Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 29.11.2011, 00:38   #21
Shinigami
 
Shinigami's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2011
Miasto: Warszawa
Posty: 15
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Shinigami jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 godz 3 min 5 s
Domyślnie

Owym "szwagrem" jestem ja. Nie zima tylko finezyjne myślenie. Jeśli ludzie są w stanie wsadzić wtrysk do starego GPZ900 i tego typu maszyn to silnik afryki wspólny dla innych maszyn w tym trampka AD 2008 nie powinien być grubym problemem.
Ba, powiem więcej. Silnik mojego motocykla konstrukcyjnie ma 26lat a śmiga na EFI.

Moja koncepcja opiera się na układzie wtryskowym trampka 700 2008, komputerze ECU Hondy PGM-FI które jeśli dobrze kojarzę daje się programować ew. mega/microsquirt (w pytę drogi). Czujniku podciśnienia MAP jeśli nie z trampka to z innego moto, sondzie lambda z motocykla o podobnej pojemności (chyba podgrzewana będzie lepsza), czujniku temperatury dolotu ze względu na małą ilość miejsca do zamocowania przepływomierza.
Czujnik położenia wału który już jest w Afryce powinien wystarczyć, problemem może być nauczenie ECU jego sygnału.
Sam ECU to też problem, nie wiem czy każdy PGM-FI jest taki sam. Tu pytanie do ludzi znających Hondę, czy te jednostki są do siebie podobne między modelami ?
Pompa paliwa. Może się skończyć na tym, że bez regulatora ciśnienia wtrysk będzie źle pracował na fabrycznej z @.
Spasowanie układu do głowicy. Problem w zasadzie do obskoczenia ale jednak jest.

Całość teoretycznie bardzo, może się zamknąć w 1500-2000zł zakładając, że trafią się flaki z XL700V, ECU podejdzie z dowolnej Hondy a sonda-map-temp.dolotu nie będą robiły kwiatków.
Shinigami jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.11.2011, 01:17   #22
PawelZDR


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Złocieniec
Posty: 322
Motocykl: 2xRD07
PawelZDR jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 17 godz 19 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Shinigami Zobacz post
Owym "szwagrem" jestem ja. Nie zima tylko finezyjne myślenie. Jeśli ludzie są w stanie wsadzić wtrysk do starego GPZ900 i tego typu maszyn to silnik afryki wspólny dla innych maszyn w tym trampka AD 2008 nie powinien być grubym problemem.
Ba, powiem więcej. Silnik mojego motocykla konstrukcyjnie ma 26lat a śmiga na EFI.

Moja koncepcja opiera się na układzie wtryskowym trampka 700 2008, komputerze ECU Hondy PGM-FI które jeśli dobrze kojarzę daje się programować ew. mega/microsquirt (w pytę drogi). Czujniku podciśnienia MAP jeśli nie z trampka to z innego moto, sondzie lambda z motocykla o podobnej pojemności (chyba podgrzewana będzie lepsza), czujniku temperatury dolotu ze względu na małą ilość miejsca do zamocowania przepływomierza.
Czujnik położenia wału który już jest w Afryce powinien wystarczyć, problemem może być nauczenie ECU jego sygnału.
Sam ECU to też problem, nie wiem czy każdy PGM-FI jest taki sam. Tu pytanie do ludzi znających Hondę, czy te jednostki są do siebie podobne między modelami ?
Pompa paliwa. Może się skończyć na tym, że bez regulatora ciśnienia wtrysk będzie źle pracował na fabrycznej z @.
Spasowanie układu do głowicy. Problem w zasadzie do obskoczenia ale jednak jest.

Całość teoretycznie bardzo, może się zamknąć w 1500-2000zł zakładając, że trafią się flaki z XL700V, ECU podejdzie z dowolnej Hondy a sonda-map-temp.dolotu nie będą robiły kwiatków.
Map sensor to najmniejszy problem.Sonda nie ma nic wspólnego z pojemnością silnika,czy z grzałką czy bez to już kwestia jaka jest oryginalnie w Trampku.Wybór pomiędzy czujnikiem temp. powietrza zasysanego a przepływomierzem też nie może być dowolny ,musi być to co czego oczekuje sterownik z Trampka.Czujnik położenia jeśli jest indukcyjny w Trampku to może coś się uda wykombinować bo jeśli jest to hallotron to będzie niezła rzeźba.Pompa paliwa z AT nie ma prawa działać w tym układzie.
PawelZDR jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.11.2011, 08:06   #23
Scorpi
 
Scorpi's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: Koszalin
Posty: 1,028
Motocykl: LC8 ADV była rd07
Przebieg: do uzgo
Scorpi is an unknown quantity at this point
Online: 2 tygodni 2 dni 16 godz 17 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Cibor klv Zobacz post
Silnik od Viadroa w Afri to nonsens, po prostu jest za duży i fizycznie nie zmieści się w tej ramie...wogóle silnik V90 w motocyklu enduro są pomyłką, są zbyt długie przez co nie pozwalają na zastosowanie długiego wahacza, który z kolei sprzyja długiemu skokowi zawiasu i precyzji jego pracy. Jesli już myślałbym o zmianie silnika w Afri to najrozsądniejszym pod względem kosztów i parametrów byłby silnik od Kawy er 6. Kompaktowy, lekki twin o mocy 74 KM, świetnie zestrojony i bezawaryjny...ale i tak trzeba by najpierw porobić pomiary, co by byćpewnym, że podejdzie bez radykalnych zmian w ramie.

