Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 16.03.2019, 12:55   #151
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 504
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 2 godz 19 min 53 s
Domyślnie

Nie wiem dlaczego mówisz ze nie podałem argumentów. Podałem ich kilka , może nie czytałeś . W skrócie Twoje rozwiązanie 1. Nie będzie ekonomiczne (wysoki koszt grzania dużej masy płyty ) 2 ciężko to dobrze wykonać tak by nie uszkodzić układu oraz żeby nie było potrzeby robienia dodatkowej wylewki ale da się jak ekipa jest doświadczona. 3. Bardzo ograniczona możliwość sterowania temperaturą . Pogodowka to wtedy zbędny gadżet .
Zaproponowałem rozwiązanie pozbawione tych wad polegające na podłogówce na płycie a nie w dolnej części płyty jak przedstawiłeś na rysunku

Ostatnio edytowane przez lotnik : 16.03.2019 o 13:51
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.03.2019, 13:45   #152
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,781
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 4 godz 1 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał lotnik Zobacz post
Nie wiem dlaczego mówisz ze nie podałem argumentów. Podałem ich kilka , może nie czytałeś . W skrócie Twoje rozwiązanie 1. Nie będzie ekonomiczne (wysoki koszt grzania dużej masy płyty ) 2 ciężko to dobrze wykonać tak by nie uszkodzić układu oraz żeby nie było potrzeby robienia dodatkowej wylewki ale da się jak ekipa jest doświadczona. 3. Bardzo ograniczona możliwość sterowania temperaturą . Pogodowka to wtedy zbędny gadżet .
Zaproponowałem rozwiązanie pozbawione tych wad polegające na podłogówkę na płycie


Na pewno czytałem ale może do mnie nie dotarły

Ad.1
Wysoki koszt, moim zdaniem w dłuższym okresie czasu koszty powinny być bardzo zbliżone, przecież nie musimy codziennie od nowa rozgrzewać betonu, akumulacja działaj na naszą korzyść.
Ad.2
Dlatego jest to droższe i wymaga doświadczonej ekipy ale to już wiem
Ad.3
Tego kompletnie nie jestem w stanie pojąć, moim zdaniem jesteśmy w stanie sterować systemem z tak dużą dokładnością jak dobrze mamy podzielone strefy, każdą strefę można regulować osobno za pomocą zaworu elektromagnetycznego w rozdzielaczu.

Jedno teraz jestem w stanie przyjąć że gdy opuścimy dom na kilka godzin to może się okazać że temperatura nam nie spadnie do zakładanych 17 stopni podczas naszej nieobecności, tylko spadnie do na przykład 20 ale czy to ma znaczenie skoro i tak w tym okresie system nie zużywał prądu ?
Może to jest tak że przyjąłem złe warunki brzegowe i to jest przyczyna dla której nie jesteśmy się w stanie porozumieć, ale to trzeba mi je pokazać, o tutaj jest błąd .
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.03.2019, 13:50   #153
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 504
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 2 godz 19 min 53 s
Domyślnie

Potwierdzam, jestem złym nauczycielem, nic nie zrozumiałeś z tego co piszę.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.03.2019, 15:20   #154
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Consigliero, rozważ zwykle grzejniki elektryczne. U mnie cały dom na tym działa, żadnej kotłowni, żadnej wody, rurek i innego badziewia które może peknac, rozszczelnic się albo zostać przewiercone. Koszt inwestycji jest śmieszny, bo sprowadza się do kilku dodatkowych punktów prądowych i tanich, małych grzejników. W pokojach nocnych mam po 1 szt 500W na ~12 m2 (wystarczyłoby 300 W), w salonie są 3 szt 500W na 70m2 (wystarczyłyby 2).
Do tego rekuperator.
Koszty ogrzewania w ten sposób to 600 zl/miesiąc w sezonie zimowym w parterowym domu 140m2.

Sent from my G8441 using Tapatalk
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.03.2019, 15:25   #155
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,027
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 8 godz 40 min 38 s
Domyślnie

Oooo i to jest alternatywa !! Koszty na etapie inwestycji nieporównywalnie niższe, sterowalność na każdym grzejniku pewnie z dokładnością do 0.1 stopnia a skoro Snerr w takich kosztach miesięcznie się zamyka, to może faktycznie tą całą Naszą dyskusje o kant d.. rozbić.
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.03.2019, 16:30   #156
poss'ter
dawniej poss
 
poss'ter's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2012
Miasto: Gdańsk
Posty: 139
Motocykl: RD10 -> RD13 -> GS12
poss'ter jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 11 godz 14 min 52 s
Domyślnie

Bardzo tanio Ci to wychodzi, taniej niż u mnie gaz. To jest dom pasywny? Masz/używasz kominek? Jaka masz temperaturę w pomieszczeniach?
P.
Cytat:
Napisał sneer Zobacz post
Consigliero, rozważ zwykle grzejniki elektryczne.
Koszty ogrzewania w ten sposób to 600 zl/miesiąc w sezonie zimowym w parterowym domu 140m2.

