Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05.11.2020, 11:48   #41
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,006
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 11 godz 29 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzieju Zobacz post
Jakoś nie mam zaufania całkowitego do automatyki , a to że do pudełka wrzucają kolorowy wykres niby możliwości mnie nie przekonuje.
Pewien elektryk zajmujący się u nas również służbowymi akumulatorami powiedział co myśli o tych automatach ładujących...... pominę dosadną wypowiedź.
U siebie używam też tylko zwykłych prostowników.
Jak potrzebowałem postawić na nogi pewien motocyklowy 8 letni akumulator to podawałem mu różne prądy , trochę małych 2-5% , trochę większych (15%) by się podgazował , potem znowu małe itd wysterowując zwykłą żarówką .
Akumulator się zregenerował ........ bez kosmicznej technologii zamkniętej w Cteko podobnych wynalazkach.


I na co liczysz z tym 1% ?

Akurat Tobie sie nie dziwie, a elektryka proponuje zmienić. Zwykłych prostowników nie polecam bo albo przeładujesz albo nie doładujesz akumulatora a dwa jak zmierzysz napięcie które jest przez prostownik generowane to sie zdziwisz. Ocenę regeneracji zrobiłeś rozładowując go żarówka do 10,5V i mierząc czas ? ile ci Ah wyszło po teście rozładowania, czy tyle że no zapalił

Gazowanie akumulatora nie jest zalecane a te występuje gdy napięcie przekracza 15V co powoduje rozrywanie masy czynnej jej opad i zmniejszenie pojemności elektrycznej. Należy uważać aby nie zagotować akumulatora a oto łatwo odpalając z kabli i jazda do domu, prąd ładowanie wtedy to maksymalny prąd dostarczany przez alternator czasami to i ze 120A.

0,8A bedzie ładować długo ale naładuje. Będzie dobrze tylko ze długo.
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.11.2020, 11:59   #42
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,235
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 10 godz 35 min 18 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pałeł Zobacz post
Zwykłych prostowników nie polecam bo albo przeładujesz
Nie zgodzę się z tym, bo jeśli napięcie nie przekroczy dopuszczalnego dla akumulatora w danej technologii powiedzmy te 14,4 V dla zwyklego ołowiaka to nawet jak bedzie cały czas podpięty prostownik do aku to prad ładowania spadnie praktycznie do 0.
To jest sytuacja kiedy jedziesz moto albo autem "non stop".
Jak masz dostep to poszukaj wykresu prądu ładowania w skali czasu przy stałym napieciu.
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.11.2020, 12:36   #43
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,006
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 11 godz 29 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ArtiZet Zobacz post
Nie zgodzę się z tym, bo jeśli napięcie nie przekroczy dopuszczalnego dla akumulatora w danej technologii powiedzmy te 14,4 V dla zwyklego ołowiaka to nawet jak bedzie cały czas podpięty prostownik do aku to prad ładowania spadnie praktycznie do 0.
To jest sytuacja kiedy jedziesz moto albo autem "non stop".
Jak masz dostep to poszukaj wykresu prądu ładowania w skali czasu przy stałym napieciu.
Te wykresy masz w pierwszym poscie CC i CV przy CV prad spada ale
nigdy nie spada do 0A jest to kilkadziesiąt lub kilkaset mA.
Fizyka i prawo oma jest nie ubłagane. Jako ze kiedyś prostowniki robiono na odczepach to zgodnie z
I= U / R
gdzie I prąd w amperach, U napięcie R rezystancją wewnętrza akumulatora; możesz liczyć

To aby zwiększyć prąd ładowania należy zwiększyć jego napięcie mam taki prostownik który przy chyba 10 A wali ponad 17V kiedyś zmierzę dokładnie przy 4-3 A mam 16,4 V tam. Dlatego lepiej korzystać z ładowarki CC/CV czy jak sugeruje z zasilacza laboratoryjnego

Ostatnio edytowane przez pałeł : 05.11.2020 o 13:50 Powód: jorgłem sie no to poprawiam :D
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.11.2020, 12:49   #44
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 34 min 30 s
Domyślnie

Ja od kilku lat używam zasilacz od chinola do ładowania akumulatorów i zabawy z elektroniką. Cena około 200zł, inwestycja 100x lepsza niż kupowanie 10 osobnych ładowanek do akumulatorów x y z.

194,48 zł 21%OFF | Mini Adjustable Digital DC power supply 30V 10A Laboratory Switching Power supply 110v-220v K3010D laptop phone repair Rework
https://a.aliexpress.com/_BP9emO

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.11.2020, 13:01   #45
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,006
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 11 godz 29 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał CzarnyCzarownik Zobacz post
Ja od kilku lat używam zasilacz od chinola do ładowania akumulatorów i zabawy z elektroniką. Cena około 200zł, inwestycja 100x lepsza niż kupowanie 10 osobnych ładowanek do akumulatorów x y z.

