Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.06.2023, 07:18   #31
Adagiio
Zakonserwowany
 
Adagiio's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2005
Miasto: Biecz
Posty: 4,933
Motocykl: XRV Rally
Adagiio will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 19 godz 37 min 23 s
Domyślnie

Montuje pompy i reku i jak słyszę argumenty i teorie klientów to mamy zrobiony dzień na wesoło, grunt to w coś wierzyć, najlepiej w coś co nie istnieje.
Najtaniej wychodzi dobry konsens, odpowiedni bufor i podłogówka, przy zakupie pieca zwrócić uwagę aby można go było przeprogramować na propan/butan bez ingerencji w dysze.
I nie dajcie się dymać eko terrorystom .
__________________
Proszę siadać, się nie wychylać, się nie opowiadać
I łaskawie i po cichu i bez szumu i bez iskier
Wypierdalać.
Adagiio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2023, 07:25   #32
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Nie chciałem aby to tak zabrzmiało z tym 2000 kWh bo w moim wypadku koszt ogrzewania oraz energii elektrycznej w roku jest pomijalny, pomimo że zużycie jest ponad 2000 kWh. Co nie zmienia faktu że eksperymenty przy cenach za energię doprowadzają do tego że koszty działalności są na granicy opłacalności. No ale nie o tym miał być ten wątek tylko o małym domu.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2023, 07:28   #33
MrWaski
 
MrWaski's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: Słocina
Posty: 1,087
MrWaski jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 9 godz 35 min 0
Domyślnie

Dom to skarbonka bez dna. Klimat się ociepla, to i dno głębiej...
__________________
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
MrWaski jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2023, 08:03   #34
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Zakładałem aby to skarbonka nie była i jak na razie jest dobrze. Co do samej wentylacji mechanicznej, to super sprawdza się w zimie a obecnie to się po prostu otwiera okna bez oglądania się na fakt działającej wentylacji. Koszt jej działania jest pomijalny

consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2023, 10:39   #35
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 58 min 0
Domyślnie

Pewnie Tygrysie masz sporo racji - Ja to tylko tak na szybko wyliczyłem przyjmując ostrożnie -te sponsorowane są dużo bardziej optymistyczne- dane z testów/badań, których wyniki są publikowane np. w necie. Reku to i filtry i pewnie okresowe przeglądy ale kominy tradycyjne też nie są w 100% bezobsługowe /obowiązkowe przeglądy kominiarskie dotyczą również wentylacyjnych/. Wszystko co nowe jest źródłem obaw - pewnie jeszcze z 30 lat temu Ci którzy obecnie mieszkają w "domach dwuwarstwowych" wierzyli, że styropian spowoduje płynięcie wody po ścianach i wszystkie inne nieszczęścia a plastikowa stolarka to samo zło. Pewnie nigdy nie zdecyduję się na modernizację swojego domu pod reku ale w domach Szkodników, które były budowane od podstaw kominy poszły w zapomnienie. Widzę różnicę - wystarczy zimą przyłożyć dłoń do mojej kratki wentylacyjnej i ich anemostatów, po dłuższej kąpieli spróbuj się ogolić - u mnie lustro zaparowane u Nich czyste, jak pyli dookoła "przyroda" czy wieczorem atakują komary Ja przymykam okna a Szkodniki podkręcają "na dwójkę". To trochę, też tak jak z Adamowym kondensatem, podłogówką i buforem /sam mam i chwalę/ ale widzę, że Szkodnik ma jednak sporo taniej i dlatego nie walę w czambuł wszystkiego co nowe. Jest jeszcze kilka innych zalet wentylacji z reku - np. moja żona twierdzi, że wycierając kurze w każdą sobotę i tak ma bardziej nasyfione jak synowa latająca ścierą po szafkach sporadycznie.
Dla niektórych niezwykle istotna jest też kwestia subiektywnego poczucia bezpieczeństwa - pamiętam jak blisko półwiecze temu, mieszkając na 9 piętrze nowohuckiego "wieżowca", informowany byłem o rozpoczęciu napełniania wanny przez sąsiadkę "delikatnym" jebnięciem odpalającego junkersa /o naszej ablucji bliżsi i dalsi sąsiedzi tez byli informowani/. Mnie osobiście jakoś specjalnie te jebnięcia po nocach się nie śnią ale moja Mama do dzisiaj podchodzi do gazu z respektem
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2023, 21:02   #36
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

obsługa reku...
dwa razy w roku dwa filtry za 40 zł.
Przeglad za 1500 zł zrobiłem raz po 8 latach, w pewnym sensie bez sensu...
czasem pokręcilem pokretlami.

