Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Silnik, sprzęgło, skrzynia

Silnik, sprzęgło, skrzynia Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.06.2012, 22:04   #1
ferolo
 
ferolo's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Słupsk
Posty: 713
Motocykl: CRF1000
Przebieg: od zera
ferolo jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 17 godz 59 min 46 s
Domyślnie Remont Silnika

Hej panowie pozwolę sobie założyć ten wątek ponieważ szykuję się do remontu silnika a chciałbym poznać radę innych forumowiczów w sprawach kluczowych.
A więc zacznę tak mam za sobą już kilka poskładanych silników samochodowych i jeden motocyklowy więc wiedzę i praktykę mam.
Jednak przy afrze nie wiem jak pójdzie ponieważ V nigdy nie składałem i będę potrzebował pomocy ale do celu.
Problem mam z odkręceniem głowicy tzn nie mogę nigdzie w serwisówce znaleźć kolejność dokręcania śrub głowicy potrzebuję tego aby je odkręcić i ich nie odkształcić.
Kolejne pytanie to jakie zastosować uszczelki oryginały czy coś innego wiem, że atheny nie polecacie to co proponujecie oraz jakie najlepsze uszczelniacze zaworowe zamontować.
To było by na początek.
Pozdrawiam
ferolo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2012, 22:08   #2
Misza
22.10.2006, DTN :)
 
Misza's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kąty Wrocławskie
Posty: 3,778
Motocykl: RD07
Przebieg: IIszlif
Galeria: Zdjęcia
Misza jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 3 tygodni 2 dni 15 godz 44 min 51 s
Domyślnie

Było sporo o tym na forum.

Atheny są spoko, pod głowice i uszczelniacze zaw Hondy oridżinal lepiej wrzucić.

Głowice odkręcasz na krzyż tak trochę i powinni być spoko, ja tak robiłem ze 2 razy u siebie i za żadnym razem nawet nie trzeba było planować. Reszte masz w serwisówce

Ogólnie fałka jest łatwa w remoncie... to nie to rzędówka gdzie trzeba 4 tłoki na raz wsadzać z pierścieniami co bez odpowiednich narzędzi łatwe nie jest

Wrzuć na forum parę zdjęć, podaj przyczynę remontu i ewentualne pomiary
__________________
Real adventure starts where road ends...

-AT RD07 Big Bore 'Troll Bagnisty, ziejący ogniem z regulatora Diabeł Pustynny'


http://www.youtube.com/user/Miszapoland
Misza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2012, 22:15   #3
ferolo
 
ferolo's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Słupsk
Posty: 713
Motocykl: CRF1000
Przebieg: od zera
ferolo jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 17 godz 59 min 46 s
Domyślnie

Hej dzięki za odpowiedz, remont jest spowodowany słabą kompresją 7,1 na obydwu oraz zgrzytająca 4 poza tym afre robię od podstaw po pożarze więc i silnik robię na zicher
ferolo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2012, 00:16   #4
banditos
....OLEJ....
 
banditos's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Pniewy-Londyn
Posty: 1,337
Motocykl: RD07a
Przebieg: 6006 km
banditos jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 17 godz 22 min 13 s
Domyślnie

Napisal Misza;
Ogólnie fałka jest łatwa w remoncie... to nie to rzędówka gdzie trzeba 4 tłoki na raz wsadzać z pierścieniami co bez odpowiednich narzędzi łatwe nie jest



Przeca kazdy tlok jest w innym polozeniu i wystarczy jeden scisk do pierscieni, zeby sprawe zalatwic. Oczywista najlepiej w 2 osoby.
banditos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2012, 06:20   #5
Misza
22.10.2006, DTN :)
 
Misza's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kąty Wrocławskie
Posty: 3,778
Motocykl: RD07
Przebieg: IIszlif
Galeria: Zdjęcia
Misza jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 3 tygodni 2 dni 15 godz 44 min 51 s
Domyślnie

No raczej nie każdy tłok jest w innym położeniu i jak się nie ma ani jednego ścisku do pierścieni to różowo nie jest ... a silnik nadal w ramie
__________________
Real adventure starts where road ends...

-AT RD07 Big Bore 'Troll Bagnisty, ziejący ogniem z regulatora Diabeł Pustynny'


http://www.youtube.com/user/Miszapoland
Misza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2012, 10:38   #6
Vooytas
status-TAK stan cywilny-TAK....
 
Vooytas's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Mikołów
Posty: 1,216
Motocykl: BRAK
Przebieg: Tak,
Vooytas jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 11 godz 41 min 35 s
Domyślnie

Przekalkuluj na zimno koszty. Słaba kompresja może równać się wymianie tłoków, szlifem, nowymi pierścieniami, łożyskiem wałka, pewnie i panewki, może łańcuchy rozrządu uszczelki itd.itd.

Piszesz że masz coś ze skrzynią więc kolejne wydatki. Jak wałek zdawczy?
Może nie warto? Władujesz 2000 - 2500 zł i kupę roboty i nerwów.


Ja robiłem remont z którego jestem zadowolony. Podniosłem się z gęstego mineralnego oleju do półsyntetyku i motocykl nie pali oleju. Mam nowy wałek zdawczy.

Koszty były spore. Teraz jak się ten silnik skończy to nie zdecyduje się na remont. Poszukam czegoś zdrowego (wkładasz i śmigasz). Wiadomo że zdrowy silnik to koszt nie mniejszy niż myślę 3000PLNów.

Wykonanie remontu na pewno pozwoli poznać silnik bardzo dokładnie, to jest niewątpliwy plus.

Przelicz dokładnie koszty dodaj jakieś 20% na nieprzewidziane wydatki, zastanów się ile czasu będziesz miał "zamrożony" motocykl.

