Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Przygotowania do wyjazdów

Przygotowania do wyjazdów Jak zdobyć wizę? Jaka kuchenka? Brać materac i namiot? Gdzie są ciekawe miejsca? Jakie kufry wybrać do USA? Czy Anakee założyć odwrotnie? Co to CPD? Odpowiedzi znajdziesz w tym dziale.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 20.06.2013, 17:38   #11
Orzep
Zwykły przechodzień...
 
Orzep's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: DW
Posty: 1,794
Motocykl: GS12y
Orzep jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 11 godz 45 min 7 s
Domyślnie

Przejechałem przez Kosovo w poprzedni wtorek...nic dodatkowego nie wykupywałem i nikt odemnie tego nie wymagał.
Pozdro Orzep
__________________
-- Nie wzywaj imienia Pana bOrzepa nadaremno-- -- Trudno jest powiedzieć NIE, gdy wszyscy mówią TAK --
Orzep jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.06.2013, 17:39   #12
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

Polskie ubezpieczenie tam nie działa, przynajmniej nie działało w 2012r. Nam nie kazali wykupywać na granicy, więc nie zaprzątaliśmy sobie tym głowy, ale tuż przy granicy z Macedonią mieliśmy starcie z policją i wesoło nie było. Na szczęście puścili dalej.
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.06.2013, 17:47   #13
Mech&Ścioła
 
Mech&Ścioła's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 275
Mech&Ścioła jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 1 dzień 23 godz 4 min 34 s
Domyślnie

Ja mam nieco inne doświadczenia z maja tego roku, niż te przytoczone przez Elwooda:

Cytat:
Napisał Elwood Zobacz post
Wszystkie historie o problemach z wjazdem do Kosova czy następnie powrotem do Serbii z Kosova można włożyć już między bajki. Od grudnia 2012 są tam podpisane porozumienia i można normalnie przekraczać granice w obie strony.

Dodatkowe ubezpieczenie?
Na granicy z serbsko-kosovskiej pokazalismy zielone karty i nic wiecej nie gadali. moze te porozumienia o ruchu granicznym rozwiazaly i ten problem, tego nie wiem. w kazdym razie zadnego dodatkowego OC nie kupowalismy.
Do Kosowa wjechaliśmy z Albanii i zamierzaliśmy przez Serbię wracać do domu. Granicę Kosowsko - Serbską mieliśmy zamiar przekroczyć jadąc z Prisztiny przez Podujevo do Kursumlija (Serbia). Niestety, gdy pogranicznik zobaczył w moim paszporcie, że do Kosowa wjechałem z Albanii, stwierdził, że nie może mnie wpuścić do Serbii. Na nic zdały się prośby, a nawet próba przekupstwa (może 20 eurobaksów to było jednak zbyt mało...). Chcąc jednak pójść nam na rękę poprosił o dowód osobisty. Ja go nie zabrałem z domu, ale kolega miał go przy sobie i mógł przekroczyć tę granicę na dowód osobisty. Mnie kazali wjechać do Serbii przez Macedonię.

Odnośnie zielonej karty - wjeżdżając do Kosowa musieliśmy wykupić dodatkowe ubezpieczenie (15 euro za 1 motocykl).

Wydaje mi się, że gdybyśmy wjeżdżali do Kosowa z Serbii, to nie byłoby żadnych problemów zarówno z uznaniem zielonej karty, jak i powrotem do domu.
Mech&Ścioła jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.06.2013, 23:25   #14
Pils


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: Dąbrowa Górnicza
Posty: 521
Motocykl: miałem 10 lat RD07a teraz CRF DCT 1100L
Pils jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 godz 48 min 23 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mech&Ścioła Zobacz post


Do Kosowa wjechaliśmy z Albanii i zamierzaliśmy przez Serbię wracać do domu. Granicę Kosowsko - Serbską mieliśmy zamiar przekroczyć jadąc z Prisztiny przez Podujevo do Kursumlija (Serbia). Niestety, gdy pogranicznik zobaczył w moim paszporcie, że do Kosowa wjechałem z Albanii, stwierdził, że nie może mnie wpuścić do Serbii. Na nic zdały się prośby, a nawet próba przekupstwa (może 20 eurobaksów to było jednak zbyt mało...). Chcąc jednak pójść nam na rękę poprosił o dowód osobisty. Ja go nie zabrałem z domu, ale kolega miał go przy sobie i mógł przekroczyć tę granicę na dowód osobisty. Mnie kazali wjechać do Serbii przez Macedonię.

Odnośnie zielonej karty - wjeżdżając do Kosowa musieliśmy wykupić dodatkowe ubezpieczenie (15 euro za 1 motocykl).

