Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Kwestie różne, ale podróżne.

Kwestie różne, ale podróżne. Jak nic z powyższego o podróżowaniu Ci nie pasuje, pisz tutaj...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02.07.2013, 10:02   #21
Brambi
 
Brambi's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: Chwałowice/Wrocław
Posty: 457
Motocykl: RD07
Przebieg: 99 000
Brambi jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 6 dni 9 godz 49 min 36 s
Domyślnie

Pamiętam wielki portret Andre Gotowiny na wzgórzu, myśle sobie kurde bohater,sprawdziłem po powrocie i faktycznie bałkański bohater. Poczytałem pooglądałem zwłaszcza o Sarajewie i jak pomyśle ciary mam na plecach. Bracia słowanie do gardeł sobie skoczyli.
A ci co reprezentowali miłość ponad religią i pochodzeniem leżeli na moście kilka tygodni zastrzeleni przez snajperów gdy chcieli uciec z tego piekła (Admie Ismić i Boška Brkića).
Nigdy z bliska tak świeżych śladów wojny nie widziałme jak w Bośni i chyba dlatego taki mazgaj ze mnie.
Brambi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.07.2013, 10:34   #22
hubert
Jaki świeży jaki świeży ??
 
hubert's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,732
Motocykl: nie mam AT jeszcze
hubert jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 11 godz 51 min 37 s
Domyślnie

Polecam film "Lepa sela lepo" gore czyli "Piękna wieś pięknie płonie". Ten film doskonale pokazuje mechanizm jaki spowodował to że sąsiad zaczął strzelać do sąsiada. A cały ten burdel tak na prawdę zaczęli politycy ...
__________________
Hubert

hubert jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.07.2013, 11:20   #23
Orzep
Zwykły przechodzień...
 
Orzep's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: DW
Posty: 1,794
Motocykl: GS12y
Orzep jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 11 godz 45 min 7 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał hubert Zobacz post
A cały ten burdel tak na prawdę zaczęli politycy ...
Tak samo mówi większość Gruzinów o "wojnie2008r", z Rosją!
Od kilku dni szperam po necie o konflikcieBałkańskim i dociera do mnie, bezsensowność tej WOJNY!
Tak, wiem, że każda wojna jest bezsensowna, bo można dyplomatycznie(podobno).
Jeden, kraj, ludność przez lata przemieszana więzami krwi...żyli zgodnie!
Wystarczył mała iskra, by taką rzeź robić w Europie, pod bokiem podobno "cywilizowanych" Państw.
Państw, które humanitarnie pomagają...tylko kiedy?!
Nie napiszę nic nowego, ale polityka i pieniądze to jedno z najwiekszych kurestw naszej cywilizacji.
Wiecie co w tym wszystkim "śmieszne"?!
Zrobili sobie nawzajem wiele krzywd, zrobili sobie to po to by każdy z nich miał swoje Państwo, a teraz chcą się jednoczyć w EuroKochłozie(jakToKtośNapisał)!

"Ludzie ludziom zgotowali ten los"

Pozdro Orzep
__________________
-- Nie wzywaj imienia Pana bOrzepa nadaremno-- -- Trudno jest powiedzieć NIE, gdy wszyscy mówią TAK --
Orzep jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.07.2013, 11:26   #24
Orzep
Zwykły przechodzień...
 
Orzep's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: DW
Posty: 1,794
Motocykl: GS12y
Orzep jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 11 godz 45 min 7 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Brambi Zobacz post
Pamiętam wielki portret Andre Gotowiny na wzgórzu, myśle sobie kurde bohater,sprawdziłem po powrocie i faktycznie bałkański bohater. Poczytałem pooglądałem zwłaszcza o Sarajewie i jak pomyśle ciary mam na plecach. Bracia słowanie do gardeł sobie skoczyli.
Pamiętam też jego foty na bilbordach z napisem:

"Heroj ne zločinac"
__________________
-- Nie wzywaj imienia Pana bOrzepa nadaremno-- -- Trudno jest powiedzieć NIE, gdy wszyscy mówią TAK --
Orzep jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.07.2013, 14:22   #25
Dunia
 
