Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.03.2019, 01:18   #161
Cezar3
 
Cezar3's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2017
Miasto: Marynino
Posty: 543
Motocykl: NAT`18
Przebieg: rośnie
Cezar3 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 5 dni 7 godz 17 min 14 s
Domyślnie

Tak czytam i czytam.... Dajcie już spokój emerytowi. Uparł się na droższe w eksploatacji ogrzewanie, niech grzeje całą płytę....
__________________
lepiej patrzeć na to, czego nie można puknąć, niż puknąć to, na co nie można patrzeć...
Cezar3 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.03.2019, 08:54   #162
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Jak na razie to poszerzam horyzonty, czerpiąc z doświadczeń innych którzy mieszkają w swoich domach. Najwięcej skorzystałem z rozmowy z jednym z Was dzięki której byłem w stanie zrozumieć niuanse ogrzewania płaszczyznowego. Staram się jak najbardziej zrozumieć teorię, ale praktyka często przeczy założeniom.
Dzięki rozmowie przekonałem się w końcu o co chodzi w zwrocie bezwładność, ale do tego potrzebny był dodatkowy termin, komfort termiczny, dzięki koledze @Adamuss udało mi się to zrozumieć, podobnie jak to zwrot, wytrych, sterowalność.
Nie będę też już się starał aby na siłę stosować zawory do sterowania, stawiając na prostszy system sterowania. Przekonuje mnie że po pierwszych tygodniach grzania sam sobie doreguluję temperatury w poszczególnych pomieszczeniach sterując przepływem w rozdzielaczu.
Na dzień dzisiejszy dalej pozostaje opcja płyty ale bez wbudowanego ogrzewania. Słusznie zwrócono mi uwagę że niepotrzebnie się boję wykonania podłogówki, bo rozsądna ekipa zrobi to szybko i bez hektolitrów wody wewnątrz.
Brak kominów nie jest spowodowany chęcią bycia eko, tylko obecnym podejściem do tego domu. W 2013 gdy pierwszy raz pomyśleliśmy o domu, myśleliśmy o kominku. W 2018 po pięciu latach mieszkania na Szewskiej i doświadczania na własnym organizmie smrodu wszechobecnego smogu, nie mam ochoty na spalanie czegoś w domu oprócz ogniska lub grila na zewnątrz. Pisałem już że mamy tylko prąd i to też jest przyczyna że nie myślę o niczym innym. W domu na stałe przebywać będzie moja mama, pies i kot, nie chciałbym jej obarczać sprawami jakiegoś gazu albo oleju albo węgla. Grzejniki elektryczne są jakimś rozwiązaniem ale całe życie miałem grzejniki, pora spróbować czegoś nowego. Grzejnik zawsze można dołożyć, gotowanie będzie na indukcji, tak mamy już od lat i jesteśmy zadowoleni. CWU zgodnie z sugestią, 2 ogrzewacze przepływowe w miejscach poboru, łazienka oraz kuchnia. Jak widać mocno zależymy od prądu i zdaję sobie sprawę gdzie jest on produkowany ale to powinno też spędzać sen z powiek naszym paniskom w rządzie a od nich przekaz idzie , jest super, „ najlepsza kawaleria świata” , „ nie oddamy ani guzika” 😉
Wasz emeryt, w przyszłości














Jak dożyję
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.03.2019, 09:31   #163
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Rozumiem teraz i popieram ale dom bez kominka lub kozy to jak motocykl na prąd gdzie tu frajda
komfort cieplny jak najbardziej ale brak domowego ogniska
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.03.2019, 09:34   #164
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał tomekt Zobacz post
Rozumiem teraz i popieram ale dom bez kominka lub kozy to jak motocykl na prąd gdzie tu frajda
komfort cieplny jak najbardziej ale brak domowego ogniska
I nie ma gdzie butelek po coli palić :P

Sent from my G8441 using Tapatalk
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.03.2019, 09:50   #165
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

25 lat przepracowałem w elektrociepłowni i znam od podszewki jak to wygląda. Jeśli myslisz że kupują opął najlepszej jakości żeby nie truć to się lekko mylisz cena czyni cuda . A w swoim domu nigdy nie spaliłem w kozie grama smieci możesz nie wierzyć .
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.03.2019, 10:30   #166
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 6 min 57 s
Domyślnie

Sneer temperatura w domu przy grzejnikach elektrycznych będzie utrzymywana prawidłowo i oszczędnie jednak przy braku podlogówki nie ma komfortu chodzenia po nie zimnej podłodze. Chodzi nie tylko o suche termometry ale odczucie komfortu a tu każdy ma inne. U mnie w progach nie ma grzania to strach tam nogą stanąć :-)

