Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Hyde Park

Hyde Park Poza dwoma kółkami

Zamknięty Temat

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10.10.2019, 21:06   #11
Gończy

Gończy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Miasto: Puławy
Motocykl: RD07a
Przebieg: ły
Gończy jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 15 godz 15 min 14 s
Domyślnie

Dobrze, że w podległej wszyscy wiedzą o co chodzi. Cóż niektórzy czytają Herbrta, inni wolą noblistkę Szymborską.
Gończy jest offline  
Stary 10.10.2019, 22:15   #12
myku

myku's Avatar

Miasto: Germany
Motocykl: CRF1000D+Cegla+Czelendz
myku will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 6 dni 5 godz 40 min 47 s
Domyślnie

To teraz czekamy na Nobla dla Grety i towarzystwo bedzie wyborne ...
myku jest offline  
Stary 10.10.2019, 22:21   #13
pałeł
gsm: 512242193

pałeł's Avatar

Miasto: racibórz
Motocykl: RD11a
Przebieg: rośnie
Galeria: Zdjęcia
pałeł jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 dni 14 godz 3 min 10 s
Domyślnie

a wy co ? nie potraficie sie zachować ?
pałeł jest offline  
Stary 10.10.2019, 22:27   #14
GrubyByk

Motocykl: ...............
GrubyByk jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 3 godz 16 min 42 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał myku Zobacz post
To teraz czekamy na Nobla dla Grety i towarzystwo bedzie wyborne ...
Hehe, wyborne albo i nie;P
GrubyByk jest offline  
Stary 10.10.2019, 22:46   #15
ATomek

ATomek's Avatar

Miasto: Garwolin
Motocykl: czarna RD07A
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 1 dzień 12 godz 28 min 54 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ludwik Perney Zobacz post
Nagroda dla Tokarczuk to spozniony literacki Nobel za 2018r.
A w Polsce Niepodległej nie kumają sensu nagrody Nobla
Cytat:
Napisał Ludwik Perney Zobacz post
Brawo, Olga, to jest klasa, to jest patriotyzm, a nie jakieś popierdywanie napuszonego aparatczyka
Widać bardzo Cię Ludwiku podnieciła ta długo wyczekiwana nagroda.

Podkreślę, że Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Nobla "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Nobel to prestiż i większy rozgłos treści jej twórczości.
Coraz częściej oceniany jest nie warsztat (świadczy o tym zestawienie poczytności noblistów i sławnych nienoblistów) a udział w twórczości elementów ideologicznych.
Uważam, że stawianie w jednym szeregu klasy i wspomnianego przez Ludwika Perney patriotyzmu Pani Tokarczuk w jednym szeregu z Reymontem, czy Sienkiewiczem jest niedorzeczne,
a wspomnienie 2018 w jej kontekście jest jednoznaczne i do tego się odniosę.

Ma najwyraźniej kłopot ze swoją tożsamością będąc dzieckiem ukraińskich emigrantów urodzoną już w Polsce, a po młodzieńczych lekturach obsesyjnie zachłyśnięta żydowskim mistycyzmem i folklorem. Obcowanie z nim:

- "obiecuje pewien rodzaj bardzo silnej wspólnoty, która jest tak deficytowa w polskim społeczeństwie"
(Cytaty Pani Tokarczuk z wywiadów lub jej literatury)

Podczas, kiedy w Polsce żydowskie korzenie ma ok 5% Polaków, Pani Tokarczuk sugeruje, że mamy je prawie wszyscy.
Krytykuje polską tożsamość w sposób niewybredny:

