Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 26.06.2017, 12:05   #11
ofca234


Zarejestrowany: Aug 2011
Posty: 338
Motocykl: XChallange
ofca234 jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 2 godz 25 min 10 s
Domyślnie

a co w wypadku gdy wynająłem komuś mieszkanie a on w jego części prowadzi działalność (biurka, pracownicy, etc)?

muszę coś.robić?

mam zapis na umowie o tym, że będzie tam prowadzona działalność .
ofca234 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.06.2017, 12:12   #12
Wojtec
 
Wojtec's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 59
Motocykl: XL650V
Wojtec jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 5 dni 34 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ofca234 Zobacz post
a co w wypadku gdy wynająłem komuś mieszkanie a on w jego części prowadzi działalność (biurka, pracownicy, etc)?

muszę coś.robić?

mam zapis na umowie o tym, że będzie tam prowadzona działalność .
Składasz informację tak jak pisałem wcześniej. W razie kontroli Ty odpowiadasz za niedopełnienie obowiązku podatkowego i mają prawo naliczyć ci podatek wstecz z tego tytułu wraz z odsetkami.
Ustawa o podatkach i o opłatach lokalnych.
"Art. 6. 1. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku"
Np. zaczynają działalność od maja - obowiązek podatkowy zaczyna się od czerwca .

Może komuś się przyda jeszcze taka podpowiedź.
Jeszcze można skorzystać z tzw. "wakacji podatkowych " ale to tylko w przypadku nowo wybudowanych budynków lub budowli.
Art.6.2
Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Ostatnio edytowane przez Wojtec : 26.06.2017 o 12:25
Wojtec jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.06.2017, 14:13   #13
wasilczuk
dziad barowy
 
wasilczuk's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: bielsk podlaski
Posty: 1,975
Motocykl: RD07a
wasilczuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 10 godz 52 min 50 s
Domyślnie

Mieszacie tu wiele spraw zupełnie ze sobą nie związanych.
Na podatniku ciąży obowiązek zgłoszenia do gminy zmiany w podatkach- niedawno składałem taki wniosek. Urząd podatkowy nie wnika (co wg mnie jest pomyłką)w to czy budynek był wcześniej mieszkalny czy nie i czy został przebudowany czy nie itd. Ich interesuje tylko powierzchnia i stawka podatku za m.kw. Jak zgłosisz i płacisz to ok.

Czym innym jest zmiana sposobu użytkowania budynku lub części budynku. Tu kłania się cała procedura dla obiektów usługowych czyli wymagania p.poż, drzwi p.poż w kotłowni co nie jest wymaganie w budynkach mieszkalnych, ergonomia pracy- opinia, opinia strażaka, sanepidu, szerokości drzwi, wysokości pomieszczeń, łazienka dla inwalidów, wysokość poręczy na schodach, drogi ewakuacyjne, miejsce postojowe dla klientów w tym co najmniej jedno miejsce dla inwalidów, przebudowa zjazdu indywidualnego na publiczny itd., etc. Tu procedura jest podobna jak przy budowie nowego budynku usługowego a można powiedzieć, że jest gorzej, bo czasami bywa, że w łazience brakuje 10 cm dla wózka inwalidzkiego. Wiem, że to chore ale tak mówi nasze prawo.
Powinnaś złożyć do gminy wniosek o zmianę sposobu użytkowania mieszkalnego na usługowy lub wypis z MPZP o ile w ogóle plan dopuszcza na tym terenie usługi,
następnie procedura w starostwie z projektem przebudowy i tu potrzebne są te wszystkie opinie,
kolejny krok, to zgłoszenie do PINB o zakończeniu budowy i odbiór budynku. Jak przejdzie odbiór, to PINB wydaje decyzję i dopiero wtedy zgłoszenie do gminy o zmianie w podatkach.
Wybacz ale tak to wygląda.
__________________
Africa jest jak kotlet schabowy. im mocniej bita tym lepiej smakuje.

rolnik-kaskader
RD 07A '96

na starym forum w szóstej linijce
wasilczuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.06.2017, 14:18   #14
wasilczuk
dziad barowy
 
wasilczuk's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: bielsk podlaski
Posty: 1,975
Motocykl: RD07a
wasilczuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 10 godz 52 min 50 s
Domyślnie

A rachunek za prąd to nie tak od razu. Też musisz zmienić umowę z dostawcą na inną taryfę- nie tą najtańszą dla funkcji mieszkalnej. Średnio się to opłaca.
__________________
Africa jest jak kotlet schabowy. im mocniej bita tym lepiej smakuje.

rolnik-kaskader
RD 07A '96

na starym forum w szóstej linijce
wasilczuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.06.2017, 15:16   #15
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wasilczuk Zobacz post
Na podatniku ciąży obowiązek zgłoszenia do gminy zmiany w podatkach- niedawno składałem taki wniosek. Urząd podatkowy nie wnika (co wg mnie jest pomyłką)w to czy budynek był wcześniej mieszkalny czy nie i czy został przebudowany czy nie itd. Ich interesuje tylko powierzchnia i stawka podatku za m.kw. Jak zgłosisz i płacisz to ok.
Urządu skarbowego sam podatek od nieruchomości to nie interesuje, bo to nie jego dochód.

Natomiast Gminę to interesuje i czasem kontrola jest. Ale to zwykle w sytuacji, gdy płacisz za mieszkanie, a Gmina będzie udowadniać, że prowadzisz tam działalność - bo podatki od działalności są wyższe. W drugą stronę to nie jest tak ważne. Przy czym, Gmina nie sprawdza legalności budynku, od tego jest Nadzór Budowlany gdy ktoś użytkuje obiekt niezgodnie z przeznaczeniem. A ten zwykle działa na uprzejme zawiadomienie jakiejś niezadowolonej konkurencji czy sąsiada

I o ile działalność polegająca na projektowaniu w mieszkaniu przy kompie, krawiectwie, komponowanie muzyki itp, które nie wymaga otwierania "oficjalnego" biura ani montażu uciążliwych dla sąsiedztwa urządzeń to mało kto zauważa. Gdy natomiast robimy okno wystawowe, osobne wejście, to jednak zaczyna to inaczej funkcjonować. - i gmina też się zainteresuje, bo będzie mieć tzw twarde dowody.
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wirtualne biuro w Warszawie Patiomkin Inne tematy 2 26.05.2016 12:59


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.