Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Wszystko dla Afryki

Wszystko dla Afryki Wszystkie nieoryginalne rozwiązania, które można zapakować do Twojego motocykla. Gmole, stelaże, kufry, sakwy, bagażniki, uchwyty, kanapy, modyfikacje zawieszeń, kierownic, gniazdka, GPSy, dynojety, bagstery i inne scottoilery...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.03.2013, 14:32   #71
wasilczuk
dziad barowy
 
wasilczuk's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: bielsk podlaski
Posty: 1,976
Motocykl: RD07a
wasilczuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 12 godz 18 min 31 s
Domyślnie

Czarku. Nie trzeba być poliglutem. Wystarczy wcisnąć ikonkę "tłumacz". Z obrazków też dużo można się dowiedzieć.
Co do mojego jeździdła to była to bardzo szybka akcja. Była to chyba niedziela rano, śpię sobie smacznie i budzi mnie sms. Myślę sobie (jak w kabarecie pt. "wizyta księdza"): "No koguż to znowu diabli niosą."
Podnoszę się, patrzam a to nasz Wielebny- znaczy się Pastor. Treść krótka " Na allegro jest BMW z wózkiem."
No to ja dawaj wodę grzać, parnik odpalać.. patrzę jest. Rozbita ale w kupie. Typowy asfaltowiec choć ja bardziej marzyłem o czymś uniwersalnym. Myślę sobie"Fajne ale żona się nie zgodzi." Po chwili pytam małżonkę, pokazuję zdjęcia a ona bez większych nacisków mówi "TAK"
No to ja za telefon i barabanię. Gość zgadza się zarezerwować to dla mnie pod warunkiem zaliczki i dwóch tygodni czekania bo faktycznie ów pojazd jest we Francji.
Ok. Cwaniactwem zajeżdża ale wchodzę w to. Wysłałem zaliczkę i czekam.
W międzyczasie dręczy mnie ciekawość co to za wynalazek i kto go zbudował. Szukam 3 noce i w końcu trafiam na forum francuskie, które podałem wyżej. No i znajduję moją brykę. To francuska PANDA JLD. W dowodzie rejestracyjnym nie pisze BMW tylko PANDA. Wyjechało to z homologacją i nową tabliczką znamionową. W Polsce nie ma takiej kategorii jak sidecar więc w dowodzie Polskim mam PANDA - motocykl z wózkiem bocznym. Dla mnie to nawet lepiej bo badania techniczne i oc tańsze.
Po przywiezieniu maszyna czeka dłuższy czas na remont. Zajęło mi to miesiąc. Sprzęt ma ciekawe rozwiązania. Tylne koło jest kombinacją z 3 elementów. Alufelga samochodowa połączona na imbusy z bebechem innej alufelgi samochodowej, to razem przykręcone jest na placek grubej aluminiowej blachy a blacha jest przykręcona do dyfra BMW. Ciekawostka jest taka, że tylne koło jest wysunięte na zewnątrz w lewo czyli mój pojazd jest nie dwuśladem tylko trzyśladem. Można to nazwać niesymetryczną trajką. Zastanawiałem się po co to zrobili i jedyne co mi przyszło do łba to podparcie masy bardziej na kole wózka przez co pojazd ma większą stabilność w zakrętach. Nie wiem czy to oryginał ale z tyłu siedzi amortyzator wilbers z pełną regulacją- ustawiony na maxa twardo i faktycznie jest twardo.
Przednie zawieszenie to oczywiście wahacz pchany jednoramienny z kołem, piastą, tarczą i zaciskiem samochodowym. Amor chyba gazowy niewiadomego pochodzenia. Nie ma żadnych napisów. Halulec słaby bo przedni duży samochodowy zacisk jest obsługiwany przez oryginalną pompkę hamulcową na kierownicy a dodatkowo pod tą samą pompkę podpięty jest hamulec koła wózka. Mam plan to przerobić jakoś.
Zawieszenie i rama wózka to największa ciekawostka. Wahacz wózka przypomina kształtem literę Z. Amortyzator koła wózka jest zamocowany między motocyklem a wózkiem. Ramię od amora połączone jest z ośką przechodzącą na drugą stronę wózka i tam łączy się z ramieniem, na ktorym zamocowane jest koło. Dzięki temu pojazd jest węższy i są do wózka drzwiczki- wygodnie się wsiada. Rama wózka jest na stałę skręcona z ramą motocykla. Nie ma żadnej regulacji na śrubach rzymskich itd. Motocykl fabrycznie ma tylko kawałek ramy więc cały silnik jest obudowany ramą pomocniczą i do tego jest doczepiony wózek. Dla bajeru ów pojazd ma hak samochodowy do ciągania przyczepek. Buda jest z laminatu. Bardzo przemyślana i sztywna konstrukcja.
Nidgy nie byłem fanem silników rzędowych ale do wózka to jedyne rozsądne. Cegła ma wielopunktowy wtrysk. Silnik jest bardzo elastyczny. Może to nie ma jebnięcia jak hayabuza ale na 5 biegu jedzie od 40km/h. Pierwszy wyjazd pokazał co to jest. Na kołach było ok 700 kg. Obstawiałem spalanie na 9-10 litrów. Po drugim tankowaniu okazało się że spalanie wynosi 6,4 l/100km. W drodze powrotnej jechałem dużo szybciej ale spalanie wyszło takie samo.
Sprzęt wymaga jeszcze dużo poprawek ale jeździ i cieszy. Później wkleję trochę zdjęć.

