Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10.08.2008, 16:01   #1
JareG
Piast Kołodziej
 
JareG's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Toruń
Posty: 1,892
Motocykl: RD03
JareG jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 17 godz 44 min 37 s
Domyślnie W nawiazaniu do 'urolniczenia' wsrod forumowiczow..

.. mam takie pytanie: moze ktos wie (tak na 100%) jakie warunki trzeba spelnic, zeby zostac rolnikiem?

PS. Pytam powaznie

BTW: Mamy sezon ogorkowy, ni ma czego czytac, wiec cos skrobne..

Jakis rok temu kupilem siedlisko, czyli niecale 1,2ha z chalupa i szopa do rozbiorki. Wygladalo to tak oto:




A teraz wyglada tak:




To wyzej to etap pierwszy, czyli postawienie garazu cobym mial gdzie trzymac moje zabawki
Teraz walcze z etapem drugim, czy budowa chalupy wlasciwej..




.. z grubsza bedzie to wygladalo tak:


No i stad moje pytanie o warunki 'stania sie' rolnikiem - jak skoncze z budowaniem, to skoncze z uniwersytetem czyli z ZUSem
__________________
Pozdrawiam z Torunia i okolic,
Jarek

K1200RS & TRX850 & XTZ850

Ostatnio edytowane przez JareG : 13.01.2010 o 18:59 Powód: Zmiana adresu fotek..
JareG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.08.2008, 16:14   #2
randal 76
 
randal 76's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1,015
Motocykl: nie mam AT jeszcze
randal 76 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 3 dni 10 godz 4 min 32 s
Domyślnie

Zostanie rolnikiem z każdym rokiem jest trudniejsze. Poza kwalifikacjami rolniczymi, które trzeba posiadać, nie wystarcza już zakup 1,0 ha użytków rolnych i ubezpieczenie w KRUS aby móc korzystać ze wsparcia UE. Przy zakupie gospodarstwa rolnego mogą wystąpić utrudnienia :
1) agencja nieruchomości rolnych ANR może zgłosić prawo pierwokupu do każdej działki która trafi na rynek,
2) gospodarstwa rolnego, które po ewentualnym podziale nie miało średniej woj. będzie bardzo trudno sprzedać,
3) na każdym prawie gospodarstwie rolnym ciążą pewne zobowiązania z tytułu dopłat bezpośrednich, ONW, funduszy strukturalnych, w razie odsprzedaży gospodarstwa lub jego części trzeba mieć świadomość, że nabywca wchodzi w kontynuację zobowiązań dotyczących właściciela. Ponadto, przy ubieganiu się o wsparcie z funduszy UE trzeba spełnić wiele warunków, które wynikają z poszczególnych działań PROW. Podstawowe zasady, które musi spełnić kandydat na rolnika to:
- wykształcenie rolnicze, im wyższe tym lepiej,
- zarejestrowanie gospodarstwa w BP ARiMR, nadanie numeru ewidencyjnego,
- ubezpieczenie się w KRUS,
- wiek , poniżej 50 lat,
- wielkość gospodarstwa, najlepiej co najmniej średnia wojewódzka. Należy również zaplanować produkcję rolniczą, biznesplan pozytywnie zaopiniowany przez doradcę ODR.
Dr Kazimierz Witosław; CDR w Brwinowie
randal 76 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.08.2008, 16:35   #3
JareG
Piast Kołodziej
 
JareG's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Toruń
Posty: 1,892
Motocykl: RD03
JareG jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 17 godz 44 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał randal 76 Zobacz post
(..)
1) agencja nieruchomości rolnych ANR może zgłosić prawo pierwokupu do każdej działki która trafi na rynek,
Tutaj problemu nie bedzie..

Cytat:
2) gospodarstwa rolnego, które po ewentualnym podziale nie miało średniej woj. będzie bardzo trudno sprzedać,
Nie zamierzam niczego sprzedawac.. przynajmniej na razie

Cytat:
3) na każdym prawie gospodarstwie rolnym ciążą pewne zobowiązania z tytułu dopłat bezpośrednich, ONW, funduszy strukturalnych, w razie odsprzedaży gospodarstwa lub jego części trzeba mieć świadomość, że nabywca wchodzi w kontynuację zobowiązań dotyczących właściciela. Ponadto, przy ubieganiu się o wsparcie z funduszy UE trzeba spełnić wiele warunków, które wynikają z poszczególnych działań PROW.
Nie chce zadnych doplat.
Byc moze bede chcial uruchomic jakas dzialalnosc gosp. w jakis sposob powiazana ze wsia, ale nie bedzie to produkcja rolna.

