Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 28.02.2022, 10:57   #1
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 59 min 44 s
Domyślnie Zmiana ogrzewania domu - z węgla na gaz?

Mam taki temat - w domu rodziców przymierzaliśmy się do zmiany zasilania na gaz. Obecnie jest taki kocioł węglowy kilkuletni, z tych nowoczesnych ale jest to dla rodziców już wiekowych nieco dość męczące i upierdliwe. Chciałbym im pomóc przy temacie - gaz miał być nieco droższym rozwiązaniem, ale bez porównania wygodniejszym.

Dom dwupiętrowy, ok 200m, budowany w latach 70-tych. Porządnie ocieplony, kaloryfery wymienione na nowoczesne takie, rurki żeliwne jak to wtedy było robione.

Rodzice by wymienili na gazowy i taki był plan ale przy szalejących cenach boją się kosztów. Z drugiej strony prędzej czy później musimy coś ruszyć w tym temacie.

Czy poza gazem jest jakaś alternatywa w kwocie powiedzmy do kilkunastu tys pln na gotowo?

Jak potrzeba jakichś danych, informacji to wypytam, ja się na tym nie znam.

Poradźcie, wielu z was ma nie tylko motocykle ale i domy

Pozdrawiam
zimny
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.02.2022, 11:00   #2
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał zimny Zobacz post
Mam taki temat - w domu rodziców przymierzaliśmy się do zmiany zasilania na gaz. Obecnie jest taki kocioł węglowy kilkuletni, z tych nowoczesnych ale jest to dla rodziców już wiekowych nieco dość męczące i upierdliwe. Chciałbym im pomóc przy temacie - gaz miał być nieco droższym rozwiązaniem, ale bez porównania wygodniejszym.

Dom dwupiętrowy, ok 200m, budowany w latach 70-tych. Porządnie ocieplony, kaloryfery wymienione na nowoczesne takie, rurki żeliwne jak to wtedy było robione.

Rodzice by wymienili na gazowy i taki był plan ale przy szalejących cenach boją się kosztów. Z drugiej strony prędzej czy później musimy coś ruszyć w tym temacie.

Czy poza gazem jest jakaś alternatywa w kwocie powiedzmy do kilkunastu tys pln na gotowo?

Jak potrzeba jakichś danych, informacji to wypytam, ja się na tym nie znam.

Poradźcie, wielu z was ma nie tylko motocykle ale i domy

Pozdrawiam
zimny
Pompa ciepla powietrze-woda?
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.02.2022, 11:10   #3
JarekO


Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Ostrów Mazowiecka
Posty: 1,490
Motocykl: nie mam AT jeszcze
JarekO jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 tygodni 1 dzień 10 godz 4 min 2 s
Domyślnie

Sprawdź u siebie możliwość dofinansowania. Jestem na podobnym etapie. Przyszedł człowiek z UM i pomógł wypełnić kwity.... Zobaczymy co z tego będzie, a ma się do lata zadziać.
JarekO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.02.2022, 11:14   #4
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 59 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał JarekO Zobacz post
Sprawdź u siebie możliwość dofinansowania. Jestem na podobnym etapie. Przyszedł człowiek z UM i pomógł wypełnić kwity.... Zobaczymy co z tego będzie, a ma się do lata zadziać.
Owszem jest, ale warunkiem jest wywalenie out pieca węglowego a rodzice wiekowi, konserwatywni i chcą go zostawić na wszelki wypadek. Jako alternatywę. Jak to ojciec mawia, prąd i gaz mi wyłączą, ale węgiel pod wiatą obok domu nie tak łatwo zap....

Także ta opcja była rozważana przez ostatnie 2-3 lata ale dofinansowanie nie jest ponoć u nas na tyle duże żeby to było 0:1.

Dubel - idę zatem do googli się uczyć o tym co napisałeś.

