Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 24.03.2017, 13:02   #111
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,241
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 14 godz 40 min 38 s
Domyślnie

U mnie miała byc płyta ale jak dostalem wycenę tooo... zacząłem się jednak zastanawiac nad fundamentem
Poza tym nie znalazłem dowodów, że XPS po latach i obciazeniu ciezkim (tradycyjna technologia) domem nie zacznie "pływać".
W przypadku szkieletówki i innych "lekkich" technologii na pewno warto jeśli Cie stać na płytę (taka dobrze ocieplona mi wyszło że bedzei 3x droższa niż tradycyjnych ław zbrojonych+fundamenty z bloczków betonowych spietych u góry wieńcem zbrojonym)
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 13:05   #112
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 596
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 3 godz 15 min 12 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ArtiZet Zobacz post
U mnie miała byc płyta ale jak dostalem wycenę tooo... zacząłem się jednak zastanawiac nad fundamentem
Poza tym nie znalazłem dowodów, że XPS po latach i obciazeniu ciezkim (tradycyjna technologia) domem nie zacznie "pływać".
W przypadku szkieletówki i innych "lekkich" technologii na pewno warto jeśli Cie stać na płytę (taka dobrze ocieplona mi wyszło że bedzei 3x droższa niż tradycyjnych ław zbrojonych+fundamenty z bloczków betonowych spietych u góry wieńcem zbrojonym)
Tu mnie zaskoczyłeś ... wydawało mi się, że płyta wychodzi taniej i to jest jej główny atut.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 13:08   #113
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 3 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał tomajkAT Zobacz post
Jagna, ale idąc tą drogą, to powinien być też operat oddziaływania na środowisko, opinia konserwatora przyrody no i konserwatora zabytków, bo a nóż wykąpią jakąś skorupę.
Nie bardzo wiem, o czym mówisz.
Jest sobie prawo, obowiązuje i już. I trzeba je respektować.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi.

cytat:
5. Ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego, zlokalizowanego poza aglomeracją, mogą być wprowadzane do ziemi, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1) ich ilość nie przekracza 5,0 m3 na dobę;
2) BZT5 ścieków dopływających do indywidualnego systemu oczyszczania ścieków jest redukowane co najmniej o 20%,a zawartość zawiesin ogólnych co najmniej o 50%;
3) miejsce wprowadzania ścieków do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.

I to ostatnie musisz mieć na papierze od geologa. Do tego geolog sprawdza, czy grunt jest przepuszczalny, czyli czy "wchłonie" ścieki.
Wierz mi , nie raz widziałam nawet budowlańców, którzy mieli problem z odróżnieniem piasku od iłu. O pyle nie wspominając.

Borys - w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest zapis, że przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków
spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.
Więc chyba nie musimy
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą

Ostatnio edytowane przez jagna : 24.03.2017 o 13:43
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 13:11   #114
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,241
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 14 godz 40 min 38 s
Domyślnie

Tu mi robili wycene płyty
http://brinkmann.com.pl/

Oczywiście cena zalezy od wybranej wersji płyty- spojrzałem w zaspiski i ostatecznie mnie fundamenty wyszły 2xtaniej (bo nie uwzgldeniłem na etapie planowania paru rzeczy w tym zasypki fundamentów dobrzezagęszczalnej na która poszło w h...j kasy).
Jednak nawet w najubozszej wersji płyta bylaby u mnie droższa niż fundament.

Ostatnio edytowane przez ArtiZet : 24.03.2017 o 13:20
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 13:11   #115
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 3 min 21 s
Domyślnie

Płyta jest fundamentem
Płytę robimy tam, gdzie grożą nierównomierne osiadania gruntu, czyli:
- mamy pod domem zróżnicowany grunt NA TEJ SAMEJ GŁĘBOKOŚCI - np. piaski i gliny - ale tu może pomóc dozbrojenie ław, będzie taniej
- mamy grunt, który może zmieniać swoje właściwości w czasie - np. iły pęczniejące
- mamy w podłożu cienką warstwę gruntów słabych (np. torfy) i będą one mocno osiadać.

W powyższych przypadkach stosując płytę unikniemy spękań konstrukcji, ale możliwe jest pochylenie budynku jako całości.

