Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Motocykl Forumowicza

Motocykl Forumowicza Tu możesz opisać swój motocykl, pochwalić się ewolucją lub zakupem.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.06.2019, 06:32   #91
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie

Opis z aukcji na allegro mówił, że rodzaj powierzchni zależy od wielkości kulek, ja właśnie tym się kierowałem:

Dostępne wielkości granulometryczne i efekt końcowy:
40-70 µm .= .(0,04-0,07 mm)..powierzchnia matowa najdelikatniejsze
70-110.µm .= .(0,07-0,11 mm)..powierzchnia matowa
90-150.µm..= .(0,09-0,15 mm).powierzchnia matowa
100-200.µm .= .(0,10-0,20 mm)..powierzchnia pół matowa
150-250.µm .= .(0,15-0,25 mm).powierzchnia pół matowa
200-300.µm .= .(0,20-0,30 mm)..powierzchnia połysk
300-400.µm .= .(0,30-0,40 mm).powierzchnia połysk
400-600.µm .= .(0,40-0,60 mm) utwardzanie powierzchni. (stosowane również jako wypełnienie do kołderek obciążeniowych)

Ja wybrałem 100-200 i faktycznie był pół mat. Ciekawe czy średnica aż tak wpływa na rodzaj powierzchni. No i raczej tu była mowa o zabawie w piaskowanie, a nie o profesjonalnym sprzęcie



Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2019, 10:58   #92
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał tomekt Zobacz post
No tak nie do konca ,mikrokulki jak najbardziej tyle tylko ze na mokro kabina do tej czynnosci taka byle jaka ze 4 tysiace E.kompresor minimum 5-7 kw. Po tej operacji aluminium jest gladkie wyblyszczone. Po operacji na sucho to zlom aluminiowy ewentualnie do malowania. Nazywa sie to vapour blasting w Polsce nie wiem.
Aqrat się składa tak, że 6 lat przepracowałem w fabryce tych mikrokulek w Wałbrzychu. Trochę tam, trochę obok, poznałem proces produkcyjny i byłem w paru zakładach w europie tej samej korporacji - w Wchu zajmowali się również obróbką strumieniową/strumieniowo-ścierną.
Kulką piaskuje się wyłącznie na sucho, komory inżektorowe lub ciśnieniowe. To jak wygląda detal po zabiegu zależy tylko i wyłącznie od frakcji użytej do piaskowania ALE RÓWNIEŻ od tego w jakim stanie jest 'ścierniwo'. Celowo dodaję cudzyslów bo świeża kulka daje raczej efekt 'młotkowania' a nie działa jak ścierniwo. Jeśli materiał masz już przerobiony kilkukrotnie piaskujesz tak na prawdę grysem szklanym, który powoduje akcję ścierną i uzyskuje się porowatość powierzchni, zamiast tego jedwabistego połysku.
Tak więc nie zgodzę się z tym co napisano powyżej.
Dodatkowo powiem, że na czyszczeniu suchym lodem, które to czyszczenie jest właśnie nazywane 'vapour blasting' , gdzie granulat zestalonego CO2 sublimuje po zderzeniu z obrabianym przedmiotem, trochę zębów też zjadłem bo firma wówczas chciała wejść szeroko w obróbkę strumieniową wieloma rodzajami materiału. Mieszasz pojęcia Kolego.

@Czarny - wielkość kulki ma kluczowe znaczenie jeśli idzie o wygląd powierzchni. Dodam, że im mniejsza kulka tym jej trwałość jest lepsza. Najlepsza jednak powierzchnia jest z dużej kulki ale tu masz MAX dwa razy przerób i będzie już gorzej. Zachodzi wtedy młotkowanie powierzchni i jej powierzchowne utwardzanie/zagęszczanie. Jeśli jesteś zainteresowany zobacz 'shot peening' - proces używany przy wzmacnianiu naaaaprawdę odpowiedzialnych części.

