Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12.06.2017, 17:05   #141
Ludwik Perney
 
Ludwik Perney's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,369
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 7 godz 40 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sneer Zobacz post
Ja mam elektryczne plus rekuperator z wentylacją mechaniczną. Miesięcznie w 140 domu koszt ogrzewania nie przekracza 600 zł w sezonie. Grzejniki są male, tanie, nie ma rur i gigantycznej inwestycji na początku. Bezwładność układu jest na niemal pomijalna. Do tego można sobie sterowanie na fibaro zrobić samemu.

Nikt mnie nie namówi na gaz, olej czy inne pelety.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Jaka powierzchnia domu? I jaką temperaturę utrzymujesz zimą?
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.06.2017, 17:08   #142
Navaja


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 927
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 19 godz 27 min 10 s
Domyślnie

Pierwsza sprawa:
na ogrzewanie podłogowe jak najbardziej możesz dać drewno ale nie w formie parkietu czy desek litych tylko panelu trójwarstwowego. Składa się on z trzech warstw drewna, spód i środek z przeważnie taniego świerka klejony względem siebie o 90 stopni a na wierzchu masz drewno docelowe: od egzotyka do naszych rodzimych dębów czy buków. W zależności od producenta masz tego drewna wierzchniego od 5 do 7 mm. Cały panel ma miedzy 14 a 17 mm.
Hasła w necie: Tarkett Sommer, Kahrs czy tam drogi Parador. Z tanich to deska barlinecka ale to się nadaje mało eksponowanych pomieszczeń.
Nie wiem co to za ogrzewanie niskotemperaturowe o 26 stopniach gdyż nawet z pompy ciepła woda idąca na podłogówkę ma ponad 35 stopni.
Może lepiej niech instalator da Ci namiary do ludzi, którzy ogrzewają domy podłogówką pokrytą 2 cm litą dechą i podłoga ładnie wygląda. Trudno mi w to uwierzyć. Zapytaj lepiej parkieciarza.

Sprawa druga:
jeżeli masz przy działce gaz z sieci to pompa Ci się nie opłaca. W każdym innym przypadku jest to super rozwiązanie. Popytaj ludzi ile płacą za gaz z baniaka czy za olej. Nie wiem gdzie stawiasz dom ale jeżeli jest to jakiś cieplejszy rejon Polski to możesz rozważyć pompę powietrzną - te są tańsze.

Jeżeli Ci to się przyda to u mnie od 7 lat ogrzewam pompą ciepła + rekuperacja. Dom jakieś 160 m2 po podłodze, temperatura w domu 20-21 stopni, koszt prądu za cały rok 3800 zł. Nie mam podlicznika na pompę więc nie wiem ile mnie kosztuje ogrzewanie.

Ostatnio edytowane przez Navaja : 12.06.2017 o 17:16
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.06.2017, 17:23   #143
Ludwik Perney
 
Ludwik Perney's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,369
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 7 godz 40 min 55 s
Domyślnie

Ano własnie gaz mam pod nosem, tzn pod granicą.

W domu planowana jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Zwykłem utrzymywać w domu temperaturę 21C, przy takiej czuję się dobrze.

W obecnym domu (deweloperski bliźniak 128mkw + garaż, wentylacja grawitacyjna, tanie okna) płacę za gaz jakieś 3400zł rocznie

Wg instalatora w budowanym domu rachunki za gaz wyniosą mnie w granicach 2500zł - przy rekuperacji.
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 09:41   #144
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 31 min 36 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Navaja Zobacz post
na ogrzewanie podłogowe jak najbardziej możesz dać drewno ale nie w formie parkietu czy desek litych tylko panelu trójwarstwowego. Składa się on z trzech warstw drewna, spód i środek z przeważnie taniego świerka klejony względem siebie o 90 stopni a na wierzchu masz drewno docelowe: od egzotyka do naszych rodzimych dębów czy buków. W zależności od producenta masz tego drewna wierzchniego od 5 do 7 mm. Cały panel ma miedzy 14 a 17 mm.
Czy w drewnie na podłogowke nie chodzi o to aby bylo ono w miarę dobrym przewodnikiem czyli twarde/o gestej strukturze drewno wzglednie panele warstwowe z tegoż ? Jakie ma znaczenie czy to bedzie deska lita czy warstwowa?
Z tego co wiem np. rodzima sosna o wiele gorzej przewodzi niz dąb.
Temat jeszcze przede mną ale planujac podłogowkę wiekszość pomieszczeń gdzie ona bedzie mam mieć w gresie (salon, kuchnia, przedpokoj) ale jest jeden pokój gdzie jest podłogówka a chciałbym mieć tam drewno jak tez kilka innych pomieszczeń gdzie przynajmniej na cżęści jest podłogówka (hol, garderoby)
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 10:14   #145
Navaja


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 927
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 19 godz 27 min 10 s
Domyślnie

Pany,
nie jestem parkieciarzem ani instalatorem ale na mój chłopski rozum drewno jest gorszym przewodnikiem ciepła niż kamien. Stąd tez w miejscach gdzie będzie wiadomo, że kładziemy drewniana podłogę podłogówkę układa się gęsciej.

