Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 31.03.2011, 14:46   #11
Ronin
 
Ronin's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 713
Motocykl: RD04
Galeria: Zdjęcia
Ronin jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 22 godz 47 min 16 s
Domyślnie

Proponuję zaoferować reklamę w zamian za części lub upust na części/ubrania etc.
Wysłałem zapytania do kilkunastu firm, kilka odpowiedziało.
Zaoferowałem reklamę na motocyklach, na blogu, na poczytnym forum motocyklowo-podróżniczym
Efekt: spora zniżka na nowe ubrania, 50% na olej, filtry i inne, dostaliśmy GPSa (kiepścizna - przestała działać na początku wyjazdu z powodu zamoknięcia, może Dery jeszcze ją ma, po powrocie zaczęła działać).
Ronin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2011, 14:59   #12
7Greg
 
7Greg's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: DW
Posty: 4,450
Motocykl: Pyr pyr
Przebieg: dowolny
Galeria: Zdjęcia
7Greg will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 6 godz 56 s
Domyślnie

No właśnie, zwykle sponsoring to zniżka na ciuchy, których i tak nikt nie chce lub akcesoria, które są drogie i niepotrzebne.

Dla gościa szukającego wsparcia najważniejsze jest paliwo i żarcie, a nie 20% zniżki na ciuchy.
7Greg jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2011, 15:01   #13
zbyszek_africa
księgowy...
 
zbyszek_africa's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Radom/Rzeszów
Posty: 1,472
Motocykl: KTM LC8 990 Adv.S 08' E-bike CUBE Fox full
zbyszek_africa jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 11 godz 35 min 20 s
Domyślnie

Od tego trzeba zacząć, że sponsor to nie jest dobry wujek co ma kupę kasy i nie wie co z tym zrobić.
Trzeba mu zaproponować układ biznesowy. Krótko mówiąc CO ON Z TEGO BEDZIE MIAŁ.
Jak jest rozreklamowana impreza wyjazdowa, może jakiś szczytny cel, jakich masz już sponsorów, czy jesteś juz znaną osoba w światku podrózniczym, w kręgach biznesowych, czy jesteś osoba publiczną...etc
Prasa podróżnicza, czy ta codzienna- zupełnie inne wymagania. Cholernie skapi, jeśli dają trochę kasy to chcą podporządkować twój wyjazd do ich wymagań (niekiedy bardzo rygorystycznych) Czasami stwierdzasz "mam to w d.." analizując swoje koszty do tego co chce dać sponsor... itp.
Temat bardzo obszerny i droga wybita kocimi łbami...
Bańkę oleju, czy dętki, inne drobne sprawy już łatwiej za nalepkę przy kufrze lub na moto. Ciuchy, trudno wyczuć. Dobre markowe nikt nie da. Do nowej firmy (która może i da) nie masz zaufania, nie będziesz tego wiózł parę tyś.km żeby zrobić jedną sesje foto.... itp.itd
zbyszek_africa jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2011, 15:14   #14
Patiomkin
 
Patiomkin's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Piastów k. Wawy
Posty: 491
Motocykl: CRF 450R, ST 1100, Rd03
Patiomkin jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 6 dni 18 godz 58 min 47 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Poncki Zobacz post
Nie wiem dokładnie jak wyglądał cały list ale szczerze mówiąc nie trafiają do mnie teksty które mają grać na emocjach i łapać za serce.

"Nie bądźcie Państwo nieczuli na chart ducha, pasję i zaangażowanie."

Sponsor to najczęściej firma, która daje kase ale też czegoś oczekuje. W liście który przeczytałem nie widzę żadnych konkretów. Nie wiadomo kim jest autor, co chce osiągnąć, dokąd dokładnie jedzie. W sumie z listu nie dowiadujemy się niczego poza tym że ktoś jedzie na AT do Rosji i potrzebuje oleju.

