Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Kwestie różne, ale podróżne.

Kwestie różne, ale podróżne. Jak nic z powyższego o podróżowaniu Ci nie pasuje, pisz tutaj...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 23.12.2019, 20:07   #41
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Jakbyś zobaczył schody na budynku gminnym na wyyyysokie pierwsze piętro z prętów zbrojeniowych pospawane tak naprawdę rzadko dane to chyba wolałbyś żeby Cię inaczej w życiu ubogacali

Oczywiście nie ma co przesadzać ale trochę odbiegamy od tego wschodu. Dzięki Bogu.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2019, 17:00   #42
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie Zanim wyślę kolejny post……

Cześć
Zanim wyślę kolejny post……
Chcę zwrócić Waszą uwagę, że zajmuję się tematem Rosji tylko i wyłącznie od strony turystyki i kultury. Absolutnie nie interesują mnie tematy polityki, propagandy, wydarzeń wojennych i dowolne inne, które mogą zaostrzyć relacje międzyludzkie…
Katerina.
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2019, 17:16   #43
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Tak trzymać. Rozmawiajmy o tym, co łączy , a nie dzieli.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2019, 17:20   #44
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie „Dwie Stolicy. Moskwa.”

Przypominam Wam, że wątek się nazywa „Rosja oczami Rosjanki”. Nie wykluczone, że w tym temacie to wspomnienie będzie „na swoim miejscu”. Tutaj spróbuję Wam pokazać dlaczego twierdzę, że Moskwa i Petersburg – to nie Rosja.

Więc, dzisiaj obiecany temat: „Dwie Stolicy. Wczoraj a dziś.”

Tym razem proponuję poszukać ruskiej kultury w obu dwóch Stolicach. Ale wstępnie krótko opowiem o każdej z nich.

Zaczniemy od Moskwy i jej krótkiej historii.
„Pierwsza wzmianka o Moskwie w „Powieści minionych lat”, należy do roku 1147. Powstała na pograniczu ziem dwóch plemion. Urządzenie drewnianej twierdzy, czyli przyszłego Kremla, odnosi się do roku 1156……”

O ile wiem, pierwsza stolica Rosji jest starsza od roku powstania Moskwy prawie o 300 lat…..

Na mapie poniżej można zobaczyć, że już w 11 wieku, miejsce gdzie powstała Moskwa było zamieszkane przez kilka różnych plemion.

Вятичи и Кривич.jpg

A skoro szukamy ruskiej kultury dzisiaj, proponuję zobaczyć jak wygląda Moskwa w nasze czasy.
Oto Kreml dzisiaj (i ogrooooooomne korki przy nim, jak zawsze

1.jpg

2.jpg

W moim dzieciństwie rozmiary Moskwy wynosiły: od Południa ku Północy – 40 km, od Zachodu do Wschodu około 30 i na mapie 1989 roku ona wyglądała tak:

Moscow_map_1989.jpg

Kilka lat temu do jej terenu był dołączony kawał obszaru moskiewskiego. Na mapce poniżej zaznaczono na czerwono.

Новая Москва.jpg

Pewnie chcecie wiedzieć co spowodowało takie zmiany. Już wyjaśniam.
Moskwa nigdy nie była takim olbrzymem jak dzisiaj. Pomiędzy dowolnymi dwoma punktami w mieście zawsze była tylko godzina drogi. Dzisiaj niemal wszystkie drogi są zakorkowane, a w metrze stoją kolejki. Na zdjęciu z telewizji moskiewskiej Москва 24 (państwowej), przyrost ilości mieszkańców jest taki:

Население Моск .jpg

Przestrzeń i ilość mieszkańców Moskwy. Od 1961 roku do 2011. Ilość ludzi w MLN.
Dzisiaj, w roku 2019 ilość (zarejestrowanych) mieszkańców wynosi około ↗12 615 279 osób. Skąd są ci ludzi i czym się zajmują w Moskwie?

Mieszkańcy Moskwy.

To zdjęcie zrobiono w centrum miasta w dniu święta narodowego (rosyjskiego):

Москвичи1.jpeg

Zapamiętajcie twarze na tym zdjęciu.