BARDZO dobre efekty uzyskuje się przy piaskowaniu bardzo drobnymi frakcjami korundu. Jeśli idzie o doczyszczenie powierzchni, przygotowanie pod wyprawę malarską, lub późniejszą obróbkę kulką gdzie lecisz tylko raz grubym materiałem po czystym. Korund zajebiście czyści i ścierniwo jest wieczne można powiedzieć, niemniej jednak jesli nie wykonasz później obróbki kulką na materiałach, które zostają niepokryte będą się one brudzić, chłonąć olej itd bo powierzchnia będzie chropowata. Może nie dla ręki ale jednak.

Przy czyszczeniu części silnikowych, otwartych karterów, głowic itd - nie jestem w stanie wystarczająco podkreślić jak istotne jest odtłuszczenie i dokładne umycie PRZED obróbką, jak i późniejsze powtórne mycie. Możesz mi wierzyć lub nie ale pył szklany przedostaje się wszędzie i piaskowanie silnika w całości to jest proszenie się o wpierdol. Tłuszcz akumuluje kurz i drobiny ścierniwa ale to wiedzą chyba nawet dzieci znam jednak kilka przypadków zatarcia silnika po takiej robocie. Jedno BMW R65... gruz.

tyle ode mnie - info sprawdzone naocznie, własnoręcznie i własnonożnie
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa

Ostatnio edytowane przez matjas : 13.06.2019 o 11:09
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2019, 11:22   #93
Lis
 
Lis's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2017
Posty: 750
Motocykl: Jeżeli będę miał AT, to RD04
Lis jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 1 godz 20 min 59 s
Domyślnie

Śledzę wątek i jestem pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i wykonanej pracy - tej faktycznej, i tej montażowej, żeby wykonać taki znakomity tutorial.
Trzymam kciuki!

Ostatnio edytowane przez Lis : 13.06.2019 o 11:27
Lis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.06.2019, 00:48   #94
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie

matjas: Jak zawsze człowiek kopalnia wiedzy wszelakiej Patrzyłem troszkę na ten shoot peening, nawet nie miałem pojęcia, że taki proces istnieje.

Lis: Dzięki za dobre słowo. Wydaje mi się, że edycja wychodzi już troszkę lepiej niż na początku. Z mechanikowaniem też. A jakieś 5 lat temu bałem się nastawić łańcuch w Romet Ogar Caffe 125, a dziewczyna nawet nie myślała, że będzie jeździć na moto i praktycznie sama go remontować...


Ale wracając do tematu DR: udało się udokumentować kolejny etap prac związany z hamulcem tylnim. Znowu filmik zaczął się rozwlekać, więc ograniczyłem temat w nim zawarty.


Tylni zacisk, jarzmo oraz podłączenia przewodu w oplocie.

Już sam dobór części dał popalić. Pierwsze był problem z przewodem hamulcowy w oplocie. Kupiłem na allegro (nazwy producenta LML). Przewód od oczka do oczka ma mieć 600mm: oczko pierwsze fi10 60 stopni, oczko drugie fi10 30 stopni W BOK. Ja mierzyłem długość przewodu od złączki skręcanej do złączki skręcanej i w efekcie musiałem odsyłać na poprawkę...
Ciekawostką jest to, że złączkę skręcamy momentem 10Nm co wydaje się być bardzo mało. Dlatego na ostatnie zwoje gwintu daliśmy trochę kleju i dokręciliśmy na około 12,9Nm.

Zestaw naprawczy też nie był lepszy. Był straszny problem kupić pasujący uszczelniacz. Ostatecznie facet w sklepie stacjonarnym dobrał po wymiarach zestaw naprawczy o nazwie BCR-121 z CB600 Hornet 07-10. Na allegro 25zł, ja w sklepie dałem 50zł.

Płyn hamulcowy zalecany przez producenta to DOT4, tu obyło się bez problemów.


