Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20.08.2018, 22:20   #1
szafura
 
szafura's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2011
Miasto: Poznań
Posty: 51
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: rośnie
szafura jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 15 godz 17 min 33 s
Domyślnie Działka rolna, czy może nie rolna?

Cześć, mam pewien problem - przeczytałem już chyba cały internet i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, pomyślałem więc o tym wątku.
Do rzeczy.

Mam działkę:
-bezpośredni dostęp do drogi gminnej, są wszystkie media.
-1100m2
-brak miejscowego planu zagospodarowania
-jest uchwalone i opracowane studium uwarunkowań i kierunkóe zagospodarowania przestrzennego dla tej gminy i moja działka jest wg tego studium/kierunków przeznaczona pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną.
-w chwili obecnej wg wypisu z rejestru gruntów: grunty orne, klasa RIVb.
-w planach budowa domu o powierzchni zabudowy ok. 80m2, z podjazdem itp. pewnie 120m2

Moje pytanie brzmi: czy będę musiał jeszcze płacić jakieś myto związane z zamianą użytku z rolnego na budowlany i wyłączeniem terenu z produkcji rolnej?

Doczytałem, że dla gruntów IVb pochodzenia mineralnego nie potrzebuję decyzji o wyłączeniu z produkcji rolniczej - pytanie: jak sprawdzić pochodzenie gruntów? drugie pytanie: czy to, że nie potrzebuję decyzji znaczy, że nie muszę wnosić tej opłaty?

Co jeśli jednak pochodzenie gruntów okaże się organiczne?

Dalej doczytałem w ustawie, że z obowiązku opłaty jednorazowej + dalej należności co roku są zwolnione wyłączenia pod zabudowę jednorodzinną do 500m2 i tu powstaje kolejne pytanie - czy mogę wyłączyć jedynie powierzchnię, która zostanie zabudowana czy od razu całą działkę?

Straszny mętlik mam w głowie na ten temat, więc gdyby ktoś był lepiej obcykany w tym wszystkim - to bardzo proszę napisz kilka słów, postawię jakieś przy najbliższej okazji.

Oczywiście będę próbował zaczerpnąć słowa w gminie - ale tam to lepiej iść przygotowanym
__________________
Kraina pyrą płynąca
KTM 990
adwenczurklab.pl
szafura jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.08.2018, 23:16   #2
wasilczuk
dziad barowy
 
wasilczuk's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: bielsk podlaski
Posty: 1,975
Motocykl: RD07a
wasilczuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 10 godz 52 min 50 s
Domyślnie

hej.
wystąp do gminy o warunki zabudowy. jeżeli otrzymasz dec pozytywną to robisz projekt budowlany i występujesz do starostwa o wyłączenie tylko tego co pod domem i utwardzenia. deklarujesz że pozostała część działki będzie użytkowana rolniczo- w każdą sobotę będziesz kosił sianko dla króliczka. do 500 m kw bez opłaty. jak to przebrniesz to składasz o pozwolenie na budowę.
dla wyjaśnienia- wyłączenie z prod rolnej nie jest zmianą użytku na B.
__________________
Africa jest jak kotlet schabowy. im mocniej bita tym lepiej smakuje.

rolnik-kaskader
RD 07A '96

na starym forum w szóstej linijce
wasilczuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2018, 08:55   #3
adniem21


Zarejestrowany: Jun 2012
Posty: 46
Motocykl: FJR 1300
adniem21 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 15 godz 18 min 45 s
Domyślnie

I przed budowa wyłączą ci Bp żeby łupić większy podatek a po zakończeniu budowy dopiero B lub Br/RIVb jeżeli będziesz prowadził produkcje rolnicza ale do tego musisz mieć decyzje na gospodarstwo zagrodowe i budynek gospodarczy.
adniem21 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2018, 11:23   #4
strobus1
 
strobus1's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: mazowiecka wieś
Posty: 1,362
Motocykl: 5 szt
Przebieg: znośny
strobus1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 3 dni 8 godz 27 min 2 s
Domyślnie

Zorientuj się jak przedmiotowa działka ma się do urządzeń melioracyjnych. Czy masz rów odwadniający, drenaż, itp. Jeśli jest podejrzenie ich występowania to masz pod górkę. Wysoką i stromą.
Będziesz się musiał zapoznać z instytucją Wody Polskie i uzyskać od niej dokumenty.
Ja na swoje czekam od stycznia Obszedłem temat dzięki planowi zagospodarowania, a Ty go nie posiadasz.
zdrowia
__________________
keep it simple
strobus1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2018, 11:28   #5
Wojtec
 
Wojtec's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 59
Motocykl: XL650V
Wojtec jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 41 min 45 s
Domyślnie

Po wybudowaniu domu i chęci oddania go do użytkowania bedziesz musiał i tak zrobić inwentaryzacje powykonawczą (geodezyjną). Wtedy Pan geodeta wyznaczy i określi , a starostwo to zaakceptuje lub nie.
Jeśli się mylę, proszę o wyprostowanie.