PS - A Herr Brinkmann całkiem fajne te płyty robi, miałam okazję współpracować. No i sprawdza zawsze zagęszczenie nasypu przez wylaniem płyty, a to nie jest niestety normą
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą

Ostatnio edytowane przez jagna : 24.03.2017 o 13:19
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 13:28   #116
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 596
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 3 godz 15 min 12 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał jagna Zobacz post
Nie bardzo wiem, o czym mówisz.
Jest sobie prawo, obowiązuje i już. I trzeba je respektować.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi.

cytat:
5. Ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego, zlokalizowanego poza aglomeracją, mogą być wprowadzane do ziemi, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1) ich ilość nie przekracza 5,0 m3 na dobę;
2) BZT5 ścieków dopływających do indywidualnego systemu oczyszczania ścieków jest redukowane co najmniej o 20%,a zawartość zawiesin ogólnych co najmniej o 50%;
3) miejsce wprowadzania ścieków do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.

I to ostatnie musisz mieć na papierze od geologa. Do tego geolog sprawdza, czy grunt jest przepuszczalny, czyli czy "wchłonie" ścieki.
Wierz mi , nie raz widziałam nawet budowlańców, którzy mieli problem z odróżnieniem piasku od iłu. O pyle nie wspominając.
Czasem geologa da się ominąć ... dokonując samodzielnie sprawdzenia poziomu wód gruntowych poprzez dokonanie wykopu. U nas jest prawie wszędzie glina i wszyscy wiedzą, że z wchłonięciem będzie problem, mimo to montują oczyszczalnie. Co do odprowadzania ścieków nieoczyszczonych prosto do gruntu po przepuszczeniu np. przez 3 zbiorniki to nie widzę żadnego problemu jeżeli wypuszczający posiada odpowiednio duży grunt, który to zaabsorbuje. Jaki jest np sens, abym posiadając 3,5 ha gruntu wokół swojego domu wpuszczał " gówno" do kanalizacji ? Gówno poleci 5 km dalej do oczyszczalni i dość często np.przy dużych opadach oczyszczalnia nie wydala i moje gówno leci prosto do rzeki. Większość oczyszczalni gminnych itp. wykorzystuje podniesione stany w rzekach do przeczyszczenia sobie instalacji. Patologia jest wszędzie, według mnie mniejszym złem jest nieszczelne szambo niż wypuszczanie z dużej oczyszczalni punktowo dużej ilości ścieków prosto do rzeki. Niestety jest to praktyka dość częsta.
No ale nie śmiećmy w temacie.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 13:50   #117
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Nynek, nie wierzę:

Cytat:
Patologia jest wszędzie, według mnie mniejszym złem jest nieszczelne szambo niż wypuszczanie z dużej oczyszczalni punktowo dużej ilości ścieków prosto do rzeki. Niestety jest to praktyka dość częsta.
Ku...a to zamiast walczyć z patalogią, to mówimy że "a u Was to murzynów biją" To jest dopiero patalogia. Mamy wartości względne i bezwględne. Z punktu Kowalskiego - to tylko jedno małe szambo i jedna duża oczyszczalnia. Z punktu widzenia ochrony środowiska to 1000 małych nieszczelnych szamb i średnia oczyszczalnia, w której do przebicia dochodzi sporadycznie i w dużej mierze ustabilizowanymi już zanieczyszczeniami... A jeszcze nie dawno, bo 20 lat, te ścieki szły bezpośrednio do rzek, bez oczyszczania. Do tego chcemy wrócić?

Cytat:
Napisał borys609
Jagna, jeśli już chcemy być formalistami, to nie możecie a musicie się do tej kanalizacji przyłączyć
Nieprawda, jeśli masz przydomową oczyszczalnię ścieków, to nie masz takiego obowiązku.
Zaś gdy masz już kanalizację, to ani szamba ani POŚ nie masz prawa budować. TO oczywiste. I żadna mała oczyszczalnia nie ma takiej skuteczności oczyszczania jak duża.
Nie można mydlić oczu, że 1000 POŚ prowadzonych byle jak, to coś lepszego niż duża i profesjonalna oczyszczalnia. Nynek, geologa da się ominąć.... tak samo, jak wiele gmin pomija jeszcze obowiązek rejestracji i wymogu zgłoszenia tej instalacji. A gminy mają obowiązek prowadzić rejestr szamb i POŚ w celu zapewnienia prawidłowej gospdoarki ściekami i planowania rozwoju kanalizacji.
Tak się dziwnie składa, że tam gdzie jest kanalizacja - jakość wód podziemnych, powierzchniowych się poprawia....

