Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Wszystko dla Afryki

Wszystko dla Afryki Wszystkie nieoryginalne rozwiązania, które można zapakować do Twojego motocykla. Gmole, stelaże, kufry, sakwy, bagażniki, uchwyty, kanapy, modyfikacje zawieszeń, kierownic, gniazdka, GPSy, dynojety, bagstery i inne scottoilery...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.06.2012, 09:47   #1
Bartas
 
Bartas's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Bytom
Posty: 567
Motocykl: 2x XTZ 750, 1x XTZ 660.
Bartas jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 3 godz 8 min 33 s
Domyślnie Olejarka- krok po kroku.

Zainspirowany prostotą urządzenia oraz kilkoma innymi aspektami postanowiłem sprzedać zamontowany w mojej Tenerze motooiler i zbudować swój, wykorzystując kilka łatwo dostępnych elementów.
Aby zrobić najprostszą, ale równie funkcjonalną olejarkę potrzebne będzie kilka elementów:
1. Zbiorniczek na olej.
Dobrze do tego celu nadają się zbiorniczki na płyn hamulcowy do Ursusa, są 2 rodzaje, każdy wybiera sobie taki, jaki mu bardziej odpowiada, koszt zakupu 5zł:





Ja wykorzystałem ten pierwszy, bo bardziej mi pasuje do zamontowania.

2. Przeźroczyste wężyki igielitowe. Ja kupiłem kilka różnych, chyba 5mm, 4mm, 3mm, brałem po 1,5m. Za wszystko zapłaciłem 4zł. To co zostanie, wykorzystam do czego innego.

3. Elektozawór, ja wykorzystałem Lovato, podpatrzony w motooilerze, koszt 44zł z wysyłką.

Przykładowe zdjęcie z netu:


W motooilerze są dorobione końcówki na wężyk o mniejszej średnicy, ale to nie jest akurat problem.

4. Układ sterujący AVT 1459 C, koszt z wysyłką 40zł, układ zmontowany, czyli gotowy, w pełni działający. Można kupić też AVT 1459 B, ale trzeba tutaj wszystkie elektroniczne pierdoły polutować samemu, ja wolałem gotowca z allegro. Na Youtube jest filmik obrazujący pracę tego pierdolnika.



5. Pudełko na układ AVT, koszt 4zł:



6. Dysza.
Jako dyszę można wykorzystać patenty z wkładów do długopisów etc, ja wolałem kupić 1m rurki mosiężnej fi 3mm. Koszt 9zł w sklepie modelarskim. Przy odrobinie szczęścia uda się wam zlokalizować rurkę miedzianą. Mosiężna w fazie testów dobrze się modeluje i będzie dobrze spełniać swoje zadanie.



7. Trochę przewodów. Ja kupiłem 2 przewody, każdy po 2m różnych kolorów, aby łatwiej było podłączyć wszystko, koszt 4zł, ale można przecież coś zlokalizować w garażu itd.

8. Kilka konektorów damskich i żeńskich, taśma izolacyjna, powiedzmy 3zł.


Kilka rzeczy o AVT 1459:
-płynna regulacja czasu przerwy między załączeniami
-płynna regulacja czasów włączenia i wyłączenia
-zakres czasu włączenia 0,5 – 8 s
-zakres czasu wyłączenia 0,5 – 60 s
-sygnalizacja pracy – dioda LED

Czyli prościej mówiąc, można prowadzić regulację tak samo jak w motooilerze, zarówno co ile sekund ma się załączać elektrozawór oraz na jak długi czas. Załączenie elektrozaworu będzie sygnalizować czerwona dioda.

Podsumowanie kosztów:
114zł.

