Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Silnik, sprzęgło, skrzynia

Silnik, sprzęgło, skrzynia Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 25.02.2023, 17:05   #241
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał szynszyll Zobacz post
zabezpieczenie trzeba poogladac - jak jest wypracowane/wygniecione to trzeba dac nowe - spotkalem sie kiedys z przypadkiem, ze zuzyte spadlo z walka bo zostalo ścięte. jezeli jednak jest niezdeformowane to mozna zostawic.
Ale jeśli zębatka jest wklejona to już problem praktycznie nie istnieje. Jedynie problem może powodować wadliwe wklejenie
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.02.2023, 17:44   #242
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,385
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 8 godz 45 min 12 s
Domyślnie

No ja bym się nie odważył nie założyć sprawnej zawleczki tym bardziej że nowa kosztuje 20pln
__________________
buziaki
szynszyll jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.02.2023, 19:24   #243
Baza
Stary wyjadacz
 
Baza's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: żywiec
Posty: 866
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Baza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 4 godz 27 min 43 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mallory Zobacz post
Będzie OK.
Ale ja nie daję nowego zabezpiczenie gdy kleję. Po co?
Daję podkładki (przeciętę jedną na dwa półksieżyce)- wciskam między zabezpiczenie a zębatkę - żeby sztywno siedziała.
Po wkljeniu czekam 48 godzin minimum.
Nigdy nie puściło.
Przepis mój gdzieś na FAT.
Nie trafiłem na twój przepis nigdzie musze popatrzyc.
Pomysł z podkładkami średno rozumiem. Podkładka m6 przecięta na pół i pod zabezpieczenie z obu stron? Jest na to miejsce? I co to konkretnie ma dać?

Szynszyl: Zabezpieczenie będę brał razem z zębatką z rider parts(kupowałem tam masę rzeczy do TTR gość dobre ceny robi) samo zabezpieczenie kosztuje około 50zł chyba że wiesz o tańszych ale z drugiej strony dziś jak patrzyłem na moje to jest ładne i proste to teraz muszę przemyśleć.
Jeśli nie ma tam żądnej siły a i tak polecacie klej to jest sens nowe śruby zakładać?

Dubel: a jak można spieprzyć wklejenie zębatki? wyczyścić,posmarować wałek i zębatkę,założyć i od razu zabezpieczenie które powinno chyba wyprostować zębatkę.Chyba że się mylę.
Baza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.02.2023, 20:19   #244
wierny
Moderator
 
wierny's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Bytom
Posty: 4,353
Motocykl: Była Rd07B jest Rd07C 96r. + Rd03 88r. + WSK 78r.
Przebieg: Im więc
wierny jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 2 tygodni 6 dni 7 godz 40 min 30 s
Domyślnie

Przepis Mallorego:
https://africatwin.com.pl/showpost.p...&postcount=153
__________________
"Motocykl w Polsce to nowy rodzaj jazdy konnej. To leży w naszych szlacheckich tradycjach." Z. Maklakiewicz
wierny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.02.2023, 20:25   #245
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,385
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 8 godz 45 min 12 s
Domyślnie

ja mam dostęp do zabezpieczeń po moich rabatach za 13pln ale za daleko mieszkamy od siebie, żeby o taką pierdole kopie kruszyć

co do srub to kiedys jedna ukrecilem i od tej pory daje zawsze nowe - mam tego cala szuflade - cena nie powala przyznasz:

https://www.art-inox.com.pl/pl/p/M6x...DIN-6921A2/884

sposob Mallorego jest po to, zeby unieruchomic zebatke na walku i docisnac ja maksymalnie w strone silnika - inaczej bedzie miala luz akurat na grubosc podkladek. co widac na Jego zdjeciach. nieklejona zebatka nawet z zalozonym zabezpieczeniem lekko 'kiwa sie' na boki - nie jest osadzona sztywno. jest taka lekko 'pływająca'. niektore firmy mocuja zebatke zdawcza na sztywno sruba centralna - honda wymyslila sobie taki patent i jest jak jest. na fotce dla przykladu Fazer - dojeb... centralnie i spokoj.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg 18f7ba821f35a655f606c3ce226f8523.jpg (76.2 KB, 20 wyświetleń)
__________________
buziaki
szynszyll jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.02.2023, 22:15   #246
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Baza Zobacz post