Cytat:
Podstawowe zasady, które musi spełnić kandydat na rolnika to:
- wykształcenie rolnicze, im wyższe tym lepiej,
Koniecznie trzeba miec rolnicze..? Ktos mi mowil, ze wystarczy wyzsze.. jakiekolwiek.

Cytat:
- wielkość gospodarstwa, najlepiej co najmniej średnia wojewódzka.
No wlasnie, tutaj caly czas nie mialem jasnosci. A co w przypadku, gdy kupilem gospodarstwo (u mnie w papierach stoi 'ziemia rolna zabudowana'), ktore gospodarstwem bylo od daaaaawna..?

Cytat:
Należy również zaplanować produkcję rolniczą, biznesplan pozytywnie zaopiniowany przez doradcę ODR.
Fuck.. czyli co - zeby zostac rolnikiem, musze cos produkowac..? Wystarczy trawa?
__________________
Pozdrawiam z Torunia i okolic,
Jarek

K1200RS & TRX850 & XTZ850
JareG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.08.2008, 23:36   #4
hubert
Jaki świeży jaki świeży ??
 
hubert's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,732
Motocykl: nie mam AT jeszcze
hubert jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 11 godz 51 min 49 s
Domyślnie

Rozumiem że nie chcesz płacić składek na ZUS tylko na KRUS ?

Według mnie w obecnej chwili to gra nie warta świeczki.

Wykształcenie rolnicze jest chyba niezbędne tylko do dopłat i kredytów preferencyjnych.

Żeby płacić KRUS zamiast ZUS musisz:

1. Pracować w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków większym niż 1 ha przeliczeniowego. Ha przeliczeniowy określa się na podstawie okręgu podatkowego i klasy gleby. Powierzchnię użytków liczysz chyba bez siedliska. Jeśli masz ziemię kiepskiej klasy to muszę Cię zmartwić bo może się okazać że twój 1 ha to sporo poniżej 1 ha przeliczeniowego ...

Tabelki szukaj w tej ustawie: Ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym

2. Nie możesz być nigdzie zatrudniony

3. Nie możesz pobierać emerytury, renty

Poza tym jeśli podatek dochodowy z działalności gospodarczej w w danym roku przekroczy pewną kwotę to automatycznie stajesz się płatnikiem ZUS. W 2007 roku ta kwota wynosiła 2693 PLN.

Nie wiem jak teraz wygląda kwestia "pracy" w gospodarstwie. Czy wystarczy mieć gospodarstwo czy trzeba tam coś uprawiać ? Wydaje mi się że trzeba bo wyraźnie jest mowa o użytkach rolnych a gdy nic tam nie uprawiasz ziemia staje się nieużytkiem ...
hubert jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.08.2008, 23:58   #5
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

o mosz, a ja myslałem ze te urolniczenie to w domyśle utszodowienie

no ja nie pomoge, choc mialem przerwe w prowadzeniu Działalnosci i jeste w Zusie na promocji jeszcze niecały rok. tylko co potem..
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.08.2008, 09:50   #6
JareG
Piast Kołodziej
 
JareG's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Toruń
Posty: 1,892
Motocykl: RD03
JareG jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 17 godz 44 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał hubert Zobacz post
Rozumiem że nie chcesz płacić składek na ZUS tylko na KRUS ?

Chce czy nie chce, skoro koncze z robota na etacie, to i z ZUSem. Cos w zamian chyba trza placic, a KRUS wyglada mimo wszystko znacznie lepiej niz ZUS

Cytat:
Według mnie w obecnej chwili to gra nie warta świeczki.
Chyba jednak nadal warta - niedawno zaslyszalem rozmowe dwoch profesorow nt. doplat.. skurczybyki sa na KRUSie, wiec to musi sie oplacac.

Cytat:
Wykształcenie rolnicze jest chyba niezbędne tylko do dopłat i kredytów preferencyjnych.


Cytat:
Żeby płacić KRUS zamiast ZUS musisz:

1. Pracować w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków większym niż 1 ha przeliczeniowego. Ha przeliczeniowy określa się na podstawie okręgu podatkowego i klasy gleby. Powierzchnię użytków liczysz chyba bez siedliska. Jeśli masz ziemię kiepskiej klasy to muszę Cię zmartwić bo może się okazać że twój 1 ha to sporo poniżej 1 ha przeliczeniowego ...
Wiem.. u mnie jest piasek, V i VI kategoria, wiec wychodzi ze cos ok. 5ha trza miec. Ale i tak mialem/mam zamiar tyle kupic, wiec nie ma problemu.
Za to podatek do zaplacenia za te moje 1,2ha dostalem w wysokosci 0,0 PLN (zero)