Pozdrawiam
zimny
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.02.2022, 11:26   #5
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Kocioł gazowy zmieści się w tej kwocie bez problemu, pompa ciepła raczej nie, a jeśli nawet to małej mocy. Ceny gazu czy prądu i tak nie przewidzisz w dłuższym okresie czasu, jedno i drugie będzie się zmieniało.
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.02.2022, 11:29   #6
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 59 min 44 s
Domyślnie

Kwota powiedzmy do 15 tys z instalacją, raczej nie więcej. I tak żeby była możliwość zostawienia obecnego pieca na węgiel jako alternatywy.

Więc niestety, ale nie mówimy o super rozwiązaniach za 40 koła
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.02.2022, 11:29   #7
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Jestem w NIECO podobnej sytuacji bo chce dołożyć do domu piec, domniemuje ze na pellet.
Chce skorzystać z dotacji.
Chce zostawić kominek. Mój kominek mimo ze ma 22 lata spełnia wszystkie współczesne normy emisji i mogę go zostawić w domu.

Na miejscu Twoich rodziców zrobiłbym piec na gaz czy ekogroszek klasy spełniającej wymogi ekoprojektu i do tego dołożył w domu kozę na wegiel/drewno/pellet. Musi spełniać wymogi emisyjne czyli klasa V minimum. Jest chyba jeszcze coś takiego jak klasa V rozszerzona ale to chyba dotyczy pieców.
Najlepiej na drewno skoro i tak jest wiata na opał.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.02.2022, 11:33   #8
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 59 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Jestem w NIECO podobnej sytuacji bo chce dołożyć do domu piec, domniemuje ze na pellet.
Chce skorzystać z dotacji.

Na miejscu Twoich rodziców zrobiłbym piec na gaz czy ekogroszek klasy spełniającej wymogi ekoprojektu i do tego dołożył w domu kozę na wegiel/drewno/pellet.
Najlepiej na drewno skoro i tak jest wiata na opał.

M
Wiesz matjas, jak pisałem w innym wątku, kiedyś pod tą wiata stał samolot ojca. Samolotu nie ma, ale wiata została

Piec który mają o ile mi wiadomo spełnia eko normy bo był może 6 lat temu instalowany. Ale chodzi bardziej o wygodę, rodzice właśnie kończą okolice 70 wiosen i chciałbym aby mieli rozwiązanie mniej obsługowe. Sami też w tym kierunku chcą tylko nie chcą się pakować później w jakieś astronomiczne koszty ogrzewania.
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.02.2022, 11:46   #9
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Koza plus gaz da im to czego chcą. Niezależność w razie potrzeby, na co dzień możliwość obniżenia kosztów ogrzewania a w przypadku nie daj Boże choroby czy pogorszenia się stanu zdrowia z wiekiem mogą po prostu korzystać z gazu.
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.02.2022, 11:55   #10
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 59 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Koza plus gaz da im to czego chcą. Niezależność w razie potrzeby, na co dzień możliwość obniżenia kosztów ogrzewania a w przypadku nie daj Boże choroby czy pogorszenia się stanu zdrowia z wiekiem mogą po prostu korzystać z gazu.
I chyba w to trzeba iść.

To może jeszcze coś o markach tych gazowych? Ojciec wspominał coś o jakichś Saunier Duval czy jakoś tak. Na coś zwracać trzeba uwagę?

Są tam takie elementy jak wałek zdawczy które trzeba koniecznie sprawdzić, zweryfikować? Czy to tak jak w dzisiejszych smartfonach z androidem, obojętnie co byle miało gwarancję i parametry?
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Koszt ogrzewania naszych domów. Widmo80 Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 38 14.12.2022 22:27
Piec wolnostojący, koza do ogrzewania domu. Widmo80 Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 129 05.12.2022 14:31
Ma ktoś doktorat z centralnego ogrzewania ? NaczelnyFilozof Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 14 16.05.2021 22:11
Potrzebna porada fachowca od kotłów centralnego ogrzewania. piotreklodz Inne tematy 7 29.07.2013 21:52


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.