194,48 zł 21%OFF | Mini Adjustable Digital DC power supply 30V 10A Laboratory Switching Power supply 110v-220v K3010D laptop phone repair Rework
https://a.aliexpress.com/_BP9emO

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
Dokładnie o tym samym pisze w pierwszym poście.

Co zaś tyczy sie lionów o których wspominałem na początku deklarowane napięcie i prąd według ceteka jest taki dla aku do 25Ah

Czyli 14,2V i prąd z limitem 1/10 pojemności. Choć gdzies mi tez migło 13,8V czego bym sie bardziej trzymał.
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.11.2020, 13:10   #46
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,235
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 10 godz 35 min 18 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pałeł Zobacz post
Te wykresy masz w pierwszym poscie CC i CV przy CV prad spada ale
nigdy nie spada do 0A jest to kilkadziesiąt lub kilkaset mA.
Fizyka i prawo oma jest nie ubłagane.
Teorię znam
Zapytam inaczej: co się stanie z akumulatorem ołowiowym jak zostawisz na stałe podpięty pod niego prostownik (taki bez żadnej inteligencji) dąjący 14,4V
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.11.2020, 13:29   #47
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,235
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 10 godz 35 min 18 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pałeł Zobacz post
Fizyka i prawo oma jest nie ubłagane.
I= U x R
gdzie I prąd w amperach, U napięcie R rezystancją wewnętrza akumulatora;
Jesteś pewien tego wzoru
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.11.2020, 13:47   #48
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,772
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 1 godz 5 min 47 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ArtiZet Zobacz post
Jesteś pewien tego wzoru
Wzór jest oczywiście niepoprawny. Powinno być:

I=U/R
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.11.2020, 13:50   #49
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,006
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 11 godz 29 min 58 s
Domyślnie

Dzięki za czujność jorgłem sie jak widać.

Cytat:
Napisał ArtiZet Zobacz post
Teorię znam
Zapytam inaczej: co się stanie z akumulatorem ołowiowym jak zostawisz na stałe podpięty pod niego prostownik (taki bez żadnej inteligencji) dąjący 14,4V
Przypadek skrajny bum lub pożar. Pamiętajmy ze woda z elektrolitu rozkłada sie na wodór i tlen. Pożary garaży sie zdążały pewnie słyszałyście o tym wybuch przy zdejmowaniu żabek też, to są te skrajne wypadki ale oprócz tego wygotowanie wody to odsłonięcie płyt a te nie przykryte degradują sie, w fazie float nie zaleca sie używania napięcia 14,4 lecz niższego i to zależy od typu akumulatora od 13,8V do 13,1V.
To wszystko masz w pierwszym poście na wykresach krzywych prądu.
Prostownik traktuje zgodnie z nomenklatura trafo i albo diody lub mostek gretza. W przypadku stosowania takich rozwiązań zalecam uzupełnienie prostownika o moduł kontroli o którym wspominam w pierwszym poście, spowoduje cykliczna prace naszego prostownika bedzie bezpieczniej.

Ostatnio edytowane przez pałeł : 05.11.2020 o 14:39 Powód: przeniosłem wypowiedz z posta niżej
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.11.2020, 15:31   #50
Genek
 
Genek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2011
Miasto: Wlkp.
Posty: 391
Przebieg: rosnący
Genek jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 5 dni 6 godz 39 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzieju Zobacz post
Jakoś nie mam zaufania całkowitego do automatyki , a to że do pudełka wrzucają kolorowy wykres niby możliwości mnie nie przekonuje.
Pewien elektryk zajmujący się u nas również służbowymi akumulatorami powiedział co myśli o tych automatach ładujących...... pominę dosadną wypowiedź.
U siebie używam też tylko zwykłych prostowników.
Jak potrzebowałem postawić na nogi pewien motocyklowy 8 letni akumulator to podawałem mu różne prądy , trochę małych 2-5% , trochę większych (15%) by się podgazował , potem znowu małe itd wysterowując zwykłą żarówką .
Akumulator się zregenerował ........ bez kosmicznej technologii zamkniętej w Cteko podobnych wynalazkach.


I na co liczysz z tym 1% ?
A no właśnie dziś auto odpaliło i tyle właśnie oczekiwałem
Genek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
1 kask - kilka nazw bouli Kaski 3 30.04.2015 18:47
Kilka wskazówek - kilka dni w Alpach flippy Przygotowania do wyjazdów 4 23.08.2014 00:28
kilka fotek deptul Inne tematy 3 01.03.2009 15:37


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.