Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04.11.2020, 08:06   #11
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał bukowski Zobacz post
nie mam takiego sprzętu, żeby precyzyjnie ten aku ładować :/
Bede nudny kup ctek i tam masz program do regeneracji oraz konkretne dedykowane programy do konkretnego aku. Ctek robi w sumie to wszystko o czym Palel tu napisal i jeszcze troche wiecej
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2020, 08:53   #12
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,006
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 11 godz 26 min 22 s
Domyślnie

Nie robi a kosztuje dużo Tyle tylko ze jest bezobsługowy.
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2020, 09:14   #13
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Kupujac kata (03.2018) gosc go wyciagal z garazu akumlator byl wywalony do zera, nawet kontrolki nie zaragowaly na przekrecenie kluczyka, totalna detka (powodem byl garmin podpiety bezposrednio do aku) . Odpalony zostal na kablach od auta pochodzil minute a po zgaszeniu i tak kontrolki nie ragowaly. Po przyjezdzie do domu postanowilem sprobowac go wskrzesic choc teoretycznie sprawa przegrana ( na multimetrze 0V) ale nic mnie to nie kosztowalo wiec podjelem probe. By Ctek wykryl ze ma do czynienia z aku musialem podpiac drugi akumlator rownolegle na jakas godzina. Ctek walczyl z nim jakies 48h po czym stwierdzil ze jest ok wiec zamontowalem go w moto. Jezdzi do dzis, kreci dobrze, napiecie trzyma , zero klopotow. Znam podobnych histori pare z wlasnego podworka wiec cos musi robic.
Inna strona medalu czy 280zl za urzadzenie uniwersalne auto/moto na lata to tak wiele?
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2020, 09:27   #14
jaro
 
jaro's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Dabrowa G.
Posty: 690
Motocykl: RD07a DRZ 400E
jaro jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 5 dni 9 godz 51 min 22 s
Domyślnie

To jaką ładowarkę kupić za nrmalne pieniądze a żeby był ok? Ja od lat używam lidlowskiej i według mnie działa.
jaro jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2020, 09:40   #15
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,235
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 10 godz 35 min 18 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał jaro Zobacz post
To jaką ładowarkę kupić za nrmalne pieniądze a żeby był ok? Ja od lat używam lidlowskiej i według mnie działa.
Najlepiej to tej darmowej co każdy ma w auto/moto
Czyli

P.S. tez mam z Lidla od jakiegoś roku i o dziwo działa: ma programy 6/12V, auto/moto/zima i chyba jeszcze taki do max. rozładowanych aku.
Kosztował coś 100-150zł
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2020, 10:48   #16
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,006
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 11 godz 26 min 22 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał dubel Zobacz post
Kupujac kata (03.2018) gosc go wyciagal z garazu akumlator byl wywalony do zera, nawet kontrolki nie zaragowaly na przekrecenie kluczyka, totalna detka (powodem byl garmin podpiety bezposrednio do aku) . Odpalony zostal na kablach od auta pochodzil minute a po zgaszeniu i tak kontrolki nie ragowaly. Po przyjezdzie do domu postanowilem sprobowac go wskrzesic choc teoretycznie sprawa przegrana ( na multimetrze 0V) ale nic mnie to nie kosztowalo wiec podjelem probe. By Ctek wykryl ze ma do czynienia z aku musialem podpiac drugi akumlator rownolegle na jakas godzina. Ctek walczyl z nim jakies 48h po czym stwierdzil ze jest ok wiec zamontowalem go w moto. Jezdzi do dzis, kreci dobrze, napiecie trzyma , zero klopotow. Znam podobnych histori pare z wlasnego podworka wiec cos musi robic.
Inna strona medalu czy 280zl za urzadzenie uniwersalne auto/moto na lata to tak wiele?
Jeśli wskazanie multimetra wyniosło 0.0V to akumulator z BMS czyli litowy. Nie ładowarka go ruszyła a podpięty drugi akumulator dostarczył energii aby BMS sie otworzył i pozwolił na ładowanie ogniw choć jego życie sie mocno skróciło. Jeśli to agm czy gel czy Kwaśniak to nigdy napięcie spoczynkowe nie zejdzie do zera, mam taki akumulator który zwyczajnie spuchł a leży sobie juz z 3 lata a moze i więcej i czeka aż go wywiozę do skupu i ma jakieś 8V na słupkach i to jest trup bez pojemności ani mocy. Jego uratuje tylko huta ołowiu

Krzywa z cteka jest nadmuchana troche marketingowo ale lecimy.
wykres górny to wykres dla napiecia a dolny dla pradu
Faza 1 odsiarczanie nie dotyczy lionów poza tym sa badania ze działa i jest skuteczne nie tylko cetek to oferuje jak ktoś bardzo chce to mam gdzies opis układu i schemat choć badania stwierdzają ze proces rozbijania siarczanów twardych jest długotrwały.