W latach 90 chyba nigdzie nie było łatwe przeżyć i tylko w Moskwie można było znaleźć coś do kupienia (i zjedzenia). W związku z czym, ludzi do Moskwy przyjeżdżali zewsząd i starali się tam o stały pobyt. Zwykle to byli mieszkańcy jak miast tak i wiejskich terenów, ale nie dalej 500 km od Moskwy. Wtedy była również fala z Ukrainy i republik kaukaskich.

W latach 2000, jeszcze więcej ludzi do Moskwy zaczęło przyjeżdżać z Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i innych byłych republik ZSSR. Przyjeżdżali żeby zarobić. Nadal zresztą jadą. Po jakimś czasie otwarto dla nich dodatkowe możliwości oprócz stałego pobytu, na przykład, kredyty hipoteczne. Oczywiście, wielu z nich z tego skorzystało. Więc dzisiaj możemy zejść do metra moskiewskiego, bo tam dobrze widać dzisiejsze społeczeństwo:

Мигр Метро.jpg

Niestety, mało kto z nich potrafi płynnie mówić po rosyjsku, 14% w ogóle nie rozumie języka, prawie nikt nie jest wykształcony zawodowo, mają zupełnie inną kulturę bo większość to muzułmanie i nie są w stanie zrozumieć kultury i tradycji Rosjan do których przyjechali. Patrz mapę:

Схема мигранты .jpg

Ta mapa powstała w wyniku rejestracji umów wynajmu mieszkań w Moskwie z okresu 01. 01.18 -01.08.19.

Warto jeszcze popatrzeć ile jest migrantów w Moskwie:
Oto dane głównej państwowej agencji informacyjnej (ТАСС) (https://tass.ru/moskva/7340861)

„МОСКВА, 13 декабря. Количество проживающих в Москве мигрантов увеличилось к 2019 году на 15,4% и превысило 1,6 миллиона человек. Примерно 1,4 миллиона - это выходцы из стран ближнего зарубежья. Большинство из находящихся в Москве - это граждане Узбекистана, Таджикистана, Украины и Белоруссии.”

Tłumaczę: „ Moskwa, 13 grudnia. Ilość migrantów, mieszkających w Moskwie powiększyło się (ma się rozumieć w ciągu roku) o 15,4% co wynosi ponad 1,6 mln. osób (tylko w Moskwie! TYLKO). Około 1,4 mln. z nich są z Uzbekistanu, Tadżykistanu, Ukrainy i Białorusi. „

Czyli ludzi z innych kultur w Moskwie jest ponad 10%. Powtórzę to jeszcze raz – tylko w Moskwie. Proszę pamiętać, że istnieje również obszar moskiewski, którego danych tutaj nie podaję i w którym już od lat nie ma dzikich terenów.

Możecie przy pomocy podanych faktów zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda sytuacja życiowa w Moskwie i spróbować wyobrazić sobie, że szukać kultury ruskiej poza granicami kremla i jego ruskich zabytków, nie jest łatwym zajęciem.

Niczego nie napisałam o tych 85% mieszkańców Moskwy, którzy mieszkają w niej od dawna i powinni być nieco bliżej kultury ruskiej. Rzeczywiście tych ludzi na razie jest większość, lecz wcale to nie znaczy, iż w życiu swoim codziennym pamiętają o swojej kulturze na tyle na ile chciałabym to widzieć. Na przykład, różne zwyczaje ruskie do dziś są używane jako…ciekawy dodatek do ślubów. Jednak, wiedząc jak to wygląda, nie jestem odważna powiedzieć, że właśnie tak było na dawnej Rusi. Bo mam inne, nie moskiewskie przykłady.

Czym jest Moskwa dzisiaj? Ogromną wielokulturową aglomeracją. Teraz możecie zobaczyć jak dokładnie działają słowa „Ruskij” i „Rosjanin” o których pisałam w pierwszym poście.

W drugiej części opowiem o St. Petersburgu.
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2019, 17:21   #45
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie „Dwie Stolicy. St.Petersburg.”

Wielu z Was chcieli by zobaczyć St.-Petersburg.

