Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Hyde Park

Hyde Park Poza dwoma kółkami

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.01.2021, 12:39   #11
GregoryS

Miasto: Zabrze
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 min 9 s
Domyślnie

Emek ma duzo racji, ale.. jak zauwazyl "sledzik" - no dobra, tylko co w takim razie zamiast ?

Nie jestem energetykiem ale wykonywalismy projekty dla elektrowni weglowych, Consi zwraca uwage na wazna rzecz - spaliny z elektrowni a spaliny z domowego kopciucha to zdecydowanie nie to samo. Nie jestem za energetyka weglowa, ale taka na razie mamy, i trzeba przyznac ze robia dobra robote w temacie filtracji spalin. Domowe kopciuchy to kompletnie inna liga w tym temacie, zwlaszcza przy wciaz pokutujacym w wielu rejonach sposobie sortowania smieci na "te do spalania w dzien, i te do palenia w nocy".
Z tym ze temat porownania domowego kopciucha do elektrowni ma sie nijak w kwestii samochodow elektrycznych.

Spalinowce. Zostawmy na razie ekologie. Wszyscy zdajemy sobie sprawe ze zasoby ropy sa ograniczone. Oczywiscie mozna miec podejscie "i ch.j mnie to", co nie zmienia faktu ze sie skoncza wczesniej czy pozniej. I moze Ciebie to wuj, ale Twoje dzieci juz nie wuj. I co wtedy ? Na czym wtedy oprze sie transport i cala logistyka ? Pomijam juz fakt ze rope wykorzystuje od groma innych galezi przemyslu, od tworzyw sztucznych po farmacje, wiec spalanie ropy no.. nie jest najrozsadniejsze patrzac calosciowo.

Temat nieoplacalnosci naprawy - to juz akurat kwestia naszej ludzkiej mentalnosci, powiazanej z chciwoscia i kompletnie po..banej ekonomii na ktorym oparlismy nasza gospodarke. Bo oczywiscie da sie to naprawic, da sie zaprojektowac tak zeby dalo sie naprawic, ale "to sie nie oplaca". Bo lepiej sprzedac nowe, i wszyscy zadowoleni. A to ze jak wspomnial Emek trupy pcha sie w trzeci swiat, albo wysypiska zaczynaja dorownywac rozmiarami lancuchom gorskim - no kogo to.
To jest kompletnie popierniczony system, serio, opierajacy sie na "nieustannym wzroscie". Fabryki musza produkowac wiecej, sprzedawac wiecej, ludzie musza wiecej kupowac i konsumowac bo inaczej wszystko zawali sie w wuj. Jak mozna zakladac nieskonczony wzrost w swiecie z jak najbardziej skonczona iloscia miejsca i zasobow ?
Czy to sie skonczy zle ? A moze przy takich zalozeniach skonczyc sie inaczej ?

Nie mowie ze aktualnie elektryki to nasza przyszlosc - bo nie wiem. Imho to wciaz niemalze "prototypy" zwazajac na wciaz malo wydajne baterie. Ale jest to jakas koncepcja ktora moze sie rozwinie. A moze nie wiem, odkryjemy czyste i tanie paliwo inne od ropy, albo okaze sie ze to naped wodorowy jest jednak najlepszy.

Ale imho dobrze ze szuka sie alternatywy. I nie ma tu znaczenia ile stary dizel przejedzie za 40 zeta. Smiem twierdzic ze koniem za 40 pln zajechalibysmy jeszcze dalej.

Glowe daje ze gdy nasi przodkowie wsiadali do lupinki z trzciny czy innej dlubanki zeby plynac w nieznane bo "moze gdzies jeszcze jest inny ląd", to reszta spoleczenstwa zbierajac chrust patrzyla na jak na wariata. Patrzcie go, odkryc mu sie zachialo, zamiast jak normalny czlowiek zbierac chrust, polowac na antylopy i narobic z 10 dzieci, po co to komu !
Ale to Ci wariaci popychali cywilizacje do przodu, i dobrze ze byli i ze wciaz są.
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.01.2021, 13:07   #12
nabrU
Stary nick: Radarman

