Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > NAT - Nowa (przyszła) Królowa > NAT - Warsztat

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07.05.2019, 07:27   #11
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,642
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 dni 16 godz 40 min 6 s
Domyślnie

mdxmd, ciekawy jestem Twojego zdania w kwestii nabierania kolorów przez kolanka w pierwszej fazie ujeżdżania motocykla. W przypadku mojego motka po pierwszym serwisie tj po 1000 kkm oraz 12kkm zwracałem uwagę na fakt, iż jedno kolanko jest już kolorowe a drugie nie. Otrzymałem info, że tak mają wszystkie nowe CRFy. Przecież wg tego co piszesz jest to chyba wynik nierównomiernego nagrzewania się obu. Pzdr
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.05.2019, 10:17   #12
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,376
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 1 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał muszel72 Zobacz post
mdxmd, ciekawy jestem Twojego zdania w kwestii nabierania kolorów przez kolanka w pierwszej fazie ujeżdżania motocykla. W przypadku mojego motka po pierwszym serwisie tj po 1000 kkm oraz 12kkm zwracałem uwagę na fakt, iż jedno kolanko jest już kolorowe a drugie nie. Otrzymałem info, że tak mają wszystkie nowe CRFy. Przecież wg tego co piszesz jest to chyba wynik nierównomiernego nagrzewania się obu. Pzdr
co masz na myśli "w pierwszej fazie" chodzi o start zimnego silnika czy jakiś okres od nowości?

temperatura spalin ma ścisły związek ze składem mieszanki i jeżeli jest on jednakowy dla obu cylindrów to temp. kolanek będzie zbliżona ale jeżeli na jednym jest np. 200st.C a na drugiem 350 to coś jest nieprawidłowo...

dlaczego nie przewiduje się regulacji nie mam pojęcia, ale dopóki nie uda się ustalić jaka jest procedura można jedynie zadbać o czystość i drożność całego dolotu, spr. układ zapłonowy i wszystko co ma związek z zapłonem (fajki proste, które lubią płatać figle) przemierzyć przejścia od cewek do fajek , zmierzyć sprężanie a dopiero jak wszystko będzie ok szukać rozwiązania w regulacji.

CRF ma jedną sondę więc jak układ steruje mieszanką dla każdego cylindra? na oko ze średniej jakości spalin z obu cylindrów a może na podstawie zapłonu każdego z cylindrów mierzy skład mieszanki w danej chwili dla konkretnego garka... ale gdyby tak było to kolanka byłyby jednakowo rozgrzane. Wydaje mi się, że ten układ jest tak prosty, że prościej się nie da i nie ma tam żadnych czarów ani autoregulacji.

Ostatnio edytowane przez mdxmd : 07.05.2019 o 10:24
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.05.2019, 16:06   #13
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,376
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 1 min 32 s
Domyślnie

próbowałem zrobić synchro na podstawie podciśnień co wymaga odłączenia czujnika podciśnienia i podłączenia wokuometrów, i niestety ale CRF bez MAP sensor gaśnie i nie ma wolnych obrotów trzeba trzymać "na gazie" jest to trochę upierdliwe i nie wygodne, podanie na czujnik oszukanego podciśnienia też nie pomaga i tak gaśnie... także sprawdzałem jedynie na "gazie" i podciśnienia były niemal identyczne (na fabrycznym ustawieniu).

Pobawiłem się jednak trochę tymi śrubkami i pomijając fakt możliwości regulacji podciśnień to wykręcając je obydwie np. o 0,5 obrotu (więcej powietrza) uzyskuje się bardzo miękką pracę przy niskich obrotach operowanie gazem w zakresie 1200-2000 obrotów to przyjemność silnik pracuje fajnie ale w średnim zakresie jest jakby przymulony i ospały trzeba więcej odkręcać aby jechał jak na fabrycznym ustawieniu, ale nie jest to jakieś dramatyczne pogorszenie, wkręcając śruby praca silnika staje się "twarda" obroty są niższe i raczej nie do użytku.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.05.2019, 16:13   #14
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Wstaw trójnik do pomiaru
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.05.2019, 16:26   #15
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,376
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 1 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Wstaw trójnik do pomiaru
wiemwiem... na jeden garek nic nie daje też gaśnie
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.02.2020, 11:22   #16
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,376
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 1 min 32 s
Domyślnie

wiem, że Was męczę ale podbijam temat może komuś się zechce zmierzyć podciśnienia przy okazji jakiś prac ze zdjętym zbiornikiem

oczywiście na rozgrzanym silniku,

najlepiej gdyby się zechciało więcej niż jednej osobie tak dla dobra ogółu

mi wychodzi, że warto grzebać w tym temacie bo motocykl nie zawsze fabrycznie jest dobrze ustawiony a ponieważ hunda nie przewiduje grzebania to wspólnie ustalimy dlaczego i co można zrobić aby silnik pracował równiej i bez szarpnięć przy niskich obrotach.