Moim zdaniem propozycja sponsoringu powinna zawierać:

- Informacje o uczestnikach ( kim są, co robią, co już osiągnęli lub planują)
- Informacje o planowanym przedsięwzięciu ( dokąd, jak długo, po co itp )
- Informacje świadczące o wiarygodności organizatorów. Mam na myśli przekonanie sponsora, że jesteśmy w stanie osiągnąć cel, że mamy przemyślane różne warianty i że jesteśmy ludźmi poważnymi którzy nie narobią wiochy.
- propozycje korzyści dla sponsora ( naklejki, relacja itp. )
- fajnie jeśli wykażemy związek sponsora z nami. Np regularnie kupuję u Pana paliwo, frytki lub oleje.
- Fajnie jeśli prezentacja jest zrobiona ze smakiem, zawiera fotki ( nasze z wyjazdów nawet słabej jakości )

Nie pisałem tego w kolejności i pewnie o czymś zapomniałem. Myślę że najlepiej jeśli uda nam sie doprowadzić do spotkania i wtedy zarazimy sponsora naszym pomysłem. Warunek jest jeden. Trzeba być przygotowanym i czuć temat. Jeśłi ktoś nie ma pomysłu i zależy mu tylko na kasce to nie liczyłbym na worek złota.
Popieram.
Dołożył bym jeszcze informację o tym jakie "dodatkowe" (poza oczywistym pakietem związanym ze sponsoringiem) korzyści będzie miała firma sponsorująca np: zawodowo pracuję w branży takiej to a takiej, informacje o moim wyjeździe dotrą w takiej to a takiej formie (konferencja, firmowy periodyk wysyłany do klientów z informacją o pasjach i pracowników itp) do tych lub innych ludzi podróżników/alpinistów/murarzy/archeologów, którzy nie są związani ze społecznością motocyklową ale są odbiorcami Panstwa produktów itd. z tym, że musi być to wiarygodne i prawdziwe. Sponsor nie musi być jednorazowy wiec warto się z tego później rozliczyć.

Swoją drogą chłopak trafił na prawdziwego palanta.

Nigdy nie wysyłać na "czuja". Naprawdę da się sprawdzić kto jest w danej firmie decydentem.
Patiomkin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2011, 15:36   #15
intr
 
intr's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Międzychód
Posty: 65
intr jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 50 min 46 s
Domyślnie

Moim zdaniem zaczynać należy nie od kasy, ale od patronów medialnych, którzy nagłośnią sprawę szerszemu gronu odbiorców. Przygotować w tym celu konkretny plan wyprawy, założenia, cele. Zainteresować sobą znane media.

Dopiero po pojawieniu się pierwszych wzmianek o planowanym wyjeździe uderzamy do firm, które mogą rzucić jakimś groszem. Firma, która sponsoruje podpisuje z gościem, który wyjeżdża niepisaną swoistą umowę o prace. Dostajesz kase, to musisz zaoferować coś w zamian. Mając patronat medialny oferujemy reklamę za darmo i możliwość dotarcia do szerokiego grona potencjalnych klientów. Czysta kalkulacja. Jeżeli reklama wykupiona wprost kosztuje firmę więcej lub tyle samo co koszt sponsoringu dostajesz kasę (zawsze to dobrze wygląda)

Nie korzystałem nigdy z tej formy "zarabiania" na wyjazd, ale gdyby do mnie zgłosił się taki delikwent jak ten wyżej to myślę, że również zabiłbym śmiechem. Firmy to nie instytucje charytatywne.
intr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2011, 15:42   #16
Poncki
 
Poncki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,672
Motocykl: XR250R
Przebieg: ły
Galeria: Zdjęcia
Poncki jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 21 godz 50 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Patiomkin Zobacz post
Swoją drogą chłopak trafił na prawdziwego palanta.
Trafił na palanta ale potem nie pozostał dłużny...

"Pańtwa naklejkę nakleilem ją na dupę mojego kota i nic się nie wydarzyło. Po naklejeniu mojej, kot zaszedł w ciążę."

Genaralnie poziom debaty nie na poziomie
Poncki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2011, 16:25   #17
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Patiomkin Zobacz post
Swoją drogą chłopak trafił na prawdziwego palanta.
Doprecyzowałbym którego chłopaka masz na myśli.
Bo w.g. mojego wyczucia to odpowiedź była zupełnie adekwatna do poziomu pierwszego maila ("dajcie mi kasę bo JA bardzo tego chcę") - a ostatni tylko to potwierdził (totalny bezczel). Jakbym dostał takiego płaczliwego, żebrzącego bełkota pewnie zareagowałbym podobnie (choć ew. troska o wizerunek firmy kazałaby jednak zastanowić się przed kliknięciem "wyślij").

Próbowałem wygooglać źródło tego cytatu, żeby poznać kontekst, ale niestety bez powodzenia.

