Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10.03.2022, 02:42   #41
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,851
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 4 tygodni 6 godz 57 min 40 s
Domyślnie

A nikt nie pisze o drewnie a ono rośnie za płotem . Będę montować opalanie drewnem (zrębka) czyli całkowicie regeneratywne. W tej chwili wedle obliczeń będę spalać 30 kubików drewna a to czyni jakieś 1000.ojro na sezon. Ekologicznie, czysto i niezależnie od ruskich. Dziwi mnie że tak mało na forumie tematów energii całkowicie regenaracyjnej. Tylko pompa ciepła i FV.

Wezmę mocniejszy kocioł 50 kw aby ogrzewać szklarnie zima i małe jacuzzi. Koszty kotła minimalne wyższe a spalanie podobne. Problemem będzie nadmiar ciepła w domu, bo nie chce aby kocioł na drewno się wygaszal, więc muszę go czymś obciazyc. Ostatecznie będę otwierał okna w zimie.

Lubię używać rzecz które ludzie nie chcą. A nie chcą cienkiej sosny , więc ja ją porabie i wrzucę do bunkra. Reszta zrobi się sama. Przepisy niemieckie mówią, jeśli ma regeneratywne opal, to nie muszę walić styropianu na ściany, więc ten koszt wrzucę w relatywnje droga kotłownie. Na lata mam zapewnione dostawy drewna bo rośnie za płotem i nikt tego nie chce. Okna zwykle, dach normalny, brak rekuperacji.

To rozwiązanie nie jest dla każdego, ale dla niektorych. Szkoda że tak mało niektórych.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 05:55   #42
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,755
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 7 godz 17 min 51 s
Domyślnie

W pierwszym poście pytałem także o ew. inne alternatywy dla gazu.

Fassi, drewnem rodzice to i nawet przepalają bo jest dostęp do takowego z prywatnego lasu moich teściów.

Rzecz idzie o wiek seniorów i to, że ma to być rozwiązanie bezobsługowe jak będzie taka potrzeba.
Drewno, szczególnie gdy np ma się kominek itp to bardzo fajna sprawa ale akurat trochę o co innego chodzi w tym konkretnym przypadku.

Też trzeba je pociąć, przynieść, dokładać itp.
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 06:13   #43
Tygrys 74
 
Tygrys 74's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2018
Miasto: Opolskie
Posty: 433
Motocykl: XR 600
Tygrys 74 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 23 godz 49 min 21 s
Domyślnie

Kol Melon na składzie pisało że z Halemby ale inne kupki z Ziemowita czy Marcela były między 1150 a1280 . Kol Fassi drzewo jest ok jak człek młody ma miejsce i dostęp do drzewa bo kupić dobre to już wcale nie jest takie proste ( mimo że rżną łasy jak gupie)to drzewa brak no i piec bufory kotłownia wychodzą cenowo jak dobra pompa ciepła.
__________________
Na YouTube przygody HONoDY
https://youtube.com/channel/UCrDx6paxecbzeSUSJR7iE6Q
Tygrys 74 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 08:15   #44
Lis
 
Lis's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2017
Posty: 759
Motocykl: Jeżeli będę miał AT, to RD04
Lis jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 18 godz 47 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Wezmę mocniejszy kocioł 50 kw aby ogrzewać szklarnie zima i małe jacuzzi. Koszty kotła minimalne wyższe a spalanie podobne.
Moim zdaniem to błąd. Sprawdź na jakim minimum może pracować kocioł.
Jeśli urządzenie jest przewidziane do dwóch celów zawsze trzeba wybrać nadrzędny. Dlatego częściej buduje się niezależne urządzenia, które są lepiej dobrane (czyt. sprawniejsze). Niestety koszty nie są minimalnie wyższe...
Lis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 08:30   #45
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,851
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 4 tygodni 6 godz 57 min 40 s
Domyślnie

Ciągle mówię o kotle na zrębki. Zrębki to zmiksowane drewno dla jasności. Masz bunkier jako magazyn i albo ktoś Ci dowozi co jakiś czas, albo sam to na działce ogarniasz.

Peryferia kotła na zrębke (ślimaki, talerz), są do 70kw.takie same, a kocioł minimalnie wiekszy. Najlepszy stosunek spalonej zrębki do mocy ma kocioł 50kw i w jego stronę patrzę. Kocioł wymaga obslugi raz na 2 tyg, wiaderko popiołu wynieść i wiaderko pyłu że ślimaka. Czy to taka ciężka praca?

Ciężarówka przywozi opał i układa za domem stos na wiosnę. Na jesieni przyjeżdża rębak i napelnia bunkier. Po rebaniu trzeba pozamiatać obejście.

Dalej nie widzę tej roboty przy drewnie w pocie czoła. Mój szef płaci za opał 1400 ojro na rok, a dom ma 300mkw.wogole nie ocieplony.

Jak pisałem,.to nie dla każdego taki opał. Tylko dlaczego Ci co mogliby, zakładają albo gas bo pv? Tu są ludzie techniczni dla których ogarnięcie takiej kotłowni nie byłoby problemem.

