest już tak hop siup, posunę się do stwierdzenia że w 30 % pizzerii jest do bani, kolejne 40 % to przeciętny placek bez zachwytu. Trzeba się trochę naszukać żeby trafić na taką, gdzie po pierwszym kęsie jest łaał.
Odnośnie wina to nigdy nie kupujcie tego z zagraniczną etykietą, lub rozlewanego w innym kraju. Tam jeżdżę na wieś do winnic i zaopatruję się bezpośrednio w Castelli Ramani, to samo robię z oliwą.
__________________
Proszę siadać, się nie wychylać, się nie opowiadać
I łaskawie i po cichu i bez szumu i bez iskier
Wypierdalać.
Adagiio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.12.2020, 21:45   #310
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Najlepsza pizza którą robiłem z rodziną dla znajomych, była w bacówce u znajomego w bacówce na Gorcu. Pizza w blaszce ale włożona do piekarnika w takim ceglanym piecu opalanym drewnem. Dużo osób to wspominało pozytywnie, tym bardziej że zaopatrzenie wnieśliśmy na własnych plecach.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Beta RR 4T zakup dzinks Inne tematy 126 06.03.2021 15:34
PRZEZ KRAJ PARTYZANTÓW, KOKAINY I KAWY: czyli pekaesem po Kolumbii. [Listopad 2011] czosnek Trochę dalej 48 12.01.2013 01:50


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.