nabrU's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Miasto: Hampshire, UK
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 21 godz 29 min 29 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Przekładając na PL realia 225zł = 50l diesla a to w wypadku mojego auta daje 700km w trasie (przy spokojnej jeździe) no i mój diesel nie jest najoszczędniejszy. EX Accordem 2.2 i-ctdi zrobiłbym dokładnie ten sam przebieg za te funty co Ty elektrykiem. Myślałem, że to tańsza zabawa.
Moj pierwszy dzien wirtualnej podrozy nie mial na celu pokazac, ze to jest tanie, tylko ze da sie w miare bezproblemowo (w UK) jechac daleko nawet malym samochodem elektrycznym. Oczywiscie koszt podrozy jest wzgledny bo my tu rope mamy po 1,3 funta i moj podstawowy samochod (Tiguan 2.0TDI) za ta sama kase (45 funtow) przejedzie ok. 500 - 550km.
Inna sprawa, ze gdybym chcial to pewnie daloby sie ta traske walnac w opcji "jak najtaniej" szukajac darmowych ladowarek (te przy autostradach sa zazwyczaj najdrozsze tutaj), ale wiazaloby sie to ze zjazdem z motorwaja i dodatkowym czasem.

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Ja tam sie nie znam ale w EU ilość energii produkowanej ze źródeł odnawialnych miała wynieśc w 2020 roku około 20% choć sa Asy jak Szwecja lub Norge co mają znacznie lepsze wyniki ale to kraje duże ale o małych populacjach. Czyli na chłopski rozum 80% elektrycznych odbiorników dalej jest zasilanych/ładowanych ze źródeł kopalnych (węgiel ,gaz, c..j wie co). Czyli mamy silnik elektryczny zasilany węglem w uproszczeniu bo prąd pochodzi z jego spalania.
UK na ten przyklad jest krajem ciutke mniejszym od PL ale za to z 66 mln mieszkancow. Wiec daleko mu do Szwecji czy Norwegii. Ale w zeszlym roku po raz pierwszy ilosc pradu uzyskanego ze zrodel odnawialnych przekroczyla wartosc tych uzyskiwanych z "brudnych" zrodel. Eko zrodla to 44.6%, z elektrowni opalanych gazem bylo 29.1%, elektrownie atomowe (pomalu je zamykaja bo tez sa bee) to 15.3%, energia importowana (glownie z Francji i Holandii to 7.3%. Zaledwie 3.7% udzialu to elektrownie na wegiel. Wiec chyba widac roznice...

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Proponuję zabaczyć na czym motoryzuje się Afryka. Spalone tam w tych pojazdach paliwo uniesie się w górę i poleciawszy z wiatrem szkodliwe cząstki (bo przeca mądry Afrykańczyk zara wytnie DPFa czy innego kagańca a swoją drogą już pewnie nasi pojechali tam na szkolenia jak to się robi) uniesie nad Europę. I tak cykl życia produktu się zamknie. Szczęśliwi (lub nie) Europejczycy będą mogli błysnąć swoim postępem ekologicznym wdychając wyziewy co przylecą z Afryki zmotoryzowanej na bazie VW z wyciętym DPFem.
Mialem epizod w moim zyciu gdy pracowalem dla ONZ w Afryce. Byly to kraje gdzie problemy ktore opisales sa ewidentne. W Kongo i Liberii spedzilem w sumie 2 lata. Widzialem na wlasne oczy kopalnie coltamu i zolte stare Toyoty Corrolla w stanie totalnego rozkladu wozace 2 razy tyle pasazerow i bagazu niz producent przewidzial. I co prawda bylo to przed era samochodow EV ale zawsze na globie znajda sie kraje, gdzie ludzi nie bedzie stac na nowinki i beda "smietnikiem" Europy czy USA. Proponuje sie cofnac 20 lat wstecz i pomyslec czym byla wtedy Polska dla rynku uzywanych samochodow z Zach. Europy. A mysmy sprowadzali, kupowali itp. Czy nas ktos zmuszal - chyba nie.