Migranci tutaj też są i w porównaniu do ilości stałych mieszkańców Petersburgu, wcale ich nie mniej niż w Moskwie. Proporcję mniej więcej te same.
Tutaj nie będę długo rozpisywać, nie ma potrzeby. Oto cytat z Wiki Poland https://pl.wikipedia.org/wiki/Petersburg:

„Sprawą prestiżową dla władców Rosji z dynastii Romanowów było uzyskanie dostępu do Morza Bałtyckiego. Przez ponad sto lat kolejni carowie bezskutecznie starali się osiągnąć wyznaczony cel. Dopiero w okresie rządów Piotra I Rosjanie znaleźli się nad Bałtykiem.
Oto znana Twierdza Pietropawłowska, o której przeczytamy pod zdjęciem:

Петропавловскk.jpg

Głównym marzeniem cara było zbudowanie od podstaw miasta, które miało świadczyć o narodzinach potęgi państwa rosyjskiego. Prace budowlane, w których brali udział najwybitniejsi architekci ówczesnej Europy, rozpoczęły się już w 1703 na zdobytej rok wcześniej od Szwecji Wyspie Zajęczej, położonej u ujścia Newy. Pierwszą budowlą wzniesioną na obszarze Wyspy Zajęczej była Twierdza Pietropawłowska, którą rozpoczęto wznosić na mocy rozkazu cara z dnia 16 maja (27 maja według kalendarza gregoriańskiego) 1703. Dzień ten jest uznawany za datę założenia miasta. Na płycie kamiennej specjalnie przygotowanej na tę uroczystość wyryto następujący napis:

Roku pańskiego 1703, 16 maja założone zostało przez cara i wielkiego księcia Piotra Aleksiejewicza miasto Sankt-Petersburg.

Caryca Elżbieta kazała wybudować sobie w Petersburgu pałac, wzorowany na francuskim Wersalu – tzw. Pałac Zimowy.”
Oto Pałac Zimowy:

Зимний дворец.jpg

Miasto było stolicą Rosji trochę ponad 200 lat, a dziś jest nazywano „Stolicą kulturową” lub „Drugą Stolicą”, co znowu wprowadza w błąd.

W związku z powyższym tekstem chcę zwrócić uwagę na dwie sprawy:
1. Petersburg ma dzisiaj tylko 316 lat. Czym są 316 lat w skali historii Rosji?
2. Sankt-Petersburg był budowany przez najwybitniejszych architektów ówczesnej Europy”. Dlaczego?

Ponieważ car Piotr uwielbiał kulturę francuską tak gorąco, że wybudował pałac Montplesir (Franc. mon plaisir — "moja przyjemność") - Pałac w Peterhofie, zabytek architektury z początku XVIII wieku. Pałac został zbudowany na osobiste polecenie Piotra I w latach 1714-1723 przez architektów Andreasa Schlütera, Johanna Friedricha Braunsteina, Jeana-Baptiste ' a Leblona, Nicolo Micettiego.
Oto pałac o którym mowa:

petergof.jpg


Podam inne nazwy znanych zabytków Petersburga, które są powszechnie uważane za ruskie:
• Сerkiew Sw. Katarzyny: Rozpoczął budowę Pietro Trezini w 1738 roku, a ukończył Antonio Rinaldi w 1782 roku. Wkrótce stała się także miejscem pochówku wielu wybitnych osobistości: np. Stanisława Poniatowskiego i francuskiego marszałka Moreau.

Sw. Katarzyny.jpg

• Biblioteka (dzisiaj Rosyjska Narodowa) Znajdują się tu dwie najważniejsze księgozbiory związane z historią Francji końca XVIII wieku: Biblioteka Voltaire ' a i Archiwum Bastille. W sumie w bibliotece wielkiego filozofa francuskiego znajduje się około 7000 książek. Większość z nich zawiera notatki filozofa.

Biblioteka.jpg

• Troicki most nad Newą. Początkowo w konkursie na zaprojektowanie stałego mostu nad Newą w pobliżu Ogrodu Letniego zwyciężyła firma słynnego Gustava Eiffela. Lecz później poza konkursem złożyli wniosek inni Francuzi, z firmy "Batignolles", która w końcu podjęła się budowy mostu. Odbyła się 12 sierpnia 1897 w obecności prezydenta Francji Félixa Fora. Rok wcześniej rozpoczęto budowę mostu Aleksandra Trzeciego w Paryżu. Troicki jest jego siostrzanym mostem.

