Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18.06.2010, 00:45   #11
Misza
22.10.2006, DTN :)
 
Misza's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kąty Wrocławskie
Posty: 3,778
Motocykl: RD07
Przebieg: IIszlif
Galeria: Zdjęcia
Misza jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 3 tygodni 2 dni 15 godz 44 min 51 s
Domyślnie

Mam założony ten regler egzemplarz o numerze nr002 czyli prawie najstarszy i nadal działa. Traktowany bezlitośnie, teren, błoto, woda, piach, obroty. Na asfalcie też przeżył długie, stałe wysokie obroty i ganianie po mieście w upałach i mrozie. Wiadomo, że pełen test będzie dopiero jak ktoś pojedzie na takim dalej i zrobi z kilkanaście kilkadziesiąt tys kilometrów. Może zachodzić obawa, że skoro nie grzeje się sam to uszkadza uzwojenia prądnicy czy coś (nie wiem, nie znam się), uzwojenia miałem przed założeniem idealne. Latem będę rozpierniczał silnik do naprawy skrzyni to lukne na uzwojenia.

Jedyna różnica do mojego starego regulatora toto, o czym wspominałem gdzieś indziej - że nie trzyma idealnie tego samego napięcia. Generalnie jest 14.1V, czasami na moment zmienia się o +-0.1V

PS nie mam polutowanych kabelków - tylko standardowe przylutowane własnoręcznie przez Rafała konektorki i nadal mocowanie Fast Fastening Nanosurgical TRYTEK System w fabrycznym miejscu


Jak na razie działa i uważam go za dobry zakup


PS2 Żeby nie było sponsorowany nie jestem : przynajmniej dopóki nie dostanę firmowej najklepki L
__________________
Real adventure starts where road ends...

-AT RD07 Big Bore 'Troll Bagnisty, ziejący ogniem z regulatora Diabeł Pustynny'


http://www.youtube.com/user/Miszapoland
Misza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2010, 00:22   #12
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,726
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 23 godz 23 min 50 s
Wink

Cytat:
Napisał TENKU Zobacz post
Witam wszystkich biorących udział w dyskusji na temat testu mojego regulatora - tak się składa, że jestem jego producentem. RAFWRO prosił mnie o przedstawienie własnej opinii, tak więc:
1. Nie ukrywam, że kwestia pulsacji napięcia objawiająca się migotaniem żarówek miała miejsce w kilku motocyklach (nie tylko w africach) i do tej pory nie wiem co może być tego przyczyną. Chciałbym to poprawić, tylko nie potrafię zdiagnozować problemu.
2. Mocowanie w wersji "gołej" zakupionej u mnie jest na pewno problemem, choć wiadomo, że polacy to ludzie myślący i RAFWRO proponuje gotowe rozwiązanie mocowania do Waszych motorów.
3. Co do ceny, to każdy ma prawo do własnej oceny, ale biorąc pod uwagę trwałość mojego produktu (zajmuję się tym zagadnieniem już piąty sezon) i gwarancję, której prawdopodobnie nikt oprócz mnie nie wystawi na sprzedawany regulator, jest to więc pomijając omówione powyżej w pkt. 1 i 2 zagadnienia niezła alternatywa dla innych regulatorów. Zastanawiam się również bardzo poważnie nad wzmocnieniem pozycji mojego produktu i wprowadzeniem od przyszłego sezonu euro-gwarancji 24m-ce. Takie plany jak sami więc widzicie muszą mieć swoje podłoże .......

4. Co do zasady działania i konstrukcji, to proszę uwierzcie mi, że trudno abym po kilku miesiącach prób i poszukiwań optymalnego rozwiązania podzielił się z Wami tajemnicą mojej konstrukcji (przecież nie jestem wariatem), natomiast zapewniam wszystkich - nie jest to typowe rozwiązanie jakie bez problemu można znaleźć w internecie lub w serwisówce, czyli z tyrystorami działającymi jako zwieracze nadmiaru prądu do masy. Niedowiarkom proponuję wykonanie bardzo prostego testu porównawczego temperatury pracy pomiędzy regulatorami w dowolnym motocyklu. Już po kilku minutach każdy zauważy różnicę, jak nagrzewa się oryginał, a jak moja konstrukcja.

pozdrawiam wszystkich
TENKU
Jak to Podos by powiedział : czytajcie ze zrozumieniem
Pozytywna sprawa, że jest odpowiedź Mniej pozytywna (mnie nie satysfakcjonująca), że nie ma porównania poboru prądu na fazach pod obciążeniem Dlaczego niedowiarków nie zachęcasz do wykonania właśnie takiego pomiaru. Macanie czy jest ciepły, czy zimny jest to sprawa drugoplanowa. Jeśli nawet miałby 120 stopni C. to co to mnie obchodzi? Sprawą o którą się spieramy jest to, czy obciążone są przewody fazowe.
Jeszcze raz dla przypomnienia dodam, że nie interesuje mnie nagrzewanie, wodoszczelność, żywotność, napięcie ładowania! itd....
Jeśli to nie tuzinkowa konstrukcja działająca na innej zasadzie to czemu na przewodzie fazowym występuje tak duże natężenie prądu wzrastające wraz z obrotami? Nie jest to zgodne z tym co sugerujesz!