Cytat:
2. Nie możesz być nigdzie zatrudniony
3. Nie możesz pobierać emerytury, renty

Da sie zrobic

Cytat:
Poza tym jeśli podatek dochodowy z działalności gospodarczej w w danym roku przekroczy pewną kwotę to automatycznie stajesz się płatnikiem ZUS. W 2007 roku ta kwota wynosiła 2693 PLN.
Czyli dzialalnosc zalozy sie na moja lepsza polowe

Cytat:
Nie wiem jak teraz wygląda kwestia "pracy" w gospodarstwie. Czy wystarczy mieć gospodarstwo czy trzeba tam coś uprawiać ? Wydaje mi się że trzeba bo wyraźnie jest mowa o użytkach rolnych a gdy nic tam nie uprawiasz ziemia staje się nieużytkiem ...
Trawa daje rade (tyle, ze trza ja co jakis czas przyciac ). Kiedys nawet na to dostawalo sie doplaty, ale potem niejaki Lepper zakombinowal, i chyba trza miec cos co bedzie te trawe zarlo (jakis koń przeliczeniowy na 1ha.. )
__________________
Pozdrawiam z Torunia i okolic,
Jarek

K1200RS & TRX850 & XTZ850
JareG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.08.2008, 09:53   #7
JareG
Piast Kołodziej
 
JareG's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Toruń
Posty: 1,892
Motocykl: RD03
JareG jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 17 godz 44 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał rambo Zobacz post
o mosz, a ja myslałem ze te urolniczenie to w domyśle utszodowienie


Cytat:
(..) jeste w Zusie na promocji jeszcze niecały rok. tylko co potem..
Cos wykombinujesz

A ja po kilkunastu latach pracy skorzystam - tak z ciekawosci - z dobrodziejstw oferowanych przez panstwo (=urzad pracy) za moj trud
Jestem ciekaw czy trzeba mocno kombinowac coby zasilek dostac..
__________________
Pozdrawiam z Torunia i okolic,
Jarek

K1200RS & TRX850 & XTZ850
JareG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.08.2008, 10:14   #8
hubert
Jaki świeży jaki świeży ??
 
hubert's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,732
Motocykl: nie mam AT jeszcze
hubert jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 11 godz 51 min 49 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał JareG Zobacz post

Czyli dzialalnosc zalozy sie na moja lepsza polowe
Dobrze kombinujesz Rozumiem że Twoja lepsza połowa jest zatrudniona gdzieś na etacie i będzie płaciła tylko podwójną składkę zdrowotną ?

A tak w ogóle to fajny pomysł z tym kupnem siedliska Też bym tak chciał ale żeby kupić coś takiego za sensowne pieniądze musiałbym szukać ze 100 km od Warszawy ...
hubert jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.08.2008, 10:27   #9
JareG
Piast Kołodziej
 
JareG's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Toruń
Posty: 1,892
Motocykl: RD03
JareG jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 17 godz 44 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał hubert Zobacz post
Dobrze kombinujesz Rozumiem że Twoja lepsza połowa jest zatrudniona gdzieś na etacie i będzie płaciła tylko podwójną składkę zdrowotną ?
Tak jest, ma etat na uniwerku. We wrzesniu bedzie walczyc o 3 literki z kropka na koncu

Cytat:
A tak w ogóle to fajny pomysł z tym kupnem siedliska Też bym tak chciał ale żeby kupić coś takiego za sensowne pieniądze musiałbym szukać ze 100 km od Warszawy ...
No ja znalazlem 30-40km od Torunia - bo chcialem, coby wokol bylo duzo lasu.. no i jest
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg Pokrzywno-polozenie.jpg (111.9 KB, 20 wyświetleń)
__________________
Pozdrawiam z Torunia i okolic,
Jarek

K1200RS & TRX850 & XTZ850
JareG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.10.2008, 12:25   #10
JareG
Piast Kołodziej
 
JareG's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Toruń
Posty: 1,892
Motocykl: RD03
JareG jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 17 godz 44 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał JareG Zobacz post
Teraz walcze z etapem drugim, czy budowa chalupy wlasciwej..

Bylo tak jak powyzej, a teraz jest tak jak ponizej..


Po drodze mialem miesieczny przestoj bo hurtowania, w ktorej zostawilem kasiore na material a konto przechlala kase i robili mnie w konia z dostawami

Parapetowa na wiosne
__________________
Pozdrawiam z Torunia i okolic,
Jarek

K1200RS & TRX850 & XTZ850

Ostatnio edytowane przez JareG : 13.01.2010 o 19:00
JareG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.