Jeszcze odnośnie kominka.
Zapotrzebowanie tego domu na c.o. to może 4-6 kW - nie ma takich kominków żeby nie przegrzać domu.
Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.03.2019, 10:54   #167
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie Dom na emeryturę

Cytat:
Napisał tomekt Zobacz post
25 lat przepracowałem w elektrociepłowni i znam od podszewki jak to wygląda. Jeśli myslisz że kupują opął najlepszej jakości żeby nie truć to się lekko mylisz cena czyni cuda . A w swoim domu nigdy nie spaliłem w kozie grama smieci możesz nie wierzyć .

Jednak łatwiej jest utrzymać w ryzach i kontrolować takiego jednego super kopciucha niż tysiące małych źródeł ciepła, ale to powinno być rozwiązanie systemowe


https://youtu.be/vXL1GPCxMyQ

Ostatnio edytowane przez consigliero : 17.03.2019 o 11:02
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.03.2019, 11:42   #168
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 505
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 4 godz 12 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Sneer temperatura w domu przy grzejnikach elektrycznych będzie utrzymywana prawidłowo i oszczędnie jednak przy braku podlogówki nie ma komfortu chodzenia po nie zimnej podłodze. Chodzi nie tylko o suche termometry ale odczucie komfortu a tu każdy ma inne. U mnie w progach nie ma grzania to strach tam nogą stanąć :-)
a
Poza tym inaczej rozkłada się temperatura w domu jak jest podlogowka a jak jej nie ma. Jak jest podlogowka to ciepłe powietrze od dołu unosi się do góry i utrzymuje na pewnej wysokości a nie tylko przy samym suficie , bez mieszania z zimnym i jest ciepło od samego dołu, prócz tego ze w stopy jest ciepło. Natomiast jak nie ma podłogówki tylko grzejniki to powietrze ciole miesza się z zimnym w okolicach grzejników i unosi się do sufitu i tam się utrzymuje, no iw stopy zimno Podlogowka jest niskotemperaturowa i bardziej oszczędna między innymi z powodu właśnie powyżej wyjaśnionego ruchu powietrza.
Najprościej możesz regulowac temperaturę przepływem oraz mieszaczem (zaworem mieszającym wodę ciepłą od pieca z wodą chłodniejszą z powrotu)
Zawsze zalecam założenie zaworu mieszającego tak żebyś mógł ustawić temperaturę na grzejnikach np 60 a na podlogowce np 30 stopni. Łatwiej tez będzie sterować jak zrobisz wylewkę anhydrytową. Ważniejsze jest sterowanie dobowe niż sterowanie różnicą temperatur w różnych pomieszczeniach. Temperaturę w ponieszczeniach można ustawić raz na rotametrze i nie dotykać przez kilka lat natomiast np u mnie dobowo steruje się kilka razy dziennie. Do tego jest regulator pogodowy który działa super ale nie przy podlogowce w dole płyty.

Ostatnio edytowane przez lotnik : 17.03.2019 o 11:49
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.03.2019, 11:56   #169
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Sneer temperatura w domu przy grzejnikach elektrycznych będzie utrzymywana prawidłowo i oszczędnie jednak przy braku podlogówki nie ma komfortu chodzenia po nie zimnej podłodze. Chodzi nie tylko o suche termometry ale odczucie komfortu a tu każdy ma inne. U mnie w progach nie ma grzania to strach tam nogą stanąć :-)

Jeszcze odnośnie kominka.
Zapotrzebowanie tego domu na c.o. to może 4-6 kW - nie ma takich kominków żeby nie przegrzać domu.
Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
Ale ja mam podłogowke w łazience i kuchni. Tylko tam jest ceramiczna podłoga. Nie mówię, że podłogowka gorsza czy lepsza, tylko tyle, że dziś na wodna zazadne skarby bym się nie zdecydował. Zresztą, jak chcesz mieć drewno na podłodze, to każde podłogowe odpada. Tka, wiem, że robią, ale ile to wytrzymuje?
A rozwiązanie z grzejnikami jest tanie i robi robotę.

Sent from my G8441 using Tapatalk
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.03.2019, 12:14   #170
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 6 min 57 s
Domyślnie

Drewno na podlogówce ma się bardzo dobrze, wełniane wykładziny również - 10-15 stopni różnicy temperatury nie daje żadnej istotnej zmiany wymiarów drewna. Znam kilka takich instalacji gdzie działa to bardzo dobrze.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 17:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.