Dunia's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Reykjavik
Posty: 685
Motocykl: tyż Honda ale mała siostra królowej
Przebieg: jest
Dunia jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 3 godz 35 min 20 s
Domyślnie

Jako mała dziewczynka byłam z rodzicami w Jugosławii. Poznałam tam rodzinkę-szczęśliwą rodzinkę z trojgiem dzieci, matka Chorwatka, ojciec Serb. Bawiłam się z tymi dzieciakami, zazdroszcząc im cudownie słodkich brzskwiń i tego pięknego słońca. Potem jeszcze dlugo pisaliśmy do siebie listy. Gdy po konflikcie bałkańskim pojechałam do Chorwacji często myślalam o tej rodzinie. Nigdy już ich nie spotkałam, w domuw którym mieszkali, mieszkał ktoś inny.
Kiedyś probowałam zrozumieć co takiego musi się stać w głowach ludzi aby stało się to co na Wołyniu, Ruandzie, Balkanach, Kamboży. Wiele na ten temat czytałam ale nie mogę powiedzieć abym stała się mądrzejsza. Nadal nie wiem i chyba już nie probuję wiedzieć
Dunia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.07.2013, 14:36   #26
PARYS
Mam przerąbane :)
 
PARYS's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: WTA
Posty: 1,656
Motocykl: RD07a
Przebieg: stoi
Galeria: Zdjęcia
PARYS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 14 godz 55 min 9 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dunia Zobacz post
Kiedyś probowałam zrozumieć co takiego musi się stać w głowach ludzi aby stało się to co na Wołyniu, Ruandzie, Balkanach, Kamboży...(
... Syrii
__________________
Motto nr 1: Uważać na mokre pieńki i siekiery
PARYS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.07.2013, 14:43   #27
Adagiio
Zakonserwowany
 
Adagiio's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2005
Miasto: Biecz
Posty: 4,897
Motocykl: XRV Rally
Adagiio will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 13 godz 25 min 5 s
Domyślnie

Myślę że każda wojna nie jest zrozumiała dla tych którzy w niej nie uczestniczyli lub nie byli stroną konfliktu . Dziś otrzymawszy broń i zwolnienie z odpowiedzialności nawet w krajach uznających demokrację większość była by w stanie do poczynienia jeszcze większych okrucieństw niż te o których tu mowa . Nocjonlizm , bohaterstwo , zemsta i odpowiednia manipulacja mózgu wystarczy żeby stać się maszyną do zabijania .
Pomyślcie co zrobili by cyganie na Słowacji czy Węgrzech . Prosty przykład z za mojej górki gdzie izoluje się ich w gettach zmuszając do życia w patologii .
__________________
Proszę siadać, się nie wychylać, się nie opowiadać
I łaskawie i po cichu i bez szumu i bez iskier
Wypierdalać.
Adagiio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.07.2013, 12:16   #28
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Jako agnostyk i Bałkanofil zebrałem przez lata trochę materiałów.
Linki do stron, zdjęcia, dokumenty, książki..

Pamiętam jak w 2009 podczas kolejnego przejazdu przez Chorwację, zobaczyłem zaraz za przejściem granicznym pierwszy duży billboard z Ante Gotoviną..




Z jego rąk i rozkazów zginęło ok 350 tysięcy Serbów, ok 200 tysięcy straciło domy.

Operacja "Burza" była ostatnim zbrojnym atakiem na ludność podczas wojny Chorwacja - Serbia

Billboardy w Chorwacji pojawiły się dosłownie wszędzie, jesienią 2008, zaraz po złapaniu zbrodniarza na wyspach kanaryjskich, jego postać w Chorwacji jest uważana za bohatera..

Na własne potrzeby po powrocie zacząłem kopać po raz kolejny dalej, jak to było.
Jakim cudem zbrodniarz wojenny, których nie brakowało w wojnach byłej Jugosławii może sobie od tak witać mnie i towarzyszyć podczas przejazdu przez ten katolicki kraj.

Jak to się zaczeło..?

W tym miejscu trzeba wymienić poprzedniego "Antka" czyli Ante Pavelić-a
i jego zamiłowania



Ante Pavelić (1889-1959) — przywódca chorwackich faszystów. Przy pomocy Kościoła zdołał uniknąć sprawiedliwości, zbiegł do Hiszpanii, a stamtąd do Ameryki Południowej. Chorwacki polityk faszystowski, przywódca ustaszy, z wykształcenia prawnik. Współorganizator zamachu, w którym zginęli król Jugosławii Aleksander I i minister spraw zagranicznych Francji L. Barthou. Wikipedia


Dwaj przyjaciele: Ante Pavelić oraz papież Pius XII — wielokrotnie spotykali się razem




Współpraca legata papieskiego, Marcone, z kato-faszystowskim reżimem Ante Pavelića, układała się nadzwyczaj pomyślnie



Chorwaccy duchowni salutują nazistowskim gestem (kwiecień 1942)
Charakterystyczne na tym zdjęciu jest to, że wyłącznieduchowni wzywają swego boga, Hitlera. Nie czynią tego nawet żołnierze.



Katoliccy biskupi, „spółkujący” z nazistami



Aresztowanie prawosławnych popów.



Uroczystość „nawrócenia” na powrót grupy schizmatyckich Serbów na łono „jedynego, prawdziwego” kościoła.



Ustasze całują papieza Piusa XII, na audiencji w Watykanie



Pavelić i wyniesiony na ołtarze przez Jana Pawła II duchowy przywódca chorwacjich nazistów, Stepinać

Stepinać - duchowny katolicki, kardynał, prymas Chorwacji i błogosławiony katolicki. Arcybiskup Zagrzebia (1937-1960), wikariusz wojskowy ustaszów (1942-1945), członek parlamentu NDH (1943-1945). W 1946 roku, w procesie skazany przez sąd w Zagrzebiu na 16 lat więzienia za współpracę z ustaszami i współudział w przymusowym nawracaniu prawosławnych Serbów na katolicyzm. Po pięciu latach zwolniony z więzienia, a karę zamieniono na zakaz opuszczania parafii w Krašiciu. W 1952 roku został kardynałem. W 1998 roku papież Jan Paweł II ogłosił go męczennikiem i beatyfikował.



Legat papieski w gronie chorwackich faszystów



Grupa pięciu, z ogólnej liczby około miliona Serbów, w bestialski sposób zamordowanych za odmowę powrotu na łono kościoła katolickiego.



Brama wjazdowa do „chorwackiego Auschwitz” w Jasenovacu, którego komendantem był franciszkanin, o.Miroslav Filipović

Miroslav Filipović – chorwacki zbrodniarz wojenny, były duchowny katolicki, franciszkanin.
Urodził się jako Miroslav Filipović. W 1938 wstąpił do zakonu franciszkanów w klasztorze w Petrićevcu w pobliżu Banja Luki, gdzie przyjął imię zakonne Tomislav. W 1942 ukończył studia teologiczne w Sarajewie i został wyświęcony na księdza.
Skierowano go do pracy w regionie Rama w północnej Hercegowinie, jednak zamiast udać się tam, Filipović powrócił do Petrićevca a następnie został kapelanem wojskowym w oddziałach ustaszów w Banja Luce. 7 lutego 1942 brał aktywny udział w pacyfikacji serbskich wsi Drakulići, Šargovac i Motike osobiście podrzynając gardła młodym kobietom[1]. Zamordowano wtedy 2730 Serbów, w tym 500 dzieci.
W lutym 1942 usunięty z funkcji kapelana, z zakonu i ekskomunikowany[2] Filipović, który przyjął w tym czasie nazwisko Majstorović, w maju 1942 został komendantem obozu koncentracyjnego w Jasenovacu na terenie Niepodległego Państwa Chorwackiego. Z powodu swojej zakonnej przeszłości, jak również z powodu swojego okrucieństwa, nazywany był przez więźniów fra sotona czyli bratem szatanem. Od 27 października 1942 do 20 marca 1943, był komendantem obozu Stara Gradiška, gdzie według własnych zeznań uczestniczył w masowych mordach. W okresie od 1943 do 1944 był szpiegiem na terenie centralnej Bośni-Hercegowiny, oraz adiutantem w czwartym oddziale ustaszów w Lika. W maju 1945 uciekł do Austrii, gdzie został schwytany przez Brytyjczyków. Przekazany władzom jugosłowianskim w Zagrzebiu, 29 czerwca 1945 został osądzony i powieszony. Podczas egzekucji miał na sobie zakonny habit, który często nosił będąc komendantem obozu


