Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 19.01.2024, 10:22   #1
Michal
 
Michal's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 647
Motocykl: LC8 1290 Super ADV R i WFM
Michal jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 10 godz 11 min 55 s
Domyślnie Router + access point

Cześć

Potrzebuje porady, nie znam się na tym kompletnie, a na pewno kilka osób ma większe doświadczenie.

Chciałbym poprawić zasięg i jakość wifi w domu, w tej chwili mam dwa tanie routery w różnych miejscach w domu i dwie sieci o takiej samej nazwie.
Jeden z routerów jest schowany w pomieszczeniu technicznym, wiec praktycznie nie ma zasięgu wifi, do niego podpięty jest switch + gniazda w pokojach, recorder do kamer itp.

Wymyśliłem sobie, że chciałbym router, który będzie miał dużo wyjść RJ (tak żeby usunąć switcha), router bez wifi. Do tego chciałbym 3 access pointy, np.:
https://www.mediaexpert.pl/komputery...mbps-nascienny x1szt
https://www.mediaexpert.pl/komputery...122m-1xgbe-lan x2szt

Nie mam pojęcia jaki router, no i jeszcze tak, żeby przeciętny zjadacz chleba był w stanie to uruchomić.
__________________
Pozdrawiam
Michał
Michal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.01.2024, 11:34   #2
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,838
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 31 min 44 s
Domyślnie

Na szybko bo zajęty w pracy jestem: TP-Link Deco mesh. Był ostatnio wątek o tym na FAT, poszukaj
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.01.2024, 14:44   #3
Michal
 
Michal's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 647
Motocykl: LC8 1290 Super ADV R i WFM
Michal jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 10 godz 11 min 55 s
Domyślnie

Dzięki.

Tak, właśnie o to mi chodzi, czyli już wiem, że potrzebuje mesh, a wtedy bedzie to stanowić jedną sieć i płynne działanie.
Pytanie o router do tego.

No i czy TP-link czy cos innego, mikrotik, ubiquiti

Mam możliwość doprowadzenia przewodu do każdego urządzenia i tak też wolałbym je łączyć.
__________________
Pozdrawiam
Michał
Michal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.01.2024, 23:01   #4
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,838
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 31 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Michal Zobacz post

Tak, właśnie o to mi chodzi, czyli już wiem, że potrzebuje mesh, a wtedy bedzie to stanowić jedną sieć i płynne działanie.
Pytanie o router do tego.
Ale do mesha nie potrzebujesz routera. Potrzebny Ci jedynie modem dostępowy Twojego dostawcy internetu czyli coś co dostarczy Ci 'jakiś internet' po kablu z końcówką RJ45. (no chyba że to router z modemem wtedy, trzeba będzie wyłączyć funkcję routera). Po prostu cały routing robi pierwsza stacja -matka mesha

Poniżej krótki filmik jak to się konfiguruje w meshu TP-Linka:

https://www.youtube.com/watch?v=rJ46lS4H_Pk

Cytat:
Napisał Michal Zobacz post
No i czy TP-link czy cos innego, mikrotik, ubiquiti
Nie mam doświadczenia z mikrotikiem, a ubiquiti jest dobre, ale może wyjść ciutkę drogo do zastosowań domowych. Naprawdę TP-Link jest super, działa dobrze i jest prosty do ogarnięcia w większości zastosowań w domu.

Cytat:
Napisał Michal Zobacz post
Mam możliwość doprowadzenia przewodu do każdego urządzenia i tak też wolałbym je łączyć.
I tu nie ma problemu, a wręcz lepiej. Bo wszystkie stacje mesh komunikują się ze sobą po WiFI. Ta komunikacja 'zabiera' troche pasma WiFI, które mogłoby być przeznaczone na dane użytkowe. Ale jeśli masz wszystkie punkty, gdzie chcesz umieścić access pointy mesha spięte ze sobą skrętką, wtedy komunikacja (backhaul) idzie po skrętce (większość modeli TP-Link Deco ma 2 porty Gigabit Ethernet, niektóre nawet 3), więc (w teorii) wszystko powinno chodzić szybciej.

