Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Motocykl Forumowicza

Motocykl Forumowicza Tu możesz opisać swój motocykl, pochwalić się ewolucją lub zakupem.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.01.2019, 13:39   #1
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,788
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 15 godz 10 min 27 s
Domyślnie DR350S 1993 - historia pewnego pojazdu.

Prolog:

W tym wątku chciałem poprowadzić dzienniczek prac związanych z DR350S.
Od rozwiązania problemu z uruchomieniem, poprzez odbudowę, rejestracje (pojazd zza granicy) - aż w końcu przebudowę na "motocykl turystyczny" i wszelaki serwis.
Może motocykl nie jest Afryczką, ale widziałem że małe motorki cieszą sie tu też popularnościa.
Z powodu przesiadki dziewczyny na własny motocykl nie widzę dalszego sensu posiadania Afryki (3,5 letnia przygoda, mój pierwszy poważny motocykl). Kupilem już XR400 dla siebie, tak więc mamy 2 motocykle o pojemności silnika i wadze jednej Afryki


No to START:

Jakiś czas temu udało się kupić DR350S dla dziewczyny. Zdała prawko i nie chce jeździć już tylko jako plecak na Afryczce.
Z kupnem enduro dla dziewczyny o niższym wzroście nie jest tak łatwo, ale to wątek na osobny temat (który już na forum istnieje i by przeczytany od deski do deski).
Celowaliśmy w NX250. Potem wpadła nam pod celownik DR350 i tak zostało. Z kupnem w PL było biednie, a że mam rodzinkę w Austrii to często sprawdzałem tamtejsze ogłoszenia

Na wszystkich świętych pojechaliśmy do Austrii i kupiliśmy tam sprzęta w całkiem fajnym stanie - tylko, że nie odpala.
Po sprawdzeniu tego i owego uznaliśmy, że go kupimy. W 1h moto było w częściach, a poprzedni właściciel pomógł nam wrzucić ramę z silnikiem do bagażnika. Ze strony logistycznej pomogła siostra i jej mąż, bo jednak lepiej znają niemiecki niż my.
Zapłaciliśmy 950Eur - zbiliśmy 100Eur - z początkowego 1050Eur (Jeden powie że to dużo, inny powie że to mało. My byliśmy zadowoleni, a na gotowy motocykl "jak nowy" chcielibyśmy wydać w granicach 8000 złotych monet). Pominę fakt, że moto stało na Słowacji, bo to nie ma znaczenia. Wszystkie papiery mamy Austriackie.

Z ciekawostek to w austriackich papierach mamy 2 fotki tej DR jak była funkiel nówka


STAN MOTOCYKLA:

Z tego co nam wiadomo, to moto stało 2 lata w garażu - bo nie paliło. Podobno jest problem z gaźnikiem.

Ogólnie stan motocykla jest "ładny":
  • aktualny przebieg to 33kkm,
  • suche zawieszenie z przodu i z tyłu,
  • łożyska wahacza i prolinka idealne - ładnie zawalone olejem (dzięki kalamitkom),
  • obręcze ładne i świecące,
  • silnik i gaźnik są czyste, niepoobijane, nieporysowane,
  • tarcze z przodu i z tyłu jak nówki,
  • zaciski czyste, działają.

Generalnie motocykl wydaje się być czysty, nawet w zakamarkach gdzie trudno dostać się szmatką. Wygląda na to, że dużo po lasach nie latał.