Most.jpg


• Sobór św. Izaaka (oficjalna nazwa: Sobór św. Izaaka dalmackiego)-największa Cerkiew Prawosławna w Petersburgu. Znajduje się na Placu Izaaka. Współczesny budynek katedry jest czwartą petersburską świątynią ku czci Izaaka dalmackiego, wzniesioną na miejscu katedry zaprojektowanej przez Antonio Rinaldiego. Autorem projektu czwartej katedry, która miała stać się główną prawosławną świątynią Cesarstwa, był architekt Auguste Montferrand. Budowę nadzorował sam Mikołaj I, przewodniczącym Komisji w sprawie budowy katedry był Karl Opperman.

1024px-Saint_Isaac's_Cathedral_in_SPB.jpeg


• Wasiljewska Wyspa. Jej wyraźny układ geometryczny pojawił się dzięki staraniom francuskiego architekta Jeana-Baptiste ' a Leblona, który przybył do Rosji w 1716 roku na zaproszenie Piotra I, który stał się pierwszym urbanistą Petersburga, który zajął się planowaniem kapitałowym. W szczególności zaprojektował typowy "dom dla wybitnych", wnętrza Pałacu Letniego i budynków w Peterhofie oraz, co najważniejsze, główny plan Petersburga, zgodnie z którym na Wyspie Wasiljewskiej zamierzano wykopać dziesiątki kanałów. Na ich miejscu znajdują się obecnie linie.

Wyspa.jpg


„Petersburg to Stolica kulturowa” – to właśnie często słyszę. Ale kultury jakiej? Chciałam Wam tylko uświadomić, że nie bardzo ma skąd być w Petersburgu kulturze ruskiej. Będąc tam i oglądając zabytki mało kto nad tym się zastanawia, bo przecież powszechnie jest uważano……

Teraz z kolei chcę Wam pokazać, zawartość popularnego wśród turystów sklepu z pamiątkami, które nie mają nic wspólnego z miastem, w którym są sprzedawane. Czyli z Petersburgiem. Proszę:

Магазин сувени .jpg



Na zdjęciu można zobaczyć regały, zrobione z brzozy. A wiecie dlaczego? Bo przeciętny cudzoziemiec widzi Rosję nie przez jej prawdziwą historię, a przez matrioszki, bałałajki, niedźwiedzi na placu Czerwonym, dorzucę do tego brzozę. Czyli w ten sposób:

Красная Медвед .jpg

Po czym, wracając do Europy, turyści twierdzą, że widzieli Rosję…..

Nie życzę Wam tego. Bądźcie bardziej dociekliwi! Witałam Was kilka lat w Karelii, gościłam Was i wiem jacy jesteście. Nie ma wśród Was przeciętnych ludzi, bo jesteście prawdziwymi, odważnymi, ciekawymi Świata podróżnikami….. I moim zdaniem zasługujecie na więcej.

Ciąg dalszy nastąpi…..

Ostatnio edytowane przez Metel : 27.12.2019 o 17:32
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2019, 22:23   #46
karlos
 
karlos's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2009
Miasto: Radom
Posty: 406
Motocykl: RD04
Przebieg: 68000
karlos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 14 godz 32 min 11 s
Domyślnie

__________________
"Cieszę się, że nie jestem bezużyteczny, zawsze mogę służyć jako zły przykład."

http://www.youtube.com/watch?v=kfH1hxvAN30&ob=av2n
karlos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2019, 23:17   #47
SZCZURS
 
SZCZURS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: Warszawa
Posty: 82
Motocykl: RD07a
Przebieg: CHGW;-)
SZCZURS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 5 dni 3 godz 27 min 58 s
Domyślnie

Jestem pod ogromnym wrażeniem Twoich zdolności językowych. Bardzo ciekawie odpisujesz swój kraj i po przeczytaniu kilku twoich postów nasuwa mi się pytanie: czy aby nie pełnisz jakieś funkcji dyplomatycznej...? :-DDD. Jeżeli nie to spokojnie możesz się ubiegać:-)
Pisz proszę bo bardzo miło się czyta.
SZCZURS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.12.2019, 23:23   #48
przemo77390


Zarejestrowany: Jan 2015
Miasto: Warszawa
Posty: 1,832
Motocykl: inne moto
przemo77390 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 23 godz 33 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Czarny - Ludzie bardzo serdeczni, ale dla mnie, wychowanego w Europie, mocarstwowa Rosja poza wielkimi miastami to niebywały syf i bieda
Z ta bieda to bym nieprzesadzal bo nawet w tak mega europejskim kraju na jaki sie kreuje nasz kraj bieda wystepuje w wielkej mierze tylko tak mocno nie wychodzi poza kolorowe mury sypialni i kanony propagandy o dobrobycie i zielonych wyspach.
O syfie w postaci tworzenia z kraju bomby ekologicznej poprzez przyjmowanie smieci nawet z Nigerii nie wspomne.