CRF od 2017r. ma po brzegach przepustnic dodatkowe króćce z których przewody idą do trójnika wystarczy to rozpiąć i podłączyć wokuometr wówczas nie ruszamy czujnika podciśnienia (map sensor) w starszych jest więcej zabawy więc im na razie podarujemy.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.07.2020, 23:02   #17
Majster
 
Majster's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2019
Miasto: Chełm
Posty: 311
Motocykl: CRF1100 DCT ES
Majster jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 17 godz 43 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał mdxmd Zobacz post

Dobra dorwałem się do przepustnic i tak to wygląda po rozebraniu:


Czemu służą otwory w śrubach?
Majster jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.08.2020, 19:45   #18
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,376
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 1 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Majster Zobacz post
Czemu służą otwory w śrubach?
niczemu śruby są z plastiku i być może potrzebne były w procesie produkcji. Do śrub jest dostęp bez demontażu czegokolwiek i być może gdyby mieć śrubokręt kątowy z płaską końcówką i stożkiem w środku to łatwiej jest go naprowadzić na same śruby i zrobić regulacje.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.10.2021, 23:55   #19
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,376
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 1 min 32 s
Domyślnie

hej!

dalej drążę ten temat więc coś tam dorzucę nowego .. czyli dwie kwestie

1. Chcę sprostować info z wcześniejszych postów: mianowicie sterowanie obrotami silnika nie przechodzi przez śruby by-pass jest to klasyczny by-pass a sterowanie obrotami jest całkowicie niezależne

2.Nie ma żadnych informacji o ew. procedurze zmian nastaw, ani w przypadku wymiany przepustnic ani przywróceniu położenia śrub ani ich ustawieniu w stosunku do podciśnienia.

Tutaj próbowałem dowiedzieć się czegoś więcej od producenta układu wtryskowego a w tym przepustnic, odpowiedź pokrywa się z linią hondy ale oprócz informacji aby nie ruszać śrub: "ich wykręcenie czy zmiana położenia jest bardzo niebezpieczna dla użytkownika".

Trochę straszy to "bardzo" i pytań jest jeszcze więcej niż było

...i dalsza odpowiedź gdy jednak śruby zostały ruszone

"Obawiam się, że w przypadku zmiany położenia śrub będzie konieczna wymiana przepustnic."

Próbowałem dopytać o więcej szczegółów ale mój rozmówca zasłania się umową z producentem i tajemnicą handlowej.

no i czarna d...a dalej w temacie.

Skoro jest tak ważne ich ustawienie i w żadnym wypadku nie można ruszyć to dlaczego na etapie produkcji otwory do śrub nie zostały trwale zabezpieczone przed dostępem? może to świadczyć o tym iż producent motocykla po montażu dokonuje ich kalibracji już na motocyklu, no ale to trochę kłóci się z ew. wymianą przepustnic na nowe bo wówczas procedura kalibracji musiałaby być opisane w serwisówce.

układ wtryskowy CRF:

1x Sonda wspólna lambda
1x Map sensor wspólny dla obu cylindrów
2x wtryskiwacz

Więc jak sterownik równoważy pracę silnika bez synchronizacji?

jedyne co może zrobić to zmieniać dawkę paliwa niezależnie dla obu cylindrów i zmieniać wyprzedzenie zapłonu. Ale to też bez sensu jeżeli ilość zasysanego powietrza jest różna lub nieprawidłowa a sterownik nie może tego zmienić do tego mając jedną sondę lambda i map sensor

Wygląda na to iż układ wtryskowy CRF to technologia wooodo bo to jedyna marka, która nie przewiduje synchronizacji a producent uważa, że układ sam się kalibruje... może te śruby bypass są z nowoodkrytego plastiku, który zmienia swoją długość w zależności od różnicy ciśnień

W takim razie co zrobić jeżeli trafi nam się CRF z ruszonymi śrubami? mogę jedynie napisać na podstawie pomiarów ustawień śrub w mojej CRF a także zainwestowanych 200zł w nie ruszane przepustnice z allegro iż od pełnego wkręcenia ustawienie śrub jest w okolicy 4.5 +/- 0.2 obrotu.


Więc o co chodzi? może po prostu oszczędność ... montują wszystko do kupy i do salonu jedzie a tak nagrzewanie każdego silnika, regulacja itd...

Należy też pamiętać i silnik w CRF jest "udziwniony" wykorbienie 270st powoduje iż zapłony następują po sobie w odstępie 90st. a później jest 270st przerwy co powoduje iż konieczne jest jakieś dziwne równoważenie pracy silnika na wolnych obrotach.... no ale taka YAMAHA Super tenere 1200 ma też bliźniaczy silnik a synchronizacja jest ustawiana na równo z max różnicą podciśnień 10mm Hg.

Ostatnio edytowane przez mdxmd : 11.10.2021 o 23:17
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.10.2021, 20:55   #20
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Sprawdź różnice między słowami
Klauzura a Klauzula.

Poza tym ciekawie piszesz i chętnie czytam co w Afryce piszczy.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
synchronizacja gaźników- zrób to sam mckrzysiek Regularne czynności serwisowe 61 30.01.2015 20:50
Synchronizacja gaźników-fachowiec poszukiwany Joncio Uklad paliwowy i wydechowy 3 27.03.2012 11:39
[FAQ] - Synchronizacja gaźników (co 12kkm). newrom Regularne czynności serwisowe 25 07.06.2011 16:19


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.