Wady:
  • silnik nie odpala,
  • brak akumulatora,
  • wyciek oleju spod dekla zaworów,
  • opony kostki z DOT 2004r,
  • łańcuch szmata,
  • brak lusterek,
  • i pewnie 100 innych rzeczy


PODSUMOWANIE

Godzina zero 3.11: Kupno motocykla
Aktualizacja 15.01: Wymiana fajki świecy, bo była uszkodzona
Aktualizacja 22.01: Wymiana CDI pomogła i iskra wróciła
Aktualizacja 27.01: Pierwsze odpalenie silnika


KOSZTORYS

Cała droga wyszła ~400zł za benzynę + 55Eur mandat za prędkość we Wiedniu.
Tak więc za 4700 mamy motocykl który nie odpala, ani nie jest zarejestrowany (oczywiście wszystkie papiery mamy)

Fajka świecy 10zł
CDI używka 500zł
Oring w gaźniku od stelaża pływaka 0,5zł

Piaskowanie + podkład antykorozyjny + proszek RAL5005 450zł
Do poprawek ramy: podkład Rust Filler (Troton), dorabiany lakier akryl RAL5005 i utwardzacz 32zł

Castrola XHP 222 do łożysk 25zł
Uszczelniacz łącznika wahacza przy łożysku sferycznym 2sztuki 09285-17001-000 30zł
Uszczelniacze osi wahacza, 2 sztuki 61262-28010 64zł

Olej IPONE monoshock do centralnego amora 90zł
O-ring głowicy uszczelniającej amortyzatora centralnego, uszkodzony podczas rozbiórki 1zł.

2x1l Bel Ray fork oil 10W 90zł.
Gumowe osłony lag 60zł
Uszczelniacze olejowe i przeciwpyłowe z aliexpres 35zł
2x panewka OEM 51121-14D00 - 120zł
Zestaw panewek AllBalls 38-6033 (DR 350/SE '97-'99) pasują panewki górne, 2 pierścienie zabezpeiczające - zestaw za 130zł.

Przewód w oplocie tył 99zł
Zestaw naprawczy zacisku tył BCR-121 50zł
Płyn DOT4 12zł

Zestaw naprawczy gaźnika (full opcja, producent Psychic, kod XU-07362 chyba to samo co na aliexpress za kilka dolarów) 127zł

Problem ze skrzynią biegów części (szczegóły w odpowiednim wątku "Problem z wrzucaniem luzu, zacinające się biegi, zabierające sprzęgło na luzie...") 170zł

Aktualnie 2050.5zł

Pierwszy odcinek o kupnie tej kupki złomu i pokazanie jak to wygląda:

Wszystkie prace dokumentujemy na wideo, stety/niestety głos nagrywany w języku angielskim, ale zawsze dodaję napisy (polskie i angielskie).



------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Materiały:
Schemat elektryczny DR350S
Serwisówka na stronce thisoldtractor
Fiszki na stronce thisoldtractor

Spis treści:
1. Czemu to nie działa, czyli krok po kroku szukamy przyczyny:
Sprawdzanie cewki zapłonowej + wymiana fajki świecy
Sprawdzanie cewki zasilającej CDI i cewek czujnika położenia wału + post zbynek118 #128
Sprawdzanie stacyjki i wyłącznika silnika
Sprawdzanie czujnika luzu
Sprawdzanie, wymiana CDI i powrót iskry
Sprawdzanie kompresji silnika oraz nieudana próba odpalenia + post Mallory #30, #31
Serwis gaźnika i pierwsze ODPALENIE!

2. Rama:
Rozbieranie "kadłubka" motocykla
Przygotowanie do piaskowania/malowania proszkowego ramy, demontaż półek i wybijanie bieżni łożyska w główce ramy
Rama po piaskowaniu i małe poprawki lakiernicze
-wymiana główki ramy
-wymiana obitki kanapy
-wymiana zbiornika paliwa

3. Wahacz:
Rozbiórka, czyszczenie, składanie na nowo

4. Prolink:
Rozbiórka, czyszczenie, składanie na nowo

5. Amortyzator tylni:
Rozbiórka, czyszczenie, składanie na nowo

5. Silnik, serducho, generator frajdy:
-wykręcanie uwalonej szpilki
-zaślepienie dopalacza spalin
-ponowny pomiar kompresji, tym razem na ciepło
-wymiana sprzęgła