Praktycznie posiadając to co powyżej można złożyć gotową, w pełni działającą olejarkę. Nie trzeba dodatkowego włącznika (chyba, że ktoś chce), wystarczy wpiąć się w przewód idący do lampy. Wówczas układ AVT będzie sterować podawaniem oleju w momencie, gdy będą włączone światła. 2 pokrętła regulacyjne na układzie pozwolą dopasować podawanie oleju. Minusem tego rozwiązania jest konieczność otwierania puszki, aby dokonać regulacji. Tą wersję polecam jednak dla osób, które jeżdżą sobie turystycznie, unikają deszczu etc.
Zwyczajnie- zakładasz i zapominasz o sprayu, puszkę z układem chowa się gdzieś pod boczek, pod siedzenie etc.
W następnych postach pokażę krok po kroku jak to złożyć.
Pokażę również, jak zrobić wersję nieco ulepszoną, droższą o jakieś .... 10zł, ale mającą wówczas wyprowadzone 2 pokrętła z diodą sygnalizacyjną (a'la sterowanie motooilera). Wersja ta pozwoli zmieniać ilość podawanego oleju bezpośrednio w czasie jazdy, w sumie dokładnie jak w motooilerze. Wówczas układ AVT w puszce będzie schowany, a sterowanie można wrzucić gdzie się chce, byle było wygodnie w czasie jazdy.

Koszty w odniesieniu do gotowego, firmowego produktu każdy może sobie porównać. Dla mnie liczy się jeszcze to, że coś się samemu poskładało. Koszty wykonania tej olejarki można obciąć poprzez kupienie np w 3 osoby 1m dyszy, w końcu cały metr nie jest nam potrzebny. Taśmę i konektory może każdy ma w garażu, podobnie jak przewody. No i jak ktoś ma więcej zdolności, może kupić sterownik AVT 1459B, kosztujący 10zł mniej niż wersja C, ale do poskładania.
Bartas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.06.2012, 10:22   #2
przeszczep
 
przeszczep's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: warszawa
Posty: 43
Motocykl: xl600v
przeszczep jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 12 godz 14 min 26 s
Domyślnie

Super Bartass Jak przedstawisz wersję na wyprowadzone 2 potencjometry, to postaram się pokazać, jak to wszystko połączyć do kupy, żeby był tylko jeden przełącznik wielopozycyjny
przeszczep jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.06.2012, 10:31   #3
ltd454
 
ltd454's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Białystok
Posty: 662
Motocykl: RD03
Przebieg: 116.000
ltd454 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 12 godz 31 min 17 s
Domyślnie

Drugi zbiorniczek na olej jest do bani. Testowany. Odpada wieczko.
ltd454 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.06.2012, 11:07   #4
Bartas
 
Bartas's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Bytom
Posty: 567
Motocykl: 2x XTZ 750, 1x XTZ 660.
Bartas jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 3 godz 8 min 33 s
Domyślnie

No to pozostaje nr 1
Bartas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.06.2012, 11:26   #5
RAFWRO
 
RAFWRO's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: WROCŁAW
Posty: 655
Motocykl: RD07
RAFWRO jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 dni 2 godz 10 min 10 s
Domyślnie

Trzeba cenić zaradność. W tym wypadku jednak mam spory niesmak Bartas. Ktoś się napracował aby dobrać odpowiednie elementy, poskładać wszystko, dopracować szczegóły i ulepszać. Twoja sprawa i wszystkich czytających. Mógłbyś przynajmniej nie pisać co drugie zdanie, że to zerżnięty motooiler. Zostawiam Tobie.
Dodam tylko, że dopracowanie zaworka poruszającego sie w elektromagnesie nie jest tak proste. Niniejszy elektromagnes przeznaczony jest do wody i zdaje się zawór wymagał dopracowania aby oliwa płynęła zgodnie z zamiarem.

Ostatnio edytowane przez RAFWRO : 11.06.2012 o 11:31
RAFWRO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.06.2012, 11:38   #6
Bartas
 
Bartas's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Bytom
Posty: 567
Motocykl: 2x XTZ 750, 1x XTZ 660.
Bartas jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 3 godz 8 min 33 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał RAFWRO Zobacz post
TKtoś się napracował aby dobrać odpowiednie elementy, poskładać wszystko, dopracować szczegóły i ulepszać. Twoja sprawa i wszystkich czytających. Mógłbyś przynajmniej nie pisać co drugie zdanie, że to zerżnięty motooiler. Zostawiam Tobie.
Dodam tylko, że dopracowanie zaworka poruszającego sie w elektromagnesie nie jest tak proste. Niniejszy elektromagnes przeznaczony jest do wody i zdaje się zawór wymagał dopracowania aby oliwa płynęła zgodnie z zamiarem.
Co do zerżnięcia- owszem, zasada jest ta sama, ale wykorzystane elementy zupełnie inne. Motooiler mieści się w nieco mniejszym pudle. Nie rozbierałem go i też nie wiem na jakim układzie jest zbudowany. Ja wyszperałem w necie, a w sumie na forach układ działający na takiej samej zasadzie. Nawet po wyprowadzeniu pokręteł będzie to inne urządzenie, niemniej zasada taka sama.
Co do elektromagnesu- innym działa jak trzeba, nie widzę powodu, aby tutaj miało być inaczej
Bartas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.06.2012, 11:48   #7
Bartas
 