Tutaj trochę więcej na ten temat:

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/98898

Aby Ci coś więcej pomóc podaj następujące dane:
- info od kogo / jaki masz internet, jaka 'prędkosć' tego neta,
- jaki jest (producent / model) pierwszego 'boxa' / modemu który ten internet ogarnia
- czy masz jakieś urządzenia w domu które obsługują standard WiFi6 lub Wifi6e?
- ile kondygnacji (+ ew. wolnostojący garaż) ma to ogarnąć?
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.01.2024, 12:24   #5
Michal
 
Michal's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 647
Motocykl: LC8 1290 Super ADV R i WFM
Michal jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 10 godz 11 min 55 s
Domyślnie

Dzięki

Mam router od dostawcy Internetu, dopiero potem swój router.
Czyli rozumiem, że modem od dostawcy internetu, potem switch, ze switcha recordery kamer, gniazdka w pokojach oraz acces pointy, które będą tworzyły jedną siec.
Prędkość neta to do 100Mbs (pewnie coś w literkach pomieszałem), wifi 6 chyba nie mam, dom parterowy 240m + budynek gospodarczy 10m obok i chciałbym żeby wifi tam dotarlo.
__________________
Pozdrawiam
Michał
Michal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.01.2024, 12:46   #6
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,838
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 31 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Michal Zobacz post
Dzięki

Mam router od dostawcy Internetu, dopiero potem swój router.
Podaj może typ tego routera od dostawcy neta, będzie mi łatwiej coś doradzić
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.01.2024, 13:08   #7
Michal
 
Michal's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 647
Motocykl: LC8 1290 Super ADV R i WFM
Michal jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 10 godz 11 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
Podaj może typ tego routera od dostawcy neta, będzie mi łatwiej coś doradzić
https://mikrotik.com/product/sxt_lte6_2023

Cos takiego, to ma modem i idzie po lte, dostawca nasz lokalny.
__________________
Pozdrawiam
Michał
Michal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.01.2024, 18:18   #8
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,838
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 31 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Michal Zobacz post
https://mikrotik.com/product/sxt_lte6_2023

Cos takiego, to ma modem i idzie po lte, dostawca nasz lokalny.
Czy używasz obu portów Ethernet z tej anteny Mikrotika czy tylko jednego?

Cytat:
Napisał Michal Zobacz post
Mam router od dostawcy Internetu, dopiero potem swój router.
Czyli rozumiem, że modem od dostawcy internetu, potem switch, ze switcha recordery kamer, gniazdka w pokojach oraz acces pointy, które będą tworzyły jedną siec.
Prędkość neta to do 100Mbs (pewnie coś w literkach pomieszałem), wifi 6 chyba nie mam, dom parterowy 240m + budynek gospodarczy 10m obok i chciałbym żeby wifi tam dotarlo.
Sorry, ale piszesz trochę chaotycznie i ciągle wychodzą jakby nowe potrzeby dla tej sieci (np. recordery kamer), a w pierwszym poście pisałeś, że zależy Ci tylko na polepszeniu jakości i zasięgu WiFi.

Weź proszę kartkę papieru i rozrysuj mi topologię / schemat blokowy Twojej obecnej sieci, czyli jakie urządzenia łączą się z jakimi (podaj ich nazwy i modele) i co jest tam podłączone (np. ile masz tych recorderów) i podeślij tutaj (czy na PW) zdjęcie tego. Będzie mi łatwiej coś w miarę OPTYMALNIE doradzić.

