Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 23.02.2022, 07:19   #1211
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 58 min 0
Domyślnie

Mam podobne podejście, dlatego ten rok od założenia PV, który mija za niespełna dwa miesiące, staram się poświęcić na "badania" pod katem zbilansowania produkcji/poboru na +/- 0.
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 07:23   #1212
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

No dobra. A czy ktoś zorientowany może prostymi słowy wyłożyć na ile gorsze są te nowe zasady od marca?
Są gorsze ale wciąż się opłaca?
Zwrot wydłużył się o…. Dwukrotnie? O polowe?

Moja niebiedna skąd inad gmina nie daje nic na fv. Można Ew ubiegać się o dotacje całościowo z programu Czyste Powietrze - wymiana okien, pieca oraz FV.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 07:26   #1213
honda_honda

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2013
Posty: 506
Motocykl: nie mam AT jeszcze
honda_honda jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 3 godz 18 min 37 s
Domyślnie

Z tymi nadwyżkami bądź niedoborami to jest tak że jak się mocno przewymiaruje instalację to się jest " w plecy ". Duża instalacja to duży koszt zakupu więc instalacja będzie się długo spłacała a te nadwyżki które nie wykorzystamy oddajemy za friko. Nie o to przecież chodzi. Małe przewymiarowanie moim zdaniem jest korzystne bo obserwując swoje zużycie i produkcję można tą nadwyżkę skonsumować. Można np. częściowo gotować na prądzie zamiast na gazie, można dołożyć bojler elektryczny itd. Czyli zmniejszyć zużycie gazu ( który jest coraz droższy) kosztem energii elektrycznej
honda_honda jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 07:48   #1214
piotr_3miasto
 
piotr_3miasto's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Gdańsk Olszynka
Posty: 490
Motocykl: RD07
piotr_3miasto jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 2 dni 23 godz 55 min 38 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
No dobra. A czy ktoś zorientowany może prostymi słowy wyłożyć na ile gorsze są te nowe zasady od marca?
Są gorsze ale wciąż się opłaca?
Zwrot wydłużył się o…. Dwukrotnie? O polowe?

Moja niebiedna skąd inad gmina nie daje nic na fv. Można Ew ubiegać się o dotacje całościowo z programu Czyste Powietrze - wymiana okien, pieca oraz FV
Tutaj gościu wylicza na swoim przykładzie.
piotr_3miasto jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 08:26   #1215
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Koledzy właśnie dokładnie wyjaśnili moje stanowisko. Gdy miałem mniejszą instalację to różnica w plecy była dość znaczna, biło po kieszeni. Wtedy starałem się zmniejszyć zużycie prądu albo znaleźć winnego tak dużego zużycia. Gdy dołożyłem instalacji a jednocześnie zracjonalizowałem zużycie pewnie okaże się że będę miał conajmniej lekką nadwyżkę. W moim wypadku idealnym elementem którym można regulować zużycie jest samochód. Gdy popatrzymy jak obecnie wygląda zużycie w domu to widać jak na dłoni że dom całorocznie jest pod względem zużycia porównywalny z autem. Gdy popatrzę na pierwsze rozliczenia to ilość prądu którą puściliśmy w powietrze jest nieprawdopodobna, ale trochę czasu nam zajęło zanim udało się znaleźć przyczynę. Żałuję tylko że nie uwzględniłem auta podczas kalkulacji wielkości instalacji, z drugiej strony nie zdawałem sobie też sprawy jak dużym będzie to udziałem w całości zużycia.


