Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Regularne czynności serwisowe

Regularne czynności serwisowe Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 18.06.2017, 21:07   #21
borys609
 
borys609's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: podwrocławskie zadupie
Posty: 835
Motocykl: '12 LC4 690 Enduro R
borys609 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 32 min 45 s
Domyślnie

Nigdy wcześniej nie miałem motocykla na łańcuch, więc temat był mi obcy.
Kupiłem Kata i temat siłą rzeczy stał się dla mnie aktualny..
Ja rozumiem, że łańcuch ma swoje uszczelnienia a pod nimi smar, który przez kolejne 30 tys km będzie się tam trzymał, choćby nie wiem co się z motocyklem działo. Wszystko pięknie, jednak ile razy miałem do czynienia z niesmarowanymi łańcuchami u kolegów, to wiecznie te łańcuchy skrzypiały, rzeziły a współpracujące ogniwa sztywniały...
Pierwsze dwa-trzy tysiące km smarowałem łańcuch sprayem. Niby taki spray, który nie brudzi i piasek się do niego nie lepi. Gówno prawda. Motór cały ujebany, zwłaszcza w okolicach zębatki zdawczej, paskudną, lepką, gęstą mazią. Piasek lepi się jak cholera.
Próbowałem smarować ręcznie hipolem przed wyjazdem na polatankę, ale zauważyłem, że po pierwszych 15 minutach łańcuch już dawno był suchy.
Udało mi się kupić używanego scottoilera za stówę na allegro.
Montaż był bardzo prosty. Zamiast przecinać wężyk z podciśnieniem, po prostu dorobiłem do niego trójnik, kawałek igielitu i podłączyłem olejarkę - w każdej chwili mogę bezstratnie wrócić do oryginału. Regulacja debilnie prosta, pokrętłem a zarazem deklem obudowy. Do środka wlałem hipol, który pamięta chyba jeszcze zakup przez mojego Ojca Simsona Awo...
Działa to wyśmienicie.
W terenie wiadomo, gówno to daje. Ale dual to także dojazdówki, lajtowe szutry, dziurawe drogi itd... W takich warunkach łańcuch mam cały czas zwilżony, nic nie skrzypi, nic się nie zacina. Po odstawieniu do garażu nic nie kapie na posadzkę.
Spód motocykla nie jest koszmarnie ujebany, jak w przypadku smaru w sprayu. Jestem zadowolony...
Zupełnie nie rozumiem marudzenia i z dupy wyjętych argumentów przeciwko takiemu rozwiązaniu w dualowych enduro...
Nie wiem czy olejarka cokolwiek wydłuży czas życia zestawu napędowego, ale na pewno komfort jego użycia znacząco wzrósł, bo nie muszę się z nim pierdzielić w mycie, czyszczenie czy smarowanie...
borys609 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2017, 22:08   #22
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

No widzisz, tylko ludzie tu piszą, że można w ogóle nie smarować albo od wielkiego dzwonu. Jak mi zaczyna łańcuch hałasować albo błyszczy się jak psu jajca, to psikne i już.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2017, 08:00   #23
radiolog
 
radiolog's Avatar


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,088
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 8 godz 3 min 42 s
Domyślnie

Kupiłem w końcu nemo 2, zobaczymy jak mi pójdzie z montażem
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2017, 13:12   #24
darius
 
darius's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Gdynia
Posty: 460
Motocykl: NAT
Galeria: Zdjęcia
darius jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 10 godz 30 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał radiolog Zobacz post
Kupiłem w końcu nemo 2, zobaczymy jak mi pójdzie z montażem
Gdzie zbiornik zamontujesz?

D

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
darius jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2017, 13:14   #25
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,738
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 35 min 28 s
Domyślnie

Na kierze raczej. Tutaj wielu opcji nie ma. Mnie bardziej przekonało OSCO bo jest więcej opcji montażu i można schować zasobnik tak aby był tylko dostęp do tłoka i wlewu oleju.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2017, 13:40   #26
radiolog
 
radiolog's Avatar


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,088
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 8 godz 3 min 42 s
Domyślnie

Spróbuję przymierzyć się do okolicy zbiorniczka na płyn hamulcowy tylnego hebla, ale jak bedzie ciasno to na kierę, wzdłuż linki sprzęgla i jakoś dalej, chyba bez zdjęcia prawego plastiku sie nie da, ale może się nauczę i nie połamię ;-) też trzeba rozkminić mocowanie na wahaczu, bo ta plastikowa prowadnica łańcucha przy tylnym kole trochę komplikuje montaż
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2017, 13:44   #27
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,738
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 35 min 28 s
Domyślnie

Upierdliwe to będzie. Ja bym raczej na lewej stronie kiery to mocował tak abyś mógł obsługiwać na lajcie. Przy tylnym heblu to mało miejsca masz i będzie ci to odstawać. Widziałeś moje osco w tym miejscu, tylko ono jest płaskie tu zbiornik musisz zamontować w pionie a przy pompie hamulca to będzie trudne.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2017, 15:45   #28
radiolog
 
radiolog's Avatar


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,088
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 8 godz 3 min 42 s
Domyślnie

Fakt, wszedzie mało miejsca, wykorzystałem mocowanie barkbastersa, zobaczymy co bedzie dalej
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2017, 16:37   #29
renant
 
renant's Avatar


Zarejestrowany: May 2011
Miasto: Zgierz
Posty: 177
Motocykl: była AT jest TA
Przebieg: rośnie
renant jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 11 godz 20 min 7 s
Domyślnie

Czy możecie w skrócie opisać zasadę działania Osco i Cobrra bo po naszemu nie znalazłem nic w necie. Napiszcie czy te oliwiarki działają grawitacyjnie, w jaki sposób otwierają się zawory itp. Jestem na etapie szukania oliwiarki nie wiem co wybrać.
renant jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.06.2017, 17:00   #30
radiolog
 
radiolog's Avatar


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,088
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 8 godz 3 min 42 s
Domyślnie

Osco i cobbra podobnie, przez chwilowe wytworzenie nadciśnienia w układzie, w osco przez wyciagniecie tłoka,w cobrrze przez obrót o cwierć obrotu obudowy. Daje to wypłym smarowidła przez 3 minuty. Cobrra zaleca olej przekładniowy 80w90, osco chyba podobnie, albo olej silnikowy. Ty decydujesz kiedy smarować, a kiedy nie. Żadne podłączanie pod odmę nie jest potrzebne. W cobrrze wyplyw można przerwać, cofając obrót o 1/4, w osco chyba nie.
Osco podaje smarowidło od góry przez otwór wywiercony w osłonie łańcucha, cobrra podaje na dół łańcucha przy zębatce
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
"Teksanska Masakra Piłą Mechaniczną" czyli jaką pilarkę do cięcia drewna Dunia Inne tematy 82 03.01.2023 14:10
Olejarka PRO-OILER tmarc Układ elektryczny i zapłonowy 3 14.04.2022 17:42
olejarka łańcucha:) Jacek12-j1 Wszystko dla Afryki 11 30.06.2014 21:15


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.