Powodzenia,
Vooytas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2012, 10:56   #7
ferolo
 
ferolo's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Słupsk
Posty: 713
Motocykl: CRF1000
Przebieg: od zera
ferolo jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 17 godz 59 min 46 s
Domyślnie

Hej wlasnie chodzi o to, że jesli mialbym gotowke na nowy silnik to bym wydał jednak od tak cieżko wyciulac 3k na silnik wiec rozkladam to w czasie. I tak w tym sezonie nie ma mowy że wyrusze więc do przyszlego sezonu powinienem dac radę. A powiedz mi voytas jaki u ciebie wyszedl końcowy rachunek i czy tłoki też wymienialeś?
ferolo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2012, 11:17   #8
Vooytas
status-TAK stan cywilny-TAK....
 
Vooytas's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Mikołów
Posty: 1,216
Motocykl: BRAK
Przebieg: Tak,
Vooytas jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 11 godz 41 min 35 s
Domyślnie

nie pamiętam dokładnie cen ( chyba nawet nie chciałem wiedzieć ile mnie to będzie kosztowało).

Kupiłem drugi silnik za jakieś 1000 zł ( też w nie najlepszej kondycji). Więc miałem sprawną afrykę i dużo czasu na remont ( nie miałem parcia że sezon się zbliża itd.).
Koszty rozciągnąłem chyba na 2 lata, co wypłata kupowałem jakąś część.
Szukałem okazji np koszt sprzęgłowy i skrzynia biegów z przebiegiem 30 000km ( po spalonej Afryce).

Nie wymieniałem tłoków, jak miałem wszystko już skompletowane rozebrałem oba silniki powybierałem najlepsze zestawy ( tłoki + cylindry + korbowody + wał). Oczywiście samemu bez dobrych narzędzi pomiarowych nie jesteś wstanie określić zużycia tych elementów. Założyłem nowe pierścienie, łańcuchy, panewki itd. obróbka głowic etc.

Nie wierzę że koszt nie pochłonął mniej niż 2000 zł. ( bez szlifów i tłoków !!!)
Pamiętaj o drobiazgach które tez kosztują (np wymiana oleju i filtra zaraz po kilkuset kilometrach).
Vooytas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2012, 13:03   #9
Gawień
 
Gawień's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Józefin
Posty: 860
Motocykl: RD07a
Przebieg: 84000
Gawień jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 1 dzień 13 godz 14 min 9 s
Domyślnie

Niestety żeby wymienić silnik na inny trzeba jeszcze znaleźć też ten "inny" w dobrym stanie Moja Afra stała prawie dwa miesiące jak szukałem drugiego pieca ... W końcu jakimś fartem udało się znaleźć i nie żałuje bo jak dobrze pamiętam po ponad roku stania wypluł po 11 na obydwóch cylindrach. Z tym że od tamtego czasu w sumie nie pojawiło sie nic sensowniejszego , silniki do Afryk rzadko się trafiają :/ i nigdy nie ma pewności że nie będzie gorszy od tego co się ma :P

Pozdro!
Gawień jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2012, 13:23   #10
Vooytas
status-TAK stan cywilny-TAK....
 
Vooytas's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Mikołów
Posty: 1,216
Motocykl: BRAK
Przebieg: Tak,
Vooytas jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 11 godz 41 min 35 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Gawien Zobacz post
Niestety żeby wymienić silnik na inny trzeba jeszcze znaleźć też ten "inny" w dobrym stanie Moja Afra stała prawie dwa miesiące jak szukałem drugiego pieca ... W końcu jakimś fartem udało się znaleźć i nie żałuje bo jak dobrze pamiętam po ponad roku stania wypluł po 11 na obydwóch cylindrach. Z tym że od tamtego czasu w sumie nie pojawiło sie nic sensowniejszego , silniki do Afryk rzadko się trafiają :/ i nigdy nie ma pewności że nie będzie gorszy od tego co się ma :P

Pozdro!
Zgodzę się ale nie do końca. Niecałe dwa miesiące na szukanie dobrego silnika to nie jest zbyt długo.... Trzeba kupować od sprawdzonych osób wtedy jest duże prawdopodobieństwo że nas nikt nie posadzi na minie. Oszacować zgrubsza stan silnika tez nie powinno być zbyt skomplikowane. Jeżeli właściciel pozwoli nieco go porozbierać, jeżeli nie to już bym odpuścił.
Idealnie jak silnik jest jeszcze w ramie i można go odpalić.
Wiadomo że do wszystkiego się nie zajrzy i zawsze jest to ryzyko.

Ja kupowałem silnik od uczciwego gościa. Stan silnika przedstawił mi w bardziej szarych kolorach niż było faktycznie. Pojechałem osobiście poznałem człowieka i jesteśmy w kontakcie do dziś. Sprzedał naszym forumowiczom ze 3 silniki i wszyscy są zadowoleni. Ostatnio miał afrykę z bardzo niskim przebiegiem na części. Silnik był idealny ( cena była adekwatna) ja mam z tej afryki tarcze tylną w nominalnej grubości ( na półce w garażu bo mi szkoda zakłądać ).
Trzeba szukać ....... pytać....
Vooytas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
remont czy uzywany silnik andsoj Silnik, sprzęgło, skrzynia 66 28.12.2012 22:33
Remont kapitalny czyli zrób to sam i nie spier...ol aciu Regularne czynności serwisowe 337 25.04.2012 11:18
Remont silnika - wymiana oringów Vooytas Silnik, sprzęgło, skrzynia 6 10.05.2011 21:33
remont silnika bartol Silnik, sprzęgło, skrzynia 73 21.03.2011 13:23
Remont 1 vespy zakończony. Vooytas Inne tematy 12 19.06.2009 18:36


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.