Wydaje mi się, że gdybyśmy wjeżdżali do Kosowa z Serbii, to nie byłoby żadnych problemów zarówno z uznaniem zielonej karty, jak i powrotem do domu.
Dokładnie tak samo było w maju bieżącego roku. Mech myślę, że ten sam pogranicznik nas trzepał
Pils jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2013, 14:35   #15
Lewar
Niepozorny
 
Lewar's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Wiocha na Jurze, bliżej Krakowa niż Częstochowy
Posty: 560
Motocykl: Bardzo stara Teresa
Lewar jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 19 godz 36 min 20 s
Domyślnie

Wróciłem wczoraj. Granicę Serbia - Kosowo przekraczałem w rej. jeziora Gazivoda. Nie chcieli mi sprzedać żadnego ubezpieczenia na Kosovo ale przy wyjeździe na granicy Kosovo - Macedonia ( droga 2 lub 65 Prisztina - Skopje ) pogranicznik buczał coś o ubezpieczeniu. Udałem, że nie rozumiem i odpuścił.
__________________
Moja jest tylko racja bo to Święta Racja.
A nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza bo moja racja jest najmojsza i tylko ja ją mam.
( Dzień Świra )
Kocham Łódź
Lewar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.06.2013, 15:55   #16
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

W Macedonii obowiązuje zielona karta, w przypadku jej braku wołają 50 euro chyba za 2tyg. Thorgala nie chcieli bez tego puścić dalej (zapomniał zabrać ZK).
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2013, 15:48   #17
Kadet


Zarejestrowany: Sep 2013
Posty: 1
Motocykl: RD03
Kadet jest na dystyngowanej drodze
Online: 43 min 58 s
Domyślnie

Ma ktoś z Was wiedzę, czy do Kosowa można obecnie wjechać na dowód osobisty? Na stronie polskiego MSZ widnieje informacja tylko o paszporcie, z kolei na stronie kosowskiego MSZ (http://www.mfa-ks.net/?page=2,158) jest informacja, że obywatele UE mogą od maja tego roku wjechać do Kosowa po okazaniu dowodu osobistego.
Po kilku telefonach udało mi się porozmawiać z pracownikiem kosowskiego MSZ, który teoretycznie stwierdził, że mogę. Nie było jednak przekonania w jego głosie. Dlatego wolałbym, gdyby ktoś kto był w ostatnim czasie mógł potwierdzić, że również w praktyce nie ma problemów wjechać do Kosowa jedynie z dowodem osobistym.
Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje!
Kadet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2013, 22:03   #18
Sub
 
Sub's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Południe
Posty: 988
Galeria: Zdjęcia
Sub jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 6 dni 20 godz 34 min 10 s
Domyślnie

Można. Informacja z czerwca/lipca 2013 r. Zapewniała nas o tym Polka stacjonująca na granicy SRB/RKS, że to praktyka powszechnie stosowana przez innostrańców aby wyeliminować ryzyko ew. trudności stwarzanych przez Serbów. W ten sposób do RKS można wjechać na dowód osobisty nie pozostawiając śladu w paszporcie swojego pobytu w Kosowie
__________________
https://imgur.com/bvK9oxa
*ADViet Ride 2023*
Sub jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.07.2015, 10:36   #19
xtr
 
xtr's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: domem jest mój cały świat
Posty: 298
Motocykl: RD07a
xtr jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 4 godz 45 min 56 s
Domyślnie

Panowie śmigał ktoś w tym roku przez Serbie Kosowo do Albanii z przyczyn losowych gonię swoja ekipe i ta droga najbardziej mi odpowiada czy na granicy Serbsko Kosowskiej należy wykupić ubezpieczenie jeśli tak to ile to kosztuje?
xtr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.07.2015, 14:08   #20
sowizdrzal
Turysta DualSport
 
sowizdrzal's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: Chorzów
Posty: 584
Motocykl: KTM 1200 6T
Galeria: Zdjęcia
sowizdrzal is an unknown quantity at this point
Online: 2 tygodni 2 dni 4 godz 17 min 43 s
Domyślnie

Już Ci mówię: mam dane sprzed 2-ch lat i to bylo tak, że jesli na granicy jest agencja ubezpieczeniowa, to wykupujesz;
jest to kasa rzędu 15-20 euro za 2 tyg. Mówimy oczywiście wyłącznie o OC.

Jesli natomiast przekroczysz granicę w punkcie bez agencji, to skierują Cię do najbliższego miasta, np. Kosowskiej Mitrowicy.
I tam był zong, bo w typowych agencjach można bylo wykupić ubezp. tylko na miesiąc lub rok, za dużo pieniędzy.
Po ubezpieczenie ,,tranzytowe'' skierowano nas do czegoś w rodzaju agencji celnej (?) gdzie trzeba było poczekać, odstać...

Jak coś to zadzwoń: 796 7 cztery 4 zero 8 dziewięć.
__________________
Sowizdrzał
KTM 750 6T
Nie wierz, nie bój się, nie proś!
sowizdrzal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Przejścia graniczne Czarnogóra-Kosowo-Macedonia Navaja Przygotowania do wyjazdów 25 27.06.2018 10:00
Kosowo Macedonia Albania - SZARPANINA 2012 (lipiec) sowizdrzal Trochę dalej 10 18.01.2013 10:21
Gaz obronny w sprayu. Problem na granicy? kuntakinte Kwestie różne, ale podróżne. 11 10.07.2011 22:08
przekraczanie granicy na motocyklu mckrzysiek Przygotowania do wyjazdów 6 27.07.2008 20:32


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.