Dubel: a jak można spieprzyć wklejenie zębatki? wyczyścić,posmarować wałek i zębatkę,założyć i od razu zabezpieczenie które powinno chyba wyprostować zębatkę.Chyba że się mylę.
Podkładki między zabezpieczeniem a zębatka przesuwają zębatkę odrobinę do silnika na część niewypracowana walka. Skutkuje to prawidłowym jej ustawieniem na wałku. Można spierdolic odtłuszczenie , niewystarczające nałożenie kleju, brak aktywatora, nie odczekanie do pełnego utwardzenia itp zawsze coś można spieprzyć.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2023, 07:49   #247
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,385
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 8 godz 45 min 12 s
Domyślnie

wg mnie najwiekszy skurwl z jakim sie spotkałem - Loctajty sie moga schowac. tani nie jest ale robi.
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg 270-628.jpg (907.5 KB, 21 wyświetleń)
__________________
buziaki
szynszyll jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2023, 08:02   #248
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar


Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,421
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 20 min 29 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wierny Zobacz post
Cytat:
Napisał Dubel Zobacz post
Podkładki między zabezpieczeniem a zębatka przesuwają zębatkę odrobinę do silnika na część niewypracowana walka. Skutkuje to prawidłowym jej ustawieniem na wałku. Można spierdolic odtłuszczenie , niewystarczające nałożenie kleju, brak aktywatora, nie odczekanie do pełnego utwardzenia itp zawsze coś można spieprzyć.
Dzięki Wierny za przypomnienie. Warto rzucić okiem na cały ten wętek sprzed już prawie 10 lat !!! o matko - to moja pierwsza afryka była).
Tam tez jest optymalizacja technologii - zrezygnowałem z tych oringów na rzecz podkładek.

Dubel - 100% zgody.

A podkładki wciskam na siłę tak jak na zdjęciu - zeszlifowanie, zaostrzenie pomaga we wciśnięciu. To nawet bez kleju siedzi sztywno wtedy. Nigdy nie puściło.

Przepis kopij-wklej:

1. Zdejmowanie starej zębatki - ściągacz do łożysk.

Klej był Locktite 3478 (teraz stosuje 3450 - mniejsze tuby) - ciężko idzie, ale bez problemu.

2. I mamy wałek z resztkami kleju - wałek nie ruszony, w takim stanie jak przed zakładaniem - bo jaki miałby być bez uklepywania. Trzeba tylko resztki kleju usunąć. i odtłuścić benzyną

3. Urabiamy nowego kleju i nakładamy na wałek.

4. Zakładamy zabezpieczenie i wciskamy na siłę (na chama)) - zeszlifowaną i zaostrzoną podkładkę - z jednej i drugiej strony. Ja użyłem starych już wcześniej przygotowanych - przypomnę, że chodzi o spasowanie wszystkiego, żeby po wkręceniu śrub zabezpieczenia zębak pozostała na miejscu. Ja tę podkładkę musiałem delikatnie młotkiem dobić.

5. Wszystko jest już na maksa sztywne, więc wkręcamy śruby zabezpieczenia - na klej niebieski. Robimy to zanim klej się ściągnie - żeby wszystko zastygło całkowicie zmontowane.

6. Zostawiamy na dwa dni. Po tym czasie jest gotowe do spożycia:) i spokojnie można używać nie zużywając wałka przez następne 20 a może więcej tysięcy - zależy od tras, stylu jazdy, obciążenia itd...

Ten sposób u mnie działa.
Załączone Grafiki
Typ pliku: png zebatka.png (479.7 KB, 179 wyświetleń)
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.
Mallory jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2023, 10:53   #249
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Ja wolę stosować Loctite 660
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 26.02.2023, 11:13   #250
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,385
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 8 godz 45 min 12 s
Domyślnie

Mam 660 na półce ale ona się sprawdza przy małych szczelinach ( osądzam na nim np łożyska w wybitych lożach) przy większym wypracowaniu walka szczeliny są zbyt duże. W karcie technicznej podana jest wartość graniczna. cyt.

Seria Loctite 660 obejmuje preparat w formie żelu, który poleca się przy szczelinach nieprzekraczających 0,5 mm. Temperatura pracy w przypadku tej serii obejmuje od -55 do 150 stopni Celsjusza.
__________________
buziaki

Ostatnio edytowane przez szynszyll : 26.02.2023 o 12:16
szynszyll jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wałek zdawczy - jak wyeliminować luz?? tomozdyn Silnik, sprzęgło, skrzynia 28 12.07.2017 07:46
Czy warto zmieniać wałek zdawczy Vooytas Silnik, sprzęgło, skrzynia 62 08.06.2010 23:34


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.