Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Szpej turystyczny - Produkty i Porady > GPS > Zastosowanie praktyczne

Zastosowanie praktyczne Pytania i porady

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.10.2020, 18:22   #11
Dredd

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 287
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Dredd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 dni 15 godz 45 min 21 s
Domyślnie

Dzięki wielkie wszystkim za cenne rady!
Osmanda już mam i nawet kilka tracków użyłem.
W takim razie czas zaznajomić się z alltrails.com i gpsvisualizer i będę próbował! Może i jakąś mapę papierową nabędę.

Muszę trochę uściślić: w moim rozumowaniu żółtodzioba, offem są już zwykłe drogi polne i leśne
Na nic więcej raczej się nie nastawiam, tak z racji umiejętności (czy raczej ich braku) i wagi motocykla.

Ale dzięki - będę próbował!
Fajnie, że podajecie różne możliwości - zarówno te łatwiejsze jak i trudniejsze. Jak przyjdą mrozy i śniegi i nie będzie możliwości pojeżdżenia, będzie można zasiąść "przy kominku" i wytyczyć co nieco na sezon
A w sezonie zweryfikować czy się udało
Dredd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2020, 21:45   #12
rrolek

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: a raczej wieś
Posty: 1,319
Motocykl: z lekkim adhd
rrolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 1 godz 49 min 52 s
Domyślnie

Tyle, że wszystkie mapy elektroniczne mają bardzo marne pokrycie w terenie wobec map topo papierowych. Druga sprawa to znaki topograficzne które pomagają w nawigacji (np wiatrak, krzyż, trafostacja, linia energetyczna itp itd). Te dostępne papierowe np wojskowe topo są często nie aktualne (asfaltowanie wiejskich dróg, zaoranie, nowe drogi ect). Urządzenia obsługujące skalibrowane skany (obrazki) topo nie mają routingu bo i jak mogą mieć.
Tu imo są 2 opcje:
Jaki pisano wcześniej jazda na azymut tyle że z podkładem (skalibrowanym skanem) topo lub mapą paierową w mapniku (to już wymaga orientacj w terenie). Masz ogólny kierunek i musisz śledzić podkład żeby nie pakować się "ślepe" drogi.
Druga to wyznaczanie tras na skanach topo przed kompem i potem wio po kresce nawet bez podkładu mapy.
Jest jeszcze trzecia, pośrednia opcja ale nie wszystkie urządzenia i oprogramowanie na nią pozwala. Planowanie trasy kawałkami na skanie w urządzeniu.
Tak czy siak wszystkie te metody czasochłonne są. Zaletą, że po latach takiej eksploatacji ma się teren nią objęty w paluszku. Koledzy moi jeżdżący lata na ogonie czy na GPSowych mapach, względnie gotowych śladach zwykle nie wiedzą gdzie są, którędy prowadzi ścieżka która ciśniemy czy w którą stronę najbliżej do asfaltu.

pozdr rr
__________________
Są jeszcze piękne zadupia na tym świecie.
rrolek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2020, 21:48   #13
sluza
 
sluza's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Bialystok I Akalice
Posty: 1,694
Motocykl: AT RD07a; XR600R
sluza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 11 godz 42 min 56 s
Domyślnie

Ja to robię w alltrails. To jest podstawowy etap. Potem pobieram tracka w .kml i weryfikuję i edytuję go w google earthna mapach satelitarnych. Potem zapisuję go i .kml konwertuję do .gpx którego przegrywam na telefon i otwieram i jeżdzę OSMandem.
sluza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2020, 22:08   #14
magneto
 
magneto's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2018
Miasto: Olsztyn (Wa-Ma)
Posty: 247
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: mój 3,5
magneto jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 12 godz 46 min 50 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał rrolek Zobacz post
Tyle, że wszystkie mapy elektroniczne mają bardzo marne pokrycie w terenie wobec map topo papierowych. (...)
Sorki, ale tu się nie zgodzę. Mam turystycznego Garmina (Etrex 30x), ściągnąłem sobie warstwę "ścieżki.pl", czy jakoś tak... Jadąc rowerem musiałem czasem zsiadać, bo nie dało się przejechać po "ścieżce". Na mapach topo 1:50 000 brak jakichkolwiek śladów "ścieżki". A więc - nie wszystkie.
Dodałbym jeszcze potrzebę posiadania... kompasu / busoli. Niby oczywiste, ale... czasem można się zagubić, a mapa - to jedno, a określenie stron świata, a co za tym idzie pożądanego kierunku - to drugie.
Lubię mieć mapę papierową obszaru, który zamierzam przejechać (najczęściej to... mapa samochodowa Polski...). W przeciwieństwie do map cyfrowych daje jednocześnie pogląd na całość trasy i (po nachyleniu się) - szczegółów.
__________________
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME ! !
magneto jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.10.2020, 22:48   #15
rrolek

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: a raczej wieś
Posty: 1,319
Motocykl: z lekkim adhd
rrolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 1 godz 49 min 52 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał magneto Zobacz post
... ściągnąłem sobie warstwę "ścieżki.pl", czy jakoś tak... Jadąc rowerem musiałem czasem zsiadać, bo nie dało się przejechać po "ścieżce". ...
Będę się musiał zainteresować. Na pierwszy rzut oka rzecz już trochę wiekowa (zarośnięte ścieżki o których piszesz) i słabo pokrywająca RP. Routowalna?
__________________
Są jeszcze piękne zadupia na tym świecie.
rrolek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.10.2020, 15:39   #16
magneto
 
magneto's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2018
Miasto: Olsztyn (Wa-Ma)
Posty: 247
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: mój 3,5
magneto jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 dzień 12 godz 46 min 50 s
Domyślnie

Okazuje się, że absolutnie nie miałem racji
Właśnie wróciłem z lasu w celu potestowania. Akurat w tamtym opisywanym miejscu szczegółowość była zacna, dziś okazało się, że ogólnie to taka sobie.
No i to nie ta mapa / warstwa, chyba zwykła topo...

Przepraszam za namieszanie
__________________
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME ! !
magneto jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2020, 09:58   #17
Silv
 
Silv's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2017
Miasto: Mrągowo
Posty: 260
Motocykl: XR4
Silv jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 21 godz 11 min 8 s
Domyślnie

rejestrujecie się na alltrails czy w wersji darmowej też można się bawić w tworzenie tracków?
Silv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2020, 10:00   #18
PietiaBBI

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2015
Miasto: prawie Bielsk Podlaski
Posty: 323
Motocykl: Lc4, Lc8
PietiaBBI jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 5 dni 17 godz 11 min 43 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Silv Zobacz post
rejestrujecie się na alltrails czy w wersji darmowej też można się bawić w tworzenie tracków?
Można. Jest nawet podkład z satelity tylko niektóre rejony w nędznej rozdzielczości.
PietiaBBI jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jak zaplanować trasę? Podpowiedzi, doświadczenia 44FG Kwestie różne, ale podróżne. 20 08.09.2020 00:22
Jak wyznaczyć trasę off - jazda na punkt czy wcześniej zaplanowana trasa? JaTomek Inne tematy 6 18.06.2017 09:47


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.