Jesli tak dbamy o ekologie i Afryke to wyrzucmy wszystkie telefony, laptopy, tablety, wielkie telewizory, zezlomujmy nowe napchane elektronika CRF1100L i nowoczesne samochody, rozpieprzmy to fotowoltaike, ktora tu instalujecie, ze nie wspomne calej aparatury medycznej w szpitalach, bo to tylko wspiera wojny domowe w Afryce i niewolnicza prace tych, ktorzy wydobywaja to mineralne cudo, aby mogla powstac ta cudowna elektronika.

Idziecie na to? Nie musicie odpowiadac bo ja znam odpowiedz. Nie zrozumcie mnie zle, ale ten aspekt ekologii nie jest czarno-bialy jak wiele aspektow naszego zycia, a Afryka to bardzo skomplikowany temat (i nie mowie tu o krolowej )

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Czy elektryki mogą być bardziej ekologiczne? Tak.
Biorąc pod uwagę średni okres życia auta na 10lat i średni przebieg na 300kkm w tym czasie w elektryku wymienia się jedynie olej przekładniowy, być może ze trzy sety tarcz i sześć setów klocków. Jeden akumulator podtrzymujący/operacyjny. Taki dystans elektryk powinien pokonać na rodzimym ogniwie.
Jeśli ująć te setki litrów oleju silnikowego, filtry, czas i energię poświęconą na obsługę spaliniaka to faktycznie jest tego dużo więcej niż w przypadku EV. A kosztuje wszystko - nawet czas mechanika lub to, że zimą musi mieć ciepło w dupsko.
Moje zamowione Mii ma przeglady co 2 lata i 20 tys mil. Powiecie to nic bo samochody ICE tez tak maja. Tyle ze przeglad koszuje grosze bo jak napisal Matjasek nie ma tam co robic przy tym samochodzie na przegladzie.

Cytat:
Napisał Qter Zobacz post
37 kWh to nie 92 PLN ale licząc po cenie "domowej" z nadwyżką jakieś 26 PLN (37 * 0,7 PLN) a to obecnie z grubsza 5,5 ltr Pb 95 .... załóżmy że to 100 km innym małym autem...

Dla mnie sens posiadania auta elektrycznego jest jeśli jest to auto ładowane z domu z paneli "do miasta" (ze friko lub prawie za fiko) a na dalsze wycieczki mamy klasycznego spalinowca (Pb, Diesel, LPG) lub po prostu wypożyczamy na te 2 tyg. wakacji w roku.
Dokladnie. Moj wirtualny trip gdyby byl wokol komina, bylby totalnie za darmo. Choc technologia pojdzie na pewno do przodu i gdy zasieg samchodow EV sie zwiekszy powyzej powiedzmy 500-600km i czas ladowania skroci, EV bedzie tez bardziej OK na dalsze wycieczki.

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Qterku ja pisałem o ładowarce typu 150 tej szybkiej z powerem. Dane ze strony Skody.
Emek, owszem superchargery sa zazwyczaj drozsze w ladowaniu, ale samochod i tak wezmie tyle pradu ile moze (moj Mii laduje sie maks 40kW w trakcie ladowania) wiec wiekszosc samochodow EV dzisiaj nie wykorzysta takiej np. ladowarki 350kW. Ale jesli technologia pojdzie do przodu (w co nie watpie) taka ladowarka zapewni ci 100% baterii w 10-15 minut, wiec moze sie okazac ze nie zdazysz sie odlac i wypalic faje, a samochod juz bedzie gotowy do drogi.

Sorki za brak polski liter
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.01.2021, 15:23   #13
Adagiio
Zakonserwowany

Adagiio's Avatar

Miasto: Biecz
Motocykl: XRV Rally
Adagiio will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 2 dni 8 godz 41 min 13 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Problemem każdego obszaru zurbanizowanego, zwłaszcza w pobliżu miast, ale też dotyka to miasteczek które mamy w pobliżu, Pacanów, Stopnica, Szczucin, Dąbrowa Tarnowska itd jest to że ludzie muszą się ogrzewać a robią to za pomoca pieców w najlepszym wypadku na ekogroszek.
Dlaczego tak się dzieje? Bo system rucha obywateli, więc obywatele się bronią. Jeśli chłop chodzi do roboty za 2000 zł na czarno, bo pracodawca rucha system i pracującego u niego chłopa. Albo jak babcia, czy dziadek ma 900 zł emerytury to za co ma być ekologiczny? Żeby palić gazem o smaku owoców leśnych ? Kto jest winny tej sytuacji? Chłop, czy babcia co nie ma kasy żeby ogrzewać gazem, czy system, który zabiera babci połowę emerytury na leki. Czy chłop, który nie ma innego wyjścia, jak robota na czarno w zapiździałej piwnicy na wtryskarce?
Stary 13.01.2021, 15:57   #14
bukowski
sneer