Bartas's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Bytom
Posty: 567
Motocykl: 2x XTZ 750, 1x XTZ 660.
Bartas jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 3 godz 8 min 33 s
Domyślnie

Aby to była konkurencja, to musiałbym na tym zarabiać, a tego nie robię
Na dniach pokażę co i jak poskładać i jak to odpowiednio ustawić. Narazie jestem na etapie wybierania dodatkowych elementów.
Bartas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.06.2012, 13:26   #8
ArturS
 
ArturS's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Zabrze
Posty: 918
Motocykl: Yama XT614Z Terefere, Husq. TE610ie
Przebieg: x14tys
Galeria: Zdjęcia
ArturS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 6 godz 3 min 18 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał RAFWRO Zobacz post
Dodam tylko, że dopracowanie zaworka poruszającego sie w elektromagnesie nie jest tak proste. Niniejszy elektromagnes przeznaczony jest do wody i zdaje się zawór wymagał dopracowania aby oliwa płynęła zgodnie z zamiarem.
Elektrozawór pokazany przez Bartasa przeznaczony jest do benzyny, zdaje się m.in. do odcinania jej dopływu np przy gaźnikowych instalacjach LPG. Większość DIY wyszperanych w sieci działa na takich Lovato lub podobnych, np ET-3.
ArturS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.06.2012, 13:38   #9
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,594
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 godz 55 min 12 s
Domyślnie

A mnie zainteresowały te zbiorniczki. Potrzebuję zrobić dodatkowy natrysk chłodziwa we frezarce. Jak pojemność? Są takie z dwoma króćcami? Jeden do doprowadzenia sprężonego powietrza, drugi do podania płynu na dysze.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.06.2012, 13:47   #10
Bartas
 
Bartas's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Bytom
Posty: 567
Motocykl: 2x XTZ 750, 1x XTZ 660.
Bartas jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 3 godz 8 min 33 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sambor1965 Zobacz post
Niefajnie jednak, że post Bartasa bezpośrednio odwołuje się do produktu naszego kolegi - to z nim jest porównywany, to jego nazwa jest kilkukrotnie przytaczana etc. Jest to dla mnie przykład reklamy porównawczej. Bartas zachwala swój wynalazek ceną odnosząc się do produktu Matjasa. Bo przecież to nie jest post pt. jak zrobić sobie tańszy Scotoiler tylko jak zrobić tańszego Motooilera.
Tak więc IMHO wynalazek i know how jak najbardziej na miejscu. A odwoływanie się do Matjasowej produkcji niestety nie...

Gdyby Scotoiler bazował na tej samej zasadzie, to porównanie byłoby do niego. Niestety praca Scota jest oparta nie na elektrozaworze (jak w przypadku motooilera czy tej wydumki), tylko na podciśnieniu.
Zachwalać nie zachwalam, daję wskazówki do samodzielnego wykonania.

Wracając do tematu:
Niezbyt orientuję się jakie potencjometry do tego dobrać, gdyby ktoś znający się bardziej na elektronice pomógł dopasować coś, zapraszam na PW.

Cytat:
Napisał Lepi Zobacz post
A mnie zainteresowały te zbiorniczki. Potrzebuję zrobić dodatkowy natrysk chłodziwa we frezarce. Jak pojemność? Są takie z dwoma króćcami? Jeden do doprowadzenia sprężonego powietrza, drugi do podania płynu na dysze.
Gdzieś widziałem 2 króćce, chyba podczas poszukiwań na allegro. Pojemność na pewno powyżej 100ml, może 150. Zobaczę/ zmierzę po powrocie do domu.
Bartas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Olejarka łańcucha VictorZ Wszystko dla Afryki 32 02.04.2024 16:43
Wgrywanie map do garmina krok po kroku. Prośba o instrukcję. Miklaz Zastosowanie praktyczne 17 26.02.2012 16:57


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.