Nonsens jak nic a to niby co|?

http://translate.google.pl/translate...prmd%3Dimvnsfd
Scorpi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.11.2011, 10:00   #24
szparag
 
szparag's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 1,503
Motocykl: LC4
Przebieg: ...
szparag jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 5 dni 20 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Varadero z nadwoziem Afryki, to nie jest Afryka z silnikiem Varadero, a to wielka różnica.
Pozdrawiam
szparag jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.11.2011, 10:22   #25
motormaniak
mistrzu
 
motormaniak's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 1,952
Motocykl: RD03
Przebieg: ?
Galeria: Zdjęcia
motormaniak jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 38 min 16 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał szparag Zobacz post
Varadero z nadwoziem Afryki
dokładnie. Wystarczy spojrzeć na mocowania silnika, mocowania wachacza i podnużków. Gleby które w afryce kończą się uszkodzeniami plastików, przy takiej konstrukcji jak w tym Twindero kończą się wyrwaniem seta podnużków z silnika itp.
__________________
Enduro i ADV
motormaniak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.11.2011, 10:27   #26
Shinigami
 
Shinigami's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2011
Miasto: Warszawa
Posty: 15
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Shinigami jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 godz 3 min 5 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał PawelZDR Zobacz post
Map sensor to najmniejszy problem.Sonda nie ma nic wspólnego z pojemnością silnika,czy z grzałką czy bez to już kwestia jaka jest oryginalnie w Trampku.Wybór pomiędzy czujnikiem temp. powietrza zasysanego a przepływomierzem też nie może być dowolny ,musi być to co czego oczekuje sterownik z Trampka.Czujnik położenia jeśli jest indukcyjny w Trampku to może coś się uda wykombinować bo jeśli jest to hallotron to będzie niezła rzeźba.Pompa paliwa z AT nie ma prawa działać w tym układzie.
Pojemność ma znaczenie, bo duży silnik produkuje dużo tlenu co spowoduje, że np. sonda z sety ciągle będzie zgłaszała zbyt ubogą mieszankę. Ale jeśli uda się dorwać sondę z trampka to ma prawo działać.
Czujnika w dolocie niestety nie widziałem, dlatego to raczej luźne założenie jaki on będzie. Zwyczajnie trzeba będzie sprawdzić.
Czujnik położenia to chyba będzie największy problem. Znam człowieka który może być w stanie rozwiązać ten problem ale czuję w kościach, że będzie trochę pierniczenia z tym.

Wczoraj przeglądając ebay.de znalazłem ECU, kluczyk,HISS i zamki od trampa kosztujące 950 euro O_o ale za to układ dolotowy za ok 500zł co śmiało określić można relatywnie niską ceną. Za granicą nowa sztuka ze stron typu bikebandit to koszt chyba 3000zł.
Shinigami jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.11.2011, 11:16   #27
ferolo
 
ferolo's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Słupsk
Posty: 713
Motocykl: CRF1000
Przebieg: od zera
ferolo jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 17 godz 59 min 46 s
Domyślnie

A zapytam się tak ktoś kiedyś próbował wstawić wtrysk od tramka lub od innego moto do afry.
Jakie wyniki z tego wyszły i jak to się ogólnie przekłada na moc pozostaje ta sama czy coś wzrasta i jak spalanie wychodzi na tym.
ferolo jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.11.2011, 11:41   #28
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

A Ty nie miałeś przypadkiem tych strasznych jazd z wtryskiem w swojej zielonej 250 jakiś czas temu?
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!

wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.11.2011, 12:28   #29
Cibor klv
 
Cibor klv's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Białystok/Jaświły/BielskP
Posty: 1,892
Motocykl: LC 4
Cibor klv jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 12 godz 36 min 34 s
Domyślnie

Uważam, że nie ma co wyważać drzwi otwartych na oścież i trza brać całą wiązkę, z czujnikami i sterownikiem od Trapa, suma sumarum może okazać się , że wyjdzie taniej niż rzeźbienie w przypadkowych częściach. Chyba, że chodzi o rzeźbę dla samej rzeźby... a to już inna bajka.
__________________

Cibor klv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.11.2011, 18:34   #30
PawelZDR


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Złocieniec
Posty: 322
Motocykl: 2xRD07
PawelZDR jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 17 godz 19 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Shinigami Zobacz post
Pojemność ma znaczenie, bo duży silnik produkuje dużo tlenu co spowoduje, że np. sonda z sety ciągle będzie zgłaszała zbyt ubogą mieszankę. Ale jeśli uda się dorwać sondę z trampka to ma prawo działać.
Czujnika w dolocie niestety nie widziałem, dlatego to raczej luźne założenie jaki on będzie. Zwyczajnie trzeba będzie sprawdzić.
Czujnik położenia to chyba będzie największy problem. Znam człowieka który może być w stanie rozwiązać ten problem ale czuję w kościach, że będzie trochę pierniczenia z tym.

Wczoraj przeglądając ebay.de znalazłem ECU, kluczyk,HISS i zamki od trampa kosztujące 950 euro O_o ale za to układ dolotowy za ok 500zł co śmiało określić można relatywnie niską ceną. Za granicą nowa sztuka ze stron typu bikebandit to koszt chyba 3000zł.
Sonda jest uniwersalnym czujnikiem tlenu.W systemach samochodowych większość sterowników pracuje na uniwersalnej 4-przewodowej sondzie bez znaczenia czy to 1000cm3 czy 6 lit. V8.
PawelZDR jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Gaźnik/Wtrysk a jakośc paliwa i wysokośc N.P.M. Mitzrael Inne tematy 18 17.11.2009 12:28
Wtrysk i układ wydechowy. Pretor Uklad paliwowy i wydechowy 36 17.02.2009 19:44
Wtrysk i 800ccm QrczaQ Wszystko dla Afryki 46 25.09.2008 12:09


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.