Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Trochę dalej

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.08.2010, 17:19   #1
Lidke
 
Lidke's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Piaassachusetts/WPI
Posty: 130
Motocykl: RD07a
Przebieg: 80500
Galeria: Zdjęcia
Lidke jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 5 dni 15 godz 16 min 37 s
Domyślnie Szwecja, Norwegia Sierpień 2010

Witajcie,
Na początku sierpnia wraz z moją piękniejszą połową odważyliśmy się na pierwszą wyprawę, naszym pierwszym motocyklem (jedynym słusznym, zresztą). Dokonaliśmy 8-dniowej inwazji Szwecji i Norwegii, nakręciliśmy 4,5 kkm i ..... i nie było tak źle jak na żółtodziobów.
Poniżej kilka zdjęć, które, mam nadzieję, potwierdzają, że naprawdę warto wybrać się w tamte rejony.
DSCN0033.jpg

DSCN0040.jpg

DSCN0051.jpg

DSCN0053.jpg

DSCN0097.jpg

DSCN0125.jpg

DSCN0209.jpg

DSCN0214.jpg

DSCN0219.jpg

DSCN0227.jpg

DSCN0241.jpg

DSCN0289.jpg

DSCN0312.jpg

DSCN0319.jpg

DSCN0330.jpg
Lidke jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.08.2010, 18:52   #2
AmberBamber
kto hamuje nie wygrywa
 
AmberBamber's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Ostromecko
Posty: 881
Motocykl: RD07
Przebieg: 100+
AmberBamber jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 11 godz 35 min 7 s
Domyślnie

aa no oczywiście że warto . miałem w tym roku jechać samochodem dookoła bałtyku ale plany się zmieniły i ja również z moją drugą połówką jedziemy w przyszłym roku na AT

Ps. jak lecieliście +/- ?

Ostatnio edytowane przez AmberBamber : 11.08.2010 o 18:56
AmberBamber jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.08.2010, 09:58   #3
Lidke
 
Lidke's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Piaassachusetts/WPI
Posty: 130
Motocykl: RD07a
Przebieg: 80500
Galeria: Zdjęcia
Lidke jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 5 dni 15 godz 16 min 37 s
Domyślnie

Vexort, ze Świnoujścia promem do Ystad, następnie na północ do Seierstern w głównej mierze bocznymi drogami i szutrami bo autostrada jest mega nudna. Następnie Drammen i drogą E 134 przez góry na zachód, aż do Stavanger. Pooglądaliśmy fiordy i dzida wzdłuż wybrzeża do domu. To oczywiście tylko zarys trasy bo było dużo kręcenia się po różnych dziurach z których każda jest magiczna. Moim zdaniem 8 dni to stanowczo za mało na taki wyjazd. Z braku czasu nie widzieliśmy smaczków takich jak droga troli czy lofoty ale przynajmniej jest po co wracać
Lidke jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.08.2010, 10:20   #4
AmberBamber
kto hamuje nie wygrywa
 
AmberBamber's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Ostromecko
Posty: 881
Motocykl: RD07
Przebieg: 100+
AmberBamber jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 11 godz 35 min 7 s
Domyślnie

zaje....sta droga
ja planuję z grubsza polecieć z olsztyna bądź bydgoszczy na hamburg (do rodzinki) a dalej kopenhaga-> oslo -> trondheim -> ostersund -> Umea -> Rovaniemi -> Oulu -> Vaasa -> Turku -> Helsink i-> ST.Petersburg(?) -> Riga -> Ventspilis -> Liepaja -> Klaipeda -> Kaliningrad(?) -> Olsztyn...
No ale to jeszcze trochę czasu, jak pisałem miałem to zaplanowane na puszke a na 2kółka będę musiał troszkę popracować

tak czy siak nie odpuszczę.
AmberBamber jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.08.2010, 10:58   #5
Lidke
 
Lidke's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Piaassachusetts/WPI
Posty: 130
Motocykl: RD07a
Przebieg: 80500
Galeria: Zdjęcia
Lidke jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 5 dni 15 godz 16 min 37 s
Domyślnie

Też jest bajkowo. Zachodnie wybrzeże Litwy, Łotwy i Estonii zrobiłem furą. Piękne szutry, tanie kempingi i Bałtyk zupełnie inny niż w Polsce - klify, urwiska, czysta woda i absolutny brak plażowiczów. Jeśli masz więcej czasu to polecam estońskie wyspy Vormsi, Sarema i Hiuma. Gwarantuję, że "będzie Pan zadowolony". A i jeszcze jedno ludzie są tam zaje... życzliwi, natomiast w Norwegii miałem wrażenie, że patrzą się na mnie jak na jakiegoś dziwaka.
Lidke jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.08.2010, 11:27   #6
AmberBamber
kto hamuje nie wygrywa
 
AmberBamber's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Ostromecko
Posty: 881
Motocykl: RD07
Przebieg: 100+
AmberBamber jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 11 godz 35 min 7 s
Domyślnie

dzięki za polecenie myślę że kiedyś się zapędzę. byłem w tym roku samochodem w finlandii a jakieś 8 lat temu na rybach w norwegii i muszę wrócić bo skandynawia rozkochuje w sobie od pierwszego wejrzenia
AmberBamber jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.12.2010, 01:14   #7
Artur_ntv
 