Natomiast odrębną sprawą jest praca drewna na podłogówce. Z racji, że jest podgrzewane od spodu zachowuje się inaczej niż na zimnej podłodze.
I dlatego tez sprawdza się rozwiązanie z trzema warstwami klejonymi względem siebie o 90 stopni. Nie znam się ale pewnie takie rozwiązanie kompensuje jakieś tam siły/skurcze czy inne badziewie powstające w panelu drewnianym kiedy jest on podgrzewany od spodu.
Być może ktoś ułożył parkiet czy lite dechy na podłogówce i jest zadowolony ale ja takiego jeszcze nie spotkałem.
Kolega motoMAUROxrv robi w drewnie to może coś podpowie?
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 10:46   #146
Kisiel
 
Kisiel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: wieś pod W-wą
Posty: 665
Motocykl: RD04->ATAS
Kisiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 4 godz 27 min 18 s
Domyślnie

Kamień czy płytki na podłodze mają wadę i jednocześnie zaletę - bezwładność i akumulację. Przy ogrzewaniu podłogowym czas reakcji na gwałtowne zmiany temperatury zimą na zewnątrz może przeszkadzać, ale jak już złapie, to wydatek energetyczny na podtrzymanie jest znikomy. Dodatkowo oddaje ciepło jeszcze długi czas przy wyłączeniu grzania (np. brak prądu). Z kolei zimna podłoga latem przyjemnie chłodzi...

Rekuperator zdecydowanie polecam. Poza regularną wymianą filtrów urządzenie bezobsługowe, a komfort świeżego powietrza w domu bezcenny. Dodatkowy aspekt to oszczędność na ogrzewaniu, kiedy ciepłe zużyte powietrze nie jest tylko wywalane na zewnątrz ale jeszcze oddaje ciepło.

Gaz z butli jest jednym z najtańszych sposobów na grzanie domu i wody, jeśli się ma swoją butlę i tankuje propan na wolnym rynku, w okresie letnim. Jest tańszy od gazu ziemnego z rury, jednak jeśli się ma gaz w drodze, nie ma co kombinować.
__________________
pozdrawiam!
Kisiel
------
RD04 -> ATAS
Kisiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 10:53   #147
Kali89


Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Ostrów maz
Posty: 293
Motocykl: Dzik 950
Przebieg: 120000
Kali89 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 dni 22 godz 43 min 25 s
Domyślnie

Kisiel Ty grzejesz się gazem ze swojej butli? Ile wydajesz na propan w całym roku i ile metrów ogrzewasz?
Kali89 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 10:58   #148
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 31 min 36 s
Domyślnie

Za akumulację to odpowiada wylewka (u mnie 6-7cm) wiec te 1,5cm gresu to chyba juz nie robi tak wielkiej roznicy w stosunku do drewna

Kurdę, przekonajcie mnie matematycznie, ze wydatek ok 25 tys na rekuperację i prad do napedu tego zwróci mi sie w czasie mojego życia (tak z 30-35 lat jeszcze bym chciał pozyc ) przy odzyskiwaniu ciepła z wymienianego powierza w stosunku do kosztów poniesionych na ogrzewanie (gazem z rury)...
Ciągle się waham i nie mogę się jakoś przekonać do Reku a to dlatego, że doświadczeni budowlańcy mi to odradzają...oczywiscie firmy robiące Reku doradzają tylko żadna mi jeszcze nie pokazała tego w wyliczeniach
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 11:28   #149
Ludwik Perney
 
Ludwik Perney's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,369
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 7 godz 40 min 55 s
Domyślnie

Rekuperacja to raczej przy okazji wentylacji mechanicznej.
Patrzyłbym tu zbiorczo na wszystkie zalety wentylacji z rekuperacją:
tzn właśnie świeże i czyste powietrze (alergicy!) brak insektów w domu + ten odzysk ciepła
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 11:40   #150
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 31 min 36 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ludwik Perney Zobacz post
Rekuperacja to raczej przy okazji wentylacji mechanicznej.
Patrzyłbym tu zbiorczo na wszystkie zalety wentylacji z rekuperacją:
tzn właśnie świeże i czyste powietrze (alergicy!) brak insektów w domu + ten odzysk ciepła
No dla mnie to oczywiste ze Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Ok. mam alergie (wyszła mi w testach na Roztocza na pewno- jestem w trakcie dalszej diagnostyki) i to moze byc argument za ale jak oczyscic kanały nawiewne aby nie gromadził się w nich syf ? Nie rozwijały pleśnie itp ? Chyba nie jest to takie proste a kanalow jest sporo w takiej instalacji- same filtry tego nie załatwią.
Decyzje musze podjąć w ciągu max 1-2miesiecy; mam wszystko przygotowane pod wentylację grawitacyjną ale planujac budowe myslałem że może zrobię tez Wentylację z Rekuperatorem i zostawilem np. przejścia w stropie pod rury...
Rozumiem, że finansowo sie to kompletnie nie opłaca stad potrzebuje też innych argumentów ZA...
Jednym z nich jest niestety taki, że wpisałem w harmonogramie transz w banku, że bede miał Reku i jak tego nie zrobię to mi pewnie nie zechca transzy wypłacić
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
We Wrocławiu rusza budowa AFRYKARIUM MISIEK Inne tematy 2 13.04.2012 23:19
owiewka w technologii Rallye a Allegro hans Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki 29 02.04.2011 11:22
Bardzo potrzebne rzeczy w technologii rejli fassi Inne tematy 9 22.02.2011 14:58
odzież w technologii Rejli majo Archiwum 1 02.04.2009 20:55


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.