bukowski's Avatar

Miasto: Cro-magnon
Motocykl: CRF1000L
Przebieg: 28000
bukowski jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 5 godz 34 min 37 s
Domyślnie

EnergetykaUe_2019.png

Nie do końca jest tak, że nie ma sensu elektryków, bo i tak prąd jest z węgla.
Jest to prawda tylko w odniesieniu do CO2 i to w stopniu, w jakim prąd jest ze spalania kopalin uzyskiwany. A udział ten spada bardzo szybko, spalanie węgla spada w ostatnich latach o ponad 20% rocznie (sic!). Popatrzcie zresztą na grafikę - to wygląda moim zdaniem optymistycznie. Na dziś paliwa kopalne to mniej niż 70% dla UE, w krajach takich jak Szwecja czy Norwegia poniżej 20%. Jest o co walczyć, taki pojedynczy 1% to pewnie parę statków węgla puszczonych z dymem.

I jeszcze tytułem komentarza odnosnie niskiej emisji z zabudowy jednorodzinnej. Mam to szczęście, że mieszkam pod lasem w rzadkiej zabudowie, mój najbliższy czujnik pomiarowy (w miasteczku) rzadko zapala się na pomarańczowo, zwykle jest przez cały rok zielony. Ale podróżuję często na południe Polski, konkretnie Małopolska, Śląsk i Dolny Śląsk i to, co tam wisi w zimowych miesiącach w powietrzu, to jest jakiś koszmar. Podejrzewam, że idzie się do tego przyzwyczaić, ale szczerze współczuję mieszkańcom tych miejscowości. Problem jest duży, całymi dziesiątkami kilometrów można nie wyjeżdżać z tego węglowego smrodu.
bukowski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.01.2021, 16:05   #15
consigliero
Ajde Jano

consigliero's Avatar

Miasto: Rataje Słupskie
Motocykl: Dacia Dokker STEPWAY
Przebieg: 241255
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 4 tygodni 1 dzień 14 godz 29 min 18 s
Domyślnie

Ta przysłowiowa baba czy chłop, będzie palić chrustem co go znajdzie nad rzeką. Nie wiem jak to wygląda w Twoich rejonach, to ruchanie na czarno. Tutaj być może nie jest lepiej, ale jeżeli w zwartej zabudowie zdarza się nie jeden który w ciągu dnia, nie czekając nawet na noc daje z komina czarnym gryzącym dymem o zapachu plastiku a jednocześnie na podwórku stoją dwa samochody to ja osobiście nie wiem jak mam to osądzić . By sprawa była jasna nie mam nic przeciwko spalaniu drewna jeżeli ktoś ma taką możliwość , przełknę dobrej jakości węgiel ale uduszę się zaszlamionym gównem które dalej znajduje swoich amatorów. Przykład znajomego który pracuje w UG w Szczucinie. Człowiek który wrósł już w to środowisko od czasów studiów. Poprosiłem o poradę gdzie kupić węgiel, najpierw polecił znajomego ale za drugim razem już nie, tym bardziej że zakupy dla mamy to mikre są, a facet to biznesmem. Jednak wcisnął znajomemu jakiś szajs po którym musiał czyścić piec bo się nie chciało palić, jemu się udało zmusić biznesmena do zabrania tego co zostało przywiezione oraz do wyczyszczenia pieca, ale ile tego poszło w Polskę?
Nie wyobrażam sobie na razie motocykla na prąd, nie przekonuję nikogo jakie to diesle są nieekologiczne, każdy ma własny rozum i liczy tak jak dla niego dobrze. Dlaczego jak ktoś dokonuje kalkulacji i wybiera elektryka to od razu jest osądzany jako ekoterrorysta, ekooszołom i wszyscy na siłę chcą go przekonać jakie tanie jest jeżdżenie wszystkim innym tylko nie elektrykiem. Te w kółko wracające przykłady o dzieciach w Afryce, zapewniam że spisek żarówkowy jest mo znany i staram się wyciągać z tego wnioski, no ale kupuję nowy aparat, telefon, i mnóstwo innych rzeczy zasilanych bateryjnie. Dlaczego nikt nie pisze że używając komputer telefon czy wszystko co zasilane prądem jesteśmy nieekologiczni zwłaszcza w naszym kraju, bo przecież prąd pochodzi z kopalni. Pisząc tego posta też dołożyłem kolejną cegłę do zniszczenia matki Ziemii. Na forum nie rozwiążemy tych wszystkich problemów możemy sobie jeż tylko uświadomić i zacząć zmianę, najprościej zrobić to od siebie.
consigliero jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.01.2021, 16:26   #16
bukowski
sneer

