Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06.03.2019, 15:03   #101
siwy
 
siwy's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Białystok
Posty: 5,463
Motocykl: NAT, EXC 450, K-750
siwy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 2 dni 20 godz 38 min 30 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Dzisiaj w trujce /pis-ownia zamierzona/ mowa była o domach pasywnych.
Człowiek wytwarza tyle energii ile 80W żarówka ot tak. Razem z Żona grzejecie niemal 200W.
Może zamiast skypiec się na pompach za 50k skupcie się na pasywności konstrukcji i grzalce w rekuperatororze.
Codzienne gotowanie, prysznic i okazjonalna szczapa w kominku załatwia sprawę.
Gdyby do kominka jeszcze podpiąć akumulację...

Patent z grzaniem przez rekuperator znam od pewnego producenta kotłów elektrycznych w pomrocznej. Dałby im stwórca zeby ceny energii ich nie zabili.

Gdybym teraz budował to 2x mniej i w ta stronę.

Powodzenia

M
Odnośnie coraz ostrzejszych norm narzucanych nowym budynkom przez unioparlament żartowaliśmy sobie w firmie że trzeba będzie dopisywać w projekcie że dla utrzymania zakładanych parametrów pasywności każdy lokator będzie musiał pojeździć godzinę rowerem stacjonarnym żeby ciało wytworzyło odpowiednią ilość ciepła . 80 wat to wydziela człowiek w spoczynku, w ruchu to już będzie kilkaset.
__________________
Niepuszczone bąki wędrują do mózgu i tak rodzą się posrane pomysły.
siwy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.03.2019, 15:15   #102
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie Dom na emeryturę

To wszystko oczywiście pod warunkiem że będziemy w stanie skorzystać z tej energii wytworzonej przez nasze ciała. Pasywność zaczyna przypominać życie na stacji kosmicznej gdzie wszystko jest podporządkowane utrzymaniem środowiska niezbędnego do przeżycia. Z tego powodu rekuperacja ma bardzo duże znaczenie w każdym domu. Wiem jak działa wentylacja grawitacyjna w naszym domu a jak piętro wyżej gdzie mamy wentylację mechaniczną, to dwa różne światy.

Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała, która może znacząco obniżyć wstępną inwestycję. Przecież można grzać kotłem na prąd. W poprzednim projekcie tak to było rozwiązane, energooszczędny budynek, wentylacja mechaniczna i ogrzewanie podłogówką w której krąży woda podgrzewana prądem. Ten system jest zdecydowanie tańszy i łatwo zarządzalny

Ostatnio edytowane przez consigliero : 06.03.2019 o 18:37
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.03.2019, 13:09   #103
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie Dom na emeryturę

Podjąłem próbę rozplanowania budynku



Południowa krawędź na lini wschód zachód



Północna krawędź wschód zachód



Trochę mnie martwi lekka górka po lewej i obniżenie po prawej. Nie wiem czy zdecydować się na położenie kabli grzewczych czy zdecydować się na rurki z wodą

Trochę mi się wymiary rozjechały ale robione pomiary za pomocą telefonu i kompasu w tymże telefonie


Ostatnio edytowane przez consigliero : 09.03.2019 o 16:00
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2019, 14:24   #104
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,221
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 5 godz 46 min 54 s
Domyślnie

Kable grzewcze napędzasz tylko prądem, jak padnie kabel to nie grzeje, do naprawy trzeba kuć. Przy rurkach możesz grzać czym chcesz - prądem, węglem, gazem, pompą ciepła czy atomami :-) Łączenia tylko przy rozdzielaczach, w zasadzie nic się nie dzieje jeśli ktoś nie przewierci :-) Kable łatwiej sterowalne, rurki gorzej. W zależności czy chcesz akumulować ciepło czy sterować. Zależy co potrzebujesz.
Gdybyś coś potrzebował w temacie grzania, wentylacji pisz na .
pozdr adam
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2019, 15:16   #105
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie Dom na emeryturę