Sent from my G8441 using Tapatalk
poss'ter jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.03.2019, 19:26   #157
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

No i ch z cała ta dyskusją.
Mówił mi facet z kospela ze ma klienta który grzeje dom tylko grzałka w rekuperatorów. Bardzo szczerze i miło się gadało i nie sadze zeby sadził jakies fanfarony.
Kwestia technologii w jakiej jest zbudowana buda.

Ja tez Consigliero lubię kognitywne podejście do tematu, każdego w zasadzie i nie chce się wymądrzać czy cokolwiek takiego... jesteś inżynierem jak mówisz wiec wiesz już z życia ze fizyki nie oszukasz. Jeśli chcesz nagrzać gruuuba płytę to musisz tam wprowadzić określona ilość energii. Tylko po to by grzać dom.
Przy cienkiej płycie musisz wprowadzić jej mniej by grzać dom.
Tylko tyle - można z ta logika dyskutować ale czy warto?

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.03.2019, 20:03   #158
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Dom po prostu dobrze ocieplony, powierzchnie okien spore, okna dwuszybowe. Na ścianach 18 cm styropian, na stropie 60 cm wełny (poddasze nieocieplane), ścianki z silikatu. W układzie jest jeszcze sauna i klapka dla kotów w drzwiach tarasowych
W domu zwykle 21-22 stopnie, w sypialni mimo reku zwykle uchylone okno. Zimą trochę grzeje kominkiem, ale to okazjonalnie dla przyjemnosci - tej zimy spalilem raptem 1.5 MP owocowki - wiem, bo tyle kupiłem i właśnie palę ostatnie kawałki.
Grzejniki 500W wyglądają jak niżej.

Sent from my G8441 using Tapatalk
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.03.2019, 20:21   #159
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 504
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 2 godz 19 min 53 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pawel_z_Jasla Zobacz post
Rocznie za gaz 1200 zł. To przy obecnej cenie gazu i innych opłat z nim związanych wychodzi średniorocznie poniżej 2m3 na dobę !! Ja latem, na samo C.W.U + gotowanie mam zużycie do 1,5 m3 !! Przepraszam ale to raczej .... hm mało prawdopodobne.
Gotowanie ma na indukcji czyli w lecie tylko c.w.u.
Dom 120 m2 prosta bryła (ma to ogromne znaczenie w efektywnosci energetycznej) parterowa stodoła. zbudowany z ceramiki, docieplenie na ścianie 20cm wełny , strop konstrukcji drewnianej +40 cm wełny. w podłodze chyba 15 cm albo 20 cm styro, ciepły montaż stolarki (czyli w warstwie ocieplenie z dodatkowymi fartuchami) Ma kominek ale pali tylko czasami dla klimatu. Ma trochę chłodniej niż u mnie, utrzymuje 20-21 stopni.

Sprawdziłem przed chwilą dokładniej mój rachunek za gaz, tak jak pisałem wcześniej bardzo skomplikowana bryła budynku, grzeję około 145-150m2 plus czasami garaż i piwnicę łącznie około 65m2. docieplony tak jak wspomniałem dobrze ale nie super. Na ścianach 15 cm wełny w stropie łącznie 30cm wełny, w podłodze 18 cm styro. Mam rekuperator. Prawie w całości domu podłogówka (prócz 2 pokoi) Niestety nie zrobiłem drewnianego stropu, ale drugi raz tego błędu nie popełnię. Utrzymuję temperaturę wieczorem i rano 22,5-23 stopnie bo żona lubi ciepło. w dzień około 20-20,5 stopnia Rachunek za cały rok 2018 3276zł czasami palę w kominku. w lecie średnio 200zł za 2 miesiące w zimie około 900zł za 2 miesiące.
Podłogówka dobrze sterowalna o stosunkowo malej bezwładności. Rachunek za 2017 rok 3115zl.

w 2019r będzie wyższy koszt bo zima była cięższa i dłuższa oraz dobra zmiana podniosła ceny gazu

Ostatnio edytowane przez lotnik : 16.03.2019 o 20:29
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.03.2019, 00:04   #160
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Panowie ecolodzy a z czego się te wasze hybrydy i grzejniki i podlogwki napędzają . Czy może z zapyziałych elklektrowni weglowych ?.Nie wazne nie ma komina to znaczy ekologiczne
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 18:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.