Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 17.06.2020, 23:17   #71
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

no niezłe jaja człowiek się uczy całe życie!
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.06.2020, 23:24   #72
radeksc


Zarejestrowany: Jul 2011
Posty: 79
Motocykl: nie mam AT jeszcze
radeksc jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 18 godz 59 min 22 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sudden Zobacz post
Wymieniłem w jednym swoim Volvo olej w skrzyni po 180 tys. km. Czarny jak smoła więc pewnie to była pierwsza wymiana w jego życiu. Zużyłem z 15 litrów oleju, aż zaczął lecieć czysty jak łza.
No i zaczęło się tango. Skrzynia zaczęła szarpać, wyć i ślizgać biegami. W serwisach ceny za naprawę 3-10 tys. Jedni chcieli wymieniać tylko sterowanie, inni rozgrzebywać całą skrzynię.
Ale po doświadczeniach z serwisami automatów w innym Volvo zabrakło mi odwagi, żeby oddać do "fachowców" więc przeczesałem internet i youtuba. Efekt jest taki, że wystarczyło przez 2 godziny "wyjeździć" adaptację skrzyni czyli powtarzać różne sekwencje jazdy po kilka razy, żeby skrzynia się nauczyła pracy z czystym olejem zamiast starego brudnego i chodzi jak kompletnie nowa już ponad rok.
To może nie zadziałać na nowoczesnych skrzyniach, ale na hydraulicznych AISINach robiłem tak już w kilku autach i pomogło zawsze.
Oczywiście serwis nie mógłby za to wziąć kilku tysiaków przecież, więc rozbierają skrzynię od razu i opowiadają historie o wypłukiwaniu czegośtam, psuciu skrzyni czystym olejem i uzdrawiająco-maskujących właściwościach starego brudnego oleju ...

Miałem dokładnie tak samo - wymiana po raz pierwszy oleju w skrzyni przy przebiegu 220.000 km - Volvo S80II T6 350KM - tyle, żeby ją przeczyścić poszło 20l Ravenolu. Po adaptacji chodzi idealnie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
radeksc jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2020, 08:10   #73
puszek
 
puszek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 3 godz 53 min 13 s
Domyślnie

Dlatego jak ktos wczeniej napisał wymiana grawitacyjna co 30 tysiecy powinna uleczyc nasza skrzynie. A przynajmniej jej nie spieprzyc.
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2020, 09:10   #74
sudden
 
sudden's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: okolice Warszawy
Posty: 1,419
Motocykl: CRF250L * T7
sudden jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 8 godz 23 min 3 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał puszek Zobacz post
Dlatego jak ktos wczeniej napisał wymiana grawitacyjna co 30 tysiecy powinna uleczyc nasza skrzynie. A przynajmniej jej nie spieprzyc.
Wymiana oleju ani nie leczy ani nie psuje skrzyni. Ułatwia jej pracę i zwiększa jej trwałość po prostu, jak w silniku.
Oczywiście lepiej wymieniać grawitacyjnie połowę oleju co 30 tys. niż nie wymieniać wcale, ale jeszcze lepiej wymieniać dynamicznie całość co 50 tys. i jeździć na czystym oleju, a nie na regularnie rozcieńczanych brudach z 10 lat.

Serwisy robiące dynamiczną wymianę używają też czasem jakichś chemicznych płukanek do skrzyń przed zalaniem nowego oleju. Nie używałem tego nigdy więc nie wiem czy to pomaga, szkodzi czy wszystko jedno.
sudden jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2020, 14:03   #75
szarik
 
szarik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: ? nie Wieś kole Bełchatowa
Posty: 474
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43000
szarik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 18 godz 11 min 15 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sudden Zobacz post
Wymiana oleju ani nie leczy ani nie psuje skrzyni. Ułatwia jej pracę i zwiększa jej trwałość po prostu, jak w silniku.
Oczywiście lepiej wymieniać grawitacyjnie połowę oleju co 30 tys. niż nie wymieniać wcale, ale jeszcze lepiej wymieniać dynamicznie całość co 50 tys. i jeździć na czystym oleju, a nie na regularnie rozcieńczanych brudach z 10 lat.