Wojtek, dziękuję za porady. Bez nich mój dzień jest stracony. Nie jestem wyjątkowy, jestem po prostu biedny
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 08:47   #46
Lis
 
Lis's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2017
Posty: 759
Motocykl: Jeżeli będę miał AT, to RD04
Lis jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 18 godz 47 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Ciągle mówię o kotle na zrębki. Zrębki to zmiksowane drewno dla jasności.
Dziękuję za wyjaśnienie.

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Peryferia kotła na zrębke (ślimaki, talerz), są do 70kw.takie same, a kocioł minimalnie wiekszy. Najlepszy stosunek spalonej zrębki do mocy ma kocioł 50kw i w jego stronę patrzę. Kocioł wymaga obslugi raz na 2 tyg. Czy to taka ciężka praca?
Szczerze mówiąc Twoja praca jest dla mnie to bez znaczenia. Napisałem tylko, że przewymiarowanie kotła to błąd. Innymi słowy, przy wyłączeniu jednego odbioru kocioł będzie co najmniej nieekonomiczny.
Rozumiem, że kocioł ma pełną automatykę.

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Jak pisałem,.to nie dla każdego taki opał. Tylko dlaczego Ci co mogliby, zakładają albo gas bo pv?
Rozumiem, że chodziło po pompę ciepła... Może dlatego, że systemy te są dynamiczne i precyzyjne?
Lis jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 08:53   #47
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,851
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 4 tygodni 6 godz 57 min 40 s
Domyślnie

Lisie, tak pv w kombinacji z PC.

Ten kocioł będzie mieć DPF + łapacz pyłów w kominie jak w elektrowni + lambda. Normy na spalanie drewna są bardzo surowe , bo wiesz , pył.drzewny udusi a CO2 tylko czeka aby ugotować planetę.

Docelowo kocioł będzie grzać garaż i budynek gospodarczy. W sumie dodatkowe 75 mkw. Cegła 38cm bez ocieplenia. Dach 26 cm wełny drzewnej. Obliczone przeze mnie zapotrzebowanie w ekstremalna zimę to 46 kw. Te 4 kw na jacuzzi chce zostawić.

W okresach przejściowych chce używać mini suszarnie nasion i ziół. Biedny jestem i chce na kotłowni trochę dorobić aby było taniej .
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 09:11   #48
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,232
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 13 godz 6 min 26 s
Domyślnie

Fassi, tak z ciekawości podaj jaki jest koszt zakupu drewna, może jakiś transport, przerobienie go na zrębki. Robotę przy paleniu jakoś sam określę. Chyba jednak ostatnio wszystko podrożało i nawet głupie przerobienie gałęzi nikt nie chce zrobić.
Chętnie porównam koszty takiego palenia z bezobsługową pompą ciepła ( która jak się zepsuje to robi się bardzo obsługowa i kosztowna w naprawie, i do tego w gratisie kilka dni bez ogrzewania w oczekiwaniu na części).
Już drugi sąsiad piec kaflowy stawia :-) Takie czasy :-(
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 09:41   #49
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,851
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 4 tygodni 6 godz 57 min 40 s
Domyślnie

W tej chwili mogę kupić drewno sosna MDF , czuby powyżej 7 cm, 3 metry długie za 13 ojro/kubik. Auto weźmie 30 kubików. Transport 250 ojro, rebanie 4,50 ojro za kubik + dojazd czyni jakieś 1000 ojro na zimę i mam 50kw ciepła. Starczy mi spokojnie na zimę.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.03.2022, 11:49   #50
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,464
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 8 godz 25 min 53 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tygrys 74 Zobacz post
Kol Melon na składzie pisało że z Halemby ale inne kupki z Ziemowita czy Marcela były między 1150 a1280 . Kol Fassi drzewo jest ok jak człek młody ma miejsce i dostęp do drzewa bo kupić dobre to już wcale nie jest takie proste ( mimo że rżną łasy jak gupie)to drzewa brak no i piec bufory kotłownia wychodzą cenowo jak dobra pompa ciepła.
Dzięki za odpowiedź. Przybiłeś mnie tymi cenami, ja pod koniec października za śląski płaciłem 1350zł. Szkoda że tera takie drogie paliwo bo bym uderzył do Ciebie po węgiel.
Zimny ten gaz to będzie najtańsza luksusowa opcja bezobsługowa. Ale czytać uważnie dla ubogich, np. takich jak ja.
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Koszt ogrzewania naszych domów. Widmo80 Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 38 14.12.2022 22:27
Piec wolnostojący, koza do ogrzewania domu. Widmo80 Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 129 05.12.2022 14:31
Ma ktoś doktorat z centralnego ogrzewania ? NaczelnyFilozof Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 14 16.05.2021 22:11
Potrzebna porada fachowca od kotłów centralnego ogrzewania. piotreklodz Inne tematy 7 29.07.2013 21:52


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.