Temat fajny - nie o biedzie i o syfie - a o prawdziwosci bez propagandyzmu ktorym karmione sa nasze umysly.

Ostatnio edytowane przez przemo77390 : 28.12.2019 o 23:35
przemo77390 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.12.2019, 11:48   #49
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał SZCZURS Zobacz post
Jestem pod ogromnym wrażeniem Twoich zdolności językowych. Bardzo ciekawie odpisujesz swój kraj i po przeczytaniu kilku twoich postów nasuwa mi się pytanie: czy aby nie pełnisz jakieś funkcji dyplomatycznej...? :-DDD. Jeżeli nie to spokojnie możesz się ubiegać:-)
Pisz proszę bo bardzo miło się czyta.
Dziękuję Ci za pochwałę moich zdolności językowych. W przyszłości będę się starała nie rozczarować Was swoimi postami Żadnej funkcji dyplomatycznej nie pełnię, a co dotyczy ubiegać się o taką posadę, nie jestem zbyt grzeczna....

Ostatnio edytowane przez Metel : 29.12.2019 o 18:04
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.12.2019, 19:24   #50
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał przemo77390 Zobacz post
Z ta bieda to bym nieprzesadzal bo nawet w tak mega europejskim kraju na jaki sie kreuje nasz kraj bieda wystepuje w wielkej mierze tylko tak mocno nie wychodzi poza kolorowe mury sypialni i kanony propagandy o dobrobycie i zielonych wyspach.
O syfie w postaci tworzenia z kraju bomby ekologicznej poprzez przyjmowanie smieci nawet z Nigerii nie wspomne.

Temat fajny - nie o biedzie i o syfie - a o prawdziwosci bez propagandyzmu ktorym karmione sa nasze umysly.
nie mam zamiaru prowadzić tu wojenki ale tam gdzie ja byłem było słabo. duże miasta w okolicy. po MINIĘCIU tablicy StPeter nie ma asfaltu na podrzędnych drogach jeno rozjebdziury.
okolice Ufy czy nawet sam Kirow, który chyba do końca nie może się zdecydować jak się ma nazywać, to jest dno i metr mułu. budynki, które z zewnątrz wyglądają jakby nadawały się do rozbiórki.
to OGROMNY kraj /wiesz przecież/ i nie ma możliwości teraz tego wszystkiego rozwinąć do poziomu choćby NASZEJ Europy.
dla porównania mam również porównanie z południem, prowincją w USA i naprawdę ch.j tam nocuje i jest znacznie gorzej niż na dolnym sląsku. do tego dodam, że ludzie to w w większości ćwoki przekonani o swojej wyższości w świecie. żal.
piszę o tym TYLKO DLATEGO, że kreowanie się na mocarstwo z 140mln populacją a jednak życie tak jak tam faktycznie jest to są kurwa dwie różne rzeczy.

tak jak pisze OP, Rosja to nie StPeter i Moskwa /ooooogromna z lotu ptaka/ ale właśnie ta większość tej ogromnej powierzchni, zaniedbywana od czasów Sojuzu... można prowadzić dyskusję ale to jest fakt. jesteśmy ZNACZNIE bliżej Niemiec czy Austrii niż tego co kiedyś mieliśmy bo tak kurwać nam dano.

każdy kto żyje wystarczająco długo wie doskonale o czym piszę.

pisz kochana bo dobrze piszesz.
wsiewo dobrowo s nowom godom.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Albania 2016 oczami Zeta Zet Johny Trochę dalej 54 26.03.2019 16:58
Rosja lawetowo - jak? ArturS Inne tematy 3 26.06.2018 11:37
Wiza Rosja trzykawki Kwestie różne, ale podróżne. 32 09.02.2018 16:56
rosja->gruzja kyller Przygotowania do wyjazdów 23 05.05.2010 10:28
Prom Rosja-Stany Poncki Przygotowania do wyjazdów 9 06.07.2009 23:34


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.