Niech ktoś (wystarczy 3 osoby wiarygodne nie sponsorowane przez Sławka) zrobi taki pomiar. Na tym samym moto tym samym miernikiem - wcześniej oryginał potem nowy. Powtarzam ja miałem tylko jeden egzemplarz i ocena na podstawie jednej sztuki może być niesłuszna.
Krzywdy sobie nikt nie zrobi nie ma tam napięcia 15KV

Przy okazji odpowiedź dla Sławkka
Jeśli w użytkowym zakresie obrotów AT (załóżmy 1000 - 7000obr/min) napięcie jest ustabilizowane przez regler na poziomie 14,5V i obciążenie (np wł światła drogowe 60W:14,5V = 4,13A) to niby skąd i dlaczego ma wzrastać pobór prądu?. Sugerujesz, że w module zapłonowym (to jedyne urządzenie w AT, które zlicza impulsy z silnika) jest dodatkowy układ elektroniczny (zaprogramowany), który wł. dodatkowe odbiorniki np:
3000 - wł halogeny
3200 - wł. grzane manetki
7000 - wł turbinę elektr. doładowania To tak w uproszczonym skrócie.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2010, 07:50   #13
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 51 min 41 s
Domyślnie

Kazmir, no przecież iskra na świecy występuje częściej
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2010, 09:58   #14
Sławekk
 
Sławekk's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Strzelin
Posty: 1,677
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
Sławekk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 8 godz 36 min 3 s
Domyślnie

Sugerowałem się silnikiem samochodowym !
Tak jak pisałem - ja się jeszcze nie znam . Więc może lepiej by było zrobić pomiary. Jest możliwe , że wzrost zapotrzebowania na prąd w AT między 1200 a max obrotach mieści się np. w zakresie 1 A czy 2 A, a nie 9 A - mam nadzieję , że do tego miejsca rozumiecie .

A jeśli część ludu uważa , ża układ zapłonowy w AT to jedyny odbiornik prądu podczas pracy silnika ( nie wspominam o światłach i manetach ) i mówimy o moto w założeniu wj. z fabryki - to tylko uwidacznie braki , a nie posuwa rozmowy do przodu .


A całe sedno sprawy tkwi w zdaniach zawartych w twoim poście - tylko trza podejść do sprawy bez uprzedzenia , to wtedy łatwiej o zdrową analizę .

Nie stoję za produktem RAFWRO , sam smigam na orginałach - dostrzegłem nieścisłości i staram się dyskutować ku dobru wszystkich, bo czas leci do przodu czy to się komuś podoba czy nie .

Ostatnio edytowane przez Sławekk : 19.06.2010 o 15:32
Sławekk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2010, 11:50   #15
klanol
:O
 
klanol's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: warszawa
Posty: 683
Motocykl: RD07
Przebieg: 38000
Galeria: Zdjęcia
klanol jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 21 godz 22 s
Domyślnie

na razie nie mam możliwości ale jakby co to mogę rozebrać i pomierzyć pobór na nowym regulatorze. muszę tylko rozlutować kable. jeżeli ktoś ma możliwość, to niech zmierzy ile bierze oryginał bo ja nie wpadłem na to aby zrobić test przed wymianą niestety. jak będziemy mieli kilka niezależnych wyników wtedy będzie podstawa do merytorycznej dyskusji.
__________________
:O
klanol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2010, 18:04   #16
TENKU


Zarejestrowany: Jun 2010
Posty: 8
Motocykl: RD03
TENKU jest na dystyngowanej drodze
Online: 53 min 8 s
Domyślnie