Ostatnio edytowane przez Wojtec : 21.08.2018 o 11:30 Powód: pomyłka
Wojtec jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.08.2018, 11:51   #6
DanielCRF


Zarejestrowany: Apr 2017
Miasto: mototravel.pl
Posty: 62
Motocykl: NAT
DanielCRF jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 10 godz 39 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szafura Zobacz post
Cześć, mam pewien problem - przeczytałem już chyba cały internet i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, pomyślałem więc o tym wątku.
Do rzeczy.

Mam działkę:
-bezpośredni dostęp do drogi gminnej, są wszystkie media.
-1100m2
-brak miejscowego planu zagospodarowania
-jest uchwalone i opracowane studium uwarunkowań i kierunkóe zagospodarowania przestrzennego dla tej gminy i moja działka jest wg tego studium/kierunków przeznaczona pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną.
-w chwili obecnej wg wypisu z rejestru gruntów: grunty orne, klasa RIVb.
-w planach budowa domu o powierzchni zabudowy ok. 80m2, z podjazdem itp. pewnie 120m2

Moje pytanie brzmi: czy będę musiał jeszcze płacić jakieś myto związane z zamianą użytku z rolnego na budowlany i wyłączeniem terenu z produkcji rolnej?

Doczytałem, że dla gruntów IVb pochodzenia mineralnego nie potrzebuję decyzji o wyłączeniu z produkcji rolniczej - pytanie: jak sprawdzić pochodzenie gruntów? drugie pytanie: czy to, że nie potrzebuję decyzji znaczy, że nie muszę wnosić tej opłaty?

Co jeśli jednak pochodzenie gruntów okaże się organiczne?

Dalej doczytałem w ustawie, że z obowiązku opłaty jednorazowej + dalej należności co roku są zwolnione wyłączenia pod zabudowę jednorodzinną do 500m2 i tu powstaje kolejne pytanie - czy mogę wyłączyć jedynie powierzchnię, która zostanie zabudowana czy od razu całą działkę?

Straszny mętlik mam w głowie na ten temat, więc gdyby ktoś był lepiej obcykany w tym wszystkim - to bardzo proszę napisz kilka słów, postawię jakieś przy najbliższej okazji.

Oczywiście będę próbował zaczerpnąć słowa w gminie - ale tam to lepiej iść przygotowanym

Cześć,

Od razu wystąp o warunki zabudowy. Nie musisz mieć projektu tylko ogólne dane co chcesz tam postawić. W decyzji napiszą Ci czy musisz wyłączać grunt z produkcji rolnej czy nie. Mając dokument w ręku możesz działać z pozwoleniem na budowę. Jak będzie mięć więcej pytań dzwoń pokieruje Cie do odpowiednich osób.

Pozdrawiam
Daniel - Poznań
DanielCRF jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.08.2018, 17:06   #7
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 1 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szafura Zobacz post

Doczytałem, że dla gruntów IVb pochodzenia mineralnego nie potrzebuję decyzji o wyłączeniu z produkcji rolniczej - pytanie: jak sprawdzić pochodzenie gruntów?
Zdarzało mi się robić takie opinie. Może robić geolog, może gleboznawca.

Jeśli masz pod glebą piasek, ił lub glinę to jest to grunt pochodzenia mineralnego (95% gruntów w PL).
Organiczne to np. torf.
Ale jeśli masz torf na działce, to odrolnienie będzie najmniejszym problemem

U nas wymagają tego papierka głównie od wielkich inwestycji - hale przemysłowe itp.
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.08.2018, 19:09   #8
szafura
 
szafura's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2011
Miasto: Poznań
Posty: 51
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: rośnie
szafura jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 15 godz 17 min 33 s
Domyślnie

Dzięki wszystkim za odpowiedzi!