- "Ta tożsamość się sypie, coraz więcej z nas nie potrafi zmieścić się w przykrótki kabacik narodowo-katolicki. Ale jakoś nie umiemy go poszerzyć, nie umiemy wymyślić dla siebie czegoś bardziej pojemnego i przez to bycie Polakiem stało się jakieś kłopotliwe, ograniczające albo przytłaczające. To jest mentalność prowincjusza. Tymczasem nieustannie porównujemy się z centrum i zawsze jesteśmy pół kroku do tyłu, bez względu na to, jak bardzo się staramy. Chyba właśnie dlatego mamy chroniczne poczucie niskiej wartości, od czasu do czasu przerywane wybuchem rozpaczliwej manii wielkości.
To utrzymujące się poczucie niedowartościowania powoduje, że z wielkim upodobaniem znajdujemy w sobie inną krew, jakąkolwiek, byle inną. Chętnie przywołujemy szlachectwo.
Nikt nie chce być polskim chłopem. Takie fantazje przypominają trochę narcystyczne marzenia dzieci tuż przed okresem adolescencji - dziecko wymyśla sobie, że w istocie zostało podrzucone swoim rodzicom, a jego proweniencja jest dużo lepsza, czasem fantastyczna. Harry Potter pięknie to tematyzuje: okazuje się podrzutkiem w rodzinie mugoli i nie ma nic wspólnego z banalnym światem swoich przybranych rodziców; pochodzi skądinąd i stąd jego moc."
-"Myślenie, że dziedziczymy naszą indywidualną tożsamość za sprawą krwi, wydaje mi się irracjonalne i archaiczne. Plemienne."

Ale pisząc o wadach Polaków już bez wahania stwierdza:

- "Pewnie nieświadomie rodzice przekazują dzieciom jakiś rodzaj niezadowolenia z polskości."

Naśmiewa się z polskiego katolicyzmu i jego podstaw -kultu męczeństwa Chrystusa i kultu NMP:

-"polscy katolicy nie bardzo wiedzą, w co wierzą...
Polak traktuje religię jako tradycję, której poddaje się bezrefleksyjnie. To religijność chłopska, ufna i niekontestacyjna.
- Moim zdaniem religia ma bardzo złe dwie tendencje. Szybko staje się częścią struktury władzy i ze swej natury jest konserwatywna, bo odnosi się do rzeczy, które istnieją poza czasem. Dlatego dla mnie największą zasługą oświecenia i Zachodu było oddzielenie religii od struktur władzy. Religia powinna być traktowana tak samo jak seks - jako prywatna, może nawet intymna część ludzkiego doświadczenia."

Podkreśla się jej encyklopedyczną precyzję i pasję historyczną.
Choć prawdą jest, że w powstaniu znaczną część polskiej kultury stworzyli żydowscy intelektualiści, to trudno się czyta :

-"Czego młodzi ludzie mogą się od Sienkiewicza dowiedzieć na temat XVII wieku?!"

-"Obok karety, w której siedzi kasztelanowa kamieniecka Katarzyna Kossakowska, przechodzą Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Turcy. Język polski nie jest tu oczywisty. Polacy na Kresach stanowili mniejszość - im dalej na południowy wschód, tym mniejszą."

-"Gdyby Żydzi nie trafili wtedy, w średniowieczu, na ziemie Piastów i gdyby nie wniknęli tak głęboko w tamtą społeczność, bylibyśmy dziś zupełnie innym społeczeństwem.
Stanowiliśmy swego rodzaju złożony organizm, ową Judeopolonię, kraj kulturowo wyraźny i dość określony w Europie.
Bez Żydów nie byłoby Polski jako mesjasza narodów."

Że nie wspomnę już Jej "tłumnego" udziału Żydów w Powstaniach.
Pisze tak, jakby przed nią nikt wcześniej o nich w literaturze nie wspominał.
Próbuje zakłócić moją równowagę wciskając mi poczucie winy za holokaust, Jedwabne i rok 1968.

Podsumuję to moje odniesienie do słów Noblistki zasłyszaną gdzieś w literaturze nienoblowskiej mądrością:
"Żydowskie korzenie polskości to głównie Jezus Chrystus"

W obliczu takiej "wyobraźni narracyjnej" trudno mi skupić się nad składnią i pięknem twórczości Pani Tokarczuk, w której "przekracza granice odnajdując nową formę życia."