Kontynuując temat to kiedyś uparłem się, że pogodzę pasję motocyklową z rodziną. Dzięki tej bonanzie to się udało przynajmniej częściowo. Często mawiam: "Jedziemy na mazury. Ja jadę motocyklem a żona z dziećmi małym samochodzikiem." Smieszne było dla mnie to, że faktycznie jadę sobie moturem ale co chwilę patrzę w prawo co się dzieje w wózku. Chłopaki piją mleko. Następnie podkładają sobie poduszeczki i śpią. Później wstają i jedzą parówki, następnie wyciągają małe zabawki i.... a ja sobie jadę.
https://picasaweb.google.com/dziadba...Lbv66u19_rtwE#

Tu trochę zdjęć z remontu. Jak kogoś coś zainteresuje to walić śmiało. Pomogę przynajmniej teoretycznie.
https://picasaweb.google.com/dziadba...K3nyt6N1dqDTg#
__________________
Africa jest jak kotlet schabowy. im mocniej bita tym lepiej smakuje.

rolnik-kaskader
RD 07A '96

na starym forum w szóstej linijce

Ostatnio edytowane przez majki : 03.04.2013 o 23:38
wasilczuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.03.2013, 22:35   #72
Mirek Swirek
BANDA LUBLIN
 
Mirek Swirek's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Lublin
Posty: 3,958
Motocykl: RD04
Przebieg: Kręcony
Mirek Swirek jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 3 dni 16 godz 44 min 51 s
Domyślnie

Panie Pawle... klasa
Życze każdej rodzince takiego taty, męża i maniaka motórowego. Ten motór z zaprzęgiem to klasyka. Zdrówka dla wszystkich
Mirek Swirek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.03.2013, 22:54   #73
wasilczuk
dziad barowy
 
wasilczuk's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: bielsk podlaski
Posty: 1,976
Motocykl: RD07a
wasilczuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 12 godz 18 min 31 s
Domyślnie

Piszę dalej póki jeszcze mi się chce ;D
Mirek- dzięki za dobre słowo.
Gdyby ktoś wpadł na pomysł robienia na własną rękę zaprzęgu to życzę powodzenia. Oczywiście są w śród nas ludzie dysponujący wiedzą i zapleczem technicznym ale patrząc na nasze krajowe konstrukcje to jesteśmy 100 lat za murzynami nie obrażając murzynów. Jeżeli komuś wydaje się, że doczepi w 4 miejscach do motocykla wózek i będzie sobie z nim jeździł a jak mu się znudzi to go sobie odczepi i będzie latał solo, to się grubo myli. Tzn. można coś takiego robić ale nie będzie to bezpieczne ani nie będzie to miało właściwości jezdnych- mówię to ze swojego punktu widzenia- wożenie dzieci. Żeby takie jeździdło było bezpieczne, to motocykl trzeba już niestety na zawsze poświęcić na zaprzęg. Tu odradzam Afrykę. Dlaczego to pisałem już wcześniej. Moim zdaniem fajnym motocyklem do przeróbek jest yamaha xj 900 bo ma podwójną zamkniętą ramę rurową, mocny silnik i kardan. Do ramy łatwo się podpiąć bez budowy ramy pomocniczej. Modne w naszym kraju doczepianie wózka velorex ważącego 60 kg do Yamahy Wild Star 1800 przez profesjonalne firmy jest ............
Dużo ludzi ma doświadczenie z zaprzęgami typu rusek, junak z koszem, jawa itd.
To zupełnie inna bajka. Inne masy, kilkakrotnie większa moc, prędkość itd. Moja cegła choć ma spokojny silnik i tylko 90 KM, to przy skręcie w lewo na suchym asfalcie trzeba uważać z gazem, bo zaczyna sama kręcić beczkę. Co poradzić komuś, kto uprze się na budowę we własnym zakresie? Na pewno samochodowe koła. W moim wynalazku każde koło jest inne. Tylne trzeba wstawić o troszkę mniejszym obwodzie niż oryginał, żeby zmienić przełożenia. Na przodzie mam 13 cali i to jest pomyłka na Polskie drogi. Trzeba coś większego. Jak zbudować wahacz pchany to jeszcze nie wiem ale myślę nad tym i mam kilka pomysłów. Gondola to już kto co sobie wymyśli. Można lepić z żywicy, nitować z amelinium itd.
__________________
Africa jest jak kotlet schabowy. im mocniej bita tym lepiej smakuje.