Serwisy robiące dynamiczną wymianę używają też czasem jakichś chemicznych płukanek do skrzyń przed zalaniem nowego oleju. Nie używałem tego nigdy więc nie wiem czy to pomaga, szkodzi czy wszystko jedno.
Hej , jako założyciel "wontka" odpowiem na pytanie powyżej W przypadku mojego samochodu był dodawany "czyścik" , ponieważ filtr jest wewnątrz skrzyni. Po wymianie oleju nic się nie działo i skrzynia niczego nie musiała się "uczyć" , jeździ tak samo jak przed wymianą. Minął już rok i trzy miesiące.
Przebieg przy wymianie niecałe 120 tyś , od nowości u nas . Dziwię się że u Ciebie przy 180 tyś była smoła. U mnie olej był koloru bordowego , a nowy Ravenol jest koloru jasnej wiśni , można zobaczy na początku wątku zdjęcia.
Co do legend o tym jak psują się automaty po takim "zabiegu" , myślę że biorą się one z faktu że kupujemy samochody z tzw zachodu po tuningu liczników i prawdziwe przebiegi są X razy wyższe.
Poza tym panuje u nas w kraju przekonanie że na zachodzie to przysłowiowy Niemiec jedzie ze wszystkim do serwisu, co jest bujdą na resorach .
Co do wymiany statycznej to mnie nie przekonuje jako bardziej ekonomiczna , ponieważ żeby ją uczciwie wykonać to według mnie trzeba zamiast 10 l zużyć 15 l , a sam olej jest najdroższy w tym całym zabiegu. Nikogo nie namawiam , lepiej "uczciwa" statyczna niż wcale ale dynamiczna jest po prostu lepsza ale jednocześnie droższa , jak w życiu coś za coś.
Taka zabawna refleksja mnie nachodzi , kupujący samochód używany chciałby pełną historię serwisową z wszystkimi fakturami itd , ale jak już kupi to przecież nie będzie "frajerem" i nie będzie walił kasy na serwisy sam se bedzie reperował
Ja dbam o swoje samochody ponieważ trzymam je po kilka lub nawet kilkanaście lat i dzięki temu rzadko się psują jak dotąd.
Miłego dzionka
szarik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2020, 14:41   #76
sudden
 
sudden's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: okolice Warszawy
Posty: 1,419
Motocykl: CRF250L * T7
sudden jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 8 godz 23 min 3 s
Domyślnie

Jak miałeś olej jeszcze bordowy, to skrzynia nie musiała mocno korygować ustawień, więc żadna "ręczna" adaptacja nie była potrzebna. Jak masz auto od nowości i zamiar pojeżdżenia wiele lat, to raczej nie pałujesz go na zimnym, nie zwijasz asfaltu na każdym skrzyżowaniu, itp., więc i olej się nie zużywa tak szybko.
Olej nie zużywa się też liniowo, więc Twoje 120 tys, a moje 180 tys nie oznacza większej o równo połowę degradacji oleju. U mnie degradacja mogła być już nawet dwukrotnie większa, dlatego mój był czarny. Nic niezwykłego. A przebieg mam prawdziwy bo to było auto służbowe mojej koleżanki, kupione w salonie w Polsce.


Cytat:
Napisał szarik Zobacz post
Taka zabawna refleksja mnie nachodzi , kupujący samochód używany chciałby pełną historię serwisową z wszystkimi fakturami itd , ale jak już kupi to przecież nie będzie "frajerem" i nie będzie walił kasy na serwisy sam se bedzie reperował
Ja dbam o swoje samochody ponieważ trzymam je po kilka lub nawet kilkanaście lat i dzięki temu rzadko się psują jak dotąd.
Ja też w to wierzyłem przez prawie 20 lat serwisując auta głównie w ASO. Ostatnimi laty "mechanicy" mnie bardzo skutecznie wyleczyli. To co mogę, serwisuję więc sam i dzięki temu pojazdy rzadko mi się psują
sudden jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.06.2020, 15:05   #77
szarik
 
szarik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: ? nie Wieś kole Bełchatowa
Posty: 474
Motocykl: RD07a
Przebieg: 43000
szarik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 18 godz 11 min 15 s
Domyślnie

Dokładnie tak jak piszesz , ja dodatkowo nie mam w tym aucie haka bo to też robi różnicę. Samochodem po prostu jeżdżę , a tak po prawdzie tym to żona.
Pisząc o serwisowaniu nie mam na myśli tylko ASO , bo tam pracują "normalni" mechanicy wcale nie jacyś nadzwyczajni . Sam mam nie przyjemne doświadczenie z salonem Mercedesa w Lodzi na Wareckiej , gdzie uszkodzono mi skrzynię biegów , ale to był ręczniak i było to 19 lat temu , tylko niesmak pozostał.
szarik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
POMOCY!!! stuki ze skrzyni biegów!!! SzymonBBI Silnik, sprzęgło, skrzynia 31 22.09.2008 08:08


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.