Dla asekuracji i ja wstawię mordkę

Ostatnio edytowane przez ATomek : 10.10.2019 o 23:00 Powód: interpunkcja
ATomek jest offline  
Stary 10.10.2019, 23:22   #16
bukowski
sneer

bukowski's Avatar

Miasto: Cro-magnon
Motocykl: CRF1000L
Przebieg: 28000
bukowski jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 1 dzień 21 godz 42 min 44 s
Domyślnie

Uprasza sie adminow o wycięcie polityki z tego wątku. Macie te swoje niepodległe i do rzeczy, srajcie sobie tam.

Dziękuję

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
bukowski jest offline  
Stary 10.10.2019, 23:32   #17
Dario

Dario's Avatar

Miasto: Lublin
Motocykl: CRF1000A2
Przebieg: 13000
Dario jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 22 godz 21 min 24 s
Domyślnie

ATomek.
Do tej pory w drodze do Wawy omijałem Garwolin obwodnicą. Od jutra jeżdżę przez miasto! Czteropak ode mnie przy najbliższej okazji
Dario jest offline  
Stary 10.10.2019, 23:38   #18
bukowski
sneer

bukowski's Avatar

Miasto: Cro-magnon
Motocykl: CRF1000L
Przebieg: 28000
bukowski jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 1 dzień 21 godz 42 min 44 s
Domyślnie

Tymczasem wypowiem się merytorycznie, bo "kilka" powieści Olgi na półce mam. A jedna nawet, z tych pierwszych, dzieje się w miejscowości, gdzie spędzałem wakacje u dziadków. Przy poniemieckim domu, w ktorym (chyba) mieszkała Tokarczuk, był sad, z którego zdarzyło się ukraść kilka jabłek, a Marek Marek (postać z powiesci) to był normalny, lokalny świr.

Tym niemniej, mimo że od zawsze czytam sporo, rzeczy Tokarczuk postrzegam jako dość trudne. Uwielbiam Prawiek, Dom dzienny dom nocny, przepiękne opowiadanie chyba o tytule Szafa, ale Księgi Jakubowe były dość trudne dla mnie, a nagrodzonych Bookerem Biegunów nie dzwignalem.

Pisze to tylko dlatego, że mimo subiektywnych zastrzeżeń, uważam od zawsze Olgę za wielką pisarkę światowego formatu, a Booker i Nobel (ten pierwszy nawet bardziej) to duża radosc z tego, że w tej trudnej w dzisiejszych czasach dziedzinie skromna, bardzo pracowita i wrażliwa babka którą znam z książek, została doceniona w wielkim świecie.

I, (I beg your pardon) piedrolenie o pochodzeniu, polityce i poglądach przy tej okazji powoduje, że rzygać mi sie chce jak pomyślę o tym całym suwerenie.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
bukowski jest offline  
Stary 10.10.2019, 23:40   #19
ATomek

ATomek's Avatar

Miasto: Garwolin
Motocykl: czarna RD07A
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 1 dzień 12 godz 28 min 54 s
Domyślnie

Jeśli Bukowski z tą polityką to do mnie, to Cię zmartwię. Nie czytam wymienionych przez Ciebie gazet a cytaty Noblistki pochodzą z wywiadu z Gazety Wyborczej.
ATomek jest offline  
Stary 10.10.2019, 23:45   #20
myku

myku's Avatar

Miasto: Germany
Motocykl: CRF1000D+Cegla+Czelendz
myku will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 6 dni 5 godz 40 min 47 s
Domyślnie

ATomek przy kolejnym razie ja stawiam. Z drugiej strony co mial consiliero na myśli pisząc o sukcesie? Czyim?
myku jest offline  
Zamknięty Temat

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania