Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Regularne czynności serwisowe

Regularne czynności serwisowe Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09.02.2013, 12:39   #31
kulka
 
kulka's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2011
Miasto: zarzyca/strzelin
Posty: 1,659
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Galeria: Zdjęcia
kulka jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 10 godz 20 min 43 s
Domyślnie

katomierz sobie dokupilem osobno
tu nie wiem jak totsie bedzie sprawowalo
__________________
BMW r100gs suzuki dr750big
kulka jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.02.2013, 22:30   #32
ozeh

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 96
Motocykl: RD04
ozeh jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 10 godz 29 min 44 s
Domyślnie

Dla części to pewnie będzie idiotyczne pytanie, ale kto pyta nie błądzi. Jak odpuszczacie śrubę w kluczu po użyciu to ustawiacie dokładnie wartość minimalną zakresu np. 10Nm dla klucza 10-80Nm czy mniej czy jak?

W instrukcji jest napisane, żeby nie ustawiać poniżej minimum, więc chyba tak, ale pytam dla pewności bardziej doświadczonych kolegów.
ozeh jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.02.2013, 08:53   #33
Zoltan
 
Zoltan's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Chojnice/drogi Europy
Posty: 1,039
Motocykl: RD07a
Przebieg: hgw
Zoltan jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 2 dni 4 godz 17 min 30 s
Domyślnie

10 Nm z Twojego przykladu to juz zakres roboczy, wiec sprezyna jest naciagnieta. ja odpuszczam klucz do oporu..
przy okazji dodam, ze klucze dynamometryczne sa chyba czule na temperature. ukrecilem niedawno srube takim kluczem, ktory przemarzl na kosc w nieogrzewanym, drewnianym garazu. od tego czasu trzymam klucze w domu :-)
__________________
openSUSE.org
Zoltan jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.02.2013, 10:13   #34
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 8 min 13 s
Domyślnie

Pewnie z tym ustawianiem poniżej minimum w instrucji, chodzi o to, żeby poniżej min. nie ustawiać i nie próbować dokręcać [czyli np. u ciebie 6Nm].
Tak mi się zdaje.
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.02.2013, 10:29   #35
ozeh

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 96
Motocykl: RD04
ozeh jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 10 godz 29 min 44 s
Domyślnie

Tak, prawdopodobnie o to właśnie chodzi. Odpuszczam na tyle, żeby był "luz" na kluczu i ani trochę więcej i mam nadzieję, że będzie OK. Dzięki za rozwianie wątpliwości.
ozeh jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.03.2014, 23:19   #36
miro&afryka
 
miro&afryka's Avatar


Zarejestrowany: May 2012
Miasto: Stalowa Wola
Posty: 293
Motocykl: RD07a
Przebieg: 32000
miro&afryka jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 dni 13 godz 42 min 6 s
Domyślnie

Kupiłem klucz Proxxon Micro Click 100 20 - 100 Nm na czworokąt 3/8, nie mam nasadek 3/8. Uznałem, że do nasadek proxxona 1/2 i 1/4 które mam, założę adapter / przejściówkę (jest w zestawie kluczy) i będzie ok, a tu w instrukcji czytam
nie należy używać klucza dynamometrycznego z adapterem na inne wielkości czworokąta, lecz stosować wyłącznie wkładki klucza nasadkowego o tej samej wielkości czworokąta! Czworokąt klucza dostosowany jest do momentu obrotowego ustawianego za pomocą układu mechanicznego klucza dynamometrycznego. Jeśli na skutek zastosowania adaptera i odpowiednio większych wkładek klucza nasadowego wytworzone zostaną większe momenty obrotowe, do których klucz dynamometryczny nie został przystosowany, może nastąpić uszkodzenie układu mechanicznego wzgl. czworokąta. W tym wypadku reklamacja w ramach gwarancji nie może być uznana


Więc co, przefrajerzyłem i bez nasadek 3/8 klucza nie używać?
miro&afryka jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.03.2014, 23:35   #37
ozeh

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 96
Motocykl: RD04
ozeh jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 10 godz 29 min 44 s
Domyślnie

Ja używam klucza Draper Expert 3/8 z przejściówkami i chętnie też się dowiem od bardziej doświadczonych czy to duży błąd. Klucz działa bez zarzutu już jakiś czas, a u mnie w instrukcji nic takiego nie było napisane.