Ojciec Miroslav Filipović.
Z lewej w przyodziewku franciszkańskiego mnicha, z prawej - komendanta obozu w Jasenovcu.
W obozie tym zginęło ok. 80-120 tys. osób, w tym wiele dzieci.


Dzieci serbskie uratowane z obozu ustaszów.



Watykan był dobrze poinformowany co dzieje się pod rządami ustaszów w Chorwacji, gdyż miał tam swojego reprezentanta. Od prawej: arcybiskup Stepinac, w białym uniformie - nuncjusz papieski Marcone (reguły dominikańskiej). Wokół nich siedzą naziści oraz ustasze. Zdjęcie wykonano w Zagrzebiu, podczas uroczystości powitania papieskiego nuncjusza Marcone.

http://www.rumburak.friko.pl/ARTYKUL...zm/pavelic.php

http://www.rumburak.friko.pl/ARTYKUL...jugoslawia.php

A to wszystko ściśle powiązane z Polską.

http://www.rumburak.friko.pl/ARTYKUL...olska_pius.php

I w takim świetle dziś, co roku, spędzam sylwester w Czarnogórze, mknąc tam przez chorwacką autostradę...


Wracając do billbordów...
Gotovina wylądował w końcu przed sądem w Hadze, wraz z innymi zbrodniarzami wojny w b. Jugosławi i 21 maja 2001 Gotovina został oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii o zbrodnie przeciwko ludzkości oraz zbrodnie wojenne, które zostały popełnione na Serbach chorwackich w czasie i po operacji Burza.
15 kwietnia 2011 haski trybunał skazał go na 24 lata więzienia. Podczas ogłaszania wyroku w kościołach na terenie całej Chorwacji odbyły się nabożeństwa w intencji uniewinnienia gen. Gotoviny, a sam wyrok Chorwaci uznali za hańbę.
16 listopada 2012 izba apelacyjna haskiego trybunału uniewinniła od wszystkich punktów oskarżenia generała Gotovinę, a razem z nim drugiego chorwackiego generała Mladena Markacia, skazanego w pierwszej instancji na 18 lat więzienia. Koniec końców wszyscy chorwaccy zbrodniarze zostali uniewinnieni a Chorwacja od 16 dni jest w UE.

Ostatnio edytowane przez rambo : 16.07.2013 o 12:43
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.07.2013, 12:42   #29
Orzep
Zwykły przechodzień...
 
Orzep's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: DW
Posty: 1,794
Motocykl: GS12y
Orzep jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 11 godz 45 min 7 s
Domyślnie

...dzięki Rambo.
Nie zrozumiem nigdy, co ludźmi kieruje mordując bezbronnych!!!
Co do Kleru, to wiara jest drugorzędna, najważniejsza jest władza i moneta!
Widać to w dzisiejszych NEWSach o usunięciu Proboszcza z parafii...rYnce opadają!
__________________
-- Nie wzywaj imienia Pana bOrzepa nadaremno-- -- Trudno jest powiedzieć NIE, gdy wszyscy mówią TAK --
Orzep jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.07.2013, 12:56   #30
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Warto też dodać że w czasie II wojny światowej, Polska i Serbia były jednymi z bardzo niewielu krajów, które nie miały swoich oddziałów SS.
Czego o Chorwacji i Albanii napisać nie można.
Tak samo sytuacja wygląda w obozami koncentracyjnymi. Na terenie Polski i Serbii były tylko niemieckie. Chorwaci mieli chyba ze trzy własne
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.