Faza 2 softstart ograniczenie prądu ładowania jedziemy w CC ale strzelam ze zamiast 5A to jakieś 2A lub nawet mniej.

Faza3 pełna moc ładowarki 5A w trybie CC. Stały prąd napięcie rośnie do osiągniecia poziomu dla odpowiedniego akumulatora zależnego od typu

Faza 4 to ładowanie CV stałym napięciem. Prąd maleje napięcie na klemach bez zmian.
Faza 5 to wciśniecie na siłę czegoś w wykres a w rzeczywistości wygląd to tak ze mierzy sie napięcie na początku i potem za jakiś czas jeśli spadek napięcia nie przekracza jakieś wartości to przechodzi sie do kolejnej fazy jeśli nie wyświetla "awaria usterka akumulatora"
Faza 6 wysycenia akumulatora na wykresach w pierwszym poście to jest faza opisana jako eqalizacja czyli wyrównanie. Tu podnosimy napiecie np dla Kwasówki do 16,2V jeśli zwrócicie uwage wykres ten jest taki sam dla prądu jak wcześniejsze faza 3 i 4
Faza 7 i 8 to faza flota czyli potrzymanie też sztucznie rozbita na dwa osobne cykle.

I teraz co taki cetek jest jak najbardziej ok ale on nie obsługuje lionów które są montowane w nowych motocyklach np crf1100 a je ładujemy 13,8 V max z programem litowym ładowarka to juz 400zł ponad a to dużo jak za 5A ładowarkę 10A to już mega dużo trza zapłacić widziałem ze 10A cetek kosztuje ponad 630zł to ja wole jak 400zł zostanie mi w kieszeni a dodatkowo mam funkcje podtrzymania czyli mogę wymienić aku bez straty danych z radia kodowania dodatków a przy okazji zasilacz laboratoryjny mi sie przyda bardziej niż ładowarka.


https://botland.com.pl/pl/zasilacze-...d-30v-10a.html

ja bym poszedł w te stronę 10A za 240 zł mozna tez kupić cos na aliiexpres jak ktoś lubi

Faza 3 i 4 w ceteku robią sie same ustawiasz parametry czyli zwierasz wyjście ustawiasz organicznie prądowe rozwierasz ustawiasz napięcie zależne od tego co ładujesz i podłączasz krokodyle do klem i lecimy
tak w zasilaczu nie ma fazy 1 czyli impulsowego rozbijania siarczanów ołowiu ale jak ona tu działa to nie wiem musiał bym oglądać to pod oscyloskopem albo miec wykres z ładowania.

Resztę wykresu ogarniam na zwykłym zasilaczu laboratoryjnym tylko trzeba tego przypilnować choć mozemy część zautomatyzować o czym wspomniałem w pierwszym poście.
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2020, 11:13   #17
CzarnyEZG
 
CzarnyEZG's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2013
Posty: 2,493
Motocykl: RD04
CzarnyEZG jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 10 godz 45 min 50 s
Domyślnie

Hej.

Mam ruski prostownik taki jak na zdjęciu (zdjęcie z neta) gdy go podłączałem, na początku dawałem nastawę taką, aby wskazówka się podniosła i ustawiałem ją w okolicy 2A dla akumulatorów motocyklowych i 4A dla samochodowych.
Ładowałem do momentu aż wskazówka nie spadła do zera.

Czy to było dobre postępowanie?
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg maxresdefault.jpg (101.9 KB, 21 wyświetleń)
__________________
www.kolejnydzienmija.pl

2014: Żatki Bolek na promie kosmicznym
2015: Veni Vidi Wypici
2016: Muflon na latającym gobelinie
2017: Garbaty Jednorożec
2018: Czarny Jaszczomp
2019: Rodzina 50ccm plus
2020: Żółwik Tuptuś
2021: Chiński Syndrom
2022: Nie lubię zapierdalać
2023: Statek bezpieczny jest w porcie,
ale nie od tego są statki
2024: Uwaga bo ja fruwam
CzarnyEZG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2020, 11:47   #18
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,006
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 3 dni 11 godz 26 min 22 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał CzarnyEZG Zobacz post
Hej.