Witam ponownie,

bardzo zainteresowała mnie dyskusja na temat mojego regulatora. W poprzedniej wypowiedzi podałem przykład testu na porównanie temperatury, nie dlatego aby coś ukrywać, tylko gdyż uznałem, że każdy chętny bez zagłębiania się w pomiary i analizy może go szybko samemu przeprowadzić. Wbrew pozorom ten test nie jest niemiarodajny. Każdy rodzaj konsumpcji prądu wewnątrz regulatora zarówno ten konieczny (konsumpcja przez elektronikę i straty na półprzewodnikach w trakcie przepływającego przez nie prądu), jak i ten nieporządany (np. zwieranie nadmiaru prądu do masy) przekłada się na straty, a te z kolei na ciepło. Tak więc im cieplej, tym wiecej energii idzie w powietrze. Obrazowym przykładem są uszkodzenia regulatorów, kiedy układ sterujący ciagle pracuje na zwarciu (czyli nie kontroluje poprawności napięcia wyjściowego), napięcie ładowania spada do 12V, a regulator się gotuje. Wtedy prąd nie idzie w instalację i do odbiorników tylko w powietrze. Tak więc stwierdzenie KAZMIR-a, że temperatura radiatora nie ma znaczenia nie jest obiektywne.
Również co do pomiarów prądu mam pewne spostrzeżenia. Zakładając, że w instalacji mamy stały poziom napięcia, wszystkie odbiorniki niezależnie od predkości obrotowej silnika pobierają tyle samo mocy, wszystkie oprócz układu zapłonowego. Mam tutaj na myśli nie CDI, ale głównie cewkę WN. Energia potrzebna do wytworzenia pojedynczego wyładowania jest taka sama, tak więc zwiększając obroty zwiększa się częstotliwość zapłonów, czyli również średni prąd płynacy przez cewkę WN. Osobiście nie mierzyłem tych wartości, ale impulsowo może to być nawet 6-12A. Przynajmniej tak było w moim poldku, do którego kiedyś zakładałem zapłon elektroniczny. Wszystko zależy od ilości cewek, cylindrów itd....
Zastanawia mnie również wynik 14A pomiaru prądu płynącego prze jedno z uzwojeń prądnicy przy 5000obr/min. Fizycznie nie jest to możliwe. Prądnica w afryce ma 360W. Po bardzo prostym działaniu 14A*14,5V*3uzwojenia = 600W. Coś tu chyba nie gra?
Prawdopodobnie jest to wartość RMS (impulsowa), a nie pomiar AV. Średnia wartość prądu będzie oscylować prawdopodobnie w przedziale 0,5-0,6 RMS.

Jeszcze jedna niewielka sugestia. Jeżeli ktoś nie chce robić pomiarów prądu, bądź temperatury radiatora, to wystarczy sprawdzić różnicę temperatur żółtych przewodów fazowych wychodzących z prądnicy podczas pracy na moim i oryginalnym regulatorze. Przegrzane izolacje i nadtopione wtyczki to główna "zaleta" oryginałów.

pozdrawiam
TENKU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2010, 18:25   #17
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 51 min 41 s
Domyślnie

Nie mam Twojego regulatora i z wiadomych względów miał nigdy nie będę. Ale kilka uwag muszę dołożyć. Piszesz, że wartość RMS to jakaś wartość szczytowa. To nie tak. RMS to wartość skuteczna, czyli to o co tak naprawdę chodzi i to co mierzą dobre mierniki.
Druga sprawa, uważasz, że miarą pobieranego prądu jest/może być ilość ciepła wydzielanego przez regulator (bądź dowolny inny element). Otóż NIE. Ilość ciepła będzie zależała od mocy wydzielanej na regulatorze (elemencie) a to zależy od jego rezystancji. Nie jest tajemnicą, że można zbudować element kluczujący ogromne prądy a moc na nim wydzielana będzie niewielka dzięki małej rezystancji wewnętrznej. Nie chcę wchodzić w szczegóły bo nie znam zasady działanie tego regulatora. Sprostowałem tylko nieprawdziwe ub niedokładne sugestie z Twojej strony.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2010, 18:38   #18
Sławekk
 
Sławekk's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Strzelin
Posty: 1,677
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
Sławekk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 8 godz 36 min 3 s
Domyślnie

myślę ,że należało by również wspomieć o częstotliwości pracy elektrycznej pompy paliwowej - wraz ze zwiększającymi się obrotami silnika, częstotliwość jej pracy wzrasta . Do tego możemy dodać jeszcze jeden fakt , że choć mała , ale jednak rezystancja jest potrzebna do pracy obrotomierza . Są jeszcze inne odbiorniki , które moga wpłynąć na wynik pomiaru , a ich suma może choć nie musi być odzwierciedleniem różnicy AMPER przy róznych obrotach .

Dodam że mowa o silnikach spalinowych .

