Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.09.2020, 10:22   #61
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Muszę dopisać bo nie strzymię

Pisząc, że przybywa motocykli miałem na myśli, że owszem motocykli a nie motocyklistów

Na to miano w moim rozumieniu trzeba sobie zapracować ale nie tak jak się pracuje na nowy motocykl czy kurtkę za trzy tysie. Oczywiście technika jazdy i sama kultura na drodze też ma tu swoje trzy grosze udziału.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2020, 10:22   #62
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

A to zalezy jaka szkole sie wybierze. Prawko zrobilem 2 lata temu, tez swiezak. Ale pierwsze podejscie mialem juz jakies 4 lata temu - poszedlem pewnym krokiem do LOKu. Robilem tam prawko kat B wieki temu, szkolenia prowadzili doskonale wiec stwierdzilem ze na moto bedzie pewnie tak samo. Nie wzialem pod uwage ze przez te wieki miedzy Kat B a podejsciem do A zmienilo sie prawie wszystko, a nasz lokalny lok z preznej instytucji stal sie dziwnym tworem ledwo wiazacym koniec z koncem.
To byl typowy kurs "na zdanie prawka". Teoria wykladana na zasadzie prawidlowej odpowiedzi napytania, a praktyka w stylu tu jest sprzeglo, tu hamulec, a tam osemka, no to do roboty.
Nawet nie podszedlem do egzaminu, czulem ze nie bardzo jest z czym, a wykupywac u nich dodatkowe jazdy "doszkalajace" tez mi sie nie usmiechalo - bo niby kto mial mnie doszkolic.
Po jakims czasie wrocilem do tematu prawka, ale tym razem uderzylem do motocyklowej szkoly jazdy. Mamy tu w Zabrzu taki twor, nie podam nazwy zeby nie bylo ze reklama Szkole prowadza motocyklisci - szefem tez jest motocyklista - byly ratownik medyczny. W wuj przydatnej praktycznej wiedzy, informacji co i dlaczego, no i przepisy z omowieniem co i jak. Co mi sie bardzo podobalo to te "dobre praktyki" - z doswiadczenia. To samo na placu - program to bylo, nie pamietam, ale bodajze 40 kilka cwiczen do nauki, z czego tylko 12 jest wymagane na egzaminie ! I nie puszcza na kolejne cwiczenie dopoki ktorys z instruktorow stwierdzi ze opanowales to poprzednie. Pelna woltyzerka, gymkhana czy jak to sie tam zwie, do tego cwiczenia przy duzej i niskiej predkosci. No rewelka...
Jasne ze nie naucza mlokosa jezdzic tak jak weteran z 20letnim stazem, i daleko mi do tego. Ale dostalem solidne podstawy. I sporo rozsadku. Ratownik medyczny potrafi opowiadac w sposob trafiajacy do wyobrazni.
Po czym zdalem egzam za pierwszym podejsciem - jako jedyny z 12. W kwestii egzaminow niewiele sie zmienilo.
I kupilem "litra" jako pierwsze moto

Czyli da sie - ale trzeba zrobic przeglad i wybrac szkole motocyklowa a nie "kurs na prawko".
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2020, 10:26   #63
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Myślę, ze nie od czapy będzie chwalić tych, którzy szkolą dobrze a ganić tych, którzy robią to chujowo. Internet nie zapomina - proponuję uwidocznić jako wynik tego wątku, miejsca gdzie można otrzymać 'A' w wyniku przyjęcia wiedzy praktycznej a nie tylko zdania egzaminu.
Może podzielicie się swoimi doświadczeniami i modzi wydzielą w pierwszym poście jakieś info dla potomności - oczywiście jak ktoś da dupy to wypada z naszej tabelki zielonej do czerwonej
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2020, 10:48   #64
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Jestem ZA ! Nawet jako przyklejony watek w stylu polecane szkoly/szkolenia, nie tylko od kursow na prawko, ale tez szkolenia techniczne, offroadowe itd.

