Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Hamulce, kola, opony

Hamulce, kola, opony Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe w oplocie i bez, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 21.11.2011, 19:07   #1
ostrywicher


Zarejestrowany: Nov 2011
Miasto: Warszawa
Posty: 8
Motocykl: TA 600/93'
ostrywicher jest na dystyngowanej drodze
Online: 17 godz 26 min 28 s
Domyślnie jakie by tu opony...(Mongolia w tę i z powrotem)

Witam, pewnie wertując forum w końcu znalazłbym odpowiedź na moje pytania, ale zapewne w kilku miejscach i niejednoznaczną, może też jest ktoś jeszcze, kogo ono nurtuje.
A brzmi ono następująco:
W jakie gumy ubrać motocykl wybierając się na kołach do Mongolii?
Znam opinię, że nieźle było by założyć z przodu TKC 80, a z tyłu Mitas E09.
Ale pytanie ma też drugie dno: czy należy zabierać drugi zestaw opon(czy zdołam na nich wrócić, czy też będę zmuszony po drodze do zmiany bo się "ztarły".
Dodam, że lecimy z żoną w 2 Trampki + 1-2 osoby na jeszcze nie wiadomo czym.
Wydaje mi się, że rozsądnie będzie mieć ze sobą 1 kpl. na wypadek rozwalenia którejś z opon, ale czy musimy jechać z 2 kompletami?
Pytanie kieruję przede wszystkim do tych, którzy zrobili już podobną trasę i mają swoje doświadczenia.
Szczerze mam nadzieję usłyszeć "woziłem zapasowy zestaw i nawet go nie rozpakowałem" - wtedy zabiorę tylko 1 kpl., ale jeśli gumy mają skończyć się gdzieś w 1/2 wycieczki to też chciałbym wiedzieć.
Planowany dystans - wiadomo spory, postaramy się za bardzo nie przeładowywać moto, ale pewnie będą to 2 kufry boczne+centralny+wór na miejscu pasażera+torba z narzędziami/olejem z przodu, u siebie planuję umotać worki na gmolach.
To tyle, dodam że do tej pory poruszaliśmy się moto szosowymi(xj 900, gpz 500), co prawda czasami po szutrach trochę szybciej od niejednego mniej wprawnego enduro, ale ogólnie to jesteśmy laikami w jeździe off road (ze sporym doświadczeniem w dalszej turystyce).
Trochę długo więc już koniec, za wszystkie odpowiedzi szczerze dziękuję, ale szczególnie liczę na konkrety.
ostrywicher jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2011, 19:13   #2
czosnek
 
czosnek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Kraków/Brzozów/Gdańsk/Zabrze
Posty: 2,964
Motocykl: RD07a/1190r
czosnek will become famous soon enough
Online: 11 miesiące 5 dni 21 godz 36 min 14 s
Domyślnie

Wydaje mi się, że szkoda, od razu zakładać kostki, kiedy praktycznie do samej Mongolii jest asfalt. Wg mnie dobrym rozwiązaniem jest wyruszenie na oponach jakie masz obecnie założone a na miejscu (czy gdzie się tam skończą) założyć nowe kostki.
__________________
Wiesz... taki kuter...


Ostatnio edytowane przez czosnek : 22.11.2011 o 18:16
czosnek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2011, 19:14   #3
banditos
....OLEJ....
 
banditos's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Pniewy-Londyn
Posty: 1,337
Motocykl: RD07a
Przebieg: 6006 km
banditos jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 17 godz 22 min 47 s
Domyślnie