Pozdrawiam
Sławekk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2010, 18:49   #19
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 51 min 41 s
Domyślnie

Masz Sławku rację jednak wartości tych prądów są pomijalnie małe.
Żeby sprawdzić zasadę działania tego regulatora wystarczy zmierzyć napięcie i prąd na wejściu regulatora przy przy dwóch różnych prędkościach obrotowych silnika. Jak ktoś chce super dokładnych danych to powinien pomierzyć napięcie i prąd na wejściu i na wyjściu regulatora przy kilku prędkościach obrotowych. Czarów nie ma, to są proste układy.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2010, 21:47   #20
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,726
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 23 godz 23 min 50 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał TENKU Zobacz post
Witam ponownie,

1.bardzo zainteresowała mnie dyskusja na temat mojego regulatora.

2.Również co do pomiarów prądu mam pewne spostrzeżenia. Zakładając, że w instalacji mamy stały poziom napięcia, wszystkie odbiorniki niezależnie od predkości obrotowej silnika pobierają tyle samo mocy, wszystkie oprócz układu zapłonowego. Mam tutaj na myśli nie CDI, ale głównie cewkę WN. Energia potrzebna do wytworzenia pojedynczego wyładowania jest taka sama, tak więc zwiększając obroty zwiększa się częstotliwość zapłonów, czyli również średni prąd płynacy przez cewkę WN. Osobiście nie mierzyłem tych wartości, ale impulsowo może to być nawet 6-12A. Przynajmniej tak było w moim poldku, do którego kiedyś zakładałem zapłon elektroniczny. Wszystko zależy od ilości cewek, cylindrów itd....

3.Zastanawia mnie również wynik 14A pomiaru prądu płynącego prze jedno z uzwojeń prądnicy przy 5000obr/min. Fizycznie nie jest to możliwe. Prądnica w afryce ma 360W. Po bardzo prostym działaniu 14A*14,5V*3uzwojenia = 600W. Coś tu chyba nie gra?
Prawdopodobnie jest to wartość RMS (impulsowa), a nie pomiar AV. Średnia wartość prądu będzie oscylować prawdopodobnie w przedziale 0,5-0,6 RMS.

4.Jeszcze jedna niewielka sugestia. Jeżeli ktoś nie chce robić pomiarów prądu, bądź temperatury radiatora, to wystarczy sprawdzić różnicę temperatur żółtych przewodów fazowych wychodzących z prądnicy podczas pracy na moim i oryginalnym regulatorze. Przegrzane izolacje i nadtopione wtyczki to główna "zaleta" oryginałów.

pozdrawiam
Przepraszam, że trochę podzieliłem na tematy - będzie łatwiej.

1.Mnie dyskusja o czarodziejskim regulatorze interesuje jak wiesz od początku

2.Układ zapłonowy jak wiesz pracuje z dużą częstotliwością i rozkładanie tego na jakieś pojedyncze impulsy nie ma sensu. Jest to obciążenie stałe (pomijam stan nasycenia rdzenia cewek zapłonowych itp zjawiska)

3.Drugie zastrzeżenie trochę mnie dziwi biorąc pod uwagę, że jesteś fachowcem / elektronikiem (które określenie wolisz)
Na fazie przed regulatorem jest napięcie zmienne i płynie prąd zmienny.
Skąd twoje 14,5V po tej stronie to wybacz - nie wiem?

4.W trzecim temacie wraca jak mantra macanie czy coś jest ciepłe!?
Zostawmy jako dżentelmeni w spokoju temperaturę radiatora (wydaje mi się przy okazji, że całkiem większego i wydatniejszego od oryginału) i przewodów.

Wracając do tematu.
Analizowanie tego pomiaru zaczyna nam się "doktoryzować" Nie ważne jaki mamy miernik jaka klasa, RMS czy AV. Może to być suszarka do włosów (aby miała kawałek skali) ponieważ pomiar nie jest istotny w pewnym sensie.
Robimy porównanie na tym samym sprzęcie z tym samym obciążeniem tylko z innymi regulatorami. Po włączeniu świateł na 1000obr/min "suszarka" pokazuje 8A po zwiększeniu obrotów na 5000 "suszarka" ma pokazywać dalej 8A (nowy regler) Co innego na starym pokazuje 8A, a po zwiększeniu do 5000 wzrasta do 16A bo nadwyżka jest zwierana do masy.

Jeszcze raz prośba do kolegów. Czekamy na pomiary.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Chłodzenie regulatora Franz Inne tematy 2 08.03.2010 11:02
Przerobienie regulatora motomik79 Układ elektryczny i zapłonowy 14 04.05.2009 11:12


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.