bukowski's Avatar

Miasto: Cro-magnon
Motocykl: CRF1000L
Przebieg: 28000
bukowski jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 5 godz 34 min 37 s
Domyślnie

Ja wczoraj od rozsądnego skadinad gościa z wykształceniem i wogle, usłyszałem najmocniejsza teorie spiskową ostatnich lat.
Otóż, za te wszystkie ekoawantury odpowiadają... kryptowaluty. Tak. Te wszystkie serwerownie, które kopia bitkoiny ciągną tyle prądu, że trzeba przykryć to zwiększone zużycie, żeby się rynek nie połapał, o co idzie GRA.
-Mirek, a ty tak sobie jaja robisz, czy co?
-No co Ty, masz tu linka (tu padają linki)
-Ale znasz się na tym, czy tak sobie spekulujesz z internetu?
-Znam się, wiadomo. Przecież trzydzieści lat temu pracowałem w Pierwszej Serwerowni, to wiem, ile. prądu ciągnie, a ty poczytaj co ci przesłałem i wtedy się wypowiedz.

Także już tez wiecie. Ja się podpisuje obiema ręcami, tez się na tym znam, mam w domu zabezpieczenie główne 57A, if you know what I mean...

Czy ktoś zainwestuje w mój startup, zamierzam zaprojektować uniwersalne oprogramowanie, pozwalające kopać bitkoiny na każdym komputerze, na komórce, ECU w samochodzie i na sterowniku od wibratora. To przyszłość!
bukowski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.01.2021, 16:59   #17
Adagiio
Zakonserwowany

Adagiio's Avatar

Miasto: Biecz
Motocykl: XRV Rally
Adagiio will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 2 dni 8 godz 41 min 13 s
Domyślnie

Nie żebym popierał palenie gównem w piecu, czy śmieciami. Ale dopóki gaz będzie kosztował ile kosztuje, węgiel jeszcze długo będzie spalany w piecach.
Tyle z mojej strony, nie nazwałem Cię ekozjebem ani ekoterrorystą, nigdy.
Stary 13.01.2021, 16:59   #18
GregoryS

Miasto: Zabrze
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 min 9 s
Domyślnie

Dlatego nie ma co bic piany.
Dla kogos wazne jest ile przejedzie za 1 zeta, dla innego ze ma fajny gadzeciarski woz, jeszcze inny twierdzi ze to bardziej eko i to dla niego najwazniejsze. A komus wychodzi to jednak taniej bo jezdzi tylko krotkie dystanse i laduje z fotowoltaiki.