6. Układ hamulcowy tył:
Rozbiórka, czyszczenie/piaskowanie zacisku oraz pompy
Składanie zacisku, zestaw naprawczy i przewód w oplocie
Składanie pompy tył, przewód w oplocie

7. Układ hamulcowy przód:
-rozbieranie, czyszczenie, składanie zacisków.

8.Lagi
Rozbieranie, czyszczenie, składanie

9.Koła
-wymiana łożysk kół
-wymiana opon, dętki

10.Problemy, awarie:
Problem z wrzucaniem luzu, zacinające się biegi, zabierające sprzęgło na luzie...

11.Sprawy urzędowe:
-rejestracja pojazdu z Austrii

12.Modyfikacje:
Obniżanie motocykla za pomocą kości i poprzez wpuszczanie lag

13.Epilog:
Pierwsze odpalanie po odbudowie


------------------------------------------------------------------------------------------------------------
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures

Ostatnio edytowane przez CzarnyCzarownik : 16.09.2020 o 22:34
CzarnyCzarownik jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.01.2019, 13:42   #2
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Rude zaczęło brać ten złom

Fajny temat Trzymam kciuki! Przy tej cenie warto!!!
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.01.2019, 13:51   #3
Lucky Luke
 
Lucky Luke's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Warszawa
Posty: 2,728
Motocykl: RD04
Lucky Luke jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 6 dni 22 godz 37 min 28 s
Domyślnie

Fajny temat, czekam na dalszy rozwój akcji.

Podkład muzyczny diaboliczny...
__________________
WSK125>XL650V Transalp>XR650R>TE450>DR800big>XR750VAfrica Twin>XR400R>VFR800fi>TE450ie>Bandit1200S
Lucky Luke jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.01.2019, 14:57   #4
zz44
 
zz44's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2015
Posty: 297
Motocykl: nie mam AT jeszcze
zz44 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 2 dni 4 godz 33 min 36 s
Domyślnie

Ciężko znaleźć niezajechaną DRkę, a ta dobrze rokuje. Trzymam kciuki, uwielbiam takie historie o ratowaniu starej techniki!
Dacie radę!
Muzyka zacna, pozostańcie w tym klimacie :-D
zz44 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.01.2019, 15:31   #5
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 15 godz 52 min 59 s
Domyślnie

Ładna sztuka


Dajesz!
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.01.2019, 11:20   #6
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,788
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 15 godz 10 min 27 s
Domyślnie

Dzięki za ciepłe przyjęcie i pozytywne opinie
Tym razem o Cewce zapłonowej

Jak poprzednio było powiedziane motorek nie pali. Zaczęliśmy zastanawiać się, dlaczego tak się dzieje.
Jak każdy może się domyślić (w tym my) motor zazwyczaj nie pali jak brakuje: iskry, paliwa lub tego i tego.

Po wykręceniu świecy i przyłożeniu jej do głowicy okazało się, że nasz pacjent faktycznie nie ma iskry. Z pomocą przyszła serwisówka, którą sobie wydrukowałem i stała się moją ulubioną lekturą na kolejne tygodnie.
Czytając w necie informacje na ten temat znalazłem kilka potencjalnych przyczyn braku iskry w DR, oraz rzeczy, które warto sprawdzić. Pierwszą rzeczą, jaką chcieliśmy odhaczyć z listy była cewka zapłonowa.
W serwisówce, w rozdziale 5 na stronie 2 mamy ładnie opisaną procedurę (wystarczy posiadać multimetr):



Pierwsze sprawdzamy rezystancję uzwojenia pierwotnego, czyli pomiędzy masą cewki (metalowa kostka wystająca z cewki, służąca za jej punkt montażowy do ramy), a jej terminalem (czyli tą płaską blaszką wystającą z obudowy cewki, gdzie podpięta jest wtyczka). Tutaj rezystancja powinna być bardzo mała 0,1 do 1 Ohm.
Podpięcie miernika i wizualizacja cewki widoczna profesjonalnym rysunku poniżej:



Potem sprawdzamy rezystancję uzwojenia wtórnego, czyli tego generującego wysokie napięcie (WN). Miernik podpinamy pomiędzy terminalem (czyli to, co poprzednio), a stykiem w środku fajki świecy. Powinniśmy uzyskać wynik w granicach 12k-22k Ohm.