Cytat:
Napisał wasilczuk Zobacz post
hej.
wystąp do gminy o warunki zabudowy. jeżeli otrzymasz dec pozytywną to robisz projekt budowlany i występujesz do starostwa o wyłączenie tylko tego co pod domem i utwardzenia. deklarujesz że pozostała część działki będzie użytkowana rolniczo- w każdą sobotę będziesz kosił sianko dla króliczka. do 500 m kw bez opłaty. jak to przebrniesz to składasz o pozwolenie na budowę.
dla wyjaśnienia- wyłączenie z prod rolnej nie jest zmianą użytku na B.
Jak zatem zmienić działkę na B z użytku?
Jakie konsekwencje będzie miało dla mnie tylko pozostawienie użytku z wyłączeniem z produkcji rolnej? Rozumiem, że wtedy działka zostaje RIVb?

Cytat:
Napisał adniem21 Zobacz post
I przed budowa wyłączą ci Bp żeby łupić większy podatek a po zakończeniu budowy dopiero B lub Br/RIVb jeżeli będziesz prowadził produkcje rolnicza ale do tego musisz mieć decyzje na gospodarstwo zagrodowe i budynek gospodarczy.
Jesteś pewien, że niezbędne są budynki gospodarcze do tego aby tylko część działki wyłączyć z produkcji rolnej, a resztę pozostawić?

Cytat:
Napisał strobus1 Zobacz post
Zorientuj się jak przedmiotowa działka ma się do urządzeń melioracyjnych. Czy masz rów odwadniający, drenaż, itp. Jeśli jest podejrzenie ich występowania to masz pod górkę. Wysoką i stromą.
Będziesz się musiał zapoznać z instytucją Wody Polskie i uzyskać od niej dokumenty.
Ja na swoje czekam od stycznia Obszedłem temat dzięki planowi zagospodarowania, a Ty go nie posiadasz.
zdrowia
Z tym na szczęście jest spokój

Cytat:
Napisał DanielCRF Zobacz post
Cześć,

Od razu wystąp o warunki zabudowy. Nie musisz mieć projektu tylko ogólne dane co chcesz tam postawić. W decyzji napiszą Ci czy musisz wyłączać grunt z produkcji rolnej czy nie. Mając dokument w ręku możesz działać z pozwoleniem na budowę. Jak będzie mięć więcej pytań dzwoń pokieruje Cie do odpowiednich osób.

Pozdrawiam
Daniel - Poznań
Takie zarządzenie jest w warunkach? Sądziłem, że to obligatoryjne.

Cytat:
Napisał jagna Zobacz post
Zdarzało mi się robić takie opinie. Może robić geolog, może gleboznawca.

Jeśli masz pod glebą piasek, ił lub glinę to jest to grunt pochodzenia mineralnego (95% gruntów w PL).
Organiczne to np. torf.
Ale jeśli masz torf na działce, to odrolnienie będzie najmniejszym problemem

U nas wymagają tego papierka głównie od wielkich inwestycji - hale przemysłowe itp.
Piachu tam pełno, doczytałem że wojewoda ma jakąś mapę, która pokazuje jakiego pochodzenia są gleby rolnicze w województwie i podobno można się na tym oprzeć
__________________
Kraina pyrą płynąca
KTM 990
adwenczurklab.pl
szafura jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.08.2018, 19:32   #9
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 1 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szafura Zobacz post
Jakie konsekwencje będzie miało dla mnie tylko pozostawienie użytku z wyłączeniem z produkcji rolnej? Rozumiem, że wtedy działka zostaje RIVb?


Piachu tam pełno, doczytałem że wojewoda ma jakąś mapę, która pokazuje jakiego pochodzenia są gleby rolnicze w województwie i podobno można się na tym oprzeć
Będziesz płacił podatek rolny od tego IVb + za budynek.

Może i same piachy, ale jak każdemu polecam badania gruntu przed budową, koszt pomijalnie mały w stosunku do kosztów budynku, a będziesz spał spokojnie.
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.08.2018, 13:55   #10
szafura
 
szafura's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2011
Miasto: Poznań
Posty: 51
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: rośnie
szafura jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 15 godz 17 min 33 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał jagna Zobacz post
Będziesz płacił podatek rolny od tego IVb + za budynek.

Może i same piachy, ale jak każdemu polecam badania gruntu przed budową, koszt pomijalnie mały w stosunku do kosztów budynku, a będziesz spał spokojnie.
Pewnie, że będzie wiercone Formalności/spraw urzędowych nie ogarniam najlepiej, ale na samej robocie się znam - to mój fach
__________________
Kraina pyrą płynąca
KTM 990
adwenczurklab.pl
szafura jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.