W momencie gdy podejmowaliśmy decyzję o PV to zawsze myślałem o tym w ten sposób, że jest to sposób na rekompensatę podwyżek cen prądu. Gdybym poszedł w gaz czy inne paliwo nie dość że byłbym uzależniony od monopolu to jeszcze nie miałbym żadnego wpływu na ten monopol
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 08:31   #1216
RAVkopytko
 
RAVkopytko's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Kamieniec Wrocławski
Posty: 3,125
Motocykl: XT660Z-konik garbusek
Przebieg: Ł
RAVkopytko jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 4 dni 18 godz 55 min 28 s
Domyślnie

Matjas.jak przyjdzie rozliczenie zaproszę Cię do pogladania papierków.
__________________
Stary nick: Raviking GSM 505044743
Żądam przywrócenia formuły "starego" Forum AfricaTwin......
RAVkopytko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 08:33   #1217
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 44 min 0
Domyślnie

Czyli czas zwrotu jest prawie 2x dłuższy.

Tak z grubsza - zamiast zwrotu 80% masz około 50%.

To duże uproszczenie - ale łatwiejszy rachunek

Moja Gmina mówi, że łapałabym się na stare zasady, panie brzmiały miło i zachęcająco, więc dzisiaj dzień z komputerem i sfochowaną wiekową drukarką, którą trzeba ładnie poprosić, aby pracowała - broń Boże nie krzyczeć ]. Jutro składam papiery.
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 09:22   #1218
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
(...) Gdy popatrzymy jak obecnie wygląda zużycie w domu to widać jak na dłoni że dom całorocznie jest pod względem zużycia porównywalny z autem.
(...)
Żałuję tylko że nie uwzględniłem auta podczas kalkulacji wielkości instalacji, z drugiej strony nie zdawałem sobie też sprawy jak dużym będzie to udziałem w całości zużycia.
1. też tak myślałem biorąc pod uwagę pierwotne przebiegi ICE, ale że EV jest jak skuter/rower to się wsiada i jedzie wszędzie, u mnie w 2021 (z rachunku): dom 3500kWh, auto 4500kWh, + 2000kWh autokonsumpcji bieżącej (nie mogę tego podzielić bo nie wiem co i kto zeżarł ten prąd).
2. ja mając gminną instalację, już wiedziałem ile (nauczyłem się liczyć), co i jak będą potrzebował.

Ostatnio edytowane przez pattryk : 23.02.2022 o 09:27 Powód: dodatki
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 09:45   #1219
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
No dobra. A czy ktoś zorientowany może prostymi słowy wyłożyć na ile gorsze są te nowe zasady od marca?
Są gorsze ale wciąż się opłaca?
Zwrot wydłużył się o…. Dwukrotnie? O polowe?

Moja niebiedna skąd inad gmina nie daje nic na fv. Można Ew ubiegać się o dotacje całościowo z programu Czyste Powietrze - wymiana okien, pieca oraz FV.
Dobrze się wczytaj w warunki. Prawdą jest że można uzyskać dotację na to co piszesz ale w czasie gdy my składaliśmy wniosek z programu czyste powietrze to FV wycofałem z wniosku. Powód był czysto prozaiczny, na FV można było uzyskać tylko kredytowanie na specjalnych warunkach i blokowało to możliwość uzyskania dotacji z programu mój prąd.
Gdy masz zamiar coś usprawniać w domu to moim zdaniem warto się w ten program czyste powietrze wgryźć.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.02.2022, 10:12   #1220
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,836
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 6 godz 32 min 39 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał muszel72 Zobacz post
NabrU, tu mówimy o systemie prosumenckim gdzie nie sprzedajesz energii ale oddajesz cześć w zamian za przechowanie.
Muszel,
A kto to jest prosument? To jest producent i konsument, czyli ktoś taki, kto ma swoją prywatną FV (a nie elektrownię) i część z tego oddaje do sieci. Czyli Kowalski w PL czy Smith w UK.
Różnica jest taka że Kowalski ma jakieś limity 70% czy 80% na "przechowanie" i to w skali roku jak rozumiem, a Smith w UK od razu wie czy jest na plusie czy minusie w skali miesiąca i ma płacone za 100% oddanej energii. Która opcja jest prostsza i bardziej fair to chyba pytanie retoryczne.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.