O ile pierwszy pomiar był w porządku, to drugi pomiar wykazał brak połączenia między „terminalem” a końcówką fajki świecy. Fajka świecy dość słabo trzymała się kabla, wystarczyło szarpnąć i odpadła.
Dzięki temu bylem w stanie sprawdzić osobno samo uzwojenie wtórne i samą fajkę świecy, co pozwalało zmniejszyć krąg podejrzanych.

Po sprawdzeniu uzwojenia wtórnego miernik pokazał 6,5k Ohm (pomiar jak poprzednio, ale drugi próbnik miernika wtykałem do końcówki kabla WN). Natomiast po ściągnięciu fajki i sprawdzeniu jej miernikiem (między stykiem świecy zapłonowej, a gwintowaną śrubką wkręcaną do kabla WN), miernik wykazywał brak połączenia. Czyli znaleźlismy pierwszy problem

Tutaj taka mała uwaga, o której nie wiedziałem. W fajce świecy mamy rezystor - widać to na rysunku z przekrojem. Nie mam pojęcia jaki rezystor był w fajce na początku. Samo uzwojenie wtórne posiada rezystancję w okolicach 6,5k Ohm. Jedno jest połączone z drugim szeregowo, czyli obie rezystancje sumujemy.



Ja kupiłem fajkę świecy Swiss z rezystorem 5k Ohm. Czyli mamy zestaw 11,5k Ohm wykonując pomiar zgodnie z istrukcją. Co już praktycznie łapie się w wartości z serwisówki (12k-22k Ohm).
Może mogłem kupić fajkę świecy z rezystorem 10k Ohm, ale niech już tak zostanie (Chyba, że ktoś da znać, że to błąd - ale wydaje mi się że 500 Ohm nie powinno robić wielkiej różnicy.).

Generalnie pomiary wyżej opisane można pooglądać na filmiku (napisy PL do łączenia):





Kolejny krok to założenie nowej fajki świecy.

Nie ma tu ameryki, ale wypadałoby zrobić to dobrze. Ściągamy starą fajkę i wszystkie gumowe uszczelnienia. Mamy dwa: jedno między fajką a świecą, a drugie miedzy fajką a kablem WN.
Stary kabel ucinamy, najlepiej czymś dremelopodobnym. Chodzi o to, aby nie gnieść tego kabla tępymi obcinaczkami, nie miażdżyć gumy czy miedzianego rdzenia.
Jak już mamy ładnie przycięty kabel to wbijamy igłę w środek wiązki i rozpychamy ją na boki. Jak jest tam już trochę miejsca to wbijamy coś większego. Ja skończyłem na imbusie z okrągłą końcówką 1,5mm.
Na kabel nakładamy uszczelniacz, ten co jest miedzy kablem a fajką. Jak zapomnimy to będziemy musieli znowu to rozkręcać.
Nową fajką, a dokładniej tą stożkową śrubeczką staramy się wcelować w dziurkę, w kablu WN. I zakręcamy, u mnie było dość mocno. Robimy to tak, aby po zamontowaniu cewki, w naturalnym ułożeniu kabla fajka świecy celowała w silnik, a nie w niebo.
Uszczelniacz znajdujący się na kablu montujemy na fajkę, tak samo czynimy z tym drugim.
Po założeniu cewki na swoje miejsce, podpięciu kabli okazało się, że iskry nadal nie ma. Jak pech to pech i trzeba szukać dalej

Filmik numer 3 z wymiany fajki świecy jest tutaj (trochę niepotrzebnie rozbilem to na dwie cześci...):



Podsumowanie ($) akcji
10zł za fajkę świecy + 15zł za świecę (nie zakładana, bo pewnie jeszcze kilka razy będę ją wykręcać).

