Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ chlodzenia

Układ chlodzenia Montaż i demontaż elementów układu chłodzenia: termostat, pompa wodna, wiatraki, chłodnice, prowadzenie przewodów

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10.05.2010, 19:46   #11
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

To sie ma samo odpowietrzyć. Z korkiem made in wieczny jest tak samo OK jak z tym made in rambo
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.05.2010, 19:52   #12
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

Otóż mi się płyn cofnął. Sprawdziłem to dziś. Nagrzałem dziada i tak jak Haynes radzi lekko odkręciłem korek rozszczelniając chłodnicę. I co? I mi syczało a potem zaczął lecieć płyn. Czyli tak jakby odpowietrzyłem? Silnik ostygł i płyn się cofnął.

Ergo:

Płyn nie cofa się Afrykom z powietrzem w układzie ?
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!

wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.05.2010, 20:04   #13
Uriel


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 230
Motocykl: RD03
Przebieg: Cofany
Uriel jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 21 godz 4 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wieczny Zobacz post
Płyn nie cofa się Afrykom z powietrzem w układzie ?
Ha! Czyli dobrze kombinowałem. Teraz się sam poklepię po ramieniu i dam sobie ciastko.


PS Ten Haynes o którym wspominasz mnie zainteresował. Wyglada jak coś co zrobi z takiego mechano tłuka jak ja kogoś kto umie sobie oporządzić motocykl. Czy w tym tomiku do trampków i XRV jest coś o RD03? Bo w tytule piszą "XRV 750 years 87-2003" więc coś mi nie gra :-)
__________________
Piszę poprawnie po polsku.

Ostatnio edytowane przez Uriel : 10.05.2010 o 20:10
Uriel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.05.2010, 20:13   #14
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

a korek w AT nie jest tak zrobiony że jak jest duże ciśnienie to wylewa się rurką pod korkiem płyn?
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.05.2010, 20:19   #15
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

03 nie występuje bezpośrednio w tym wydawnictwie, ale zasada działania elementów jest ta sama.

No wyrzuca. Moim zdaniem ma wyrzucać. Jakby nie wyrzucała to by Afrykom strzelały uszczelki pod głowicą i wszyscy byśmy jeździli na LC8 . Chyba, że w układzie jest trochę powietrza co się spręża się rozpręża i ciśnienie nie jest wystarczająco wysokie żeby korek wywalił płyn do zbiornika.
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!

wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.05.2010, 20:36   #16
Łysy82
 
Łysy82's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 166
Motocykl: RD04
Przebieg: >40000
Łysy82 jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 8 godz 49 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wieczny Zobacz post
No wyrzuca. Moim zdaniem ma wyrzucać. Jakby nie wyrzucała to by Afrykom strzelały uszczelki pod głowicą i wszyscy byśmy jeździli na LC8 . Chyba, że w układzie jest trochę powietrza co się spręża się rozpręża i ciśnienie nie jest wystarczająco wysokie żeby korek wywalił płyn do zbiornika.
Popieram ja po wymianie płynu i termostatu też swoją odpowietrzałem, a z tą wypowiedzią się w pełni zgadzam.
Łysy82 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.05.2010, 00:30   #17
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,293
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 5 godz 19 min 6 s
Domyślnie

Chyba już czas na podsumowanie i sprostowanie.
Zbiorniczki wyrównawcze w samochodach współczesnych biorą ciągły udział w obiegu a są po to żeby widzieć ile płynu jest , są w najwyższym punkcie dzięki czemu nastepuje samoczynne odpowietrzenie a korki z zaworkami pozwalają na utrzymanie podwyższonego ciśnienia ca daje możliwość podniesienia temp wrzenia z klasycznych 100* do ok 120*.

Układy ze zbiorniczkami obok chłodnicy działają inaczej , a mają one za zadanie magazynowanie płynu.
Korki mają zaworki 2 stronne , w przypadku zwiększenia objętości nadmiar jest odprowadzany do zbiorniczka ( zawór upustowy) gdy płyn ostygnie zmniejsza objętość i zostaje zassany ponownie do chłodnicy( zawór wpustowy) .

Jeśli komuś cieknie spod korka oznacza że ma nieszczelny korek ( płyn nie powinien tamtedy wyciekać a powinien spłynąć do zbiorniczka), jeśli płyn wyciekł ze zbiorniczka znaczy że było go za dużo.
Co do odpowietrzania ukladu chłodzenia w AT , wystarczy na bocznej stopce ( korek jest wtedy najwyższym punktem) zalać do pełna ewentualnie pobujać motocyklem , do zbiorniczka nalać zgodnie z zalecanym poziomem.
Dla pewności zagrzać silnik ,dać mu trochę ostygnąć, postawić na bocznej i skontrolować ponownie poziomy.
Jeszcze nigdy po zmianach termostatu czy wym płynu nie miałem problemu z pozimem a kontrole potwierdzały tylko pełne chłodnice i odpowiedni stan w zbiorniczku.
__________________
AT03

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 17.05.2010 o 12:40
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.05.2010, 00:41   #18
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,720
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 20 godz 39 min 25 s
Domyślnie

Ludzie opanujcie emocje wiosenne i trzymajcie pewien poziom techniczny (no po niektórych osobach nie spodziewałbym się takich rad)

Żeby coś zaciągnęło to układ musi być:
bez powietrza
szczelny
działający zawór ciśnieniowy i podciśnieniowy korka.
Oczywiście, że nadmiar zostanie wyrzucony pod motonga natomiast jak silnik stygnie zasysa powietrze do układu. Korki z powietrza w układzie chłodzenia są zjawiskiem niepożądanym w ciężkich warunkach (odkopywanie się w piachu) może dojść do miejscowego przegrzania silnika.
Jeśli już wyrzucać zbiornik wyrównawczy to układ przeróbmy na "otwarty", ale i takie rozwiązanie ma pewne minusy.

Wyczytane z "naszego" manual'a
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg Obrazek2.jpg (95.5 KB, 17 wyświetleń)
Typ pliku: jpg Obrazek3.jpg (17.0 KB, 202 wyświetleń)
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.05.2010, 13:24   #19
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 21 min 27 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał motormaniak Zobacz post
Nie zamierzam nikogo przekonywać żeby wywalał swój zbiorniczek, ale uważam że realnie proces zaciągania płynu nie zachodzi.
W sprawnym układzie zachodzi. U mnie waha się od minimum aż do samej góry. Przy stygnięciu opada, to jasne chyba, czyli zasysa.
Jest wiele rozwiązań beż zbiorniczka wyrównawczego. Także w bardziej terenowych KTM. Regułą jest raczej ilość wlewanego płynu. W dużym układzie częściej stosuje się zbiorniczek wyrównawczy.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.05.2010, 17:27   #20
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

bzdury piszecie i tyle. Proszę o wskazanie którędy ma to zassać płyn ze zbiorniczka, albo skończe te herezje.
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.