Jako 2 komplet proponuje Mitasy 07.
Caly sezon je mecze i nie chca sie skonczyc...
banditos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2011, 21:21   #4
rubin
Afryka zawsze w sercu i na tatuażu :)
 
rubin's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Bytom
Posty: 631
Motocykl: BMW F800GS
Przebieg: 29167 M
rubin jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 dni 12 godz 28 min 31 s
Domyślnie

tez jestem z E07 zadowolony, okolo 7kkm i niewiele zużycia, dość chwilę po terenie,

kumpel ma w trampku E08 zrobił okol0 10kkm w tym 6,5kkm po Ukrainie i troche mu je ... nie wiem jak to nazwać zcętkowało, tzn. porobiły się coś jakby fale
__________________
Jazda na dwóch kółkach jest jak chodzenie po bagnach - bardzo wciąga.
rubin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2011, 21:22   #5
ari 750


Zarejestrowany: Nov 2011
Miasto: okolice Szczecinka
Posty: 41
Motocykl: RD07
Przebieg: 80 tys
Galeria: Zdjęcia
ari 750 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 9 godz 51 min 38 s
Domyślnie

Uwazam ze na oponach nie mozna oszczedzac itym bardziej w tak dluga trase .Proponowalbym na aswalt metzeler tourance (zrobilem na nich w tym sezonie 20 tys i jeszcze sa rewelacyjne opony tylko nie na piach )
i na wymiane musisz miec 2 komplet np mitas 07 powodzenia
ari 750 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2011, 21:55   #6
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 7 godz 10 min 10 s
Domyślnie

Jak jedziesz w suchej porze i nie masz zamiaru "hardkorzyć" To dasz radę spokojnie zrobić całą trasę na jednych. Trampek to nie potwór, nie zżera za szybko opon.
Jak chcesz mieć na miejscu kostkę to lepiej ją zawieź jako bagaż.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2011, 22:22   #7
ostrywicher


Zarejestrowany: Nov 2011
Miasto: Warszawa
Posty: 8
Motocykl: TA 600/93'
ostrywicher jest na dystyngowanej drodze
Online: 17 godz 26 min 28 s
Domyślnie

Będziemy poruszali się w miarę ostrożnie, ale Rosję chcemy przelecieć szybko...
Dzięki za odzew, startujemy około koniec czerwca/lipiec(raczej sucho)
ostrywicher jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.11.2011, 22:25   #8
szwedzkikucharz
poleca: filcy - jako obuwie trwałe, zawsze modne i wygodne
 
szwedzkikucharz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: W-wa/Stare Bielany
Posty: 862
Motocykl: RD07a
szwedzkikucharz jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 6 dni 17 godz 51 min 48 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostrywicher Zobacz post
Wydaje mi się, że rozsądnie będzie mieć ze sobą 1 kpl. na wypadek rozwalenia którejś z opon, ale czy musimy jechać z 2 kompletami?
Wydaje mi się, że watro wziąć pod uwagę to co na temat opon napisał Zazigi w relacji ze swojej wyprawy po hAmeryce Łacińskiej

Cytat:
Napisał Zazigi Zobacz post
W drodze powrotnej, przejazdem przez Bogotę, kupiliśmy zapasową oponę bo tu trudno dostać dużą oponę. Fajnie mieć zapasową oponę. Wszyscy widząć taką oponę trąbią i pozdrawiają. Nie to co bez opony.
__________________
"Im wyżej się wznosimy tym mniejsi wydajemy się być tym którzy zostają na dole" F. Nietzche
szwedzkikucharz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2011, 09:38   #9
borut
 
borut's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2011
Miasto: Brzeg
Posty: 10
Motocykl: RD07a
Przebieg: 200.000
Galeria: Zdjęcia
borut jest na dystyngowanej drodze
Online: 12 godz 59 min 30 s
Domyślnie

Zrobiłem tą trasę - 20 tyś. km. Jeżeli chodzi o opony to:
1. Proponuję zakupić nowe najtańsze szosowe Mitasy - i tak będziecie jechać prosto. Prosto aż do obrzydzenia
2. Kupić nowe kostki i zmienić przed wjazdem do Mongolii.