Generalnie składanie poszło już gładko. Prace tradycyjnie na filmiku:




Użyteczne wartości momentów:

Śruba "banjo" (ta co trzyma oczko przewodu hamulcowego) 20 - 25Nm,
Szpilka trzymająca klocek hamulcowy 15 - 20Nm,
Odpowietrznik zacisku 6-9Nm,
Szpilka/prowadnica w zacisku 20 - 25Nm,
Szpilka w jarzmie zacisku 10 - 15Nm.

PODSUMOWANIE:

Przewód w oplocie 99zł - parametry opisane wyżej
Zestaw naprawczy 50zł - BCR-121
Płyn DOT4 12zł - jedno opakowanie spokojnie wystarczył na przedni i tylni hamulec.


BONUS:

Dziś miała być kontrola wałka rozrządu i ustawienie luzu. Czas pozwolił tylko na kontrolę wałka i przyklejenie pokrywy głowicy (nie ma tam żadnej uszczelki). Generalnie nie ma tam też łożysk - głowica i pokrywa zaworów robi za panewkę i to jest problem DR. Jak braknie oleju i coś się tam zatrze to ... mamy problem. A u mnie wygląda to tak, jak w załączniku.

Na popychaczach zaworów widać małe przytarcia (o ile można to tak nazwać). Panewki w głowicy i pokrywie jak dla mnie wyglądają idealnie

Na koniec pytanie:
1) Jak mocno dokręcać kontrę śrubki regulującej luz zaworu? W Afryce o ile pamiętam było to jakoś 20-23Nm. Tutaj jest też pomysł tak to dokręcać. (w instrukcji nie mogę tego odszukać, tylko jak to zrobić)
2) Po co w zacisku tylnym jest ten korek na środku szczęk? Myślałem, że może do kontroli klocków, ale to chyba bez sensu - prześwit zakrywa blaszka. Ani klocek ani tarcza nie znajduje się w sensownym miejscu pod tym korkiem aby coś tam kontrolować.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg walek.jpg (132.5 KB, 287 wyświetleń)
Typ pliku: jpg walek_pokryew.jpg (80.8 KB, 289 wyświetleń)
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures

Ostatnio edytowane przez CzarnyCzarownik : 14.06.2019 o 00:59
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.06.2019, 10:04   #95
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

KIEDYŚ - był taki wskaźnik jak bardzo rozchyla się rozpierak między szczękami, bo w miarę zużywania się szczęk musi się rozchylać coraz bardziej.
Przy ekstremalnym wychyleniu może dojść do sytuacji w której rozpierak szczęk staje poziomo i sprężyna nie ma siły go cofnąć a moto zostawia krechę na asfalcie bo koło zostaje zablokowane.
We wszystkich znanych mi układach bębnowych jest taki prymitywny wskaźnik aby bez rozbierania można było ocenić na jakim stopniu zużycia są szczęki/bęben. Nie twierdzę, że to jest to ale być może tak jest.

Co do kopalni wiedzy wszelakiej to miło mi to słyszeć, ale wiedzę trzeba uzupełniać i muszę w tym miejscu Koledze tomekt zwrócić honor bo vapor blasting w obecnej dobie to faktycznie jest obróbka na mokro! Myślałem w swej skorupce wiedzy sprzed lat dziesięciu z okładem, że dotyczy to tylko sodowania ale tak nie jest. Tak więc live and learn... Wszystko jednak co napisałem w temacie kulek i suchego lodu jest jak najbardziej aktualne.

Żeby nie jechać jak często offtopem to pięknie tą DRkę robicie. Szkoda jej będzie na błoto
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2019, 01:33   #96
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie

Żeby nie było, że temat umarł - to jest pierwsza strona tego komiksu



DR dziś pierwszy raz stoi o własnych, niedokręconych kołach - ale nadal w starych kapciach...

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.06.2019, 13:04   #97
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie

Fotka trochę słaba, bo robiona jak już jak było trochę ciemno.