Jeśli prędkość tego neta to 100Mbps (oraz ten Mikrotik na zewnątrz ma tylko porty 10/100 Ethernet więc nie obsłuży nic szybciej mimo że modem LTE Cat 6 umożliwia do 300Mbps) więc nie potrzebujesz nawet mesha WiFi6 (chyba że przyszłościowo). Stąd spróbowałbym zestaw TP-Link z 3 access pointami na start. Dwa ustawiłbym w domu i połączył ze sobą skrętką, a trzeci postawił w budynku gospodarczym (ten będzie miał backhaul z którymś z domowych AP po WiFI).

Coś takiego powinno wystarczyć, a jesli nadal będzie cienko w domu z sygnałem WiFi zawsze możesz dokupić dodatkowy acces point od TP-Link (nie musi być taki sam bo rodzina Deco jest kompatybilna)

https://www.amazon.pl/TP-Link-M4-wzm.../dp/B07P495TQ4
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.01.2024, 08:30   #9
Michal
 
Michal's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 647
Motocykl: LC8 1290 Super ADV R i WFM
Michal jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 10 godz 11 min 55 s
Domyślnie

Cześć

Dzięki za pomoc.

Używam jednego portu w mikrotiku.

Zależy mi na poprawie sieci wifi, reszta działa poprawnie. Mam sporo rzeczy podłączonych po LAN i z nimi jest wszystko ok.
Aktualne WIFI w domu jest z routera schowanego w pomieszczeniu technicznym oraz ze starej time capsule od Appla w salonie (to dwie różne sieci, mają tylko taką samą nazwę).
Aktualny schemat na rysunku.



Trochę mi się rozjaśniło. Chciałbym to mikrotica podpiąć switcha 16p, do tego wszyskie urzadzenia po kablach (tv, lan w pokojach, recordery do kamer) + 3 access pointy tp-linka, wszystkie połączone lan do switcha.

Wyrzucam aktualny router, switch i time capsule, kupuje switch i 3 access pointy
np https://www.senetic.pl/product/TL-SG...gaAo46EALw_wcB

Czy dobrze kombinuje ?
Tak jak na drugim rysunku, chciałbym, żeby acces pointy były zasilane z kabla sieciowego.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg siec.jpg (42.1 KB, 14 wyświetleń)
Typ pliku: jpg siec 1.jpg (23.0 KB, 54 wyświetleń)
__________________
Pozdrawiam
Michał

Ostatnio edytowane przez Michal : 22.01.2024 o 12:09
Michal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.01.2024, 08:43   #10
JaTomek


Zarejestrowany: Jun 2017
Posty: 610
Motocykl: ...............
JaTomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 14 godz 15 min 48 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Michal Zobacz post
Cześć

Dzięki za pomoc.

Używam jednego portu w mikrotiku.

Zależy mi na poprawie sieci wifi, reszta działa poprawnie. Mam sporo rzeczy podłączonych po LAN i z nimi jest wszystko ok.
Aktualne WIFI w domu jest z routera schowanego w pomieszczeniu technicznym oraz ze starej time capsule od Appla w salonie (to dwie różne sieci, mają tylko taką samą nazwę).
Aktualny schemat na rysunku.



Trochę mi się rozjaśniło. Chciałbym to mikrotica podpiąć switcha 16p, do tego wszyskie urzadzenia po kablach (tv, lan w pokojach, recordery do kamer) + 3 access pointy tp-linka, wszystkie połączone lan do switcha.

Wyrzucam aktualny router, switch i time capsule, kupuje switch i 3 access pointy
np https://www.senetic.pl/product/TL-SG...gaAo46EALw_wcB

Czy dobrze kombinuje ?
IMHO dla poprawy zasięgu wifi to wystarczy Ci tplink mesh. Też miałem wifi na marnych routerach i pomogło.
JaTomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Router z modemem LTE. JaTomek Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 13 02.01.2024 11:29
Router mesh wi-fi. JaTomek Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 28 28.10.2023 11:12
router do wifi Navaja Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 48 24.03.2023 09:31


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.