Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.11.2018, 21:22   #21
gkrz67
 
gkrz67's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Posty: 57
Motocykl: RD03
gkrz67 jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 9 godz 2 min 15 s
Domyślnie

A jak z hałasem, czy np. jak śpicie w nocy, wszędzie cisza, to słychać to dziadostwo ?
gkrz67 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.11.2018, 22:27   #22
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,235
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 10 godz 35 min 18 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sluza Zobacz post
Wróć do tematu za rok lub dwa, kiedy pojawią się brzydkie zapachy w łazience,
Biorę to pod uwagę dlatego zostawiłem sobie możliwość zrobienia tego "jak pomieszkamy" m.in. mam przejścia w stropach na kanały oraz miejsce na jednostke z podejściem do kanalizacji.
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.11.2018, 23:18   #23
tyran
Kiedyś R.T70
 
tyran's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Częstochowa
Posty: 1,420
Motocykl: Była RD04
Przebieg: 120000+
tyran jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 5 dni 6 godz 2 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał gkrz67 Zobacz post
A jak z hałasem, czy np. jak śpicie w nocy, wszędzie cisza, to słychać to dziadostwo ?
W nocy programator moduluje moc na żądaną moc.
__________________
Serdecznie pozdrawiam.
Romek T.
tyran jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.11.2018, 01:50   #24
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał gkrz67 Zobacz post
A jak z hałasem, czy np. jak śpicie w nocy, wszędzie cisza, to słychać to dziadostwo ?
U mnie nic nie słychać. Nie mam programatora, zwykle dwa potencjometry do wentylatorow.

Sent from my G8441 using Tapatalk
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.11.2018, 10:38   #25
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,212
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 1 godz 49 min 50 s
Domyślnie

Hej. Wszystko zależy od tego jak się podejdzie do tematu rekuperacji. Czy ma się zwrócić czy tylko dać komfort mieszkania. Tak sam jest z cyrkulacją ciepłej wody. Jednemu nie przeszkadza, że czeka 3 minuty na ciepłą wodę drugi chce mieć ją na już. Jednemu się to opłaca inny stwierdzi, że to strata. Mam u siebie rekuperacje i różne inne wynalazki związane ogrzewaniem. Zaczynając od porównania kosztów budowy kominów i montażu rekuperator to już nam wychodzi na zero. Czy będzie słychać rekuperator? Zależy od miejsca montażu, ściany, wielkości i wydajności rekuperatora, prędkości pracy, rodzaju instalcji. Czasami u kogoś nie słychać rekuperatora a słychać przepływ powietrza które wylatuje z rur. Rekuperator tez nie musi pracować całą dobę, można ustawić godziny pracy. Wymiany powietrza które są zakładane przy projektowaniu i dobieraniu są mocno zawyżone. Wentylując zimą przy mrozach dojdzie do takiego obniżenia wilgotności w pomieszeniu, że powieki zaczynają skrzypieć :-) Kurz w domu też jest pomimo filtrów, nie tylko przez rekuperator dostaje się do domu powietrze. Może jest do mniej.
Ktoś pisał, że nie czuł różnicy pomiędzy domem z rekuperacją a domem bez rekuperacji. Jak wyłączę reku na trzy dni, też nie czuję różnicy. Mogło tak być jeśli akurat trafił na takie warunki temperaturowe, że grawitacja działała super. Tylko, że grawitacja działa tylko przy określonej różnicy temperatur i ciśnieniu. Czyli najlepiej zimą. Przy braku nawiewu grawitacja nie działa zrobi się podciśnienie i więcej nie wyciągnie jeśli tego powietrza nie dostarczymy. Przy szczelnych oknach i drzwiach - a teraz nawet najzwyklejsze są bardzo szczelne - nie ma dopływu powietrza i podcięte drzwi tego nie zmienią. Dodatkiem do wentylacji mechanicznej jest odzysk ciepła - ale jest to miły dodatek a nie coś co przynosi zysk który zwróci nam montaż reku. Dobrze jest mieć jakieś GWC.
Czy warto założyć reku - warto :-) pozdr adam
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.11.2018, 11:36   #26
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 504
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 2 godz 22 min 4 s
Domyślnie

Mam od pięciu lat i polecam.
Wszystko działa, w domu świeże powietrze, zimą nie otwieram okien, nie wychładzam domu . Bez sensu kupować szczelne okna a później je rozszczelniac w zimie żeby było świeże powietrze, no chyba ze ktoś ma opał za darmo
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2018, 10:17   #27
Rychu72
 
Rychu72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: wilidż Opole
Posty: 2,550
Motocykl: CRF 1100
Przebieg: 0 kkm
Rychu72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 5 godz 3 min 15 s
Domyślnie

Mam od półtora roku. Instalację rozprowadziłem sam. Materiał wyszedł 6500 Pln.
Przy pompie ciepła rachunki za ogrzewanie w zeszłym roku były w okolicach 150 Pln/msc. przy 133 m2 (po podłodze 160).
Reku jest zamontowane na stryszku nad garażem, tak więc nawet jak zapodam tryb turbo (100% mocy) to nic nie słychać.
Nie kupuję gotowych filtrów tylko z rolki i wkładam w ramkę. Wychodzi o wiele, wiele taniej.
Jak dla mnie to same zalety jak wyżej inni piszą.
Koszt pracy reku to ok. 9 Pln/msc. (mam zainstalowny podlicznik)
Rychu72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2018, 10:33   #28
strobus1
 
strobus1's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: mazowiecka wieś
Posty: 1,362
Motocykl: 5 szt
Przebieg: znośny
strobus1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 3 dni 8 godz 41 min 0
Domyślnie

@Rychu - lokalizacja twojej centralki mnie zastanawia. Ten stryszek jest izolowany termicznie
Gdzie dwóch majstrów tam 4 opinie
Jeden lokalizuje reku w pomieszczeniu kotłowni, drugi na strychu ale z dociepleniem, inny radzi olać reku zrobić wentylacje mechaniczną...
__________________
keep it simple
strobus1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2018, 10:41   #29
Rychu72
 
Rychu72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: wilidż Opole
Posty: 2,550
Motocykl: CRF 1100
Przebieg: 0 kkm
Rychu72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 5 godz 3 min 15 s
Domyślnie

Stryszek jest ocieplony i do tego jest zrobione małe pomieszczenie ok. 3 m2 dla reku, które jest dodatkowo ocieplone (razem ok. 50 cm wełny dookoła reku).
Najniżej spadło do 10 stopni.
Początkowo reku miała być w kotłowni, ale po przywiezieniu jej do domu włączyłem i zdecydowałem, że w domu może być słyszalna.
Rychu72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2018, 10:45   #30
Kisiel
 
Kisiel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: wieś pod W-wą
Posty: 663
Motocykl: RD04->ATAS
Kisiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 57 min 9 s
Domyślnie

Heja,

Też mam reku, używam od ponad 10 lat w parterowcu. Zamontowany na nieocieplonym poddaszu, ale reku obudowane ocieploną skrzynią, kanały oczywiście też. Filtry co 3 miesiące wymiana, z rolki, potwierdzam że dużo taniej. Co do kosztów korzystania - nie wiem, nie podliczam, zakładam że podobnie jak lodówka. Za to mam komfort świeżego powietrza, braku wilgoci i jakiegoś tam odzysku ciepła. Różnicę czuć, jak się wyłączy reku albo nie ma prądu...
__________________
pozdrawiam!
Kisiel
------
RD04 -> ATAS
Kisiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Temat mało Afrykański - rekuperator Babel Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 13 09.02.2018 23:41


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.