Generalnie był/jest mały problem z przednim kapciem. Napompowany do 5 bar a i tak opona nie wskoczyła na felgę - w 3 miejscach ma problem. Polewane mydlinami, z 3 razy spuszczane powietrze i nabijane do 5bar, odbijane kołem od ziemi - i nic. Czytałem, aby nabić około 2 bary i pojeździć - powinno się samo ułożyć. Ktoś ma jakąś inną poradę? Tylny kapeć przy 3 barach wskoczył bez problemu.

Wczoraj jeszcze motor dostał nowy napęd did z x-ringami, zębatki, nowy filtr oleju i wszystkie oringi/miedziane podkładki od przewodów olejowych.

Dziś w planie złożenie gaźnika na nowych częściach

W weekend jest plan, że motor zagada.





Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.06.2019, 13:14   #98
Lucky Luke
 
Lucky Luke's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 2,734
Motocykl: RD04
Lucky Luke jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 1 godz 16 min 0
Domyślnie

mialem podobnie w afryce kiedys , metody są dwie :
1.cisnienie 1,2-1,5 i w teren po doałach samo wskoczy
2. spoósclem calkiem powierze, powoli runda dookoła stacji benzynowej i ponowne pompowanie

Obie motody sprawdzone i skuteczne
__________________
WSK125>XL650V Transalp>XR650R>TE450>DR800big>XR750VAfrica Twin>XR400R>VFR800fi>TE450ie>Bandit1200S
Lucky Luke jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.06.2019, 13:29   #99
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie

Dzięki. Na początek sprawdzę opcję 2 a potem numer 1. Ale pierwsze musi silnik odpalić

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.07.2019, 09:53   #100
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 33 min 59 s
Domyślnie

Jeszcze raz przydałaby się porada/pomoc od ludzi co mają doświadczenie z DR

Generalnie wczoraj została wkręcona ostatnia śrubka jakoś po północy. Motocykl na zimnym silniku odpala za 1-2 kopem na 1/2 ssania, silnik ładnie wchodzi na obroty, generalnie idealnie.

Ale ... znalezienie luzu na odpalonym silniku, na postoju to jakieś jajo. Strasznie łatwo przeskakuje z 1 na 2, z 2 na 1 - z pominięciem neutralnego biegu. Czasami też dźwignia napotyka spory opór i trzeba przepychać motor w przód/tył o kilka cm. Jak moto jedzie to luz wskakuje dla mnie normalnie.

Luz na lince sprzęgła raczej ok (po szybkiej regulacji, ale jeszcze raz to sprawdzę za dnia), obroty ustawione na 1500.

Na zgaszonym silniku udało mi się jeszcze kilka razy znaleźć luz między biegami (jak delikatnie i nie do końca popchałem dźwignię)

Czytałem wczoraj różne opinie i wygląda na to, że DR350 mają z tym problem. Aktualny plan to ściągnąć pokrywę sprzęgła i sprawdzić czy nie ma na koszu sprzęgowym nierówności w miejscu gdzie opierają się tarcze cierne i generalnie sprawdzić stan sprzęgła. Znalazłem opinię, że problem z neutralem może być spowodowany zbyt cienką, nieoryginalną uszczelką dekla sprzęgła. Najgorsza opinia dotycząca "fałszywego" biegu neutralnego dotyczyła jakiejś urwanej śrubki przy mechanizmie zmiany biegów, oraz tego że jej połowa może zostać wkręcona w tryby i zrobić armagedon.

A miało być tak pięknie ...
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
dr350 , odbudowa , rebuild

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Historia pewnego wyjazdu 7Greg Trochę dalej 217 21.01.2022 15:31
Historia pewnego mostu. Zet Johny Inne tematy 12 07.04.2014 15:46
Historia pewnego pomysłu czyli zapraszamy na Letni Zlot FAT 2013 Mat Imprezy forum AT i zloty ogólne 53 19.04.2013 09:15
Historia pewnego dialogu podos Inne tematy 7 16.10.2008 20:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.