EDIT:
Tak mnie naszło jeszcze: Greg, a to przypadkiem nie Ty udzielałeś może tej odpowiedz? (lub Twój znajomy z tego forum nie chcący się bezpośrednio zdradzić) Bo jakoś tak mi to pachnie...
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy

Ostatnio edytowane przez fxrider : 31.03.2011 o 16:51
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2011, 17:02   #18
Poncki
 
Poncki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,672
Motocykl: XR250R
Przebieg: ły
Galeria: Zdjęcia
Poncki jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 21 godz 50 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał 7Greg Zobacz post
No właśnie, zwykle sponsoring to zniżka na ciuchy, których i tak nikt nie chce lub akcesoria, które są drogie i niepotrzebne.

Dla gościa szukającego wsparcia najważniejsze jest paliwo i żarcie, a nie 20% zniżki na ciuchy.
Moim zdaniem wiele osób faktycznie nie potrzebuje sponsora tylko chce wyrwać dodatkową kasę, żeby było taniej. Poza tym naklejki fajnie wyglądają i w ogóle jest fajnie.

Doskonały przykład mamy w mailu, który przytoczyłeś. Koleś chce opony i olej do Afri. Koszt około 700 zł w zależności co sobie wybierze. Jedyne co jest w stanie zaoferować w zamian to mail napisany na kolanie w 10 minut.

Poza tym zapala mi się czerwona lampka jak słysze, że ktoś zbiera kilka lat na ukochany motocykl i potem nie ma na olej. Szczególnie, że Afryka nie należy do najtańszych motocykli. Jeśli celem byłby faktycznie wyjazd do Rosji to chłopak kupiłby sobie DR-a albo coś innego tańszego.

Niestety sponsoring to transakcja wiązana i trzeba dać coś od siebie. Trzeba chodzić, przypominać się, zachęcać i poświęcić mnóstwo czasu. Druga opcja to wymyślić coś co powali na kolana każdego. Podsumowując albo ciężka praca albo pomysł.


I jeszcze jedno pytanko:

http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=9074

Czy ten wątek ma coś wspólnego z całą akcją?

Ostatnio edytowane przez Poncki : 31.03.2011 o 17:05
Poncki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2011, 20:14   #19
nicek27
 
nicek27's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Frankfurt/M
Posty: 987
Motocykl: Elefant 944ie
Przebieg: 54420
Galeria: Zdjęcia
nicek27 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 12 godz 4 min 21 s
Domyślnie

Od 10 minut nie moge się przestać śmiać z odpowiedzi tego gościa.
__________________
Cagiva Elefant 944ie - jedyne co się może popsuć podczas jazdy to pogoda!
nicek27 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.03.2011, 20:28   #20
Antek


Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: Poznań
Posty: 266
Motocykl: Trampek PD 06
Antek jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 18 godz 17 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Poncki Zobacz post
Poza tym zapala mi się czerwona lampka jak słysze, że ktoś zbiera kilka lat na ukochany motocykl i potem nie ma na olej. Szczególnie, że Afryka nie należy do najtańszych motocykli. Jeśli celem byłby faktycznie wyjazd do Rosji to chłopak kupiłby sobie DR-a albo coś innego tańszego.
No nie wiem, w grupie poznańskiej, jak rzuciłem hasło że rozważam DR na dłuższe wyjazdy to okrzyknięto mnie... no nie ważne kim. Może kupił AT ze względu na jej sławetną wytrzymałość.

Co do meila
1) Chłopak dał dupska. Jak ktoś wyżej napisał, chce kasę, a jedyne, na co go stać to meil w 10 minut. Z drugiej strony, nie każdy musi być specem od marketingu.

2) co mnie bardziej razi Żaden szanujący siebie i swoją firmę handlowiec czy menadżer nie powinien tak odpisać. Mógł odpisać kulturalnie albo (chyba lepiej) zignorować pytanie. Ciekawe co by powiedział prezes gdyby dowiedział się, że taki meil miał miejsce. Mozę nic by nie powiedział, jeżeli jest szuszfolem podobnie jak ten menadżer czy inny grizipiórek. Chyba czasy firm, które dbają o własny wizerunek minęły bezpowrotnie. Jak choćby Zeiss.
__________________
Kliknij. Ciebie to nie kosztuje, a głód boli.
http://www.pajacyk.pl/index.php

--

"My, którzy mamy tak wiele przestrzeni
i tak mało czasu, stajemy się nomadami."
Annie Lebrun
Antek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.