Jutro postaram się wrzucić "raport" z pomiarów cewki zasilającej CDI i cewkach czujników położenia wału.

*I oczywiście jak ktoś znalazł jakiś błąd, uwagi to proszę pisac. Nie jestem expertem ani zawodowym mechanikiem. Robię to hobbystycznie i uczę się z nadzieją, że kiedyś w czarnej dupie naprawię motocykl niczym MacGyver i dotoczę się na nim do domu *
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures

Ostatnio edytowane przez CzarnyCzarownik : 24.01.2019 o 21:03
CzarnyCzarownik jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.01.2019, 11:53   #7
Franz
Stary (P)iernik
 
Franz's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Świeradów Zdrój
Posty: 3,769
Motocykl: XR400 , XR650L XL600V
Franz jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 6 dni 8 godz 59 min 54 s
Domyślnie

Jak zakonczysz raport Dr 350 to zrób też XR 400
Ciekaw jestem , bo sam mam
__________________
<font color=#ffff00><b>.<font color=#000000>Tylko dwie rzeczy są nieskończone</font></b><font color=#000000>: <b>Wszechświat oraz ludzka głupota</b>, <b>choć nie jestem pewien co do tej pierwszej</b>. </font><b><font color=#000000>...  ( A.E)</font></b></font>
Franz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.01.2019, 11:54   #8
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Brakuje chyba zdjęć bo w tekście są : a brakuje obrazka.

Czyta się !
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.01.2019, 12:13   #9
Gończy
 
Gończy's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2017
Miasto: LPU
Posty: 1,137
Motocykl: RD07a
Gończy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 6 godz 1 min 25 s
Domyślnie

Super wątek. Czekam na więcej.
Gończy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.01.2019, 12:15   #10
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,788
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 15 godz 10 min 27 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Franz Zobacz post
Jak zakonczysz raport Dr 350 to zrób też XR 400
Ciekaw jestem , bo sam mam
Tylko XR kupiłem w stanie "cycuś". Chodziło o to, że na DR zejdzie sporo czasu i reanimacja drugiej kupki zlomu może potrwać za długo. Na wakacje chicałem jechać dla odmiany na lajcie. Afryka daje coraz bardziej w kość, jak pcham się w coraz to większe bagno
Może nie do końca jest stan perfekcyjny tej XR, bo była robiona 3 lata temu - proszek na ramę, caly piec remontowany, hamulce, zawiasy... .
Jak rozkręcalem moto do transportu (znowu moto bylo transprtowane w celicy) to tylko bym się przyczepił do łożyska igiełkowego w kości przy amortyzatorze, oraz igiełki w łożysku amora przy ramie. Planuję przerobić instalację na 12V DC, akcesoryjne magneto, zbiornik większy, oplot, poprawić lampę i rozkminic jakiś bagażnik. Jak zacznę coś działać to też zrobię dzienniczek

Cytat:
Napisał wojtekk Zobacz post
Brakuje chyba zdjęć bo w tekście są : a brakuje obrazka.

Czyta się !
Że tak powiem: u mnie działa. (są 4 obrazki, jeden z serwisówki, 2 namalowane w paincie i jeden z przekrojem fajki).
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
dr350 , odbudowa , rebuild

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Historia pewnego wyjazdu 7Greg Trochę dalej 217 21.01.2022 15:31
Historia pewnego mostu. Zet Johny Inne tematy 12 07.04.2014 15:46
Historia pewnego pomysłu czyli zapraszamy na Letni Zlot FAT 2013 Mat Imprezy forum AT i zloty ogólne 53 19.04.2013 09:15
Historia pewnego dialogu podos Inne tematy 7 16.10.2008 20:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.