Sprawa wygląda tak, że jeżeli chcecie wystartować na kostkach to przed wjazdem do Mongolii nie będziecie posiadać bieżnika na środku.
Droga przez Rosję to jedna wielka prosta. Po wjeździe do Azji zakręty będą miały po 40km - tam odległość nabiera nowego znaczenia

Druga sprawa. Mongolia wymaga kostek i tu chyba nikt kto tam był nie będzie się spierał. Nie ważne czy będziesz dziczył czy jechał spokojnie to kostki trzeba posiadać. Nawierzchnie zmieniają się tam z każdym metrem a jak popada to kaplica.

Kolejną sprawą na którą trzeba zwrócić uwagę to praktyczny brak możliwości kupna opony po drodze. Jak przetniesz oponę przednią to zakup 21" graniczy z cudem. Nam udało się zakupić oponę w Samarze w Rosji i to tylko dzięki bikerowi, który przypadkiem przejeżdżał. Opona z 1977 roku No ale dała radę. Facet ze sklepu obdzwonił wszystkie możliwe punkty i nic innego nie było. A to gigantyczne miasto.

Dwa komplety to dobry wybór. Jest to cholernie nieporęczne ale zalecam.

Posiadam namiary na parę punktów (w Rosji) gdzie moglibyście skorzystać z pomocy polaków np. regenerując siły

Przejazd przez Mongolię do jej stolicy to dwie trasy. Południowa prowadząca przez pasmo gór - paradoksalnie jest łatwiejsza i szybsza mimo dłuższego dystansu - i północna ale po opadach deszczu to koszmar przy obciążonym moto.
Czytałem, że ktoś z Was wybiera się w dwie osoby na jednym sprzęcie - troszkę to odważne - kierowca będzie walczył z maszyną.

Oczywiście droga do serca Mongolii może prowadzić od strony Bajkału. Od samej granicy do stolicy jest "asfalt". Wprawdzie poryty masakrycznie ale asfalt. Jeżeli plan podróży obejmuje tylko tamtą drogę to kostki nie będą potrzebne kompletnie - ale prawdziwej Mongolii wtedy nie zaznacie.

Cóż jeszcze mogę dodać... Kupcie moskitiery i dużo preparatów na komary przed Rosją, na nizinie syberyjskiej śpiąc w tajdze uważajcie na niedźwiedzie bo nam pewnego razu oczy wyskoczyły (ej tam mateczka Rosija - jak to podsumował tamtejszy pastuch), a w Mongolii bawcie się dobrze
Już Wam zazdroszczę wrrrr.
Jak będziecie potrzebować jakiś mały help to co wiem to powiem i udostępnię
__________________
Spanie na dziko, żarcie z torebki, prysznic w rzece, kupa w krzakach...
borut jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.11.2011, 09:43   #10
sambor1965
 
sambor1965's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,667
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
sambor1965 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 2 dni 3 godz 20 min 20 s
Domyślnie

Nie wieź opon. Zamów sobie kostki, by czekały na Ciebie w Irkucku, zrób to z wyprzedzeniem. Będą oczywiście trochę droższe, ale nie będziesz musiał ich targać ze sobą. Na drogę weź Metzelery Tourance i będziesz miał spokój.
Kostki sobie założysz w Irkucku, będziesz wracał to sobie wymienisz.
To dobra rada, a zrobisz jak zechcesz...
__________________
Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację.
sambor1965 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jakie opony na wschut? Lupus Przygotowania do wyjazdów 125 06.08.2013 21:09
Jakie opony do Afryki tył 180/55 17" ? cezar29 Hamulce, kola, opony 16 07.03.2013 11:42
Gruzja -jakie opony cichy Przygotowania do wyjazdów 31 14.09.2012 12:11
Polska - Mongolia i z powrotem lato 2012 aussie72 Umawianie i propozycje wyjazdów 5 09.04.2012 00:42
Jakie opony do viadra gerardgrodzisk Wszystko dla Afryki 19 26.04.2010 08:18


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.