Artur_ntv's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Bielsk Podlaski
Posty: 184
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Galeria: Zdjęcia
Artur_ntv jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 11 godz 29 min 33 s
Domyślnie

Kolego zamierzam ruszyc Twoim sladem. Mozesz podac troche informacji praktycznych zwiazanych z wyjazdem?
Artur_ntv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.12.2010, 17:06   #8
AdaM72
 
AdaM72's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: gdzie?
Posty: 131
Motocykl: ?? tak, to niewykluczone ale dokładnie to nie pamiętam
Przebieg: tak
Galeria: Zdjęcia
AdaM72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 5 godz 52 min 56 s
Domyślnie

Warto skorzystać z połączenia Sassnitz-Trelleborg. Bardzo szybko i tanio. Z innych rzeczy - w Szwecji warto zabłądzić do akweduktu na kanale Dalslandzkim, na południu Norwegii warto zobaczyć kolej Flam (przy okazji można zahaczyć o tunel Lærdal), jeżeli po drodze mają być Lofoty, to można spokojnie odpuścić Drogę Atlantycką (drogo i przereklamowana). Należy jednak wziąć pod uwagę, że Lofoty to norweski kurort. Dużo ludzi (jak na tamtejsze realia) i drogo. Na północy trzeba po prostu pobyć. Dobrze do tego nadają się okolice między Narvikiem a szwedzką Kiruną. I sama Kiruna oczywiście (warto sobie poszukać w sieci, co to jest LKAB i IORE). No i fiordy północne, w tym zwłaszcza warto zajrzeć na półwysep Varanger, który ma piękny związek z wyprawami polarnymi i jest nierozerwalnie połączony z nazwiskami Amundsena i Nansena. Finlandia jest nudna jak flaki, lepiej wypada strona rosyjska, zwłaszcza jeżeli rozważyć przejazd nad Morzem Białym. Nie mówiąc już o tym, że jest taniej. Z Helsinek można sobie ewentualnie skrócić drogę do Gdyni albo Gdańska promem, ale wychodzi drożej niż przez Pribałtykę i niewiele szybciej.
__________________
#8 W podpisach nie warto pisać byle czego. Tylko same mądrości.
#5 A jak się komu nudzi to niech sobie coś w Świątyni poczyta.
AdaM72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.12.2010, 19:56   #9
AdaM72
 
AdaM72's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: gdzie?
Posty: 131
Motocykl: ?? tak, to niewykluczone ale dokładnie to nie pamiętam
Przebieg: tak
Galeria: Zdjęcia
AdaM72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 5 godz 52 min 56 s
Domyślnie

No co? Widzę, że towarzystwo nie bardzo daje wiarę źródłom pisanym. Trudno, pomogę więc sobie przekazem obrazkowym:

Oto jeden z powodów dlaczego warto pobyć na północy:

Tego giganta:

warto zobaczyć na własne oczy

To obrazkowy komentarz do tego, że mocno odstające od sztampy fiordy północne warte są eksploracji:

Statua Nansena w Vardø:

Upamiętnia jego pobyt w tym mieście po wycofaniu się z nieudanej próby zdobycia Bieguna Północnego. Notabene, wydaje mi się, że Vardø jest chyba najbardziej wysuniętym na północ, stale zamieszkałym, miastem Europy.

I wreszcie pamiątka po Amundsenie, z którą oczywiście kojarzy się również nazwisko Nobilego - maszt do cumowania sterowców:

Zdjęć z często odwiedzanych fiordów zachodnich, Lofotów, reniferów, rozmaitych Dalsnibbów, drucianych globusów na Nordkapp itp. nie daję, bo sporo o tym już na forum jest.

Zamiast tego dorzucę zdjęcie z okolic Kiruny:

Dlaczego Kiruna jest ważna? Nie, nie dlatego, że jest tam największa na świecie nieodkrywkowa kopalnia rudy żelaza i kosmodrom. Dlatego mianowicie, że zakupy wychodzą tam o 40-50% taniej jak w niezbyt odległym Narviku. Po prostu opłaca się pojechać.
__________________
#8 W podpisach nie warto pisać byle czego. Tylko same mądrości.
#5 A jak się komu nudzi to niech sobie coś w Świątyni poczyta.

Ostatnio edytowane przez AdaM72 : 11.12.2010 o 19:59
AdaM72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.12.2010, 23:11   #10
Artur_ntv
 
Artur_ntv's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Bielsk Podlaski
Posty: 184
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Galeria: Zdjęcia
Artur_ntv jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 11 godz 29 min 33 s
Domyślnie

Dzieki za piekne foty i ciekawe informacje. Wrzucilem na Jutuba haslo: LKAB i wyplulo mi jakies "nory" i pociagi, ktorych przejazd trwa kilka minut . Teraz juz wiadomo o co chodzi. Jak to wszystko wyglada na zywo? Bede wdzieczny za wszystkie informacje odnosnie ciekawych, niekoniecznie znanych miejsc.
Artur_ntv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Moja mała Norwegia, niekończąca się przygoda (życiowa podróż) Dubel Trochę dalej 171 24.04.2024 08:57
INDIE, HIMALAJE, Sierpień 2010 JaroGL Trochę dalej 156 09.09.2015 13:49
Norwegia 2010 JarekAT Trochę dalej 38 27.12.2010 19:18
Norwegia 2010 7Greg Trochę dalej 12 22.06.2010 18:00


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.