Mam ruski prostownik taki jak na zdjęciu (zdjęcie z neta) gdy go podłączałem, na początku dawałem nastawę taką, aby wskazówka się podniosła i ustawiałem ją w okolicy 2A dla akumulatorów motocyklowych i 4A dla samochodowych.
Ładowałem do momentu aż wskazówka nie spadła do zera.

Czy to było dobre postępowanie?
TAK dla aku motocyklowego nie dawaj więcej niż 1A a nawet mniej to lepiej
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2020, 12:19   #19
CzarnyEZG
 
CzarnyEZG's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2013
Posty: 2,493
Motocykl: RD04
CzarnyEZG jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 10 godz 45 min 50 s
Domyślnie

Dzięki za info.

W przypadku mocno rozładowanego akumulatora dawałem 2A, bo poniżej wskazówka leżała na zerze zaraz po podłączeniu. Czy w takim przypadku poczekać aż się sama podniesie? czy podnieść ją potencjometrem i spróbować ustawić na około 1A?
__________________
www.kolejnydzienmija.pl

2014: Żatki Bolek na promie kosmicznym
2015: Veni Vidi Wypici
2016: Muflon na latającym gobelinie
2017: Garbaty Jednorożec
2018: Czarny Jaszczomp
2019: Rodzina 50ccm plus
2020: Żółwik Tuptuś
2021: Chiński Syndrom
2022: Nie lubię zapierdalać
2023: Statek bezpieczny jest w porcie,
ale nie od tego są statki
2024: Uwaga bo ja fruwam
CzarnyEZG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.11.2020, 12:23   #20
Artek
Dominator.
 
Artek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2012
Miasto: Ze wsi jestem w ZMY
Posty: 2,546
Motocykl: RD03 lekko młotkiem dłubnięta
Artek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 2 tygodni 5 dni 20 godz 58 min 51 s
Domyślnie

Paweł, zmuszasz mnie do zakupu kolejnego urządzenia do garażu, które niestety rzadko będę używał.
Za tak dogłębną analizę tak trudnego tematu.


Moje doświadczenie ( nie powinno być wzorem).
-litówka motocyklowa w zimę raz lub dwa ładowana dublowym c-tekiem. 30kkm i 3 lata. Nawet naładowana, po całej nocy na dworzu i w deszczu ledwo kręci silnikiem. Zapala zawsze. Mały prąd rozruchu. Być może uda mi się ją dobić przed 50kkm.
-niespełna rok temu szukałem baterii do następnego auta. Kupiłem to co w poprzednim aucie chodzi do dzisiaj tj. ponad 120 kkm 6 rok, bez doładowywania, auto stoi pod chmurką. Tylko to nie są marketowe baterie i nie najtańsze. Ba! U nas mało popularne a niedaleko mnie jest firma, która żyje ze sprzedaży praktycznie tylko tych aku., choć jak sprzedawca twierdzi ludzie biorą także inne, ale...

Lidlówka ( pierwszy model) u mnie też chodziła, ale niska jakość guzików i problemów z tym związanych mnie zniechęciła. Jest na YT kanał gości, którzy testy robili ( warto obejrzeć) i jednak pozytyw na koniec dali prostownikowi LidLa. Podsumowanie od 12 minuty.

Ctek robi u mnie robotę.


Mnie osobiście nie chce się siedzieć w garażu i patrzeć w jakiej fazie jest ładowany ( tym zasilaczem) akumulator. Wolę kupic aku raz a dobrze i zadbać o alternator i pasek.

Ps. wieczorem dodam foty aku i prostownika.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg IMG_20201104_191537.jpg (644.4 KB, 19 wyświetleń)
Typ pliku: jpg IMG_20201104_192055.jpg (835.9 KB, 20 wyświetleń)
Typ pliku: jpg IMG_20201104_192254.jpg (713.2 KB, 19 wyświetleń)
Typ pliku: jpg IMG_20201104_191545.jpg (975.9 KB, 19 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez Artek : 04.11.2020 o 21:24
Artek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
1 kask - kilka nazw bouli Kaski 3 30.04.2015 18:47
Kilka wskazówek - kilka dni w Alpach flippy Przygotowania do wyjazdów 4 23.08.2014 00:28
kilka fotek deptul Inne tematy 3 01.03.2009 15:37


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.