Fajnie ze chlopaki maja te elektryki i opisuja co i jak, gdyby byly w moim zasiegu tez bym zakupil i poopisywal

Tak ze ...czekam na ciag dalszy podróży !
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.01.2021, 18:16   #19
consigliero
Ajde Jano

consigliero's Avatar

Miasto: Rataje Słupskie
Motocykl: Dacia Dokker STEPWAY
Przebieg: 241255
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 4 tygodni 1 dzień 14 godz 29 min 18 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał bukowski Zobacz post
I jeszcze tytułem komentarza odnosnie niskiej emisji z zabudowy jednorodzinnej. Mam to szczęście, że mieszkam pod lasem w rzadkiej zabudowie, mój najbliższy czujnik pomiarowy (w miasteczku) rzadko zapala się na pomarańczowo, zwykle jest przez cały rok zielony. Ale podróżuję często na południe Polski, konkretnie Małopolska, Śląsk i Dolny Śląsk i to, co tam wisi w zimowych miesiącach w powietrzu, to jest jakiś koszmar. Podejrzewam, że idzie się do tego przyzwyczaić, ale szczerze współczuję mieszkańcom tych miejscowości. Problem jest duży, całymi dziesiątkami kilometrów można nie wyjeżdżać z tego węglowego smrodu.
Dałbym co za to lajka, bo to jest właśnie to o czym piszę i jest to problem który z roku na rok jest większy, nie wiem dlaczego. Mieszkając w centrum Krakowa, czasem się dziwiłem wychodząc na zewnątrz dlaczego śmierdzi parafiną, wiem że mamy dużo kościołów ale smród był konkretny. Od 10 lat jeździmy na cmentarz w Żywcu przez Kocierz, tam mamy czas na zaczerpnięcie powietrza bo gdy zjedziemy w dół zaczyna się jazda w komorze gazowej, dotyczy to wszystkich wiosek dookoła Żywca z samym Żywcem włącznie. Jeżeli 10 lat temu było to okazjonalne wydarzenie tak z roku na rok było coraz gęściej w powietrzu a najgorzej w okresach przejściowych. Nie mam porównania z innymi częściami naszego kraju ale małopolska to w całości, świętokrzyskie to w miasteczkach i gęstych wioskach. Dochodziło do tego że wracając ze wsi do Krakowa człowiek musiał się aklimatyzować kilkanaście godzin bo tak duża była różnica w jakości powietrza.
consigliero jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.01.2021, 19:49   #20
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Miasto: Lublin
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 11 godz 38 min 36 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał GregoryS Zobacz post
Nie jestem energetykiem ale wykonywalismy projekty dla elektrowni weglowych, Consi zwraca uwage na wazna rzecz - spaliny z elektrowni a spaliny z domowego kopciucha to zdecydowanie nie to samo. Nie jestem za energetyka weglowa, ale taka na razie mamy, i trzeba przyznac ze robia dobra robote w temacie filtracji spalin.
Z filtrami na kominach elektrowni masz rację , ale pomyśl o degradacji środowiska przed filtrem w kominie. Pomyśl ile zanieczyszczeń trafia od etapu wydobycia węgla który trafia do elektrowni.
Jak zdegradowane jest środowisko, ile jest hałd górniczych. Ile spalin trafia do atmosfery w czasie wydobycia węgla i ile w czasie transportu do elektrowni? O tym się nie mówi, mówi się tylko jakie to czyste spaliny wydobywają się z kominów elektrowni.
Nie mówi się tez ile odpadów daje produkcja i utylizacja akumulatorów. Ciekawe czy ktoś myśli w jaki sposób utylizować panele fotowoltaiczne?
Dlaczego się o tym nie mówi ?

Wracając do tematu auta na prąd to w moim przypadku chciałbym takie auto dla żony, która prawie nie wyjeżdża z miasta. Bardzo spodobał mi się MG pokazywany w tym wątku. I gdyby kosztował w PL tyle co w UK to byłbym zainteresowany zakupem dla żony na dojazdy do pracy.

Nie wyobrażam siebie w podróży biznesowej (a taką mam pracę ) żebym co 200 km zatrzymywał się na godzinę w celu doładowania samochodu, za co zapłaciłbym jeszcze więcej niż za ON.
Lub w czasie jazdy z rodzina na urlop do Chorwacji czy Bułgarii.
Moim dieslem jestem w stanie zrobić 1000km na jednym tankowaniu, koszt tankowania poniżej 300zl ( i nie jest to stary diesel jak piszesz GregoryS tylko Mondeo diesel 190 kM automat rok produkcji 2020, wiec nie dymi, poza tym AdBlue)
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania