Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Kwestie różne, ale podróżne.

Kwestie różne, ale podróżne. Jak nic z powyższego o podróżowaniu Ci nie pasuje, pisz tutaj...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.11.2012, 22:17   #1
JARU
 
JARU's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Wrocław / Grenoble
Posty: 1,188
Motocykl: RD07a
Przebieg: ~60kkm
Galeria: Zdjęcia
JARU jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 9 godz 45 min 18 s
Domyślnie Couchsurfing w służbie włóczykija. Jak działa i w czym nam może pomóć.

.
Cześć!
Chcę podzielić się z wami informacjami na temat portalu CouchSurfing, który poznałem niecałe 2 lata temu i uważam go za bardzo pomocne narzędzie.





Formalności
Korzystając z zasobów CS nie jesteśmy zmuszeni do wnoszenia jakiejkolwiek opłaty. Dodatkowo jest to portal pozbawiony reklam (nie wliczam okazjonalnego spamu użytkowników, którzy łamią regulamin - na szczęście są to sytuacje marginalne). Tak samo jak w wypadku forum AT użytkownicy przekonani o słuszności projektu mogą wpłacać składkę, która pozwala na zweryfikowanie i uwierzytelnienie ich tożsamości i adresu. Ja nie uiszczałem składki, jednak nie ogranicza to dostępu do jakichkolwiek funkcji portalu.
Tych, których moje wyjaśnienia nie przekonują odsyłam do stron:
http://www.couchsurfing.org/terms.html
http://www.couchsurfing.org/about/faq/



Meritum
Couchsurfing powstał w celu umożliwienia osobą znajdującym się w podróży komunikacje z lokalną społecznością. Podstawową funkcją tego portalu jest możliwość odnalezienia osób, które mogą nam udzielić nieodpłatnie dachu nad głową w czasie naszego wyjazdu. Jest to podstawowa, ale nie jedyna funkcja, ale o tym później.
Sieć couchsurf`erów obejmuje cały świat i nawet w najdalszych zakątkach świata udaje się odnaleźć użytkowników portalu. Osobę przyjmującą możemy wyszukać pod względem wielu kryteriów.
Przede wszystkim:
-dokładnego miejsca zamieszkania lub obszaru zaznaczonego na mapie
-ilości osób jaką może przyjąć
-czasu przez jaki możemy być jej gościem
-faktu posiadania ewaluacji w postaci opinii innego użytkownika lub dodatkowej reputacji

-płci i wieku
-języka jakim się posługuje
-faktu posiadania zdjęcia profilowego
-wg. innych opcji..
Kiedy znajdziemy osobę, której kryteria nam odpowiadają możemy do niej wysłać zapytanie o możliwość noclegu, jednak zanim to zrobimy proponuje zapoznać się z profilem tej osoby:
- Przede wszystkim przeczytajmy referencje, które danej osobie wystawili inni użytkownicy, im więcej referencji, tym większa wierzytelność.
- Przeczytajmy tzw. info o kanapie, daje nam sporo informacji na temat oczekiwań naszego gospodarza.
- Kolejny krok to sprawdzenie opisu danej osoby, doświadczenia w CS, zainteresowań i światopoglądu...
Na podstawie stopnia uzupełnienia profilu możemy ocenić na ile poważnie dana osoba traktuje CS. Proponuje wybierać osoby, które choć trochę uzupełniły swój profil, mamy wtedy większą gwarancje na miło spędzoną wizytę.

Aby wysłać prośbę o nocleg do osoby przyjmującej należy kliknąć przycisk: Send couchrequest.



Jak się zachować, co wypada, a czego nie należy robić?
- Najważniejsze - szanuj prywatność i zasady panujące w domu gospodarza, pamiętaj, że każdy z nas jest inny, a CS nie polega jedynie na darmowym noclegu - nie traktuj domu swojego gospodarza jak hotelu!
- Po całym dniu w podróży warto spędzić z gospodarzem trochę czasu, zjeść kolację, poznać siebie i (o ile mamy do czynienia z cudzoziemcem) swoją kulturę.
- Jeśli masz ochotę, możesz podarować coś gospodarzowi lub przywieźć ze sobą potrawę typową dla twojego regionu. Nie jesteś jednak do tego zobligowany.
- Wykorzystaj wiedzę gospodarza na temat jego regionu, poproś o wskazanie na mapie ciekawych miejsc. Jeśli będziesz mieć szczęście, to twój gospodarz może oprowadzić Cię po okolicy i zabrać w miejsca jakich nie znajdziesz w żadnych przewodnikach.
- CS nie jest agencją matrymonialną, jeśli tego nie rozumiesz to nie jest to coś dla Ciebie!
Jeśli w czasie wizyty sprawdzisz się jako osoba życzliwa i szanująca różnorodność, możesz pozyskać przyjaciela, którego dom będzie dla Ciebie zawsze otwarty.



Inne fukncje
Warto zwrócić uwagę na to, że CS to nie tylko oferowanie noclegu. Na portalu CS możemy odnaleźć wiele funkcji pozwalających nam na korzystanie z regionalnych for, a także branie udziału w wielu wydarzeniach organizowanych przez couchsurfer`ów. Wydarzenia zaczynają się od cotygodniowych spotkań, na których mamy okazję spotkać cudzoziemców mieszkających w naszym mieście, kolejne aktywności to organizacja wyjazdów, pikników i wiele, wiele innych...



Trochę o bezpieczeństwie
W trakcie mojej przygody z CS nie spotkałem się z jakąkolwiek wrogością i nieprzyjemnymi sytuacjami. Jednak okazjonalnie do użytkowników CS przesyłane są ostrzeżenia o zaistniałych incydentach.
Należy pamiętać, że bezpieczeństwo zapewnia nam przede wszystkim zdrowy rozsądek, a wspomagają go narzędzia ewaluacji CS:
-każda osoba ma możliwość napisania opinii na naszym profilu. Przed interakcją z innymi użytkownikami powinniśmy się zapoznać z ich profilem i przejrzeć go pod kontem niepokojących informacji (Od kiedy osoba korzysta z CS? Czy uzupełniła swój profil? Jaką ma opinie wśród innych użytkowników? Czy ma przyjaciół na portalu CS? Czy dodała zdjęcia?).
Więcej o bezpieczeństwie znajdziecie tutaj:
http://www.couchsurfing.org/safety/


Mam nadzieję, że moja krótka instrukcja obsługi jest napisana przystępnie i rozjaśniła wam ideę Couchsurfingu oraz jego możliwości.

W ramach kontynuacji i przekonania niedowiarków postaram się rozwinąć temat opisując krótko moje doświadczenia z CS.

Pozdrawiam,
Jarek
.
__________________
Jeśli coś warte jest zrobienia, warto to zrobić, choćby źle.
Gilbert K. Chesterton

Ostatnio edytowane przez JARU : 11.11.2012 o 23:57
JARU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.11.2012, 00:11   #2
JARU
 
JARU's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Wrocław / Grenoble
Posty: 1,188
Motocykl: RD07a
Przebieg: ~60kkm
Galeria: Zdjęcia
JARU jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 9 godz 45 min 18 s
Domyślnie

.
O idei CS dowiedziałem się od koleżanki, która odwiedziła mnie we Francji. W tamtym czasie byłem nowy w Grenoble i mało kogo znałem, dlatego mimo, że przyjmowanie obcych osób w moim domu nie przemawiało do mnie - postanowiłem spróbować i założyłem profil.
Czekała na mnie niespodzianka - korzystając z CS nie jesteśmy zmuszeni przyjmować innych osób. Może to być spowodowane naszymi obawami, brakiem miejsca - jak kto woli.. Moja przygoda zaczęła się od cotygodniowych spotkań, które pozwoliły mi poznać sporo znajomych i zadomowić się na dobre w Grenoble. Spotkania są świetną okazją dla ludzi, których ciekawią zwyczaje innych narodów - na spotkaniu mamy okazję "przesłuchać" cudzoziemców osobiście zadając im najróżniejsze pytania.

Miesiąc później zdecydowałem się na zorganizowanie wycieczki i przetestowanie gościnności couchsurferów. Trafiłem do Danielii, która mieszka w małej, kamiennej wiosce położonej w Piemoncie. Strome uliczki między wiekowymi budynkami miasteczka Danieli są tak wąskie, że zmuszają mieszkańców do zostawiania samochodów na parkingu przed miasteczkiem. Nie muszę chyba wyjaśniać, że dla Afryki małe uliczki nie stanowiły problemu i udało mi się zajechać aż pod drzwi wejściowe
Ugościła mnie miła, 5 osobowa rodzinka i mimo że nie rozmawialiśmy wspólnym językiem, udało się nam spędzić 2 miłe wieczory przy kolacji, mapach i butelce dobrego wina.
Ta pierwsza wycieczka była dla mnie krępująca, ale gościnność i serdeczność gospodarzy upewniła mnie, że CS jest dobrą ścieżką i perspektywą na kolejne wojaże.


Kilka innych przykładów wykorzystania CS we Francji:
- Weekend spędzony w raz z innymi couchsurferami w górskim domku Fanny i Nansa. Wieczór minął nam na rozmowach, wspólnym gotowaniu i jedzeniu kolacji:











Ciasto rośnie na tradycyjne Szweckie ciasteczka:






.
.
- Długi weekend w regionie Vaucluse, spędzony u Michaeli i Pierra. Gospodarze spędzili z nami całą niedzielę jeżdżąc po przepięknych wioskach. Pierre, jako mieszkaniec Prowansji służył nam za przewodnika, w swoje opowieści wplatając obyczaje gry w bule i rugby






.
.
-Weekend w regionie Var u Isabelle, która sama wychowuje dwójkę uroczych córek. Nasza gospodyni przyjęła nas w słomianym, ekologicznym domu! Ściany oparte na drewnianej konstrukcji wypełnione są balami ze słomy. Cały dom został wybudowany w ciągu dwóch miesięcy przez naszą gospodynie i jej przyjaciół. Jak sama podkreślała jest mały, ale własny.



Zdjęcia z budowy:










Ścieżka tuż przed domem:

__________________
Jeśli coś warte jest zrobienia, warto to zrobić, choćby źle.
Gilbert K. Chesterton

Ostatnio edytowane przez JARU : 14.11.2012 o 00:16
JARU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.11.2012, 01:24   #3
spider2you
 
spider2you's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2012
Miasto: Krasne koło Rzeszowa
Posty: 883
Motocykl: RD04
Przebieg: 99 999
spider2you jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 23 godz 33 min 29 s
Domyślnie

No to ja tak mam z moimi przyjaciółmi z Landkliniki i nawet nie wiedziałem, że to się tak ładnie i zagramanicznie nazywa.
Podkreślę, że z przyjaciołmi.
Moje obawy, to obcy ludzie.
Opinie na portalu opiniami, ale jak trafisz na jakiegoś psychola, to Ci opinie nie pomogą, to tylko taki mały szkopół w tej sprawie, ale pomysł fajny.
__________________
Chory na off-road - Discovery I
Africa Twin RD04
spider2you jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.11.2012, 09:58   #4
JARU
 
JARU's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Wrocław / Grenoble
Posty: 1,188
Motocykl: RD07a
Przebieg: ~60kkm
Galeria: Zdjęcia
JARU jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 9 godz 45 min 18 s
Domyślnie

Zagraniczna nazwę i slang musisz mi wybaczyć. Nie wiedziałem jak to przetłumaczyć.

Zdaje sobie sprawę, że niesie to ze sobą ryzyko (tak jak wszystko w naszym życiu), ale jak widzisz do tej pory nie spotkałem się z żadnym problemem. Dziele się dlatego bo uważam ten portal za bardzo przydatny.

Wykorzystałem CS do planowania podroży po Kazachstanie, podczas której, przez 3 tygodnie ani razu nie zapłaciłem za nocleg! Wysyłałem wiadomości do ludzi, którzy mieszkali w miejscach, które mogły znaleźć się na mojej drodze. Pytałem ich co warto zobaczyć w pobliżu, czy mogę się u nich zatrzymać i najważniejsze - czy mogę się do nich odezwać i liczyć na ich pomoc w razie jakiejkolwiek awarii (oczywiście miałem też adresy polskiej ambasady, konsulatu i sporej liczby towarzystw polonijnych). W taki sposób zgromadziłem w swoim podręcznym notesie listę ponad 20 couchsurferow wraz z adresami i numerami telefonów. Awarii nie było, ale jestem pewien, że gdyby była to ktoś by mi pomógł co najmniej dobra rada..

Kazaszka Dana, u której nocowałem w Almaty:


Daniel i Marcin, których tez poznałem przez CS i ruszę z nimi wszędzie bez żadnych obaw!











Jeśli ktoś będzie próbować swoich sil z CS, z chęcią odpowiem na pytania.
__________________
Jeśli coś warte jest zrobienia, warto to zrobić, choćby źle.
Gilbert K. Chesterton
JARU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.11.2012, 10:11   #5
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 8 min 32 s
Domyślnie

Moja przyjaciółka mieszkała jakiś czas pod samym Wawelem i nocowała ludzi z CS - nigdy nie spotkało ją nic złego
Sama miałam okazję poznać dwóch chłopaków, którzy zatrzymali sie u niej na weekend - rewelacyjni goście

Mam taka teorię, że w "CS" zarówno od strony gospodarzy, jak i podróżników, "bawią się" ludzie o dość określonym/specyficznym rysie charakteru...
Pewnie zdarzają się oszołomy, ale prawdopodbnie statystycznie rzadziej :-)
Coś jak w tym, że na AT jeździ zupełnie inny rodzaj ludzi, niż na ścigaczach

Trzeba być świadomym. I ostrożnym. Jak przy przechodzeniu przez drogę
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.11.2012, 10:15   #6
Louis
 
Louis's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Międzyzdroje
Posty: 598
Motocykl: CRF1000L
Louis jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 20 godz 35 min 38 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał mygosia Zobacz post
Trzeba być świadomym. I ostrożnym. Jak przy przechodzeniu przez drogę
Teraz wiem dlaczego nie skorzystałaś z mojej gościny...
__________________
Louis, motocyklista niedoskonały.
Louis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.11.2012, 10:27   #7
JARU
 
JARU's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Wrocław / Grenoble
Posty: 1,188
Motocykl: RD07a
Przebieg: ~60kkm
Galeria: Zdjęcia
JARU jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 9 godz 45 min 18 s
Domyślnie

Najwięcej próśb o przenocowanie maja zwykle osoby mieszkające w centrach dużych miast. Ja wybierając się na wycieczkę staram się wyszukiwać ludzi z prowincji, co ma swoje zalety miedzy innymi w tym, że motocykl jest bezpiecznie zaparkowany na posesji, a gospodarz może nam służyć narzędziami Ważny aspekt dla motocyklistów, o który czasem trudno w hotelach.
__________________
Jeśli coś warte jest zrobienia, warto to zrobić, choćby źle.
Gilbert K. Chesterton
JARU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.11.2012, 10:34   #8
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 8 min 32 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Louis Zobacz post
Teraz wiem dlaczego nie skorzystałaś z mojej gościny...
No nieeee... nie chciałam wam się na głowę zwalać. No i jednak samotna noc w forcie Gerharda pachniała większą Przygodą.
Ale może byłam w błędzie?
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.03.2013, 17:48   #9
JARU
 
JARU's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Wrocław / Grenoble
Posty: 1,188
Motocykl: RD07a
Przebieg: ~60kkm
Galeria: Zdjęcia
JARU jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 9 godz 45 min 18 s
Domyślnie

Przeglądając peron4 wpadłem na 7 powodów dlaczego warto korzystać z CouchSurfingu:

http://www.peron4.pl/7-powodow-dla-k...arto-surfowac/
__________________
Jeśli coś warte jest zrobienia, warto to zrobić, choćby źle.
Gilbert K. Chesterton
JARU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.03.2013, 03:42   #10
magicl
 
magicl's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: Kerry :-)) Ireland
Posty: 487
Motocykl: RD07a
Przebieg: 61.000
magicl jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 20 godz 37 min 3 s
Domyślnie

Nie moge sie zarejestrowac. Wywala mnie na Facebook'a a tego chce uniknac. Czy jest inny sposob?
magicl jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kto może pomóc w sprowadzeniu motocykla z UK? JarekO Inne tematy 8 06.02.2013 00:29
Podróżowanie - Couchsurfing Olek Inne tematy 1 01.06.2010 12:23
drut oporowy w służbie Afrykańczyka :) matjas Wszystko dla Afryki 7 20.07.2009 14:14


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.