rolnik-kaskader
RD 07A '96

na starym forum w szóstej linijce
wasilczuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.03.2013, 23:10   #74
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Piękna rzecz acz ja odwagi tyle nie mam coby moich wpakować na coś takiego jak tyle pojebów na szosie

niech Was wozi pięknie i bezpiecznie!

gratuluję rodzinki
matjas

p.s. co do wahaczy to podpatrz jak to zrobił Citroen w 2CV
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa

Ostatnio edytowane przez matjas : 30.03.2013 o 23:14
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.04.2013, 21:14   #75
strobus1
 
strobus1's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: mazowiecka wieś
Posty: 1,371
Motocykl: 5 szt
Przebieg: znośny
strobus1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 3 dni 18 godz 2 min 53 s
Domyślnie

Pawle a pa czemu te Pandakie na pieć osobników kcesz meldować, aaa
I gdzie ten pionty sie ma zadziać
Ps na zimówkach próbował?
strobus1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.04.2013, 23:25   #76
wasilczuk
dziad barowy
 
wasilczuk's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: bielsk podlaski
Posty: 1,976
Motocykl: RD07a
wasilczuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 12 godz 18 min 31 s
Domyślnie

Chcę na 5 bo od trzech tygodni mam trójkę dzieci. Faktycznie miejsca do siedzenia to tam mało ale miejsca na nogi to full. Nawet Majkel Dżordan by nie narzekał. Trzeciego zamocuję odwrotnie do kierunku jazdy w nosidełku- foteliku na podłodze. Na zimówkach nie próbowałem ale myślę, że będzie lipa bo pojazd jest mimo wszystko lżejszy od samochodu a powierzchnia opon ta sama. Jednym słowem za słaby docisk do podłoża. Na śnieg i lód na pewno lepszy będzie poczciwy rusek. To coś moje to typowo asfaltowe jeździdło.
Dodam jeszcze, że do motocykla mam 3 kufry aryginalnyje.
Jakeśmy jechali na mazury na biwak to wszystko zmiesciło się do wózka. Kufry żem odczepał. A wieźli my wszystko: namiot, materatze, psiwory, kuchenkę, garnki, miski, jedzenie, nocniczek, żelazko, magiel, maszynkę do mielenia miensa..... ;D
__________________
Africa jest jak kotlet schabowy. im mocniej bita tym lepiej smakuje.

rolnik-kaskader
RD 07A '96

na starym forum w szóstej linijce
wasilczuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2013, 08:49   #77
madafakinges
 
madafakinges's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Nowy Sącz
Posty: 5,857
Motocykl: crf1000a
Przebieg: 2
madafakinges jest na dystyngowanej drodze
Online: 10 miesiące 2 tygodni 7 godz 53 min 12 s
Domyślnie

Powiedz, jak sytuacja wygląda z cofaniem Masz wstekę? Taki zaprzęg waży z 5 metrów a jak siedzą w wózku to już w ogóle dramat...
__________________
Z początku porwał mię śmiech pusty, a potem litość i trwoga.
madafakinges jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2013, 10:32   #78
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,144
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 6 dni 6 min 32 s
Domyślnie

Wątpię szczerze, żeby wsteczny był w skrzyni, bo to się wiąże z dużą przebudową, ale może w elektryku jak goldas
Więc Panie posiadający zaprzęg, co się stanie, jak Pan w kartoflowe pole nieopatrznie wjedziesz i trza będzie wycofać?
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2013, 11:27   #79
strobus1
 
strobus1's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: mazowiecka wieś
Posty: 1,371
Motocykl: 5 szt
Przebieg: znośny
strobus1 jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 3 dni 18 godz 2 min 53 s
Domyślnie

Cztery w rzędzie zamiecie wszendzie, po co się cofać jak można pięknego bąka wykręcić, albo dwa....
Gratulacje dla głowy rodziny patologicznej
wiosny życzę
strobus1 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.04.2013, 11:49   #80
wasilczuk
dziad barowy
 
wasilczuk's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: bielsk podlaski
Posty: 1,976
Motocykl: RD07a
wasilczuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 12 godz 18 min 31 s
Domyślnie

Wstecznego nie mam niestety. W nowszych modelach był ale ekeltryczny ale i motocykl dużo bardziej elektryczny od starej poczciwej cegły. Sytuacji bez wyjścia trzeba naprawdę mocno szukać. Po kartoflach to afryką ganiam. Ten wóz na asfalt i dobre twarde szuterki. Nauczyłem się parkować tak żeby nie cofać choć na równym do tyłu toczy się lekko nawet z ładunkiem.
__________________
Africa jest jak kotlet schabowy. im mocniej bita tym lepiej smakuje.

rolnik-kaskader
RD 07A '96

na starym forum w szóstej linijce
wasilczuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Stelaż boczny pod miękki bagaż cza_czarny Gadżety / wyposażenie 96 14.05.2021 23:00
Boczny schowek w RD04 - czy da się powiększyć? KML Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki 1 03.06.2012 19:56


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.