Pozdrawiam.
ozeh jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.03.2014, 00:07   #38
Grucha
Unus pro omnibus, et omnes pro uno.
 
Grucha's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: Tychy
Posty: 1,098
Motocykl: 990 R, 520 EXC
Przebieg: w km ;)
Grucha jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 20 godz 42 min 39 s
Domyślnie

Pracowałem w laboratorium wzorcujacym klucze dynamometryczne i z fizycznego i matematycznego punktu widzenia używanie przejściówek przy zachowaniu osiowości nie wplywa na działanie klucza. Często, dla stiewdzenia dokładności jakiegoś dynamometru uzywalem kilku przejściówek jednocześnie - procedury nawet to uwzględniały. Ważne, aby zachować oś klucza w osi obrotu.
Grucha jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.03.2014, 00:31   #39
miro&afryka
 
miro&afryka's Avatar


Zarejestrowany: May 2012
Miasto: Stalowa Wola
Posty: 293
Motocykl: RD07a
Przebieg: 32000
miro&afryka jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 4 dni 13 godz 42 min 6 s
Domyślnie

Ani z fizyki, ani z matematyki prymu nie wiodłem, ale tak sobie to wyobrażałem Grucha. Na siłę dokręcenia nie powinno mieć to żadnego wpływu, tyle, że może producentowi chodzi o siłę bezwładności, czy odśrodkową (nie wiem, nie znam się) spowodowane większą masą większych nasadek np. tych 1/2, może zapadki grzechotki 3/8, a może - najbardziej właśnie - sam mechanizm nastawczy, czy na samym końcu czworokąt na dłuższą metę nie wytrzymają większych obciążeń, może tak być? A może po prostu to marketingowe zagranie. Kup teraz zestaw nasadek 3/8, bo bez nich ani rusz. Chcesz zepsuć sobie taki klucz?

Mam świadomość, że powyższe to może być stek bzdur, wywody fizyczne mam na myśli.

Ostatnio edytowane przez miro&afryka : 13.03.2014 o 00:41
miro&afryka jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.03.2014, 08:35   #40
Grucha
Unus pro omnibus, et omnes pro uno.
 
Grucha's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2011
Miasto: Tychy
Posty: 1,098
Motocykl: 990 R, 520 EXC
Przebieg: w km ;)
Grucha jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 20 godz 42 min 39 s
Domyślnie

Chodzi o to, aby zachować moment skrętny jako moment skrętny, a nie żeby dodać do momentu skrętnego moment gnący wynikający z przesunięcia osi obrotu klucza względem śruby. Co do nasadek, to pewnie chcą sprzedać. Ja osobiście w swoim kluczu 1/4" mam przejściówkę na 3/8", a w kluczu 1/2" jest przejściówka na 3/8" i na 1/4" - chyba - wszystko dostarczone wraz z kluczami przez producenta. Uważam, że budowanie teorii na ten temat to strata czasu.

Używając klucza dynamometrycznego należy jednostajną siłą i bardzo powoli go "dokręcać" aż do kliknięcia zazwyczaj - szybki ruch powoduje "przeciągnięcie momentu". Ale na te siły z tą dokładnością, jakie wymagane są w motocyklach czy w samochodach, to ja bym się nie spuszczał. Używaj, "ostrożnie" i będzie gitara
Grucha jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jakie tarcze, jakie klocki przód RD04? Łysy Hamulce, kola, opony 27 23.09.2013 11:26


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.