Z rozmowy wynika że w tych kablach nie ma się co zepsuć . Zdaję sobie że przy braku prądu jest kiszka, ale w moim wypadku jak będzie pompa na prąd to też będzie kłopot. Rurki, kable zgodnie z technologią są w płycie fundamentowej i zalane są warstwą betonu który jest jednocześnie akumulatorem co w parze z dobrą izolacją ścian powinno zapewnić powolny spadek temperatury.
Dodatkowo na 100% założę fotowoltaikę która może stanowić jakieś minimalne zabezpieczenie, może za kilka lat będzie można zastosować jakiś akumulator albo generator wodorowy😏
Zamówiona dokumentacja jest do odbioru i teraz pozostaje czekać na odpowiedź z banku jak bardzo mogę się zadłużyć.
Pewne punkty które już są zdecydowane to
Płyta fundamentowa z grzaniem
Technologia ścian tu mam problem
Ceramika z ociepleniem lub drewno w formie HBE lub szkielet oba rozwiązania z ociepleniem, takim aby spełniło normy 2021 . Bez tego nie można się starać o pomoc z programu czyste powietrze WFOS.
Ceramika kusi ceną i dostępnością pod warunkiem że mamy dobrego wykonawcę a o to chyba najtrudniej.
Na poprzednim wniosku do zakładu energetycznego miałem przyobiecane 14 kv i nie można mieć więcej na dachu ( i tak mi się więcej nie zmieści)

Jak się pisze na priw z tapatalk ?
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2019, 16:53   #106
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,221
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 5 godz 46 min 54 s
Domyślnie

Nikt nie da Ci tyle ile ja mogę Ci obiecać :-) Nie biorę pod uwagę braku prądu tylko brak działania. Bez prądu niewiele zadziała.
Kable niby się nie psują ale u siebie mam rurki. Mam płytę ale rurki robione nie w płycie tylko już po wylaniu płyty - tak duża akumulacyjnosc jaka jest w płycie nie do końca się sprawdza i za dużo ciepła się rozprasza, jakość wykonania montażu rurek do zbrojenia też jest niezbyt dokładna - przy zalewaniu betonem nikt się nad tym nie rozczula. Przy oddzieleniu płyty od posadzki można jeszcze trochę sterować temperaturą w pomieszczeniach.
Chcesz rano wstawać na cieplejszą podłogę to ustawiasz grzanie na godzinę wcześniej i podłoga szybko się nagrzewa. Później możesz obniżyć temperaturę i podwyższyć po południu i jest to wyczuwalne. Przy ogrzewaniu w samej płycie takie zmiany nie będą widoczne. Nie ma to wpływu na koszty ogrzewania a jedynie na komfort użytkowania.
Czasami trudno trafić z samą kanalizą w płycie a walka z rurkami nie ułatwia.
Pozdr adam

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2019, 20:41   #107
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 50 s
Domyślnie

Jednym słowem płyta fundamentowa plus podłoga w której kryjemy ogrzewanie ?
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2019, 21:08   #108
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Prąd ma ogromną zaletę: daje się łatwo i tanio tym sterować, także zdalnie. No i koszt mat grzejnych to małe miki w porównaniu z dowolnym wodnym. Do tego dużo łatwiej o nieszczelność: jak padnie wodne, masz natychmiastowe kucie posadzki i zniszczenia w dwóch pomieszczeniach (tak, zdarzyło się to u rodziców w domu po 12 latach). W przypadku prądu odłączasz matę i już. Jeszcze jeden plus dodatni - niższa wysokość posadzki, ale jeśli projektujesz od zera to praktycznie bez znaczenia.
Acha - wodna podłogówka bardziej hałasuje przy włączeniu.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.03.2019, 21:09   #109
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,221
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 5 godz 46 min 54 s
Domyślnie

Tak. Łatwiej i lepiej wykonać to osobno. Czyli licząc od dołu: styrodur 10-20cm, zbrojona płyta 20 cm, styropian np. 5+3, 8+3, 10+3, 2x5+3 w zależności od potrzeb i wysokości do dołu drzwi tarasowch (pomiar po montażu bo różnie wysokości wychodzą). Rurki zalane 7-9cm betonu.

Ps. Podlogowka nie halasuje - może masz coś nie tak z pompą lub podlogowka na RTL.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.03.2019, 08:20   #110
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,767
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 4 tygodni 13 godz 59 min 31 s
Domyślnie

W odniesieniu do awaryjności kabli. Mam takie rozwiązanie od ponad 13 lat. Miałem jedną awarię. Przepalił się kabelek w macie w łazience. Jako że gwarancji dawali 10 czy 15 lat to chłopaki przyjechały, ustaliły miejsce uszkodzenia sprzętem, odkuli jedna płytkę, wywiercili dziurkę i założyli mufę. To było kilka lat temu. Koszt naprawy zero, bo płytkę i klej miałem na zapasie.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 17:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.