Dalej - oczyszczalnia roślinna - wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem - zapewnia zaledwie przez 5 miesięcy w roku prawidłowe działanie - jest znacząco zależna od stałej dostawy wody, oraz warunków pogodowych. To w Polsce świetnie się sprawdza jako doczyszczenie w okresie letnim. Niestety w okresie zimowym działa, tak samo jak oczyszczanie w gruncie. Znacząco słabiej. Szczególnie gdy jest zimno, bo bakterie stoją z metabolizmem. Największym grzechem jest pójście na skróty - wielu użytkowników wyrywa z kontekstu pewne rozwiązania i łączy je bezmyślnie, będąc w pełni przekonanym o swej słuszności. Pal sześć, gdy jest to niezgodne z przepisami (np. brak zgłoszenia), gorzej, gdy oczyszczalnia nie pracuje jak należy i skaża grunty dookoła. A skażenie to nie tylko, bakterie a to także wysoki poziom NO2, Cl, PO4.......
gdzie taki "KRET" wbrew pierwotnej żarliwości, nie jest w sumie środkiem znacząco oddziaływającym w dalszej perspektywie.

Ostatnio edytowane przez Ziarko : 24.03.2017 o 14:02
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 13:53   #118
jagna
 
jagna's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Z.Góra
Posty: 1,783
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 17 godz 3 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Nynek Zobacz post
Czasem geologa da się ominąć ... dokonując samodzielnie sprawdzenia poziomu wód gruntowych poprzez dokonanie wykopu.
Taaa, już to widzę, jak zainteresowany założeniem oczyszczalni robi wykop do głębokości 2,3 m (1,5 + 0,8 - głębokość położenia drenów) i zapewne jeszcze go deskuje, żeby go nie zasypało albo wynajmuje koparkę
I do tego przekonuje urzędnika: "Panie, no nie było wody, sam widziałem".

Będę się upierać, że powinien przyjść geolog i zrobić odwiert. I wystawić dokument, gdzie będą zawarte wytyczne co do typu oczyszczalni.

Inna sprawa, od zawsze w PL wszyscy się znają na budownictwie i na gruntach zapewne też tylko nie bierz tego personalnie

I myślę sobie, że za lat 20-30 będziemy te POS-y likwidować jako źródło zanieczyszczeń. Szczególnie te, gdzie dreny "wchodzą" w warstwę wodonośną, z której potem wszyscy pijemy.
A instalator jeszcze mówi: to nawet dobrze, jak dreny są pod wodą, bo są przepłukiwane i się dłużej nie zapchają"
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą

Ostatnio edytowane przez jagna : 24.03.2017 o 13:56
jagna jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 13:56   #119
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 596
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 3 godz 15 min 12 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ziarko Zobacz post
Nynek, nie wierzę:



Ku...a to zamiast walczyć z patalogią, to mówimy że "a u Was to murzynów biją" To jest dopiero patalogia.



Nieprawda, jeśli masz przydomową oczyszczalnię ścieków, to nie masz takiego obowiązku.
Zaś gdy masz już kanalizację, to ani szamba ani POŚ nie masz prawa budować. TO oczywiste. I żadna mała oczyszczalnia nie ma takiej skuteczności oczyszczania jak duża.
Nie można mydlić oczu, że 1000 POŚ prowadzonych byle jak, to coś lepszego niż duża i profesjonalna oczyszczalnia.
Ziarko fakty są faktami. Nic bardziej mylnego jeżeli ktoś myśli, ze " duże profesjonalne oczyszczalnie" działają zgodnie z wszystkimi wymogami.
Hej miłego weeka .. lecę do domu
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 24.03.2017, 14:25   #120
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Nynek, jeszcze bardziej mylne jest przekonanie, że Oni są źli, My dobrzy.... .

Pracowałem niegdyś na oczyszczalniach, prowadziłem badania dotyczące jakości pracy poszczególnych oczyszczalni, małych i dużych. Bawiłem się w projektowanie układów.

I to jest tak, jakbyś chciał mi powiedzieć że TiR bardziej zanieczyszcza powietrze niż małe auto.... Jak uwzględnisz ile zanieczyszcza powietrza na 1kg ładunku.... wyjdzie prawda, w co opłaca się inwestować. Tak, TiRom też się zdarzają awarię, też jeżdżą zdezelowane, ale w ogólnym rozrachunku, gdy uwzględniasz ładunek (w przypadku oczyszczalni ładunek zanieczyszczeń), to wciąż znacząco wychodzą na plus.

Ostatnio edytowane przez Ziarko : 24.03.2017 o 14:48
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
We Wrocławiu rusza budowa AFRYKARIUM MISIEK Inne tematy 2 13.04.2012 23:19
owiewka w technologii Rallye a Allegro hans Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki 29 02.04.2011 11:22
Bardzo potrzebne rzeczy w technologii rejli fassi Inne tematy 9 22.02.2011 14:58
odzież w technologii Rejli majo Archiwum 1 02.04.2009 20:55


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.