strasznie upierdliwe, w sumie.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2023, 10:54   #37
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Reku jest dla komfortu a nie oszczędności. Latem bez różnicy temperatur wentylacja grawitacyjna nie działa.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2023, 11:29   #38
Yarro


Zarejestrowany: Jun 2011
Miasto: Białystok
Posty: 75
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Yarro jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 13 godz 53 min 7 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Reku jest dla komfortu a nie oszczędności. Latem bez różnicy temperatur wentylacja grawitacyjna nie działa.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
Większość ciągle myli pojęcia. Rekuperator to element wentylacji mechanicznej, którego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza. Wymienniki obrotowe w dużych centralach wentylacyjnych potrafią zimą podgrzać nawiewane powietrze o ponad 20C zużywając energii tyle co potrzebuje silnik do ich obracania.
Więc wentylacja mechaniczna jest dla komfortu, a rekuperator jest dla oszczędności.
Yarro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2023, 12:25   #39
NaczelnyFilozof
 
NaczelnyFilozof's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Jeleśnia - Żywiec
Posty: 1,322
Motocykl: CZ 350/XL 600
NaczelnyFilozof jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 23 godz 35 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pawel_z_Jasla Zobacz post
Wszystko co nowe jest źródłem obaw - pewnie jeszcze z 30 lat temu Ci którzy obecnie mieszkają w "domach dwuwarstwowych" wierzyli, że styropian spowoduje płynięcie wody po ścianach i wszystkie inne nieszczęścia
O!

Mam w domu sciany dwuwarstwowe i styropian. I czy jest mozliwe ze wewn scian sie skrapla woda i scieka na dół? Na parterze mam wrazenie ze woda chce wyjsc ze scian
__________________
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Kymco Activ 50 ADV
NaczelnyFilozof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2023, 13:33   #40
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 58 min 0
Domyślnie

1. Dlatego też cały czas pisałem o wentylacji mechanicznej z rekuperacją czyli komforcie z odzyskiem ciepła "w wymienniku" /bez większego znaczenia jakiego typu wymiennik - jak toś zainteresowany to znajdzie masę info o dodatkowych rozwiązaniach typu gwc, grzałki, bypassy czy inne "wspomagacze"/.
2. "Ściana dwuwarstwowa i styropian" to już ściana trójwarstwowa - jeśli był to starszy budynek ze ścianą dwuwarstwową i po jakimś czasie dołożono warstwę styro jako izolację termiczną to przy złym doborze jego "grubości" lub niewłaściwym położeniu a jeszcze dodatkowo np. braku ciągłości poziomej izolacji przeciwwilgociowej czy "oszczędnemu" wypuszczeniu okucia - często dokładając warstwę ocieplenia z oszczędności próbujemy zmieścić się w starym "wypuście" unikając przedłużania krokwi - będzie/może płynąć. Ocieplanie starych domów, budowanych z rożnych materiałów /czasem na jednej ścianie jest kilka rodzajów materiałów - co kto dostał to z tego budował/ wymaga zastanowienia i nie zawsze jest takie oczywiste - sama grubość styro to jedno ale czy na 100% styro będzie najlepsze a może wełna "na ruszcie" ze szczeliną wentylacyjną. W nowszych domach, gdzie z założenia stawiano na typową "dwuwarstwówkę" problem z wilgocią może wynikać praktycznie tylko z poważnych błędów wykonawczych/. "Owczy pęd" wyklejający wszystko styro często napędza wyłącznie kabzę producentom i wykonawcą - nie bardzo widzę sens klejenia "piątki" styropianu na budynkach np. takiej starej części Nowej Huty czy innych budynków z lat 50-60tych gdzie podstawowy mur ma "niezliczoną" ilość warstw i grubość ponad pół metra.
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.