Edit:
Dodam jeszcze scenke z egzaminu.
Bylo nas 12 podchodzacych, 6 wyebao sie juz na testach, wiec na placyk poszlo 6 osob. Tak wyszlo ze po losowaniu mialem jechac placyk jako ostatni, a ci ktorzy zalicza plac beda pozniej wyjezdzac na miasto - w takiej samej kolejnosci. No to mowie do tych ziomkow - chlopaki, wezcie "pyknijcie" ten placyk, i jedzcie w miasto zebym mial kogo zapytac o ewentualne problemy i sztuczki jak juz wrocicie. I fajnie, wszystkich 5 przede mna ten plac zawalilo... nosz kutwa.... No i przychodzi moja kolej do w sumie "egzekucji" na placyku, bo z niczym innym mi sie to nie kojarzylo widzac padajacych ziomkow jeden po drugim.
No nic, podchodze, pytania techniczne, do tego sprawdzenie naciagu lancucha, stanu technicznego, jechac. Zdawalem w Rybniku, tam placyk ma maly feler - jest lekko pochyly, trzeba uwazac na "osemce" - wiecej gazu w jedna strone, i duzo mniej w druga. Na bodajze 3 petli "pod gore" za malo gazu, moto mi sie wali, pierwsze podparcie. Podchodzi egzaminator i mowi - wie Pan, wlasnie rozmawialem tu z kolega ze w koncu z tej grupy jedzie ktos kto prawidlowo sie sklada w zakretach. Prosze nie robic mi teraz wstydu, na start i zaczynamy druga probe.

Dzizias, zaczyna sie stres. Maksymalne skupienie na predkosci i kontroli gazu, puff, poszlo. Zrobiona osemka, potem kolejne cwiczenie, i kolejne... i kolejne... i koniec ! kuuwa udalo sie !
Podjezdzam do instruktora, schodze z moto, zdejmuje kask, a ten mnie pyta - prosze mi powiedziec ile Pan juz jezdzi ? Patrze na niego szczerze zaskoczony, nie rozumiem pytania.

- no ile Pan juz jezdzi na motocyklu ? Prosze Pana, ja tu pracuje 20 lat, od razu rozpoznaje kto tu jest swiezak a kto wyjezdzony bo zasuwa bez prawka. Przeciez widac jak Pan sie sklada, jak Pan kontroluje mase motocykla, ocenia dystans itd. To ile Pan juz jezdzi ?

No i mysle co mu powiedziec ? Jesli powiem prawde - ze ostatnio jezdzilem na simsonie 20 lat temu, to stwierdzi ze sciemniam. Jesli zeby nie robic awantury powiem mu "tak, jezdze bez prawka" to cholera wie jak zareaguje. Wiec po prostu wzruszylem ramionami z glupawym usmiechem Bo co mialem mu powiedziec.

Prawda jest taka ze ja serio nie jezdzilem przed egzaminem, rodzina calkowicie niemotocyklowa, jestem pierwszym z moto wsrod wszystkich dziadkow, wujkow, rodzicow, czy kuzynow. Nie jezdzilem bo nie bylo tez na czym - poza tluczeniem do oporu, a wrecz do porzygu panowania nad motocyklem w mojej szkole. Jak widzialem "wolny slalom" to odechciewalo mi sie wszystkiego, cwiczenia na duzej predkosci lubilem.

Tak ze.. Panowie i Panie, wybierajcie dobre szkoly, warto.

Ostatnio edytowane przez GregoryS : 11.09.2020 o 11:13
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2020, 13:13   #65
Novy
Moderator
 
Novy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Niemcownia
Posty: 3,398
Motocykl: CRF 1000D/DCT
Przebieg: 48k+
Novy jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 8 godz 29 min 41 s
Domyślnie

Jak przyjechałem na naukę jazdy swoją Jawą 350 i instruktor to zobaczył to dał mi kluczyki od WSKi 125 (wtedy na takim sprzęcie się uczyło i zdawało) i kazał sobie pojeździć/porobić co chcę na placu.

Jedyne co mi powiedział, to że ósemki muszę się nauczyć jeździć wystawiając rękę,
a nie tak jak mam w Jawie luksusy - kierunkowskazy

PS.
Polecajcie dobre szkoły i kursy. Sam chętnie bym się wybrał.
__________________
Wreszcie mam swój kawałek szczęścia w całym tym gównie dookoła
Novy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2020, 14:12   #66
Piterm123
 
Piterm123's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2017
Posty: 84
Motocykl: Crf1000l DCT / Adventure 890R
Piterm123 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 godz 8 min 45 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Novy Zobacz post
Jedyne co mi powiedział, to że ósemki muszę się nauczyć jeździć wystawiając rękę,
a nie tak jak mam w Jawie luksusy - kierunkowskazy
też podobnie miałem

Ostatnio edytowane przez Piterm123 : 12.09.2020 o 12:26
Piterm123 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2020, 14:18   #67
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Ja przyjechałem RD04 i uczyłem się na TW125
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2020, 20:42   #68
GregoryS


Zarejestrowany: Oct 2018
Miasto: Zabrze
Posty: 1,125
Motocykl: ATAS 2019
Przebieg: 11000
GregoryS jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 14 godz 24 min 33 s
Domyślnie

Serio trzeba bylo sygnalizowac rekami na ósemce
No to ja juz luksusowo, bez machania rekami. Podobno pare lat temu wymagali kierunkowskazow przy manewrach (tez durnota), ale wycofali sie z tego jeszcze przed moim kursem.

Moja szkola - bardzo polecam:

Motorat Zabrze
https://motorat.pl/

Robia kursy A, B, kursy ratownictwa medycznego (szefo to byly raotownik medyczny, a jego kobita to o ile pamietam pielegniarka), i kursy doszkalajace.
Wiec jak ktos ze slaska szuka dobrej szkoly - to warto dojezdzac na kurs do Zabrza
GregoryS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.09.2020, 13:34   #69
Mariusz S
 
Mariusz S's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2020
Miasto: Zakopane
Posty: 78
Motocykl: CRF1000 DCT
Przebieg: Rosnący
Mariusz S jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 dni 5 godz 40 min 50 s
Domyślnie

Dodam coś od siebie bo 3 tygodnie temu zdałem za 3 razem , szkoła moto ma znaczenie i to kluczowe ktoś napisze że miałem kiepską szkolę bo zdałem za 3 razem niestety w samym egzaminie trzeba mieć troszkę farta przed egzaminem wszystkie manewry powtarzane bez błednie krocie razy na egzaminie stres i klapa za pierwszym razem na szybkim za wolno 2 x po 29 km/h za drugim razem wpadłem 38 km/h i niby trąciłem ostatni pachołek .
Równolegle ze mną zdawał facet który podchodził do egzaminu już 5 raz mówił że na moto śmiga lata . Egzamin jest trudny i pewnie nie jeden z was by go oblał

Warto pogadać z osobami które śmigają różnym maszynami od lat naprawdę dużo cennych informacji można się dowiedzieć jest również masa filmów jazda na 125ccm też bardzo pomaga sam jeździłem Varadero 125 natomiast chyba najcenniejszą nauką jest sama jazda , rozwaga , stopniowe poznawanie maszyny jej zachowań doskonalenie techniki jazdy w każdych warunkach .

Co do jazdy bez prawka , kupiłem africe w marcu i kusiła w maju miałem wyrywkową kontrole gdybym trafił na służbiste czekał bym na sprawę w sądzie przepisy tak się zmieniły że kierujących bez prawka raczej nie przybędzie, dawniej za brak uprawnień mandat do 500 zl i kolega z kat A przyjeżdżał po moto teraz za brak uprawnień sprawa kierowana jest do sądu i sąd decyduje o wysokości mandatu lub konfiskacie pojazdu oraz brak możliwości podejścia do egzaminu przez okres do 3 lat co gorsza w razie kolizji nawet nie z naszej winy ponosimy wszystkie koszta .

Ostatnio edytowane przez Mariusz S : 13.09.2020 o 13:47
Mariusz S jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.09.2020, 21:18   #70
Galar


Zarejestrowany: Nov 2018
Miasto: Warszawa
Posty: 199
Motocykl: SD06
Galar jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 21 godz 24 min 55 s
Domyślnie

Podejdźmy z drugiej strony. Jak przyszły kursant szuka OSK?
Po pierwsze ma być tanio najlepiej na "gruponie" na pół ceny, po drugie siedziba szkoły najlepiej po drugiej stronie ulicy.
Niektórzy starają się szukać opinii w internecie. Nie jest to zły kierunek aczkolwiek znam
szkoły, które mają 5 * a walą taką chałturę, że przykro patrzeć.
Najgorszym sortem do szkolenia są samouki na skuterach i przekonani o swojej zajebistości użytkownicy 125.
A takie opowieści, że jazda na 125 pomaga można włożyć między bajki. Jeżeli już to chyba w utrzymaniu równowagi na motocyklu i ewentualnie wyłączaniu kierunkowskazów.
Galar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jak ogołocić Africę - step by step arty1 Regularne czynności serwisowe 5 17.01.2013 13:22


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.